FORUM SZYNSZYLE :: Wielkość szylka
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wielkość szylka
Autor Wiadomość
sonuś 

Wysłany: 22 Marca 2012, 18:21   Wielkość szylka

Hej,

jak już pisałam w ,,naszym'' temacie prowadzimy sklepik i mieliśmy 4 szylki(standardową samiczkę i beżowe samczyki) odziedziczone po poprzednim właścicielu.

W niedziele największy chłopak pojechał do nowego domu i okazało się,że jest od dość mały w porównaniu do swojego nowego towarzysza.

Ostatnio także ludzie w sklepie zwrócili uwagę,że nasze szylki sa bardzo małe.

Wszystkie są pod stałą kontrolą weterynarza, nie mają żadnych objawów chorobowych.

Jeśli macie po kilka szynszyli to czy bardzo różnią się one od siebie wielkością? To normalne,że nasze szylki są małe czy raczej jest się czym martwic? To możliwe,że złe warunki u poprzedniego właściciela wpłynęły na ich wzrost?

abrakadabra 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 22 Marca 2012, 18:44   

Można pomyśleć o różnych czynnikach, np:

- brak dobrej diety podczas dorastania (śmieciowa karma bez wapnia, białka...)

- geny

- samice są większe niż samce

- standardy są większe od kolorków

- szynszyle dorastały w bardzo małych klatkach (słyszałam, że to może być od tego zależne)

- niektóre zwierzaki mają większy apetyt i są po prostu bardziej pulchne, jeżeli weterynarz lub Ty je ważyłaś regularnie, i waga ich jest odpowiednia do ich wieku, to myślę, że nie ma powody do niepokoju

- szynszyle najmniejsze i najsłabsze z miotu zwykle są ciut mniejsze niż silniejsze rodzeństwo

Ciekawa sprawa, dlatego czekam na wypowiedzi innych użytkowników.

[ Dodano: 22 Marzec 2012, 18:45 ]

sonuś napisał/a:
Jeśli macie po kilka szynszyli to czy bardzo różnią się one od siebie wielkością?

Ja mam aktualnie 3: standard, beż i biały. Standard jest o wiele większy niż kolorki, do tego wszystkie to samczyki oczywiście.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 22 Marca 2012, 18:47, w całości zmieniany 3 razy  

Natalii 
Aktywni na forum

Wysłany: 25 Marca 2012, 10:33   

Ja uważam, że są małe ponieważ dostawały złą karmę lub po prostu mają taką urodę :) .

Ja mam szynszylę samiczkę i ona jest większa niż samiec mojej koleżanki.

Odwiedź mój blog:
Kod:
www.cudowne-szynszyle.blog.onet.pl

oraz stronę na Facebooku:
Kod:
www.facebook.com/NaszeSzynszyle

kammax 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 25 Marca 2012, 11:49   

U mnie też samyczyk(biały wilsona mosaic)jest mniejszy od samiczki(czarnej), za to tatuś mojej samiczki jest od niej większy ale to satandart. Wydaje mi się, że standardy zazwyczaj są większe bo to barwa podstawowa.

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 22 Lipca 2013, 21:16   

Ważyłam wczoraj mojego Szyszka i ma on 486g, podobna ma on 3,5-4,5 miesiąca czy to nie za dużo jak na takiego młodzika? Czy może Pani sprzedająca wprowadziła mnie w błąd i Szyszek jest starszy? Ważyłam go też jakis miesiąc temu i wtedy miał 385g, może w miesiąc taka szynszylka przybrać 100g?

Odium 
Administrator

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 22 Lipca 2013, 21:47   

Nasza plamka ma 400g a ma 4 miesiące... na 3,5 miesiąca to wydaje mi się że trochę dużo więc szynszylek może mieć ponad 4...
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 22 Lipca 2013, 22:35   

aj no tak właśnie podejrzewałam
oto pulpet, mąż mówi że jest on spasiony :-P

S5007795.JPG
Plik ściągnięto 55 raz(y) 2,41 MB

Odium 
Administrator

Wysłany: 22 Lipca 2013, 23:29   

Jak na moje oko to on ma jakieś pół roku... chyba że mam lewe oko :-D

Alarice 

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 22 Lipca 2013, 23:32   

Odium, no jedno lewe powinnaś mieć... :D

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 22 Lipca 2013, 23:38   

myślę że masz rację i Twoje oko jest jak najbardziej prawe ;)

Kate 

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 23 Lipca 2013, 09:22   

A może to giga-szysz jak Domino? :D

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 23 Lipca 2013, 12:08   

nie strasz giga Szyszem hehe bo to brzmi jak z jakiegoś horroru :lol:
ale fakt faktem, jak go kupowałam przemknęło mi przez myśl że coś on jest większy niż powinien

Kate 

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 23 Lipca 2013, 12:17   

Artlia, jakie tam straszenie, przecież to więcej ciałka do kochania :-P

agacik 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 23 Lipca 2013, 19:11   

mój maluch, mając 4 miesiące miał dokładnie 414g, jak miał 3,5 ważył 388g, wcześniej go nie ważyłam. Teraz ma rok i waży ok. 580. Na początku przybierał na wadze dość dużo,(ale nie 100g na miesiąc) potem coraz mniej i teraz jego waga raczej utrzymuje się właśnie w tych granicach.
Kiedy ważyłaś go ostatnio miał około 3,5 miesiąca tak? czyli ważył mniej więcej tyle samo ile mój maluch w tym wieku, a że przytył tyle w miesiąc, to może zbyt dobrze go karmicie? :)
Mam na myśli głównie smakołyki: babany, rodzinki? Jeśli tak, to należy to zmienić i podawać mniej smakołyków a przede wszystkim granulat i sianko. Jaką karmę podajesz?
EDIT:
mój maluch ważył tyle ile twój teraz, kiedy miał 5-6 miesięcy... więc bardzo dużo przytył twój maluch w ten miesiąc, nie mniej wydaje mi się że pani w sklepie Cię nie okłamała, tylko trochę go utuczyliście w ten miesiąc, bo masz go już na pewno miesiąc skoro miesiąc temu go już ważyłaś tak? A miesiąc temu jego waga była wagą 3,5-miesięcznej szynszyli :)

