FORUM SZYNSZYLE :: ZJADŁ COŚ CZEGO NIE POWINIEN - co teraz?
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
ZJADŁ COŚ CZEGO NIE POWINIEN - co teraz?
Autor Wiadomość
kammax 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 11 Grudnia 2011, 11:06   ZJADŁ COŚ CZEGO NIE POWINIEN - co teraz?

Tak jak w temacie, po rannym bieganiu moich szynszyli okazało się, że fikus ma obgryziony brzeżek liścia, mam nadzieję, że mi się szynszylki nie pochorują, poradźcie coś!
Ostatnio zmieniony przez Mausi 2 Lipca 2013, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 11 Grudnia 2011, 11:35   

Sprawdź w necie czy fikus ma jakieś szkodliwe soki. Nasz Edzio notorycznie jadł Krotona, ale ten kwiatek na szczęście nic szkodliwego w sobie nie ma :->

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Grudnia 2011, 12:09   

Podobno (moja żona tak mówi) fikus jest szkodliwy dla wszystkich zwierząt, a także trzeba go chronić przed dziećmi. Sprawdzała jakie rośliny są szkodliwe jak kupiliśmy kota.

:loveszynszyla:

Caffanaberia 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 11 Grudnia 2011, 22:46   

i jak się szyl czuje? malutki kawałek rośliny nie powinien zaszkodzić, jeśli biega, jest żywy i pije to mam nadzieję będzie ok :) gdyby jednak cokolwiek było nie w porządku może byłoby dobrze dać mu coś, co by pomogło "szybciej" pozbyć się tego z organizmu? dużo wody plus np olej parafinowy/słonecznikowy/lniany? (mojej tak podałam zapobiegawczo jak mi wtryniła trochę pudru w kulkach, dosłownie 10 sek nieuwagi). Jeśli nadal będzie nie halo to jutro z rana do weterynarza i to biegiem.

kammax 

Wysłany: 12 Grudnia 2011, 10:06   

Wszystko ok, latają, skaczą, jedzą i piją normalnie. Dzisiaj zdążyły obskubać ścianę także jak widać nic im nie dolega,a fiskus już w innym pokoju stoi do którego kulki nie mają dostępu.

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 14 Grudnia 2011, 22:42   

Na przyszłość gdy szynszyla zje roślinę która jest trująca lub nie wiemy o tym profilaktycznie warto podać 1/2 tabletki węgla leczniczego.

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

kammax 

Wysłany: 15 Grudnia 2011, 12:22   

Koniecznie muszę się zaopatrzyć w ten węgiel

;-)

Beatrix Black 
Aktywni na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 19 Grudnia 2011, 10:23   

Michał napisał/a:
Podobno (moja żona tak mówi) fikus jest szkodliwy dla wszystkich zwierząt, a także trzeba go chronić przed dziećmi. Sprawdzała jakie rośliny są szkodliwe jak kupiliśmy kota.

Dokładnie tak jest, część roślin jest wręcz trująca- może ja jeszcze dodam (może sie komuś przyda?) że diffenbachia, bluszcz (ten najzwyklejszy, który rośnie też w parkach np), zamiaculkis. Na pewno bezpieczna jest zielistka- ja moim świnkom nawet w zimie kiedyś podawałam jej liście, kiedy było ciężko o "świeżyznę" ;) .

Michał, a czy Żona mogłaby podać resztę znanych Jej trujących/szkodliwych gatunków?

Michal 
Administrator

Wysłany: 20 Grudnia 2011, 01:22   

Postaram się załatwić...

:loveszynszyla:

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 10:01   zewierzątko zjadlo sreberko i co dalej ?

dzisiaj rano futrzak znalazł czekoladki kinder no i oczywiście postanowił je zjeść co prawda z pudełeczka kartonowego je rozpakował ale ze sreberkiem juz nie jest tak pięknie
z oględzin wynika ze brakuje kawałka sreberka w które była zawinięta czekoladka ( czekoladki ukryzł tak na jeden gryz) wielkość tego zaginionego sreberka oceniam na 1 paznokieć od kciuka reszta pozostała nietknieta ...

futrzak dostał parafine zaraz po spożyciu .... myślicie ze coś mu będzie ?

