FORUM SZYNSZYLE :: Felix... Urodził.
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Felix... Urodził.
Autor Wiadomość
Ingusia007 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 19 Czerwca 2014, 22:59   Felix... Urodził.

Witam, chodzi o mojego szynszyla. Sorry, wróć- "szynszylę", która urodziła. I nie jest to zwykły przypadek, bo sam poród był zupełnym zaskoczeniem, ale może zacznijmy od początku.
Felix był sam w klatce. Kupiłam go, gdy moją jedyną wiedzą o szynszylach było- "Czym je się karmi" oraz "Jak się myją". Kupiłam "go" w jednym z tych typowo- sieciowych sklepów zoologicznych, czyli wielkiej hali ( Zoo Karina w Gdyni, obok Tesco). Sprzedawca był dość znudzony (było widać, że pewnie pracuje tu z przymusu); spytałam go, czy ma może samczyka- odpowiedział, że owszem, ma. Te akwaria, w których żyły te szynszyle.. Brr.. Dramat.. Szkoda wspominać, a sam Felix był tak smutny i zaniedbany (miał wygryzione wąsy z nerwów) że od razu byłam gotowa go kupić i zabrać go z tąd jak najdalej. Kupiłam też od razu klatkę i wszystkie akcesoria i pojechałyśmy z mamą do domu.
Felix był zawsze dość nieufny i nerwowy. Na początku myślałam, że to nowe otoczenie, że z czasem mu minie. Nie minęło. Tłumaczyłam to też sobie tym, że być może to przez trudne dzieciństwo, ale Felix zawsze zachowywał się jak "zfochowany", więc pomyślałam sobie "Aaa, może ma po prostu taki charakter."
2 lata i pół roku później dokupiłam Santiego (może ktoś pamięta mój wątek o imieniu dla białego szynszyla?To właśnie Santi). Jego z kolei kupiłam w zadbanym, "kameralnym" zoologu. Był mały (sklep), ale za to czysty i zadbany, szynszyle były w dużych klatkach, a sam sklep- biała, gładka podłoga, miało się wrażenie, iż wchodzi się do czyjegoś domu. Ze "sprzedawczynią" szybko się dogadałyśmy- miała dużą wiedzę i sama miała szynszylka w domu, więc miałam do niej zaufanie. Sam szynszylek- ufny i zadbany. Poprosiłam o samczyka, nie miałam wątpliwości co do płci po tak błyskotliwej rozmowie.
Łączenie szylków nie zajęło mi dużo czasu- zaledwie 2 dni. Gdy obserwowałam je aż do dzisiaj, rzuciło mi się kilka faktów, na które nie zwróciłam uwagi:
1) Felix był ociężały i rzadko skakał oraz robił się grubszy. (kiedyś zakleszczyła mu się łapka, a fakt grubości- między szylkami są 2 lata różnicy, myślałam że "puszystość" w tym wieku jest naturalna)
2) Krew na dnie klatki. ( Ale ja byłam głupia! Sądziłam, że to Santi jest chory- zaczerwienienie w miejscach rozrodczych. Weterynarz osądziła, iż jest to pewnie zakażenie wirusowe. Potem ta krew nie rzucała mi się w oczy i po czasie minęła.)
3) Zadziwiająca ilość pochłanianego jedzenia. (W ciągu 1 dnia (!!!) znikały 2 pełne miski karmy)

Podsumowując- Felix został matką, a najlepsza była mina moich rodziców gdy tego wieczoru wbiegłam do ich pokoju i powiedziałam "Felix... Urodził".
A same maluchy- przesłodkie. 2 kudłate pyszczki :)
Jutro postaram się dodać zdjęcia.
Wiem, że mój post zamienił się bardziej w "opowieść", ale mam nadzieję, że admin nie będzie miał mi tego za złe. :)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 19 Czerwca 2014, 23:18   

Oddziel samca koniecznie, bo zapłodni samiczkę po raz drugi. Poczytaj dział o rozmnażaniu i opiece nad mamą i maluchami po porodzie, musisz teraz szybko nadrobić sporo informacji.

