FORUM SZYNSZYLE :: Zabiegi chirurgiczne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zabiegi chirurgiczne
Autor Wiadomość
Alina Zosia 

Wysłany: 8 Grudnia 2011, 23:38   Zabiegi chirurgiczne

Witajcie! Moja szynszylka ma guza sutka, mam podjąć decyzję, czy ją operować? problem jest również w tym, że weterynarz z mojej miejscowości nie leczył jeszcze szynszyli i nie wie jak zabezpieczyć zwierzątko po zabiegu, aby nie rozdrapywało szwów. Może ktoś ma podobne doświadczenie ze swym pupilkiem, proszę o poradę.
Ostatnio zmieniony przez Mausi 4 Lipca 2013, 00:38, w całości zmieniany 2 razy  

Asia 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 9 Grudnia 2011, 09:25   

A nie masz możliwości znalezienia doświadczonego weterynarza??? od małych gryzoni...

Alina Zosia 

Wysłany: 9 Grudnia 2011, 19:30   

W moim przypadku to dosyć trudne do wykonania, musiałabym kilkakrotnie jechać do miasta oddalonego ponad 100km, co jest dla mnie dosyć karkołomnym i kosztownym przedsięwzięciem i to bez gwarancji , że moje zwierzątko nie będzie cierpieć. Chciałabym przedtem porozmawiać z kimś, kto miał podobne doświadczenie.

Dziękuję Asi za troskę.

Mariusz28 

Wysłany: 9 Grudnia 2011, 21:21   

Nie znam się za bardzo ale dla mich szylek to bym przejechał pół Polski tylko po to żeby się dobrze czół. Twój szynszyl cierpi teraz a po operacji u takiego weterynarza może cierpieć bardziej dlatego jęśli nie chcesz/możesz jechać do specjalisty to skróć mu może cierpienie? wiem że to okropne co piszę ale liczy się chyba dla Ciebie dobro szylki :-/

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 9 Grudnia 2011, 22:56   

Alina Zosia, ale napewno jesteś niedaleko większego miasta..... znajdź dobrego weter...i umów się na zabieg. Trochę ryzykowne jest robienie takiego zabiegu o lekarza który nie zna się na małych gryzoniach.

Bardzo, ale to bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni dobór znieczulenia!!! za dużo- wiąże się z niewybudzeniem futrzaczka;(((

Musisz znaleźć kogoś "kumatego".Ja przeżyłam zabieg mojego szylka i wiem, że ważna jest wiedza. na temat gryzoni małych....

lizkasza 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Października 2013, 21:22   

Hej,
Mój Stefek miał dziś operację. Miał amputowany kawałek prącia :shock: , bo któryś z chłopaków go dotkliwie pogryzł. W ciągu paru godzin wdała się straszna infekcja. Pani Doktor starała się odratować prącie, ale niestety było bardzo źle i musiała kawałek amputować. Wykonała mu jakiś szalenie skomplikowany zabieg. Teraz Stefek wrócił do domu. Codziennie mamy pojawiać się u weterynarza na zastrzyk i oględziny.
Chłopina został odsteparowany od swoich towarzyszy, siedzi w osobnej klatce i jest bardzo nieszczęśliwy. Ma kołnierz na szyjce, uszka mu się pod nim plączą, podrapać się nie może, pofikać tym bardziej. I nie chce jeść... Dostałam specjalną karmę ratunkową dla niego, oczywiście do podawania strzykawką do pyszczka. Jeszcze u weterynarza był karmiony i chciał jeść. Miałam mu podać kolejną porcję po 2-3 godzinach, ale niestety wścieka się i nie chce jeść. Martwi mnie to, bo przecież musi nabierać sił... Co robić, żeby go zachęcić do jedzenia? Jak najlepiej dbać o niego po takim zabiegu? Widzę, że cierpi, chcę mu pomóc, trochę uszczęśliwić... :-(

Wszystkie szyszki śpią w śpiworze,
tylko Maniek spać nie może... ;)

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 26 Października 2013, 21:36   

lizkasza, nie wiem jak ci pomóc, mogę tylko doradzić karmienie strzykawką małymi porcjami, po trochę co jakiś czas. Trzymam za was kciuki.

martin 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 26 Października 2013, 21:54   

ojejej!biedny Stefek :-( lizkasza musisz go dokarmiać koniecznie tą karmą co dostałaś od wet,w małych 2ml strzykawkach

lizkasza 

Wysłany: 26 Października 2013, 22:05   

Staram się, ale jak tylko podstawiam mu pod pyszczek strzykawkę, to zabiera główkę. Nie mogę go mocno trzymać, bo boli go brzuszek, więc to dodatkowe utrudnienie. Brakuje mi pomysłów jak go nakarmić... Próbowałam sianko mu dać, marchewkę i inne warzywka, owoce i nic... Ale na rodzynkę się maluch skusił :D
Wiem, że musi jeść, ale nie mam bladego pojęcia, jak go do tego przekonać... :(

Snow. 

