FORUM SZYNSZYLE :: DOKUPIENIE TOWARZYSZA: lepszy samiec / samiczka / samotność?
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
DOKUPIENIE TOWARZYSZA: lepszy samiec / samiczka / samotność?
Autor Wiadomość
Wiktor 

Wysłany: 18 Lutego 2009, 23:44   [Informacje przed zakupem szynszyla] Dogadywanie się nowych

Mam dylemat z zakupem Szynszyli, a mianowicie nie wiem czy kupić samicę czy samca a chce koniecznie kupić dwa a parka odpada bo nie chce mieć hodowli.

na stronie jest napisane ze samice lepiej się dogaduja a samce ze sie gryza o terem itd. A rozmawialem z hodowca od ktorego chce kupic i od zupelnie ma inne zdanie(a haduje je od 11lat) mianowicie on twierdzi ze samice na 100% sie zagryza a samce jak beda sie gryzly to tylko i wylacznie dla zabawy. Prosze o szybka odpowiedz:) Pozrawiam:)
Ostatnio zmieniony przez Michal 2 Maj 2010, 02:15, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 19 Lutego 2009, 23:05   

Z tym, że samice na 100% to akurat 100% nieprawdy. Mam 2 samice i samca, samice bardzo się lubią razem śpią i nawet razem się pielęgnują młodym jednej z nich. Generalnie szynszyle bardzo się różnią i nie można ustalić jednego wspólnego profilu. Jak dobrze trafisz to samiec jeden drugiego nie ruszy, a jak trafisz na wyjątkowego osobnika to będzie masakra. Jeżeli będziesz miał 2 samce to kategorycznie zapomnij o samicy, bo samce będą konkurowały między sobą, tak jak to było w moim przypadku.

Naprawdę trudno powiedzieć czy lepiej dwa samce czy dwie samice razem, a ja nie chcę Ci mówić konkretnie co masz zrobić na pewno idealnym rozwiązaniem była by parka samiec-samica.

A ciekaw jestem dlaczego tak nie chcesz młodych, ja mam ze swoich dwóch samic średnio 8 młodych rocznie i nie ma żadnego problemu z oddaniem lub odsprzedaniem potomstwa, można wystawić na Allegro odbiór osobisty zawsze się sprzedają max w ciągu 5 dni.

Nie słuchaj konkretnych rad tylko argumentów i decyzję podejmij sam. Powodzenia 8-)

P.S. Możesz napisać na forum jaką podjąłeś decyzję.

:loveszynszyla:

pitrej2 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Lutego 2009, 15:11   

Ja tez mialem taki dylemat ale wkoncu postanowilem ze to bedzie samiec z samica.J na prawde to chyba jest naj lepsze wyjscie.

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 26 Lutego 2009, 18:59   

Ja też uważam, że najlepiej mieć parkę samca i samicę. Ale jak bym miała wybierać między układem samiec + samiec lub samica + samica to wybrałabym to drugie, czyli dwie samice. Na początku z pewnością będzie dochodziło między nimi do walk i opsikiwania się wzajemnie (samiczki strzykają moczem gdy są wystraszone) ale później będą żyć w przyjaźni. Natomiast samce mają we krwi rywalizację i mogą cały czas walczyć o terytorium, a w sporadycznych przypadkach może dochodzić między nimi do spółkowania. Proponuję układ samica i samiec :-)

www.rosyjski-niebieski.info

szyszka1996 

Wysłany: 6 Marca 2009, 13:48   Chcę drugiego szynszyla!

Cześć!

Mam jednego szynszyla, który ma 8 miesięcy. Teraz chciałabym dokupić mu kolegę, lub koleżankę. Wiem, że jeśli kupiłabym samiczkę to musiałabym się przygotować na młode, które mogą się urodzić .Czy jeśli mój szylek ma tyle miesięcy to da rade zakolegować się z nowym lokatorem? :-? [/code][/b]

SS852231.JPG
Mój szynszylek!
Plik ściągnięto 430 raz(y) 71,04 KB

(o.o) // <- ------szynszylek ^__^

(><)/

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 6 Marca 2009, 18:37   

ja mam szynszyla samca ktory ma 2,5 roku i mieszka sam, tez myslalam o kupnie towarzysza ale jakos nigdy do tego nie doszlo, a mam jeszcze 2 króliki wiec z nimi sie świetnie dogaduje i czasami wypuszczam je razem :)

Michal 
Administrator

Wysłany: 6 Marca 2009, 20:29   

Tutaj jest odpowiedź na twoje pytaniehttp://stare.forum-szynsz...3&highlight=#73

ogonek 

Wysłany: 21 Marca 2009, 19:02   

Hej mam pytanie. Mam juz dwa szynszyle niestety sa w osobnych klatkach bo sie gryzą(dwa samce). Chciałbym kupić jednemu z nich samiczke, czy możliwe jest aby samiec z samica rózwniez sie gryzli??? pozdrawiam

