FORUM SZYNSZYLE :: NIEDOWAGA: brak apetytu / za mało je / je, ale chudnie
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
NIEDOWAGA: brak apetytu / za mało je / je, ale chudnie
Autor Wiadomość
Lucyna 
Aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
  Wysłany: 11 Stycznia 2010, 09:39   NIEDOWAGA: brak apetytu / za mało je / je, ale chudnie

Mam problem. Czasami gościnnie pomieszkuje u mnie szynszylka koleżanki żeby nasze szylki mogly się razem pobawić. Ostatnio wydaje mi się że jej szylka jest jakaś chuda. Stracila na wadze. Nie ma żadnych objawów chorobowych, ma dobry apetyt... futerko się nie sypie, humorek też dopisuje... zastanawiam się nad pasożytami. Koniu czy szynszyla można odrobaczyć?
Ostatnio zmieniony przez Mausi 2 Lipca 2013, 20:58, w całości zmieniany 2 razy  

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 11 Stycznia 2010, 16:29   

nie wiem, ale postaram się dowiedzieć, po czwartku powinienem juz coś wiedzieć więcej na ten temat;)

[ Dodano: 15 Styczeń 2010, 09:26 ]

no to się dowiedziałem tyle:

- szynszyl to zwierze roślinożerne i nie trzeba go odrobaczać (bo to nie ma sensu - jest tak przystosowany na drodze ewolucji, że nie ma pasożytów),

polecałbym jednak wizytę u weterynarza bądź chociaż telefon do weterynarza i skonsultowanie objawów. np jak polecona przez Lucynę: http://stare.forum-szynsz...f2b4c5f35d#1021

jak już się dowiesz cóż to było podziel się z nami na forum;)

szynszylek10 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 27 Lutego 2010, 15:46   [ szynszyl dziwnie się zachowuje] Nie je pokarmu

Mój szynszyl je tylko pasze innych rzeczy z karmy VITAPOL nie tchnie.

olcia288 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 27 Lutego 2010, 16:57   

Czasami szynszyle sa wybredne

Tofa 4 lata

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 28 Lutego 2010, 22:24   

czasami? praktycznie zawsze;p mają "miekkie podniebienia" :-D

annamuc 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 1 Marca 2010, 12:52   

Najlepiej zmień karme, np. na vitakraft albo verse laga, są duzo lepsze i zdrowsze dla szynszyli.

Olcia14 

Wysłany: 27 Sierpnia 2010, 14:50   Szynszyl nie chce jeść:(

Cześć :->

mam problem mój szynszyl jest smutny i nic nie chce jeść, mam już ja 3 dzień ale już jest oswojona sama wychodzi z klatki kiedy ją otwieram i chodzi wszędzie, ale nie chce nic jeść próbowałam wszystkiego ale to na nic, jeśli ktoś ma pomysł na jakieś jedzenie prosze pisać z góry dziękuje :-)

i mam jeszcze 1 pytanie : po czym poznać czy mój szynszyl to chłopiec czy dziewczynka ?? :lol:
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 8 Listopada 2010, 20:23, w całości zmieniany 1 raz  

Dissect 

Wysłany: 27 Sierpnia 2010, 15:34   

Myślę, że krótko ją masz i jeszcze się przyzwyczaja do nowego otoczenia, jednak powinna coś jeść. A jaką karmę jej/jemu podajesz?

PS.: Tutaj masz jak rozróżnić płeć u szynszyli http://stare.forum-szynszyla.pl/viewtopic.php?t=42
Ostatnio zmieniony przez Dissect 27 Sierpnia 2010, 15:34, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 27 Sierpnia 2010, 15:45   

Olcia14, najlepiej jak bys wiedziała jaki pokarm szynszylek jadł w poprzednim miejscu i taki pokarm mu kup. Ewentualnie możesz spróbować z pokarmem w formie mieszanki a nie granulatu, wtedy szynszylek wybierze sobie sam to co lubi :) No i oczywiście daj mu sianko - to powinien jeść bez względu na to jaki wczesniej jadł pokarm. Powodzenia.

www.rosyjski-niebieski.info

emilka 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2010, 11:51   Nie chce jeść polecanych karm :(

Witam wszystkich!

