FORUM SZYNSZYLE :: WĄSY: połamane / obgryzione / wypadające / inne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
WĄSY: połamane / obgryzione / wypadające / inne
Autor Wiadomość
kasia_tomeq 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 26 Lutego 2010, 15:12   Wpadanie wąsów

Co gdzie po patrze to widzę wąs szynszyla, nie pokoi mnie to o tyle, że w przeciągu tygodnia wypadło mu co najmniej 6 jak nie więcej:( Czytałam, że może to być objaw braku witamin albo grzybicy może stresu?

Co do grzybicy to od tyg do piasku dodałam fungu stop i chyba szynszyl się mniej kopie ale też ograniczyłam do jednej kąpieli dziennie więc na 100% nie wiem co miało skuteczniejsze działanie. Nie ma typowych objawów grzybicy chyba, że dopiero się zaczyna rozwijać i ujawni się za jakiś czas.

Witaminy to głównie wapno vitakraft, który na początku wcinał teraz nie chcę woli ogryzać ściany, książki, plastikowe zaślepki w meblach i wszystko co można i trzeba skosztować;) oczywiście go pilnuje i nie pozwalam na to ale czasem się zdarza:(

Proszę nie radźcie mi tylko wizyty u weterynarza co z tym mam duży problem mieszkam w małej miejscowości jak już pisałam, a nawet w B-B trudno o kogoś kto by się znał na szynszylach:( chyba, że ktoś ze Śląska może polecić ja mieszkam ko Bielska Białej.
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 26 Lutego 2010, 15:13, w całości zmieniany 1 raz  

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 26 Lutego 2010, 17:27   

Mojemu szynszylowi też wypada wąs ale to czasami też się martwie

Tofa 4 lata

annamuc 
Minimum aktywności na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 26 Lutego 2010, 22:12   

Ja mojemu szynszylowi do jedzenia z 'Verse Laga' dodaje jeszcze troche siemienia lnianego, czytałam gdzies że to dobrze robi na futerko i wąsy właśnie.

olcia288 

Wysłany: 27 Lutego 2010, 10:49   

Ja też daje

Tofa 4 lata

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 13 Maj 2010, 13:51   Wąsy

Cześc.Własnie wczoraj zobaczyłem jeden wąs od szynszyla niewiem czy to jest włos Szymka czy Samiczki(Jeszcze jej nienazwałem.)

Jakies pare tygodni temu tez widziałem 2 czy 3 takie wąsy

Niewiem czy to jest z niedoboru witamin morze.?

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

olcia288 

Wysłany: 13 Maj 2010, 15:27   

Ja też często znajduje w klatce jak sprzątam..

Tofa 4 lata

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 13 Maj 2010, 16:03   

Sory ze zrobilem 2 tematy laptop mi zgasł i niewiedzialem ze 2 temat sie zrobil

prosilbym o usunięcie tego 2

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

Lucyna 
Aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 14 Maj 2010, 10:28   

Ja zbieram wasy mojego szyszka. Mam ich 25. Stare wypadaja, nowe wyrastaja.

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 14 Maj 2010, 12:02   

Aha.Czyli to nic groznego.? :roll:

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

Lucyna 
Aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 14 Maj 2010, 12:51   

Nie. To normalne. Za każdego znalezionego wąska szyszek dostaje smakolyk :580:

Wiewiora 
Aktywni na forum

Wysłany: 20 Maj 2010, 12:58   

u mnie też co chwilę gdzieś jakiś wąsik leży ;-)

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 8 Wrzeœnia 2010, 16:06   

Fajnie Gekon, że ktoś docenia takich hodowców jak my :->

Tym bardziej, że szyle ze sklepu najczęściej pochodzą z ferm i nie nadają się do rozrodu.

Skoro są ze sobą 1,5 miesiąca to fukanie na pewno jest z innego powodu niż u nas.

