FORUM SZYNSZYLE :: Przykrywanie klatki w dzień
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przykrywanie klatki w dzień
Autor Wiadomość
dake 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 13:35   Przykrywanie klatki w dzień

co myślicie o przykrywaniu klatki jakimś materiałem na dzień żeby miały fajnie ciemno ? klatkę mam w pokoju i raczej nie jest tam jakoś bardzo jasno...zwyczajnie. A druga sprawa jak dajecie gałązki swoim szyszką to z listkami czy same drewienko?

Na forum piszemy w języku polskim!!!
Ostatnio zmieniony przez Michal 28 Sierpnia 2012, 09:34, w całości zmieniany 2 razy  

emilka 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 14:43   

Ja klatki nie przykrywam tylko jedną ściankę klatki zakrywam prostokąnym kartonem, co mu się chyba podoba, bo zawsze w tym zacienionym miejscu śpi :) Wydaje mi się, że jak przykryjesz całą to będą miały mniejszy dopływ świeżego powietrza, ale to tylko moje spekulacje. Niech wypowie się też ktoś bardziej doświadczony. A co do gałązek to ja podaje z jabłoni z 2-3 listkami co jakiś czas.

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 16:57   

Jeżeli gałąź jest dobra dla szyla to liście tego samego drzewa też, choć odrobinę różnią się właściwościami i powinny być lekko podsuszone, nie zaraz po ścięciu, chyba że masz zwierzę przyzwyczajone do zjadania świeżych zielonek.

Jeśli chodzi o przykrycie klatki, to w całości nie ma sensu : zwierzak dziczeje, a brak też stałego dopływu powietrza. Moje klatki są nakryte z góry cienką płytą stolarską (dopasowaną do koloru mebli więc tworzą przy okazji blaty na kwiaty i różne drobiazgi :mrgreen: ) Jeśli słońce nie świeci bezpośrednio na klatkę to nie ma potrzeby jej przykrywania, choć podczas snu szyle niezaprzeczalnie lubią półmrok.

dake 

Wysłany: 23 Wrzeœnia 2010, 20:19   

no to ona sobie wchodzi wtedy do domku tam ma ciemno i tam sobie spi :) moja Szyszka jeszcze nie ma zadnych przyzwyczajen bo dopiero 2 dzien u mnie jest i jeszcze sie chyba nie czuje pewnie chociaz w klatce juz mi je z raczki :) straszny lakomczuch z niej jest uwielbia pestki dyni i mogla by je chyba jesc bez konca:D wczoraj otworzylem jej klateczke i sobie wyszla pozwiedzac pokoj, pobiegala 15minut i wrocila sama z powrotem:) dzisiaj zauwazylem ze jak sobie zje kolacyjke to sie odrazu robi bardziej ruchliwa i zaczyna rozzrabiac :D

[ Dodano: 23 Wrzesień 2010, 20:37 ]

poki co jeszcze jest bardzo plochliwa. wystarczy ze rusze reka albo uslyszy jakis dzwiek i odrazu sie zrywa i ucieka jak najdalej. czy pozniej jak sie juz oswoi tez bedzie taka plochliwa czy przejdzie jej z czasem?

emilka 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 00:20   

Też mam swojego szynszylka od niedawna (3 tyg) i jest już znacznie mniej płochliwy. Sam do mnie podchodzi i skacze po placach lub nogach jak siedzę na ziemi, także podejrzewam, że to kwestia przyzwyczajenia się do nowego miejsca, zapachów, otoczenia i ludzi :) fajnie, że też stałeś się szczęśliwym posiadaczem tak uroczych stworzonek :)

Hoshi 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 13:06   

Moja nie ma takich ciemności :P . Owszem, jest nieco lękliwa, ale jeszcze bardziej ciekawska (jest u nas drugą dobę). Boi się gwałtownych gestów i donośnego głosu, który ni stąd ni zowąd zakłócił ciszę. Nowe zapachy kuszą ją, ale i niepokoją nieco. Zawsze jak się czegoś wystraszy, leci na wanienkę lub na domek.

