FORUM SZYNSZYLE :: Witam serdecznie,
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Witam serdecznie,
Autor Wiadomość
Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 00:31   Witam serdecznie,

Witam serdecznie.

Jak już napisałam wcześniej nie mam pod opieką żadnej szynszylki. Mam za to 9 szczurzych dam :) Bardzo uroczych i mega rozrabiających.
Współpracuję z fundacją zajmującą się małymi zwierzętami. Do niedawna miałam do czynienia tylko ze szczurami: adopcje, interwencje, odchów młodych i wiele innych.
Niedawno miałam styczność z szynszylami pierwszy raz twarzą w twarz i jestem zachwycona tymi stworzonkami, marzy mi się małe stado, ale to w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej :)
Od jakiś 3 dni "bawię się" w szukanie DT i organizowania transportu dla dwóch szynszyli. Jak dobrze pójdzie to od wtorku będę im szukała DS. Jeżeli macie jakieś rady o co mam pytać przyszłych opiekunów to będę bardzo wdzięczna, bo jak pisałam wcześniej jestem zielona :)

Pozdrawiam :)

radex171 
Aktywni na forum

Wysłany: 17 Marca 2014, 00:51   

Witam serdecznie...choć to nie ja powinienem pisać tu pierwszy hehehe...ale cóż bywa;)...tzn. ja żadko bywam dłużej niż 15 minut :D ... co do porad jedna sprawa i to chyba ze wszystkimi zwierzakami... nie szukamy opiekunów którzy będą chcieli maskotki i przytulaka oraz konieczne co to sprawdzić lub wypytać jaką przeznaczą im klatkę (mówi się zawsze że największa dostepna klatka jaką tylko wiedziliśmy jest tak naprawdę najmniejszą możliwą klatką dla nich...) trzeba również wypytać jak i czym będą karmieni lub czy przyszły właściciel wie jak należy je odżywiać... bo to jest baaardzo ważne i nie piszę tutaj tego jako właściciel który chce karmić "kawiorem". Oraz musi zapewnić codziennie wybiegi na wyznaczonym terebnie (oczywiście w domu). myślę że to są tylko elementarne wymagania.

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 00:53   

Witamy serdecznie :)

rozmawiałyśmy sobie wcześniej trochę na fb ;) cieszę się, że do nas zawitałaś :)

Co do pytań do przyszłych właścicieli:
- płeć ich szynszyli (o ile posiadają), najlepiej aby szyszki były tej samej płci
- karma jaką karmią lub zamierzają karmić (Vitapole, Megany, Nestory, karmy na wagę to najgorszy syf), polecane są: JR Farm Grainless Complete, Versele Laga szczególnie: Complete lub Crispy Pellets oraz Vitakraft Emotion Proffesional Prebiotic
- klatka: minimalna wysokość na jednego szynszyla to około 80 cm., im wyższa tym lepsza ;)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 00:56   

Mausi, hah :) Własnie weszłam, bo chcę dalej rozmawiać, ale to jak zakończę wszystkie pilne sprawy:)

P.S. Dziękuję za rady, na pewno skorzystam. Podejrzewam nawet, że będę szukać na forum pomocy przy wizycie przedadopcyjnej :)
Ostatnio zmieniony przez Lizz 17 Marca 2014, 00:56, w całości zmieniany 1 raz  

kaffa 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 17 Marca 2014, 07:23   

hihih Olśnica to blisko mojej shrekowni :)
Witaj . i zaparszam do aktywnego udziału na forum

Kate 

Wysłany: 17 Marca 2014, 07:47   

Witamy :soczek:

Ja proponuję jeszcze wypytać, po co im ten zwierz tak naprawdę :p często ludzie biorą "dla dziecka", a dziecko albo ma w nosie, albo obrażone, że to nie jest kotek i nie siedzi przy nim, albo po paru latach idzie na studia itp. i futrzaka się oddaje.

Dobrze też uprzedzić, że to są zwierzęta nocne i wcale nie są ciche (niektórzy jakimś cudem śpią z nimi w pokoju, ja mam je za ścianą i bywają problemy z zaśnięciem :p ), że możliwe, że nie dadzą się głaskać i że żyją bardzo długo jak na takie małe gryzonie. A, i oczywiście nie polecam ludziom przywiązanym do wartości materialnych, bo można spodziewać się spożycia drzwi, ścian i generalnie wszystkiego co się da ;-)

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 15:25   

Cześć Lizz, !