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 10:11   

Myślę że nic mu nie będzie, mój pożarł kiedyś kawałek kapcia, który leżał pod łóżkiem, nie schowalamgo bo go nie widziałam. dopiero jak go chciał wciągnąć do klatki to zobaczyłam,że odgryzł kawałek. Sprawdzaj jak zachowuje sie szylek, czy je normalnie, nie zwija się. Jeżeli nic sie nie będzie dzialo przez 2 dni to ok. Wydali z kupką, napewno będzie widoczne. W razie dziwnego zachowania ( nie je i nie pije)udaj się do weterynarza.

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 10:20   

Tylko że kapeć - miękki materiał to trochę co innego niż aluminium... trzymam kciuki, żeby maluszkowi nic nie było!

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 15:54   

Mam nadzieję że wyjdziemy z tego daliśmy kolejną dawkę parafiny bo brzuszek ma twardy tylko nie wiem czy z tego że jest najedzona czy z tego że ją boli nie wiem jak mozna jej jeszcze pomóc :(

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 16:50   

ojejku, nie wiem co Ci doradzić, trzymam kciuki, że wszystko dobrze się skończy. Tupek po zjedzeniu kapcia robił różowe kupki, bo kapeć był z różowej pianki. Pianka miękka i nie porani jelit, ale tez mogło skończyć się niedrożnością jelit. Później dziecko sprawdzało czy kapcie leżą w odpowiednim miejscu. mam nadzieję że sreberko, które zjadł było małe. Sprawdzaj kupki czy wydala sreberko.

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 17:42   

W przypadku dziecka można by podac jabłuszko na rozrzedzenie stolca. Może daj ciut suszonego jabłka. Zjadł czekoladkę to może go zatwadziło. Szynszyłe mają wraźliwy układ pokarmowy

[ Dodano: 16 Wrzesień 2012, 17:50 ]
mozesz podac Majeranek
przyspiesza trawienie, zapobiega wzdęciom i dużej fermentacji. Jest stosowany w zaburzeniach trawiennych. Podawany może być zapobiegawczo raz na jakiś czas - najlepiej z innymi ziołami, takimi jak koper i rumianek. Nie można przesadzać z ilością i częstotliwością, między innymi ze względu na działanie moczopędne.

ewentulanie koper włoski - tez przyspiesza trawienie, zapobiega wzdęciom.

cookiess 

Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 21:07   

nic mu nie będzie :) )
jakiś czas temu na moim biurku leżała czekolada w papierku i sreberku. nie wiedziałam, że Szyszek jest na tyle wyczulony, że jak później przyszłam do pokoju, to zobaczyłam,że zjadł ok. 1 kostkę, tylko, że niestety z papierkiem i sreberkiem i to spory kawałek. wszystko się dobrze skończyło, bo zachowywał się potem normalnie, bobki miał normalne i wszystko było ok :)

dorotan 
Bardzo aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 21:32   

U mnie w domu za grzejnikami sa takie maty ze sreberkami i styropianem które mają odbijać ciepło i moje szynszyle notorycznie je obgryzają. Ja im oczywiście na to nie pozwalam, ale co zrobić na wybiegu nikt mnie sie nie słucha. Na szczęście jeszcze zadne sie nie rozchorowało od tego, a juz długo podgryzają.

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 21:55   

No właśnie na wybiegu te nasze futrzaki szaleją i ciężko je ogarnac.:) te lobuzy wszystko jedzą....podalismy jej juz 3 dawkę parafiny widać że kupki już są, zrobiła się bardziej aktywna i broi i normalnie je zobaczymy co noc pokaże i jutrzejszy dzień....
Dorotan ja mam to samo z grzejnikiem moją szyla też wchodzi za niego i też tam podgryza a jak chce ją wyciągnąć to na mnie prycha:)

dorotan 
Bardzo aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 22:58   

No właśnie, :-D jak pogonie je z grzejnika to zrobią kółko i z powrotem zjadać folie, trzeba mieć oczy do okoła głowy.