Mam pytanie, jak oduczyć szynszyla obgryzania wąsów drugiemu, z miłości ? Mam takiego gagatka, który ewidentnie za część procesu wzajemnego iskania uważa obgryzanie wąsów współlokatorom, jakiś czas mieszkał nawet sam z tego powodu, ale zły nawyk nie minął. Może wiecie coś na ten temat ?

P.S. Tylko nie piszcie o braku witamin bo to na pewno nie jest powodem, od tego zaczęłam kurację 'anty-obgryzaniową', siemię lniane mają na stałe w karmie inne składniki zresztą też, to ewidentnie zły nawyk.

kasia_tomeq 

Wysłany: 8 Wrzeœnia 2010, 16:25   

Jeżeli to lubi:D, a współlokatorom to nie przeszkadza (myślę, że jakby było inaczej to dawno by go pogoniły) jeżeli nie jest to problem dla innych szynszyli tylko pojedyncze popodgryzane wąsy to poco w to ingerować? Myślę, że i tak wiele nie zrobisz, bo raczej mu nie wytłumaczysz żeby tak nie robił, bo to źle:)! Widocznie takie jego "zboczenie";) hehe

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

ANASZTA 

Wysłany: 8 Wrzeœnia 2010, 17:10   

Wiesz, martwi mnie to że współlokatorzy wyglądają jak 'ogryzki', bo on nie podgryza pojedynczych wąsików tylko goli po całości, tak ze zostaje może z centymetr, dwa od pyszczka !

Z resztą wąsy są ważne i potrzebne, szyle bez nich nie poruszają się już tak pewnie i nie skaczą na takie wysokości jak wcześniej, a to smutne.

gekon69 

Wysłany: 8 Wrzeœnia 2010, 18:06   

Gdyby moja dziewczyna miała wąsy też bym ją ogolił na śnie ;) )

kasia_tomeq 

Wysłany: 8 Wrzeœnia 2010, 19:09   

To co innego myślałam że może podgryza pojedyncze wiem, że wąsy są ważne kiedy myszek był mały i miał krótkie wąsy ciężko mu było gdziekolwiek wskoczyć! Ja nie mam pojęcia co można zrobić może poradź się autorytetów w tej dziedzinie. Możesz zrobić to co wcześniej czyli oddzielić od stada, ew sprzedać informując nowego nabywcę, że nie nadaję się do pary. Przestawienie klatki w inne miejsce by nie pomogło?

Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 8 Wrzeœnia 2010, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  

ANASZTA 

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2010, 08:00   

Przestawienie klatki by pomogło gdyby wynikało to ze stresu, a na zestresowanego to Bogdan nie wygląda, z resztą miał już zmieniane miejsce, a nawet współlokatorów.

Kasia, no co Ty - sprzedać , też mi rada ! Przecież on już tu ma swój dom i zżył się z nami !

Zeszłej zimy przywoziliśmy go specjalnie z takiej małej hobbystycznej fermy, która hoduje zwierzęta tylko na sprzedaż, nie skóry, ale był tak dziki jakby miał ADHD, a teraz zupełnie inny zwierzak, sam garnie się do rąk, no i umie skakać, gdzie wcześniej nie wiedział co to półka i tylko chodził, jak więc narażać go na nowy stres zmiany domu, do tego cała ta praca nasza przy jego oswajaniu, nie wyobrażam sobie...

[ Dodano: 9 Wrzesień 2010, 09:06 ]

Mam też 3 letniego samczyka, który cierpi na alergię, wciąż łzawią mu oczka, z tym związane dodatkowe wydatki na próbowanie nowych podściółek, leczenie, przemywanie codzienne itp. Moja mam też stwierdziła "to go sprzedaj" ale czy pomijając brak humanitaryzmu takiego postępowania względem Szymka (tym bardziej że jest związany od lat z tą samą samiczką i tworzą szczęśliwą rodzinę), to przecież problem łzawienia nie minie, tylko odsunę go od siebie, więc co za sens...

kasia_tomeq 

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2010, 13:30   

Chodziło mi raczej o to, że jeżeli jest tak bardzo uciążliwy i nie dajecie sobie z nim rady to może warto poszukać mu nowego domu gdzie również znajdzie miłość nowych właścicieli, tak jak u Was. Sama piszesz, że przeszkadza Ci to, że inne szynszyle wyglądają jak "ogryzki". Ile on ma? Może przejdzie mu to z wiekiem?