Jednak ciekawość górą i w końcu, gdy się przekona, że ten "potwór" nie zje jej, przygląda się co to było. Jak ośmieli się bardziej i w trakcie tego strasznego wydarzenia, wyjrzy ba! podejdzie do niego, odwraca się z dumą, patrzy na nas kpiąco i dumnie odchodzi (jakby chciała powiedzieć "Phi! Też mi coś :D ").

Myślę, że szybko się przyzwyczai do tych straszków i wszystko będzie super. Choć i tak robi postępy.

Ja tam bym nie przykrywała kocem, bo chyba to jest dosyć złe. Np. jak czegoś się wystraszy, nie będzie wiedzieć/widzieć co to i jeszcze bardziej może się bać (zaobserwowałam to u "mojej). Nie powiem, lubi przybywać w miejscach półciemnych, ale to tylko, gdy chce pobyć sama. Wtedy, rzecz jasna, zostawiamy ją w spokoju :) .

dake 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 19:17   

mnie to bardziej chodzilo o to czy jak sie juz przyzwyczai do mnie to tez bedzie spierniczac na gwaltowniejszy ruch reka czy jakis nowy halas czy juz wtedy przestanie :) nie wiem jak ja nauczyc zeby mi na rece wchodzila...poki co podchodzi powącha i sobie pojdzie :P

emilka 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 20:47   

Wiesz, wszystko zależy od jej charakteru, ale jeśli jest młoda to masz duuże szanse na to, że kiedys Ci zaufa :) Co do wchodzenia na rękę to cóż... Mój Szymek szczerze mówiąc od razu wchodził, bo jego poprzednia właścicielka często go nosiła, ale dużo się na tym forum naczytałam i powinieneś kłaść na ręce jakiś smakołyk, np. rodzynka. I cierpliwie czekaj :) Są to łakomczuchy i ciekawe wszystkiego stworzonka, a te cechy na pewno wezmą górę :)

ANASZTA 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 22:28   

Ja mogę przy moich szylach tańczyć i wariować, moje dzieci nie rzadko kłócą się i ganiają przy nich, a kulki się nie płoszą. Innym razem jest cisza i np. spadnie mi książka którą czytam, a niektóre od razu zrywają się 'do lotu'. Jednym słowem zależy od sytuacji, ale na pewno mniej płochliwy będzie szynszyl, który wciąż przebywa z ludźmi w centrum tego co dzieje się w domu.

dake 

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 23:41   

moja Szyszka dzisiaj zaczela po mnie biegac...fajne uczucie jak dotyka tymi malymi zimnymi lapkami :D sproboje ja przekupic tak jak mowi Anaszta moze da sie skusic i zaufa bo jeszcze mlodziutka jest(ma troche ponad 2 miesiace) :P

a tak z innej beczki...kiedy wkladam pojemniczek z piaskiem do klatki Szyszka jakos specjalnie sie nim nie interesuje a kiedy po jakims czasie juz wskoczy to przetaza sie ze 2-3 razy i wyskakuje. Czy ona juz wtedy jest wykapana ?

Michal 
Administrator

Wysłany: 24 Wrzeœnia 2010, 23:54   

dake, Polecam Ci ten link. http://stare.forum-szynszyla.pl/viewtopic.php?t=37 jest odnośnie liter których nie używasz, a powinieneś!

:loveszynszyla:

dake 

Wysłany: 26 Wrzeœnia 2010, 13:40   

dobrze, będę używał ;)

Fëanor 

Wysłany: 20 Lutego 2011, 19:32   

Osobiście w dzień nakrywamy z narzeczoną klatkę naszej szyszce (od dziś już dwóm szyszkom ;-) ), gdyż jest ona duża, nie mają domku (celowo, gdyż Tofik początkowo chował się w domku i nie chciał w ogóle wychodzić), a nasz pokój ma okna wystawione na południe, więc często świeci ostre słońce. Oczywiście klatka nie jest szczelnie nakryta kocykiem, ale tak mniej więcej w 3/4, tak więc nie ma obawy o cyrkulację powietrza, a szyszki mają przyjemny półmrok w środku.