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 16 Wrzeœnia 2012, 23:42   

Moja wchodzi między grzejniki a ścianę i tam gryzie a jak chcę ją wyciągnąć to na mnie prycha i tak jak mówisz kółko i dalej do grzejnika albo siedzi pod łóżkiem :) Najgorsze właśnie jest to.ze czasami nawet nie da sie szybko zareagować na te ich gryzienia u przykładem tutaj jest ten grzejnik bo najpierw trzeba je wydostać a w międzyczasie juz wcinaja tam rzeczy ehh

kaffa 

Wysłany: 17 Wrzeœnia 2012, 08:21   

Marcela.
super że kulka sie ożywiła. widać bardziej jej zaszkodziła czekolada niż sreberko. Może na wszelki wypadek zasusz sobie ze dwa jabłka. Ja mojej daje do żucia jabłuszka. Uwielbia. Tylko wiadomo plasterek raz na kilka dni, bo to cukier. Ostatnio testowałam liście malin. Też nie pogardziła.
A szynszyle mają to do siebie że jak coś im zasmakuje to bedą wracać tdo tego miejsca. Moja obgryzła mi listwę przy łózku. nadruk (folia i farba) zryzła i pozrzuciła po pokoju a środeczek - smaczniutka tekturka została z apetytem wmłucona. Załatwiłam jej takie szare nie malowane rolki do gryzienia, to nawet nie patrzy w ich stronę, za to jak widzi listwę czy książki z szarymi kartkami to aż się trzęsie.

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 17 Wrzeœnia 2012, 10:37   

Wydaje mi się że jest lepiej trochę w prawdzie przespala bardzo spokojnie co jej sie zdarza bardzo rzadko za to ja co chwilę wstawalam zeby sprawdzić czy wszystko w porządku. Tak jak kaffa napisalas też dałam jej to jabłko no i podaje jej cały czas 3 razy dziennie ta patafine....ciekawa jestem tak na marginesie co sie stalo z tym sreberkiem bo jeszcze nie zostalo wydalone chyba ze je jakoś strawila.
Moją kulka uwielbia też tekture...w klatce ma dużo deseczek do gryzienia to da desce tylko fale zostały tak to gryzie. Ale wzięłam ją dzisiaj rano do łóżka tak jak codzienne bo lubimy sobie tak leżeć...to widziałam że brała sie juz za skubanie przescieradla więc chyba się jej poprawilo.:)

kaffa 

Wysłany: 17 Wrzeœnia 2012, 11:02   

Wydaje mi się że do tego czasu już sreberko pożegnało uklad trawienny szynszyla. Być może pozwijało sie albo rozwarstwiło na mniejsze kawałki i nie zauważyłaś resztek w kupszalkach. grunt że kulas wraca do normy i zaczyna psocić. a Swoją drogą zazdroszczę ci bardzo tego porannego leżakowania z szynszylkiem w wyrku. Bardzio bym chciała żeby moja Tuśka lubiła spać z nami.

marcela 
Aktywni na forum

Wysłany: 17 Wrzeœnia 2012, 11:15   

Mam nadzieję bo to czekanie na poprawę jest najgorsze... Sama nie wiem jak to się stalo że ona tak wchodzi do łóżka codziennie rano ten rytuał musi być przychodzi wita się i sama wchodzi pod pierzynę wciska się do nóg i zasypia....a wieczorami siedzi na poduszce taki mały przytulas się z niej zrobił:) Kaffa myślę że możesz spróbować dac ją do siebie do łóżka napewno się jej to spodoba i nie będzie chciała z niego wyjść:)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 17 Wrzeœnia 2012, 11:17   

kaffa, Dyzio kiedy był jeszcze sam to też właził mi pod koc jak się wylegiwałam na kanapie. Do sypialni nie ma wejścia, ale jak w pokoju się czasem położyłam pod kocyk i oglądałam TV to Dyzio właził do środka i buszował pod kocykiem a potem się układał i sobie ucinał drzemkę :)

Dyzio i Franio

Odpowiedz do tematu