GALERIA MORTA :-)
Ostatnio zmieniony przez agacik 23 Lipca 2013, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 23 Lipca 2013, 19:37   

Raczej jest utuczony jestem co raz bardziej o tym przekonana i do tego starszy , mąż jak był kupować karmę dla niego to pytał Pani z zoologicznego (innego niz tego co braliśmy Szyszka) o jakaś inna bo tej co mamy nie zjadał wszystkiego, dużo przebierał. Kobitka ma spore pojęcie o szynszylkach i oświeciła nas ze po prostu za dużo dostawał do miseczki i dlatego wybierał co lepsze i smakołyki, a ja wiadomo codziennie świeża porcje dosypywałam. Karmę dostaje Versale laga ale nie wiem jaki rodzaj bo u mnie w zoologu sprzedają ja na wagę, musiałam bym podpytać, a i odkąd zmniejszyłam mu porcję o połowę to wyjada prawie wszystko do zera i w końcu je sianko, wcześniej prawie sianka nie ruszał. Nie wiem ile ma mały dokładnie, kupiłam go 29 maja i Pani mówiła wtedy że ma jakieś 2-3 miesiące.
Ostatnio zmieniony przez Artlia 23 Lipca 2013, 19:38, w całości zmieniany 1 raz  

agacik 

Wysłany: 23 Lipca 2013, 20:24   

czyli maluch ma teraz 4-5 miesięcy, czyli jego waga aż tak bardzo nie odbiega od normy :) teraz dawaj mu 2 łyżki stołowe na dzień tej karmy + sianko cały czas i woda i max 1 smakołyk dziennie, ale pamiętaj że tłuste i z dużą ilością cukru typu rodzynki, banany, orzechy może dostać max jeden w tygodniu. poczytaj trochę w dziale żywienia, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Wzbogać też jego dietę o zioła.

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 23 Lipca 2013, 20:49   

dostaje tez ziółka uzupełniające 2 razy w tyg po troszku, kwiatki nagietka i czarnej malwy i raz w tygodni pyłek kwiatowy, z łakoci od czasu do czasu rodzynkę, płatki migdałowe i topinambur raz dziennie kawaleczek w nagrodę za samodzielny powrót do klatki ;)gałązki jabłoni i gruszy- to wszystko
Ostatnio zmieniony przez Artlia 23 Lipca 2013, 20:50, w całości zmieniany 1 raz  

agacik 

Wysłany: 24 Lipca 2013, 00:01   

ok, to w sumie w porządku, ile pyłku dajesz? Płaska łyżeczka w zupełności wystarczy :)

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 24 Lipca 2013, 00:19   

tak miej więcej właśnie łyżeczkę małą :-)

agacik 

Wysłany: 24 Lipca 2013, 00:24   

W takim razie wydaje się być wszystko ok, waż go co miesiąc i obserwuj wagę, jeśli będzie wzrastać co 40-50g mniej więcej to w porządku, ale jeśli będzie gwałtownie wzrastać albo spadać to będzie czas na wizytę o weta, ale może faktycznie dawaliście za dużo karmy i stąd taki skok wagi. Mogłaś też poprzednio zważyć go przed jedzeniem a w tym miesiącu zaraz jak się najadł, to też robi różnicę w wadze :)

Artlia 
Aktywni na forum

Wysłany: 24 Lipca 2013, 00:31   

tak zrobię, juz mam zapisane ostatnie ważenie w kalendarzu :)

dynia00 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 20 Sierpnia 2013, 13:33   

Witajcie! Mój Ziutek ma niecały rok i waży około 750-800 g, czy to prawidłowa waga? Spory jest, jak go kupowalam, to kupowałam również hamaczek dla niego i wtedy hamaczek był OGROMNY w porównaniu z szyszką, a teraz Ziutek wystaje z hamaka - ale choć ma już nowy i większy, to wciąż woli ten mały :D

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Sierpnia 2013, 14:36   

dynia00, a ważyłaś go? Czy wagę podajesz 'na oko'? Jaką karmą go karmisz?
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

dynia00 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 20 Sierpnia 2013, 15:14   

Ważyłam ze 3 razy ostatnio i zawsze wynik wychodził w granicy 750-800 g. Karma - Versele Laga Chinchilla Nature. Ostatnio bywamy u weterynarza (grzybica) i też go ważył, bo podawał lek i nie mówił nic o nadwadze, zresztą Ziutek nie jest "gruby", tylko duży.

Odium 
Administrator

Wysłany: 20 Sierpnia 2013, 15:38   

dynia00, u weta też taka waga wyszła ?
Bo można by sprawdzać czy Twoja waga dobrze waży. Wstaw zdjęcie klucha tak, żeby go porównać do czegoś, np na rękach u Ciebie jak siedzi.
Masz tylko jego czy jeszcze inne szynszyle ?

Odpowiedz do tematu