FORUM SZYNSZYLE :: PYŁ KĄPIELOWY / WANIENKI / KULE DO KĄPIELI
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
PYŁ KĄPIELOWY / WANIENKI / KULE DO KĄPIELI
Autor Wiadomość
Szylka 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 30 Listopada 2008, 19:32   PYŁ KĄPIELOWY / WANIENKI / KULE DO KĄPIELI

Wczoraj kupiłam szynszyla, a jeszcze nie mam naczynka do kąpieli. Co doradzacie? Czy kupić gotowe plastikowe naczynko, czy może doradzicie mi inne.

[ Komentarz dodany przez: abrakadabra: 16 Styczeń 2012, 14:13 ]

Pozwoliłam sobie dodać opis tematu, żeby było czytelniej.
Ostatnio zmieniony przez Mausi 14 Lipca 2013, 23:47, w całości zmieniany 5 razy  

Michal 
Administrator

Wysłany: 30 Listopada 2008, 21:53   

Jeżeli naczynko ze sklepu jest plastikowe to odradzam szynszyle często obgryzają takie rzeczy i mogło by mu to poważnie zaszkodzić. Słyszałem, że stosują kule - akwaria ale myślę, że to też nie jest najlepszy pomysł, szynszyl gdy stanie na krawędzi takiego akwarium mógłby je przewrócić i stłuc co też mogłoby się źle skończyć. ja osobiście mam doniczkę na kwiaty(już drugą) ma szerokie dno i jest ciężka więc szynszyle nie są w stanie jej przewalić. Ostatnio kupiliśmy drugą doniczkę pierwsza była już za mała, jak u nas się kąpią szynszyle możesz zobaczyć tutaj http://www.szynszyla.waw.pl/filmy.html

:loveszynszyla:

Damaris 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Stycznia 2009, 15:47   kąpiel

Mam pytanie dotyczące kąpieli szynszyla. Czy naczynie z piaskiem powinno znajdować się w klatce prze cały czas? Moja Chilla tak uwielbia swoją "wannę", że czasami w niej przysypia, tylko nie jestem pewna,czy to bezpieczne?

Michal 
Administrator

Wysłany: 27 Stycznia 2009, 13:54   

W mojej klatce szynszyle naczynko z piaskiem mają przez cały czas. Czytałem, że nie do końca jest to dobre, ponieważ szynszylom wysychają łapki i robią się zgrubienia, nie wiem na ile jest to prawda ponieważ spotkałem się z taką opinią tylko w jednym miejscu, a moim szynszylom nic nie jest.

Piasek szynszylom do kąpieli można podawać raz dziennie na 30-60 minut myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie wanienki cały czas, a piasek będziesz szynszylom podawała tylko na czas kąpieli.

anna 

Wysłany: 30 Stycznia 2009, 18:31   

Witam, niedawno kupiłam szynszyle, samiec 3 miesiące. mój problem polega na tym że szymszylek nie chce się kąpać, kupiłam kulistą doniczke z szerokim dnem, specjalny piasek dla szynszyli i nic. Siedzi tam i kopie w piasku ale sie w nim nie kąpie :-| . Wszystko jest czyste i świerze więc nie wiem dlaczego. Co mam zrobić, jak skłonic szynszylka do kąpieli?

Michal 
Administrator

Wysłany: 31 Stycznia 2009, 01:59   

Możesz podać rozmiary tej donicy (tak mnie więcej), jakiej firmy piasek kupiłaś (niektóre firmy sprzedające piasek sypią zbyt dużo talku) i ile tego piasku sypiesz (w cm od dna).

A co do zmuszenia szynszyla, żeby się kąpał to go nie zmusisz. Jak długo go masz i czy jeszcze ani razu się nie kąpał? Jak wygląda futro czy nie jest posklejane? Czy doniczka stoi w klatce cały czas a jeżeli wstawiasz na czas kąpieli to na ile czasu?

Dużo pytań, ale trudno po twojej wypowiedzi stwierdzić dlaczego tak jest.

anna 

Wysłany: 31 Stycznia 2009, 14:32   

doniczka kula ok. 5L, piasek firmy VITAPOL i wsypałam go na 2cm tj. ok. 750g. Szynszylka mam od tygodnia i jeszcze sie nie kąpał, futerko ma ładne jak narazie, nic mu nie dolega. A jesli chodzi o doniczke to wstawiam ją do klatki na ok. 20 min, tak jak juz wcześniej pisałam wskakuje tam i kopie w piasku ale sie nie turla w nim.

Michal 
Administrator

Wysłany: 1 Lutego 2009, 00:43   

Spróbuj doniczkę wstawiać na dłużej około godziny, jeżeli przez tydzień nic się nie zmieni to kup piasek innej firmy poza tym wszystko wydaje się być ok. My naszym szynszylom kupowaliśmy kiedyś VITAPOL i nie było problemów.

To o czym piszesz, że wskakuje i kopie tylko, a się nie turla, tak u nas zachowywały się bardzo młode szynszyle przed ukończeniem drugiego miesiąca. Myślę, że do póki z futrem nie ma żadnych problemów to nie powinnaś panikować.