Aneta 

Wysłany: 22 Marca 2009, 09:24   

Twoje dwa samce gryzą się bo pewnie walczą o terytorium i pozycję - jeden chce dominować nad drugim. Myślę, że samiec z samiczką nie będą walczyć, tylko musisz rozsądnie doprowadzić do ich zapoznania się. Najlepiej jak samiczkę i samca będziesz poznawał razem na wolnej przestrzeni np. w pokoju (a nie w klatce). Proponuję, żebyś najpierw wypuścił samca aby ten oswoił się z wybiegiem, a po pół godzinie wypuść do niego samiczkę żeby się zapoznali. Całkiem możliwe, że samiec będzie natarczywy i samiczka go trochę pogoni, ale na pewno nie będzie to walka. Sądzę, że po kilku godzinach będą już zaprzyjaźnieni. Pierwsze spotkanie zorganizuj w godzinach porannych - wtedy szynszyle są spokojniejsze. Życzę powodzenia ;-)

ogonek 

Wysłany: 22 Marca 2009, 14:31   

Dzięki wielkie :643:

maciej 

Wysłany: 29 Marca 2009, 17:33   [Informacje przed zakupem szynszyla] Chciałbym drugiego szyn

witam

mam szynszyle (samca) jest już 8 rok sam :) pomyślałem żeby kupić smiczke ale jest pytanie czy to jest dobry pomysły patrząc na wiek szynszyla którego mam? czy ktoś może podpowiedzieć , poradzić czy to możliwe ?????? pozdrawiam

Aneta 

Wysłany: 29 Marca 2009, 21:29   

Myślę, że wiek twojego szynszyla nie jest przeszkodą aby sprawić mu dziewczynę ;-) Przecież szynszyle żyją około 15 lat czyli jest w średnim wieku :) A nawet jeśli byłby starszy to i tak na towarzystwo nigdy nie jest za późno. Twój szynszylek na pewno będzie szczęśliwy z towarzyszki tylko musisz pamiętać o przestrzeganiu zasad przy poznawaniu ich razem :)

maciej 

Wysłany: 29 Marca 2009, 22:41   

dzięki za szybką odpowiedź myślę że będzie ok. :)

alex
[Usunięty]

Wysłany: 31 Marca 2009, 19:04   

CZY SZYNSZYLE CHAŁASUJĄ W NOCY :!: :?: :-( :-(

Michal 
Administrator

Wysłany: 31 Marca 2009, 23:05   

Tak. Szynszyle to zwierzęta nocne i w nocy staja się aktywne.

Aneta 

Wysłany: 1 Kwietnia 2009, 13:35   

Szynszyle są bardziej ruchliwe wieczorem i w nocy, ale jak się usunie na noc z klatki przedmioty którymi można hałasować (np. gałązki, kostkę wapienną, itp) to nocne rozrabianie szynszyli nie jest tak uciążliwe :->

alex
[Usunięty]

Wysłany: 1 Kwietnia 2009, 14:29   

czy szynszyle łatwo się oswajają :->

Michal 
Administrator

Wysłany: 1 Kwietnia 2009, 18:51   

Zależy od charakteru szynszyla i od tego jak był traktowany za młodu. Zawsze jednak trzeba włożyć sporo pracy i czasu, aby szynszyl przyzwyczaił się do swojego opiekuna. Najlepiej jak szynszyl oswajany jest z ludźmi od samych narodzin, tak jak ma to miejsce u nas. Nasze szynszyle przyzwyczajane są do brania na ręce poświęcamy im dużo czasu i dzięki temu nie boją sie opiekunów, a i po zmianie opiekuna szybciej się przyzwyczajają.

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 1 Kwietnia 2009, 21:19   

moj szynszyl gdy go kupilam byl strasznie dziki i chyba dlatego wpadl mi w oko:) ale z czasem sie oswoil, nie boi sie juz lubi a nawet przychodzi na zawolanie;) ale tylko jak ma dobry humor albo jak mam cos dobrego:D

ewa1234
[Usunięty]

Wysłany: 16 Kwietnia 2009, 10:20   

ja mam dwa szynszyle samca i samiczkę i jestem ciekawa czy mogę już je wsadzić razem do klatki

Michal 
Administrator

Wysłany: 16 Kwietnia 2009, 22:23   

Troszeczkę za mało informacji podałaś. Jak długo je masz, czy biegają razem, czy jeżeli są w dwóch klatkach, to czy klatki stoją obok siebie?

Jeżeli tak to możesz spróbować, pamiętaj, że lepiej jest wpuszczać samiczkę do klatki samca.

kkoozzaa20 

Wysłany: 21 Kwietnia 2009, 01:29   

mi sie wydaje ze oni miewają swoje humory tak jak ludzie ale wykminiłem ze to jest bardzo mądre zwierzatko:)

Hopsa 

Wysłany: 3 Maj 2009, 00:23   Trudny wybór :|

Witam!

We wrześniu ubiegłego roku kupiłem sobie w sklepie zoologicznym szarego samca szynszyla.Parę dni temu mi zdechł z powodu zatrucia (prawdopodobnie kwiatkiem).Otóż Dropisk (tak nazwałem mojego pupilka) był przywiązany do mnie,często ze mną spał,właził mi pod bluzę,właził mi na ramię,bawił się ze mną.Zastanawiam się na kupnem nowego pupilka, lub pary, i w tym sęk,że nie wiem czy jeśli wybiorę parkę, to czy będą poświęcały sobie nawzajem czas, czy też będą tak do mnie przywiązane jak poprzedni pupil?

DeMoH 

Wysłany: 3 Maj 2009, 09:39   

Jeśli będziesz im poświęcał dużo czasu, to być może będą tak samo przywiązane do Ciebie jak twój poprzedni szynszyl.

Michal 
Administrator

Wysłany: 4 Maj 2009, 13:10   

Nawet jeżeli będziesz poświęcał im bardzo dużo czasu, lepiej jak jest parka. W nocy gdy ty będziesz spał one będą mogły się bawić ze sobą.

Jeżeli masz możliwość to polecam parkę, staraj się kupić z różnych hodowli, żeby nie były spokrewnione i jak najmłodsze (oczywiście takie żeby można było już od matki oddzielić) łatwiej będzie Ci je oswoić.

Odpowiedz do tematu