Co do alergii i innych chorób w wyniku, których ludzie pozbywają się zwierząt sprzedając czy nawet posuwając się do innych okrutnych sposobów mi eutanazji to osobny temat i wydaję mi się, że zupełnie odbiegający od wcześniejszego problemu! Żadnemu właścicielowi zwierzątka wymagającego szczególnej opieki nie radziłabym się go pozbyć!

ANASZTA 

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2010, 18:51   

Sorry Kasia, że zabrzmiało to jak atak, nie miałam takiego zamiaru, jestem chyba lekko przewrażliwiona, pewnie dlatego że moja mama wciąż komentuje te moje walki z Szymka alergią właśnie takim stwierdzeniem 'to go sprzedaj'. Jeszcze raz sorry!

[ Dodano: 9 Wrzesień 2010, 19:57 ]

Wracając do Bogdana, to ma ok 14 mies. może ciut więcej, jest bardzo z nami zrzyty, my zresztą z nim także, a do tego jest BEŻOWY :lol: co w naszych stronach jest naprawdę rzadkością, przywoziliśmy go aż zza Poznania. Tutaj na pomorzu idzie dostać praktycznie tylko szare szynszyle, niezwykle rzadko zdarzają się kolorki, a jeszcze trudniej dostać takie z domowych hodowli.
Ostatnio zmieniony przez ANASZTA 9 Wrzeœnia 2010, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  

Toksynka 

Wysłany: 28 Listopada 2010, 21:48   

Lucyna napisał/a:
Ja zbieram wasy mojego szyszka. Mam ich 25. Stare wypadaja, nowe wyrastaja.

Ja też zbieram wąsy mojego szynszyla :)

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 28 Listopada 2010, 21:51   

No to chyba wszyscy zbieramy:)) Nie ma się czym stresować :mrgreen:

dali 

Wysłany: 21 Lutego 2011, 14:53   Obgryzanie wąsów przez współtowarzysza

Mój roczny samczyk (standard) Ipon jest w klatce z nową towarzyszką. Mała to urocza pięciomiesięczna biała szynszylka, w tej chwili jednak oszpecona przez Iponka, który wygryza jej systematycznie wąsy - zostają jej oskubane pozostałości po wąsach o długości ok. 1 - 1,5cm. Zwierzęta lubią się: razem śpią, tulą się do siebie i bawią się ze sobą. Może ktoś z Was miał podobny problem?
Ostatnio zmieniony przez dali 21 Lutego 2011, 15:00, w całości zmieniany 4 razy  

kasia_tomeq 

Wysłany: 22 Lutego 2011, 18:31   

Anaszta powyżej opisywała podobny problem, a tak po za tematem nie wskazane jest żeby szynszyle mieszkały razem do ukończenia przez samiczkę 7-10 miesięcy, wczesna ciąża może być zagrożeniem dla jej życia.

emilu1604 

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 6 Listopada 2011, 14:01   

Dzisiaj pierwszy raz wypadł wąs mojej Szylce, tnz. wczoraj podczas harców po pokoju, a dzisiaj go znalazłam na krześle ;-) . Szylka ma prawie 9 miesięcy. Też będę zbierać jej wąsy :-P . Pozdrowionka wszystkim wąso-zbieraczom

Zdjęcie0155.jpg
Plik ściągnięto 100 raz(y) 539,24 KB

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 7 Listopada 2011, 17:30   

Ja mam już takich dziesiątki..... :-D

Odpowiedz do tematu