FORUM SZYNSZYLE :: WIZYTY KONTROLNE u weterynarza
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
WIZYTY KONTROLNE u weterynarza
Autor Wiadomość
monika_109 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 9 Lipca 2011, 21:14   WIZYTY KONTROLNE u weterynarza

witam, a więc mam pytanie. Czy trzeba co jakiś czas iść na wizytę kontrolną z szynszylkiem do weterynarza? Jak tak, to co jaki czas?
Ostatnio zmieniony przez Mausi 2 Lipca 2013, 20:23, w całości zmieniany 2 razy  

abrakadabra 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 28 Czerwca 2012, 15:59   

Jeszcze tydzień i minie równy rok, jak ten wątek, a właściwie post wisi bez odpowiedzi. Czemu by na niego nie odpowiedzieć, w końcu to przydatne pytanie.

Ja uważam, że nie trzeba chodzić na kontrolę, jesli samemu się waży szynszyla i jest się z nim codziennie i wszystko jest ok (jeśli posiadamy trochę wiedzy o jego zachowaniu i zwyczajach), to po co narażać zwierzaczka na stres.

Jeśli coś nas niepokoi, to wtedy nie ma co się zastanawiać tylko udać się do lekarza weterynarii. Po porady, dla pewności, dla dobra malucha.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 28 Czerwca 2012, 16:00, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 28 Czerwca 2012, 23:07   

Zgadzam się z abra, To niepotrzebny stres. Zarówno dla kuleczek jak i dla nas. Zupełnie inna sytuacja jest wtedy kiedy nasza wiedza robi się "za krótka" a zwierzaczkowi coś dolega. Wtedy ważniejsze jest tzw wyższe dobro - tu wizyta u weta.

Dyzio i Franio

nantai 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 1 Lipca 2012, 20:13   

Popieram!

Nie wiem jak Wasze Kuleczki, ale nasz Gizmuś boi się jak słyszy odgłosy z zewnątrz. Mimo, że staram się go uspokoić, to czasem się nie da :-/ To jest taki bezbronny Maluszek, chociaż cicha wody brzegi rwie :064:

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 1 Lipca 2012, 23:25   

czyli nie tylko mój Gizmo to panikarz i pierwszy tchórz RP :P to chyba to imię :P

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 13:57   

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, bo bardziej odpowiedniego nie znalazłam.
Szynszylowy maluch pojawił się u mnie w sobotę, 3-miesięczny samiec, Bazyli. Obseerwuję go bardzo uważnie, panikuję bardziej niż powinnam- inaczej sobie zamruczy, skoczy, nie uda mu się skok na półeczkę, prześpi się dłużej po wybiegu (skubaniec bez problemu poszedł na wybieg już drugiego dnia, przetestowałam jak reaguje na domowników, przymilał się do ręki, więc stwierdziliśmy, że spróbujemy), od razu sprawdzam we wszelkich możliwych źródłach czy wszystko w porządku. Chyba normalna panika i przewrażliwienie jak na początki wspólnej znajomości ;)
I tutaj moje pytanie- ok, wizyty kontrole u weterynarza niekoniecznie, pod warunkiem, że zwierzak wygląda na zdrowego, zachowuje się normalnie. A co z pierwszą wizytą- też nie ma sensu stresować malucha, jeśli wygląda na to, że czuje się dobrze i wszelkie jego zachowania mieszczą się w normie? Bo zastanawiam się właśnie czy umawiać gdzieś Bazylego czy będzie to dla niego zupełnie niepotrzebny stres.

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 14:10   

ddas jeśli maluch jest zdrowy to nie ma potrzeby chodizć z nim do weta. Dla niego to będzie niepotrzebny stres, właszcza że dopiero co przezyl jeden zwiazany z przeprowadzką do was. Fajne że martwisz sie o malucha ale daj mu szanse zadomowicć sie u was, jakby niej adl i nie pił to wtedy trzeba sprawdzic co jest grane. powodzenia z oswajaniem ;-)

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 14:23   

bez paniki, jeżeli zwierzak jest aktywny, nie piszczy z bólu , je i pije normalnie to wszystko jest ok. Zapełnij mu coś go gryzienia,żeby nie pojawiły się problemy z ząbkami.

