FORUM SZYNSZYLE :: Stowarzyszenie - pytania i odpowiedzi
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stowarzyszenie - pytania i odpowiedzi
Autor Wiadomość
Ethelen 
WIELKIE SERCEWiek: 31
Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 1359
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Czerwca 2014, 12:59   Stowarzyszenie - pytania i odpowiedzi

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW SZYNSZYLI MAŁEJ


Kim jesteśmy?

Grupką zapaleńców związanych z forum-szynszyla.pl, którzy chcieli ukonstytuować swoją działalność pomocy niesionej szynszylom, jaką przez ten portal zdarza nam się prowadzić.

Dlaczego stowarzyszenie?

Zbieranie środków

Działanie poprzez forum nie daje nam takiego spektrum możliwości. Kojarzycie akcję kalendarzową? Na kogoś musi być wystawiona faktura – podobnie rzecz się ma z Bazarkiem Krecikowym, który z powodu braku oficjalnego konta leży odłogiem od jakiegoś czasu.

Kontakty z lecznicami oraz przedsiębiorcami

Działając w takiej formie możemy nawiązać bezpośredni kontakt z lecznicami i potencjalnymi sponsorami w ramach wzajemnej współpracy – np. logo i adresy polecanych lecznic w kalendarzu.

Stała działalność

Dotychczas nasze akcje działały ad hoc – jest potrzeba – zaczyna się zbiórka. Dzięki możliwościom jakie daje nam forma stowarzyszenia możemy reagować znacznie szybciej i przez to skuteczniej.

Organizacja

Tak jak mamy administratorów na forum, którzy dbają o jego spójność, przy zbiórkach i koordynowaniu działań na rzecz konkretnych szynszyli czasem robi się zamieszanie. Dlatego dzięki formie organizacyjnej wiadomo będzie do kogo się z czym zwrócić i kto za co jest odpowiedzialny.

1%

W przyszłości będziemy mogli starać się o status Organizacji Pożytku Publicznego – a już wielokrotnie pojawiały się zapytania o możliwość wspierania w ten sposób szynszyli.

Jak powstaniemy?

Kluczowe znaczenie ma tutaj zjazd forumowiczów w dn. 28.06 br. w Warszawie. Osoby, które wezmą w nim udział, będą mogły zostać członkami-założycielami (status członka zwykłego). Uchwalony wówczas zostanie statut, powołane pierwsze władze i będziemy mogli złożyć dokumenty do Krajowego Rejestru Sądowego z wnioskiem o rejestrację.

Czy mogę zostać członkiem nie będąc na zlocie?

Jak najbardziej! Zgodnie z projektem statutu – chętny po rekomendacji dwóch członków stowarzyszenia składa prośbę do Zarządu i maksymalnie w ciągu 30 dni otrzymuje odpowiedź. W ten sposób może zostać pełnoprawnym członkiem (z biernym i czynnym prawem wyborczym) bez konieczności osobistego stawienia się. Jednak z przyczyn techniczno-prawnych - ta droga do członkostwa otworzy się dopiero gdy uzyskamy wpis do KRSu – czyli najpóźniej na początku października.

Czym różni się członek zwyczajny od wspierającego?

Zasadniczo: zakresem obowiązków i uprawnień.

Członek Zwykły

* jest integralną częścią stowarzyszenia decydującą o jego możliwości istnienia
(nie ma 15 zwykłych członków - nie ma stowarzyszenia, tzn. może zostać z tego powodu rozwiązane w późniejszym czasie),

*jest "z urzędu" częścią podstawowego organu Stowarzyszenia jakim jest Walne Zgromadzenie, może głosować nad przyjęciem bądź odrzuceniem uchwał stowarzyszenia,

*może zgłaszać wszelakie wnioski oraz sugestie dotyczące kierunku w jakim powinno podążać Stowarzyszenie,

*może zostać wybrany jako członek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Koleżeńskiego,

*może rekomendować inne osoby na członków stowarzyszenia (zwykłych i wspierających),

*musi mieć ukończone 18 lat,

*zobowiązany jest do opłacenia składki rocznej w formie finansowej


Członek wspierający

*jest osobą pomagającą Stowarzyszeniu,

*nie ma czynnego ani biernego prawa wyborczego, posiada jedynie głos doradczy podczas Walnego Zgromadzenia,

*może zgłaszać wszelakie wnioski oraz sugestie dotyczące kierunku w jakim powinno podążać Stowarzyszenie,

*musi mieć ukończone 15 lat (członkowie małoletni będą zobowiązani do dostarczenia zgody od opiekuna prawnego),

*może zastąpić obowiązkową składkę roczną pomocą na rzecz Stowarzyszenia.