ANASZTA 

Wysłany: 20 Lutego 2011, 20:33   

Cześć "dake"! Przepisowo na fermach daja szylom dostęp do piasku na 15 min, więc myślę że tyle wystarcza Twojej szyszce na kąpiel.

Michal 
Administrator

Wysłany: 21 Lutego 2011, 01:38   

ANASZTA, Widziałaś datę kiedy dake, pytał o piasek :576:

Asia 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 27 Lutego 2011, 21:42   

Tak apropo klatki....już nikt dawno o tym nie pisał...

A my też przykrywamy, ale powodem tego jest usytułowanie jej w rogu pokoju, który to jest narożnym pokojem w bloku i ściany są zimne. Nakładam na górę koc, żeby w klatce było cieplej, pomimo że ferajna ma domek w środku. Myślę, że nic złego nie robimy....? :->

Kaloryfer jest włączony ale sauny to nie ma...

Michal 
Administrator

Wysłany: 28 Lutego 2011, 00:17   

Asia napisał/a:
A my też przykrywamy, ale powodem tego jest usytułowanie jej w rogu pokoju, który to jest narożnym pokojem w bloku i ściany są zimne

Jeżeli tylko to jest powodem, to nie wiem, czy jest sens. Zmierz jaka jest temperatura klatki nieprzykrytej. Jak będzie lekko niższa temperatura w klatce, to szynszyle co najwyżej będą tylko szczęśliwe, one raczej wolą chłód niż upał i duchotę.

Asia 

Wysłany: 28 Lutego 2011, 08:04   

No tak też mi się wydawało. Ale wiesz jak to jest. Jak mi jest chłodno to zaraz uważam że im też ;-) tymbardziej, że naczytałam się o zapaleniach płuc i innych takich szynszylowych chorobach z zimna...

temperatura w pokoju jest ok 20 stopni...

asiek 

Wysłany: 1 Marca 2011, 16:54   

23 stopnie to taka w sam raz temperatura jaka powinna być w pomieszczeniach więc chyba aż tak zimno nie masz, choć ja się nie wypowiadam bo ja zmarzluch jestem

Asia 

Wysłany: 1 Marca 2011, 19:09   

No ja właśnie też....i dlatego wydaje mi się, że im też jest zimno...

Michal 
Administrator

Wysłany: 2 Marca 2011, 01:25   

Powyżej 20*C to dla zmarzluchów może być zimno, a dla szynszyli absolutnie zimno nie jest

Hihaho 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2011, 21:00   

Z tego co wiem, to dla szynszyli najlepsza optymalna temperatura to 18-22 stopni. 16 stopni też zresztą ponoć jest w porządku. Przy czym lepiej by nie przekraczała 26-27 stopni.

Kurcze asiek, 23 stopnie...ja mimo, że jestem zmarzluch to dla mnie 23 to już za dużo. Właściwie już przy 22 włącza się mi światełko alarmowe, że za ciepło mi ;)

Ja klatki nie przykrywam, ale ona akurat otoczona jest z 3 stron, bo znajduje się pod biurkiem. Idealnie pasuje w jego zagłębienie wysokościowo, na szerokość troszkę brakuje.

PS. Kolejny linuxowiec dołączył, a nie było mnie miesiąc. Fajniście :D

Asia 

Wysłany: 3 Marca 2011, 08:08   

U mnie klatka jest na rogu pokoju, jak już wspomniałam i obok okna. No ale może dla szylek będzie to dobra temp... :mrgreen:

asiek 

Wysłany: 3 Marca 2011, 10:03   

jak na dworze latem jest 23 stopnie to jest fajne ciepełko, aczkolwiek ja wolę tem 30 stopniowe. Ale jak zimą jest 23st to niestety ale siedzę poubierana w dresy :P

Asia 

Wysłany: 3 Marca 2011, 17:23   

No właśnie :-> u mnie tak samo....ale klatke mam przykrytą bo jak :-> otwieram okno to wole żeby im nie wiało...

a im też się to bardzo podoba :-D

Odpowiedz do tematu