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 26 Października 2013, 22:07   

lizkasza, przeżywałam to samo nie dawno, tylko u mnie była to cesarka połączona z usunięciem narządu (sterylka). Moja Rózia też nie chciała jeść, wciskałam jej wszystko na siłę, ale zobaczyłam, że jedynie co z chęcią je crocksy vl. Dałam jej całą miskę, to zjadła 3, ale nie musiałam jej pchać na siłę papki... Z czasem przyzwyczaiła się do papki i ładnie jadła :) musisz tylko podawać mu często, żeby na siłę przynajmniej troszkę zjadał. Podawaj trochę cieplejszą papkę, bo- przynajmniej u mnie- bardziej ochoczo jadła :)

Zuzia- Fiolet (11.2005),
Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011),
Fruzia- Extreme Mozaika (06.2012),
Lilka- Beż Hetero (06.10.2012),
Dolly- Tan Medium (24.06.2014)

Suzie, biegaj szczęśliwie za TM...

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 26 Października 2013, 22:15   

http://stare.forum-szynsz...-vt2086,200.htm na tym filmiku karmię Mikiego, co prawda on lubi jak mu się do pyszczka pcha, ale zobacz jak mu podaje strzykawkę, możesz owinąć Stefcia miękkim kocykiem żeby się nie wyrywał

martin 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 26 Października 2013, 23:25   

lizkasza,nie dawaj jemu rodzynka,rodzynek może powodować też wzdęcia.dawaj jemu tylko tą karmę którą masz od wetaSzylki przeważnie zawsze takie foszki robią przy karmieniu,ale wreszcie podda się i zje :-) .Zrób jak Quiet napisała

monia.szila 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 27 Października 2013, 13:05   

lizkasza, oj biedny szyluś... sprobuj może z kroksami , o takimi Versele Laga Crock Complete przysmak dla królików i gryzoni jagodowy 50g , może je akurat chętnie schrupie i nabierze apetytu. Daj znać jak sie Stefek czuje. Trzymaj się dzielnie

KoloroweKredki 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 27 Października 2013, 13:09   

lizkasza, jak mi smutno to czytać:( Co do dokarmiania to on jak zgłodnieje i poczuje w strzykawce jedzenie to zje zobaczysz, pilnuj tylko żeby pił i się nie odwodnił. Nasze maluchy jak trzeba było dokarmiać to też na początku nie chciały, a później jadły tylko też problem często jest w "tym czym podajemy" u nas sprawdził się super smoczek który dał nam weterynarz z firmy Royal Canin, poroś może swoją wetke o taki (tylko jak najmniejszy smoczek) i zrób większą dziurkę,żeby łatwo przechodziło jedzenie, bo wiadomo,że smietanka a papka z granulatu to co innego.Pilnuj też aby łapkami nie drapał tego miejsca. Biedny Franuś:(
Bella-Medium Tan
Coco-Dark Ebony
Wally-White Wilsona Mosaic
i nasze adopciaki czyli:
Szelma-Standard
Szyluś-Hetero Beż

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 27 Października 2013, 14:18   

nie jedzenie może byc też skutkiem podawanego antybiotyku i leku przeciwbólowego. Po kastracji Szarik też nie chciał jeść, po odstawieniu leków i dokarmianiu przez strzykawkę, żeby go "rozkręcić" zaczął jeść.