Organy stowarzyszenia:

Walne Zgromadzenie

Jest najwyższą władzą w Stowarzyszeniu. To ono swoimi uchwałami może nadawać lub zmieniać kierunek działań Stowarzyszenia. Ponadto powołuje i odwołuje Zarząd oraz Komisję Rewizyjną, a także weryfikuje ich pracę – poprzez przyjmowanie lub odrzucanie sprawozdań. Wszystkie wnioski – także dotyczące uchylenia uchwał Zarządu, rozpatruje właśnie ten organ. Wreszcie – tylko zgromadzenie może zmienić statut lub rozwiązać Stowarzyszenie.
Stanowi odbicie społeczności Stowarzyszenia – nic o nas, bez nas :) To dzięki członkom reprezentowanym przez Walne Zgromadzenie stowarzyszenie istnieje i działa.

Czym będę się zajmował jako członek?

Poza obowiązkami formalnymi wymienionymi wcześniej, które stanowią tak naprawdę dodatek do właściwiej działalności – zakres działań członka jest otwarty i pozostawiony jego wyobraźni i możliwościom. Co oznacza, że w przypadku np. poszukiwania DT dla szynszyli będziemy szukać pomocy (także związanej z dalszym przekazywaniem informacji), ale żaden członek nie będzie miał „obowiązku” przyjęcia zwierzaka wbrew swojej woli :) Poza tym – pracą twórczą – może masz jakieś pomysły jak usprawnić naszą działalność – koniecznie się nimi podziel!

Zarząd

Zarząd tworzą trzy osoby, mające status członka zwykłego: Prezes, wiceprezes oraz skarbnik. Stanowią one główne centrum wymiany informacji, napędzania akcji, działających nad papierami, sprawami formalnymi a także kontaktem z organizacjami zewnętrznymi w ich formalnym aspekcie (np. podpisywania umów). Podejmuje także decyzję o udzieleniu pomocy (do 500 zł prezes i wiceprezes może samodzielnie podejmować decyzję o udzieleniu środków, powyżej tej kwoty jest potrzebna jest zgoda 2 z 3 członków zarządu – np. skarbnika). Do tego do ich obowiązków należy także: sporządzanie bilansu rocznego pracy Stowarzyszenia, wydawanie decyzji o przyjęciu nowych członków (po rekomendacji 2 obecnych), kontakt i współpraca z administratorami forum-szynszyla.pl, reprezentowanie stowarzyszenia przed sądem i zwoływanie Walnego Zgromadzenia.

Komisja Rewizyjna

W Komisji zasiadają trzy osoby, podobnie, jak w przypadku Zarządu, mające status członka zwykłego. Przy czym, nie mogą one równocześnie zasiadać w Zarządzie, ani być z nim związane pokrewieństwem, powinowactwem oraz w podległości służbowej  Komisja jest organem nadzorczym, sprawdzającym czy Zarząd dobrze wykonuje powierzone obowiązki. Raz do roku składa Walnemu Zgromadzeniu raport z kontroli Zarządu – zwłaszcza prześwietlając stronę finansową oraz składając wniosek o udzielenie Zarządowi absolutorium (chociaż może dołączyć negatywną rekomendację). W przypadku jeśli Zarząd nie uzyska absolutorium – konieczne jest wybranie nowego Zarządu.

Sąd Koleżeński

Może się zdarzyć tak, że członkowie wejdą w spór między sobą lub członkowie wystąpią przeciwko Zarządowi lub Komisji – wówczas takie sprawy rozstrzyga Sąd Koleżeński, składający się z 3 osób nie będących stronami w sporze, nienależących do Zarządu czy Komisji. W ciągu 2 tygodni Sąd podejmuje decyzję, której efektem mogą być sankcje. Sąd Koleżeński może nałożyć upomnienie, naganę, zawiesić wykonywanie przez członka funkcji lub też zawiesić go nawet do 3 lat. Z takimi karami nie ma żartów!