Z moim szynszylkiem pojawił się kolejny problem... Otóż nie chce on jeść żadnej mieszanki ani granulatu dla szynszyli :( Gdy na początku miałam Vitapol to wyjadał tylko kilka ze składników a resztę zostawiał. Niedawno kupiłam polecane mieszanki i granulaty Versele laga i znów to samo... Granulatu nie tknął, a z mieszanki wyjadł tylko kilka rzeczy :( Jedyne co mu smakuje to zwykła mieszanka dla chomika na wagę z zoologika, musli, płatki owsiane i zioła. Wczoraj wieczorem podałam mu sam granulat, bo pomyślałam, że jak zgłodnieje to coś zje, a on nie ruszył nic przez noc. Więc znowu dostał chomiczą karmę z musli i rzucił się natychmiast :( nie wiem co robić, bo to co je nie jest dla niego odpowiednie na dłuższą metę...

[ Dodano: 22 Wrzesień 2010, 13:31 ]

dodam, że zrobiłam tak jak polecaliście czyli zapytałam poprzednią włascicielke o nazwę podawanej wcześniej karmy, na co ona powiedziała, że kupowała właśnie takie mieszanki na wagę :/

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 22 Wrzeœnia 2010, 16:38   Re: Nie chce jeść polecanych karm :(

emilka napisał/a:
... nie chce on jeść żadnej mieszanki ani granulatu dla szynszyli :( Gdy na początku miałam Vitapol to wyjadał tylko kilka ze składników a resztę zostawiał... Jedyne co mu smakuje to zwykła mieszanka dla chomika na wagę z zoologika, musli, płatki owsiane i zioła. :/

A gdzie on ma mieć w brzuszku miejsce na wartościowe jedzenie jak dajesz mu takie śmieci? Dobrze wie bo już się nauczył, że jak nie zje tego co nie lubi to dostanie to co lubi ale niekoniecznie jest zdrowe dla niego.

Trudne to ale musisz być konsekwentna lub nauczyć się tego jeżeli go przegłodzisz przez dzień czy dwa kiedy to będzie protestował, że jadł granulatu nie chce to na trzeci gwarantuje Ci, że nic w miseczce nie będzie.

Moje szynszyle jedzą granulat VL chinchilla complete - uwielbiają, degu pro - koszatniczka- szynszyl nie bardzo ale też jest b.dobrym granulatem. Uważam też, że dla takiej bestii mieszanki nie będą dobre bo będzie wyjadał tylko to co będzie mu smakować, a przecież w karmieniu chodzi głównie o dostarczanie potrzebnych składników do prawidłowego wzrostu.

Mojej szynszyle mają podobne zachowanie jeżeli chodzi o siano nie przepadają za nim jedynie jak dam mniej karmy wtedy w dzień chwytają się sianka = głód:D inaczej sianko jest beee.

Dobrze też żebyś przyzwyczaiła swojego szynszyla, że dostaję karmę i tej samej wieczornej porze tak codziennie. Natomiast w dzień miseczka jest pusta i wcina sianko;)

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

emilka 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2010, 22:31   

No trudno... Dzisiaj dam mu na noc, jak się wybiega, sam granulat. Ja mam właśnie ten chinchilla & degu pro. Sianko ma w klatce cały czas i też chętnie skubie :) Przy najbliższej okazji kupię również granulat complete, może ten będzie chciał jeść. Dziękuję Ci bardzo za pomoc i postaram się być bardziej konsekwentna :)

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 08:40   

Powinnaś też przestrzegać właściwej porcji dziennej karmy dla szynszylka, czyli 1-2 łyżek stołowych na dobę,w zależności od wieku (zwierzęta młode, czy ciężarne samice potrzebują 2 łyżek, dorosłe osobniki po okresie dojrzewania mniej) najlepiej zadawać wieczorem gdy zwierzak się budzi, wtedy lepiej spala to co zjada.