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 19 Czerwca 2014, 23:23   

Oddziel koniecznie Santiego od Felixa, to raz. Dwa- zdejmij półki z klatki, żeby maluchy nie wpadły na genialny pomysł włażenia na nie, bo spadną bidulki i będzie tragedia. Tak to co najwyżej po prętach się wdrapią. Chyba można jeszcze porozwieszać dodatkowe hamaki. ZAopatrz się w klatkę o małym rozstawie prętów, żeby maluchy nie przełaziły pomiędzy nimi.
Waż codziennie i patrz czy przybierają na wadze. Jeśli nie będą- bierz się za dokarmianie.

A na zdjęcia czekamy z niecierpliwością :)

Ostatnio zmieniony przez didaś 19 Czerwca 2014, 23:24, w całości zmieniany 1 raz  

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 07:29   

Gratuluje maluchów, tak jak radzą poprzedniczki, oddziel samca, przenieś mamę z maluchami do niskiej klatki. I czekamy na fotki :)

I dlatego właśnie nie powinno się ufać sprzedawcom w sklepach zoologicznych.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 20 Czerwca 2014, 08:39   

Przygotuj także mamusi mieszankę laktacyjną - suszona pokrzywa, płatki owsiane i siemię lniane :) Doda jej sił :)

Jak Ci się uda - strzel maluchom fotkę podwozia - zobaczymy jakiej płci są maluchy, żeby następny właściciel nie miał "niespodzianki".

Jeśli nie masz - to tak jak piszą poprzednicy - zainwestuj, pożycz, drugą klatkę. Przyda się po pierwsze teraz, gdy są maluchy - na 14 dni samiec musi być oddzielony, żeby nie doszło do zapłodnienia podczas rujki poporodowej (kolejna ciąża od razu bardzo źle wpłynie na Feliksa). Po drugie zaś - w przyszłości, jeśli chcesz zatrzymać oba, trzeba będzie pomyśleć o kastracji.

No i czy Feliks zostanie Feliksą? Felicjanną? :D

P.S. Post pamiętamy, ładne imię wybrałaś dla białaska :D

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 21 Czerwca 2014, 13:10   

:-D gratulacje maluszków :-D a może Felunia?

kaffa 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 21 Czerwca 2014, 13:29   

Gratki maluszków. Czekam na zdjecia i relacje z zycia nowej rodzinki :)
ps. opowiesc fajnie napisana :) . Licze na jej ciąg dalszy :) i oczywiście zdjęcia :serce:

Ingusia007 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 21 Czerwca 2014, 17:14   Zdjęcia maluszków

Oto maluchy :D przeniosłam je razem z "Felixem" do mniejszej klatki (i tak "Felix" nie skacze, głównie siedzi bądź leży), wydaje mi się, że to 2 samiczki ale nie mam pewności.

2014-06-21 15.50.49.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 536,4 KB

2014-06-21 15.51.41.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 600,19 KB

Ostatnio zmieniony przez Ingusia007 21 Czerwca 2014, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  

Quatre 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 23:42   

Piękne pyszczki, pierwszy White Wilson Silver, a drugi standard. Z określeniem płći wstrzymaj się pare dni aby po zdjęciach można było określić i zapodaj je tutaj. Jeśli nie widzisz różnicy mogą to być zarówno dwa samce jak dwie samiczki a dla kogoś kto robi to pierwszy raz nie jest łatwo. Wiem coś o tym >D

https://www.facebook.com/...rardowie?ref=hl

elkasia2 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 23 Czerwca 2014, 23:55   

Jakie słodkie maluszki :zakochany: :zakochany: :zakochany: witamy na świecie! :D

Miguś - ur. 02.06.2013, z nami od 12.10.2013
Efik - ur. 07.10.2013, z nami od 23.12.2013
Elmo - ur. 25.01.2014, z nami od 18.04.2014

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 24 Czerwca 2014, 07:26   

Cudeńka maleńkie :) Niech zdrowo rosną

Fibius 
Aktywni na forum

Wysłany: 25 Czerwca 2014, 14:50   

Niech mamcia się nimi ładnie opiekuje, by wyrosły na zdrowe, puchate kuleczki :-D

kammax 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 25 Czerwca 2014, 16:14   

Gratuluję, to teraz polecam dział opieki po porodzie.

Ricco! 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 25 Czerwca 2014, 18:39   

witamy kluchy na świecie :-) życze im dużo zdrówka a Tobie cierpliwości :-) śmiało pisz w razie wątpliwości ;-)

Odpowiedz do tematu