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 14:26   

Ok, czyli (mam nadzieję) długo nie będzie musiał ponownie oglądać transporterka od środka.
Zadziwia mnie to, jak szybko zaczął się przymilać, jak szybko szaleć- czytając o szynszylach, nastawiłam się raczej na tygodnie pracy zanim da się w ogóle pomiziać ;) cel na najbliższy czas- nauczyć go kojarzenia "pyszne, pyszne" z suszonym jabłuszkiem, tu się na pewno przydadzą życzenia powodzenia ;)
Dzięki za odpowiedź- miałam właśnie wątpliwości związane z jego pierwszą wizytą, czy jest sens w ogóle, ale skoro nie ma, to idealnie.

Gryzaki ma- jabłonkę gryzie aż miło słuchać.
Ostatnio zmieniony przez didaś 2 Października 2012, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 15:40   

didas- pyszne, pyszne dizala rewelacyjne. stosuje u mojej bździągwy. Jedyny szamtaż jaki na nią działa.

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 2 Października 2012, 18:06   

moje żebraki są koło mnie jak tylko ruszę szafkę nie zdążę nic powiedzieć nawet p mi z ust nie wyjdzie i już mam futrzaki koło nogi. Nie martw się na słodyczki zawsze przylezą.

LongerAiR 

Wysłany: 11 Marca 2013, 23:29   

Witam serdecznie.
Z przykrością muszę się z poprzednikami nie zgodzić. Pozwoli to równocześnie na odświeżenie tego jakże ważnego tematu.

Pytanie początkowe brzmiało czy co jakiś czas trzeba iść ze zwierzakiem na wizytę kontrolną do weterynarza?

Tak, wizyta kontrolna u weterynarza jest co najmniej obowiązkowa - jeśli oczywiście chcemy się cieszyć długą przyjaźnią z naszym zwierzakiem.
Rozumiem doskonale głosy mówiące o niepotrzebnym stresie czy codziennej obserwacji. Tylko warto się zastanowić czy każdy z nas potrafi jednoznacznie zauważyć czy zwierzak się przypadkiem nie zaziębił i powoli go nie łapie zapalenie płuc? Czy każdy z nas potrafi "na oko" stwierdzić, że do naszej domowej hodowli nie wkradła się kokcydioza i tylko czeka na "lepszy moment", aby sprawić nam dużo przykrości?

Z rozmów jakie ostatnio przeprowadziłem z weterynarzami, warto jest pojawić się u lekarza raz w roku chociaż na badanie krwi i ząbków. Dzięki nim będziemy wstanie wykluczyć czy coś niepożądanego dzieje się z naszym pupilem. Koszt takiego badania jest pomijalny przy wydatkach, które comiesięcznie zostawia się w sklepie zoologicznym.

Przy okazji takiej wizyty jesteśmy również w stanie się dowiedzieć czy dieta jaką stosujemy jest odpowiednia - widać to zarówno po ząbkach jak i wynikach badania krwi.

Problemem jednak, jest tutaj niewątpliwie dostęp do weterynarza zajmującego się małymi ssakami. W mojej opinii jednak, warto raz na jakiś czas przejechać się na badanie, nawet jeśli miałoby to być kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Z pozdrowieniami,
Właściciel zwierzaka, który do przedostatniego dnia wyglądał zdrowo i żywo...

Zack i Cody 
Aktywni na forum

Wysłany: 1 Kwietnia 2013, 17:16   

Tak , powinniśmy z nimi chodzić do weterynarza co ok. rok. Skąd mamy wiedzieć , że szyszek np. ma guza czy inne dziadostwo ? I to nie jest zbyt duży wydatek (u specjalisty wizyta ok. 30 zł) i chyba lepiej , jeśli wiemy , że nasze szczęścia są zdrowe . A jak po wizycie dostana smakołyka to raczej bedzie to dla nich przyjemność :)

Odpowiedz do tematu