Napisz za tydzień jak sprawa wygląda.

anna 

Wysłany: 11 Lutego 2009, 15:56   

Witam, znalazłam sposób na szynszyla, a mianowicie wrzuciłam mu do doniczki z piaskiem kostkę wapna. Jak miał je w klatce to drapał je i próbował się w nim wytarzać więc po wrzuceniu mu go do piasku robi to samo i mimowolnie wykąpie się :D Zastanawiam się tylko czy tak juz będzie zawsze??

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Lutego 2009, 23:29   

Muszę przyznać, że ciekawy okaz z tego twojego szynszyla :-/ Pierwszy raz o czymś takim słyszę, no ale grunt, że się udało. Powodzenia :-D

pitrej2 

Wysłany: 26 Lutego 2009, 09:10   

A co ile tzeba zmieniac piasek u szynszyli?

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 26 Lutego 2009, 11:00   

jak sie zabrudzi, bobkami, karmą czy czyms takim to najlepiej przesiac przez sito i dac ten sam... jezeli bedzie w miare dobry;) jak jakis mokry i strasznie brudny dac nowy;) polecam ten pył

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 26 Lutego 2009, 11:41   

Cześć Alka, widzę że używasz ten sam piasek co i ja :-D Też poelcam ten pyłek bo jest wydajny i w dobrej cenie.

www.rosyjski-niebieski.info

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 26 Lutego 2009, 12:07   

czasami jak nie ma juz tego w sklepie to kupuje z vitakraftu;) Pucek w zoologicznych kosztuje jakies 7-8 zł a w sklepach internetowych jakies 4-5zł;)

marekc1110 

Wysłany: 11 Kwietnia 2009, 09:10   

mam pytanie czy słoik o wymiarach : wysokość 11 cm przekrój ok 13cm jest dobrym pojemniczkiem do kąpieli ? czy też musi byc coś większego?

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 11 Kwietnia 2009, 21:42   

Ja nie polecam słoika ze względu na możliwość stłuczenia się podczas kąpieli i skaleczenia szynszyla. Proponuję kupno ceramicznej osłonki na doniczkę z szerokim dnem (przynajmniej 20 cm) aby była stabilna. Szynszyl to nie ogórek żeby go wpychać na ścisk do słoika, on podczas kąpieli musi mieć możliwość w miarę swobodnego okręcania się w piasku i basen kąpielowy musi być dość stabilny żeby podczas kąpieli nie jeździł po klatce :lol:

www.rosyjski-niebieski.info

Michal 
Administrator

Wysłany: 12 Kwietnia 2009, 01:51   

Wg Ciebie jak on miał się obrócić w takim słoiku? Szynszyl podczas kąpieli obraca się wyciągając przednie łapki do przodu, a tylne do tyłu, musisz dać mu takie naczynko, żeby mógł się swobodnie obrócić w środku.

marekc1110 

Wysłany: 12 Kwietnia 2009, 12:39   

teraz ma ceramiczny pojemniczek szerokości ok 30 cm i to mu chyba wystarczy bo chetnie do niego wchodzi i się w nim obraca :D

Michal 
Administrator

Wysłany: 12 Kwietnia 2009, 20:42   

Taki to spoko powinien wystarczyć :-D

Nano90 

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 11:02   

hej powiedzcie mi dlaczego mój szynszyl cały czas siedzi w piasku ?? :( boje sie ze moze sobie lapki odparzyć albo cos :( nawet tam spi stojąc na tylnych łapkach :-/

DeMoH 

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 15:48   

Szynszyle lubią piasek. Nic nie powinno mu się stać jak cały czas w nim będzie, ale np. ja wkładam "wanienkę" z piaskiem raz na 2 dni na ok. 20-30 min.
Ostatnio zmieniony przez DeMoH 4 Czerwca 2009, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  

Nano90 

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 16:23   

bo ja słyszałam że w tym pisaku jest talk i on może powodować nadmierne wysuszanie skóry łapek ;/ i jeszcze czytałam że szynszylowi piasek sie powinno wkładać codziennie na pól godziny jak nie ma możliwości trzymania go na stałe w klatce ;p a że moja klatka jest mega duża to ma taką ceramiczną miche ;p
Ostatnio zmieniony przez Nano90 4 Czerwca 2009, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  

rafQ 
Aktywni na forum

Wysłany: 17 Grudnia 2009, 19:03   

Witam chciałem też sie dopytać mój szynszyl też nie bardzo rwie sie do kompieli posiadam doniczke o wymiarach wys13cm szer 15 co myslicie na temat tej doniczki ??? ogulnie szynszyl swobodnie w niej siedzi i sobie tam troszke kopie ale nie zbyt sie stara by sie wykompac :/

Ostatnio zmieniony przez rafQ 17 Grudnia 2009, 19:20, w całości zmieniany 3 razy  

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 17 Grudnia 2009, 19:17   

jak widzę po zdjęciu to doniczka się zwęża, mogła by być chyba troszkę większa lub chociaż dłuższa w jedną stronę.

może na próbę wsyp piasek do jakiegoś garnka o większym wymiarze??

rafQ 
Aktywni na forum

Wysłany: 17 Grudnia 2009, 19:21   

próbowalem z miską to samo ale myśle że jak bedzie chcial sie wymyc to i w tej donice cyba sie wymyje ???

Odpowiedz do tematu