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

lizkasza 

Wysłany: 27 Października 2013, 14:19   

Stefek ma się już lepiej. Zaczął jeść, co prawda dalej nie chce ze strzykawki, ale z palca się zajada. Zjadł śniadanie i pierwszy obiad, a teraz siedzi u weterynarza. Dostaje kroplówki, lekarstwa i różne inne rzeczy, żeby jak najszybciej doszedł do siebie :) Cudnie jest mieć szwagierkę weterynarz :D
Wczoraj jak wróciliśmy do domu, Franek oniemiał ze szczęścia, że brata widzi. Skakał mu po klatce, buziaki przez kratkę dawał, gaworzyli sobie :) myszolki są szczęśliwe!
Rurka z cewki mu nie wypadła, co jest dobrym znakiem. Ładnie siusia, kupki robi. Daje sobie rankę na brzuszku kremem smarować.
Ale zaczęłam się domyslać kto jest prowodorem tej całej sytuacji. Od kiedy Maniek zaczął dostawać antydepresanty na jego tchórzliwą naturę, zaczął być agresywny. Do tej pory to on był zdominowany przez chłopaków. Teraz chce rządzić... A w sile jest potęga... Kurza mordka... Chyba będę zmuszona odstawic mu leki, ale to już inna historia.
Najważniejsze, że Stefan dochodzi do siebie. Tydzień ma być odseparowany od chłopców. Miałam problem z klatka, bo posiadam tylko jedną, ale całe szczęście pożyczono mi ją z kliniki...
Już się nie mogą doczekać aż zacznie fikać po pokoju ze swoimi kumplami :D

IMAG1067 (1).jpg
Pozdrowienia od Stefana :)
Plik ściągnięto 73 raz(y) 780,92 KB

Julaam 

Wysłany: 27 Października 2013, 14:30   

Biedny ten imiennik mojego Stefcia. :(
Jak dobrze, że są jeszcze osoby, które tak dbają o swoje szylki i chcą dla nich jak najlepiej. Wraz ze Stefciem życzymy Stefkowi dużo zdrowia. :)

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 27 Października 2013, 15:36   

Stefeczku z dziewczynkami trzymamy za ciebie kciuki. super że masz weta w rodzinie.
Przesyłamy gorące całuski dla choraska

KoloroweKredki 

Wysłany: 27 Października 2013, 19:20   

lizkasza, jak to przeczytałam to od razu na myśl przyszedł mi Maniek:( nie wierzyłam w to,że zrobił to Franek bo przecież oni się tak kochają, zawsze trzymali się razem i ciężko byłoby mi uwierzyć,że mogą się tak pokłócić :( Powiedz nam a co będzie po zagojeniu się? on już zawsze będzie miał tą rurkę? Jak on będzie siusiał?
Bella-Medium Tan
Coco-Dark Ebony
i nasze adopciaki czyli:
Szelma-Standard
Szyluś-Hetero Beż

lizkasza 

Wysłany: 27 Października 2013, 19:57   

KoloroweKredki, siusia normalnie :) rurka jest przedłużeniem cewki, wychodzi obecnie na zewnątrz, żeby się w środku wszystko ładnie zagoiło. Cewkę (swoją własną) ma podszytą do brzuszka z racji skrócenia prącia. Nie umiem tego dokładnie wyjaśnić... troszkę to skomplikowane :-|
Stefana już odebrałam od wete. Nadal brak apetytu, choć wcisnęłam mu troszkę meganki... nic innego nie chce jeść... Nawet z palca przestał. Ale sianko wcina namiętnie wiec idziemy w dobrym kierunku :D
Zrobiłam mu dzisiaj pierwszy raz wybieg (szafa, deska do prasowania, ściana i suszarka na pranie obłożona ręcznikami :lol: ). Zaczyna fikać do tego stopnia, że musiałam go zamknąć, bo z uporem maniaka starał się przeskoczyć przeszkody. Dureń mały jeden. na nic tłumaczenia, że nie wolno. robi co chce :-P
Szkoda mi go strasznie. Ciągle próbuje zdjąć sobie kołnierz z główki. Wygląda jak mała antena satelitarna ;)

A co do Mańka... Za chusteczkę nie wiem co z tym fantem zrobić... :(

IMAG1076.jpg
Pierwszy spacer po zabiegu :)
Plik ściągnięto 32 raz(y) 615,34 KB

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 27 Października 2013, 20:05   

lizkasza, Trzymam mocno kciuki za Stefanka, mam nadzieję,że zacznie jeść.

Duszek 

Pomogła: 18 razy
Wysłany: 27 Października 2013, 20:13   

kciuki zaciskamy i my ! niech się wszystko pięknie i szybko goi :-)

Duszek [*]
Miał 2 lata, trzy miesiące i 16 dni ....

KoloroweKredki 

Wysłany: 27 Października 2013, 21:07   

Ale jaki on grubiutki :-D :-D :-D :-D
Bella-Medium Tan
Coco-Dark Ebony
i nasze adopciaki czyli:
Szelma-Standard
Szyluś-Hetero Beż

lizkasza