Komitet Założycielski

Nie jest formalnym organem Stowarzyszenia – powstaje w celach proceduralnych, aby można było zarejestrować Stowarzyszenie. Zostaje wybrany na pierwszym Walnym Zgromadzeniu, zbiera wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji Stowarzyszenia i zostaje automatycznie rozwiązany po zarejestrowaniu Stowarzyszenia w KRS.
_________________
Gość Bardzo ważne zmiany na forum! koniecznie zajrzyj tu: WAŻNE ZMIANY!!!
Ostatnio zmieniony przez didaś 29 Czerwca 2014, 20:34, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
didaś 
WIELKIE SERCEWiek: 32
Dołączyła: 02 Wrz 2012
Posty: 930
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Czerwca 2014, 13:22   

Przez TEN portal, nie TĄ ;) więcej może znajdę czytając z kompa :D
_________________
"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh


 
     
Mausi 
WIELKIE SERCEWiek: 36
Dołączyła: 12 Wrz 2011
Posty: 3079
Skąd: Katowice
Wysłany: 27 Czerwca 2014, 20:44   

Poprawiłam to i owo ;)
_________________
Szarik -->___Piszczuś -->

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
     
Kate 
Demon aktywności na forumWiek: 29
Dołączyła: 31 Gru 2012
Posty: 1438
Skąd: Białystok
Wysłany: 28 Czerwca 2014, 05:26   

A ten taki jakże piękny kwadrat w drugiej linijce Komisji Rewizyjnej?

Członek zwykły - "jakim jest Walne Zgromadzenie, głosować" - brakuje jakiegoś "może"

"członkowie między sobą wejdą w spór, lub członkowie przeciwko Zarządowi lub Komisji" - jakoś mało po polsku mi to wygląda - "że członkowie wejdą w spór między sobą, przeciwko Zarządowi lub Komisji"?

Zbieram się na zlot :D
 
     
didaś 
WIELKIE SERCEWiek: 32
Dołączyła: 02 Wrz 2012
Posty: 930
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Czerwca 2014, 20:35   

Zmieniłam to, co Kasia sugerowała z "może" i spróbowałam jakoś z tym Sądem to sformułować. Plus kilka innych, drobniutkich poprawek.
_________________
"Do not quench your inspiration and your imagination; do not become the slave of your model."
V. van Gogh


 
     
Eev 
Demon aktywności na forumWiek: 30
Dołączyła: 24 Wrz 2012
Posty: 419
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2 Lipca 2014, 10:35   

To ja pytanie mam - jak technicznie złożyć prośbę do zarządu o bycie członkiem? :->
Bo rozumiem, że akceptacja w październiku, czy w październiku dopiero będzie można się prosić? :roll:
_________________

Dwa lata, dziesięć miesięcy, dwa tygodnie, jeden dzień...
 
     
Aniutka 
WIELKIE SERCEWiek: 52
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 4701
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Lipca 2014, 10:58   

Eev, akces do stowarzyszenia można będzie składać po rejestracji. Wtedy też opublikujemy w jaki sposób można się zgłaszać, czy przez jakiś formularz czy w innej formie - zobaczymy.
_________________
Gość Bardzo ważne zmiany na forum! koniecznie zajrzyj tu: WAŻNE ZMIANY!!!

Dyzio i Franio
 
     
Lasivia 
Bardzo aktywni na forumDołączyła: 23 Lip 2014
Posty: 118
Skąd: Lublin
Wysłany: 13 Sierpnia 2014, 14:19   

a jest jakaś ograniczona liczba członków ?
 
     
Aniutka 
WIELKIE SERCEWiek: 52
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 4701
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Sierpnia 2014, 14:27   

Lasivia, w Statucie nie ma ograniczenia dotyczącego ilośći
_________________
Gość Bardzo ważne zmiany na forum! koniecznie zajrzyj tu: WAŻNE ZMIANY!!!

Dyzio i Franio
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 23