Gdy będziesz tak karmiła szyla to gwarantuję że będzie wyjadał do czysta mieszankę ( rano powinna być pusta miseczka), po czym 'dopychał się' sianem i tak właśnie powinno być :mrgreen:

Pozdrawiam!

emilka 

Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 10:03   

Dziękuję ANASZTA za pomoc :) wieczorem dałam mu około 2 łyżeczek, ale dzisiaj rano wszystko zastałam z tym samym miejscu, bo nic nie ruszył :/ Mam nadzieję, że nic mu nie będzie jak dzień lub dwa nie zje nic prócz sianka... On jest jeszcze młodziutki (3-4 m-ce)

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 16:46   

Ważne żeby zawsze miał dostępne sianko, wtedy na pewno nic mu nie będzie nawet jeżeli bunt na nowe jedzenie potrwa choćby kilka dni.

emilka 

Wysłany: 25 Wrzeœnia 2010, 17:46   

ehh... dalej nie je nic oprócz siana i wapna... Wręcz się tym opycha :(

[ Dodano: 25 Wrzesień 2010, 17:47 ]

Wczoraj nawet specjalnie jechałam 60 km do Opola po VL complite, bo dego pro nie jadł. Ale rano znowu nie ruszone...

kasia_tomeq 

Wysłany: 25 Wrzeœnia 2010, 20:06   

Wapno mu zabierz zostaw tylko sianko i granulat myślę, że dzień, dwa i zacznie jeść pod warunkiem że nie będziesz go częstować przysmakami i podawać tamtej karmy!!!

emilka 

Wysłany: 25 Wrzeœnia 2010, 20:28   

Wapno zabrane. Żadnej karmy od 4 dni mu nie podaje. Tylko sianko i granulat. Mam nadzieję, że w końcu coś zje...

kasia_tomeq 

Wysłany: 25 Wrzeœnia 2010, 21:12   

Zje! Swoją drogą niesamowity uparciuch granulat VL Chinchila complete jest lubiany przez szynszylę ale musi sam spróbować żeby się przekonać że jest całkiem smaczny;)

Hoshi 

Wysłany: 26 Wrzeœnia 2010, 13:12   

Na pewno zje :) . Przecież zdrowe zwierzę specjalnie nie zagłodzi się na śmierć :P .

Jak zgłodnieje to zje i się przekona do karmy :) .

emilka 

Wysłany: 27 Wrzeœnia 2010, 18:09   

Dzisiaj rano zjadł kilka tych pałeczek complite! Mały krok do przodu :)

kasia_tomeq 

Wysłany: 27 Wrzeœnia 2010, 19:01   

Myślę że jeszcze kilak dni i w miseczce rano nie będzie śladu po karmie:)

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 30 Wrzeœnia 2010, 19:51   Nie je karmy!

Moja Tofa od dwóch dni nie je karmy:( Sałate zjadła, siano też je, Dropsy też.

Nie wiem co jej jest... Nie wygląda źle jest aktywana. Wczoraj zjadła kolbe Magic Line i po tym nie je karmy.

Tofa 4 lata
Ostatnio zmieniony przez olcia288 30 Wrzeœnia 2010, 19:51, w całości zmieniany 1 raz  

kasia_tomeq 

Wysłany: 30 Wrzeœnia 2010, 20:57   

Olcia a gdzie ona ma mieć miejsce na podstawową karmę jak się opycha smakołykami. Wyrządzasz jej tylko krzywdę podając wg mnie takie śmieci bo ani dropsy ani kolby nie są polecane dla szynszyli, jedyne co w sobie mają to węglowodany, tłuszcze i konserwanty jeśli tak bardzo chcesz jej to podawać to ogranicz się do podania kolby raz w miesiącu a dropsa jednego na tydzień. Inaczej Twoją szynszyle nie czeka ciekawy los nabawi się otyłości albo cukrzycy. Sałatę podajesz jej świeżą? czy suszoną?

Michal 
Administrator

Wysłany: 30 Wrzeœnia 2010, 23:52   

kasia_tomeq napisał/a:
Olcia a gdzie ona ma mieć miejsce na podstawową karmę jak się opycha smakołykami

to jest racja. Z takimi rzeczami trzeba bardzo uważać.

:loveszynszyla:

Odpowiedz do tematu