Ja dopytałabym o to czy w tej chwili osoba posiada inne zwierzęta i jeśli tak, uprzedziła, że nie zawsze koty i psy dobrze dogadują się z szynszylami i może być tak, że będą musiały mieć pokój, do którego inni futrzaci domownicy nie wchodzą.

Ed. właśnie zauważyłam, że napisałam "mieć pokój", zamiast być w pokoju. Dyktatorskie szkolenia moich kulek odnoszą skutek :facepalm:
Ostatnio zmieniony przez Ethelen 17 Marca 2014, 15:26, w całości zmieniany 1 raz  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 18:42   

Ethelen napisał/a:
Ed. właśnie zauważyłam, że napisałam "mieć pokój", zamiast być w pokoju. Dyktatorskie szkolenia moich kulek odnoszą skutek

:lol: hahaha mnie już nic nie zdziwi, bo widziałam że Franio z Dyziem oraz dyktator Bazyliszek Primabaleron I też mają już swoje pokoje :P

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

kammax 

Wysłany: 17 Marca 2014, 18:45   

No cóż, arystokracja rządzi.

Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 18:53   

Jeżeli chodzi o takie sprawy jak dzieci, inne zwierzęta itd to wiem:) Bo przy chociażby szczurkach zwraca się na to uwagę. Chodziło mi bardziej o wymagania konkretnie do szynszyli. Mausi podrzuciła mi lekturkę, którą z uwagą studiuję:) Myślę, że dzisiaj wieczorem uda mi się zmontować jakąś ankietę wstępną dla przyszłych opiekunów. Pokażę ja na forum i wysłucham Waszych sugestii. Bardzo dziękuję za rady, są bardzo cenne. No i dziękuję za miłe przyjęcie. W szynszylach się zakochałam, teraz tylko nabędę odpowiednią wiedzę, by w przyszłości móc mieć własne stadko.

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 19:10   

Lizz, witaj na forum no i liczymy na kolejna zaszynszylowaną osobę :-D

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 20:11   

Szynszyloza to jednak straszna choroba.... dopada nawet tych którzy szynszyli jeszcze nie mają ... Już po Tobie Lizz, przepadłaś w otchłani uzależnienia od szynszyli :lol:
Witaj w naszym gronie !!! :-D

Dyzio i Franio

Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 20:58   

No nie :d choruje na GMR, a teraz jeszcze to :D facet mnie z domu wyrzuci ^^

edit: kaff, a ta shrekownia to Wroclaw czy cos mniejszego?
Ostatnio zmieniony przez Lizz 17 Marca 2014, 21:03, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 21:01   

Lizz napisał/a:
facet mnie z domu wyrzuci
no takich bezdomnych wyrzuconych z domu przez członków rodziny jest tu więcej :D
A GMR to?

Dyzio i Franio

Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 21:11   

GMR - Get more rats :D teraz mam limit 9, wcześniej miało być max 7 szczurów, jeszcze wcześniej 4, a zaczęło się w sumie od dwóch :p

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 17 Marca 2014, 21:17   

Ach czyli to jest Szczuroza galopująca :D teraz rozumiem :D

Dyzio i Franio

Lizz 

Wysłany: 17 Marca 2014, 22:00   

Jasne, że galopująca :) Zwłaszcza, że wszystkie nasze szczurzynki mamy pod opieką dzięki adopcji. Są to te niechciane, interwencyjne, zbyt "pospolite". Nigdy nie kupiliśmy szczura i nie mamy zamiaru. Za dużo bidulek szuka domu. Z szynszylami pewnie skończę podobnie :) Zwłaszcza, że jestem dziwna pod względem upodobań :)
Kolory i odmiany są mi obojętne. to znaczy z jednym wyjątkiem... Marzył mi się kiedyś szczurek o ubarwieniu agouti, czyli taki brąz, wygląd "kanałowca". W końcu zrezygnowałam z tych marzeń, bo stwierdziłam, że "kolorki" są nie istotne, a wtedy znalazłam swoje marzenie na ulicy :) No i mieszka wariatka z nami. Nasza F1 wśród szczurów:)

Kate 

Wysłany: 17 Marca 2014, 22:41   

Lizz, oj, skończysz ze zbieraniną szynszyli jak niektórzy z nas :-P

kaffa 

Wysłany: 18 Marca 2014, 07:11   

Lizz, Shrekownia to mala wiocha niedaleko jelcza i niedaleko ciebie :P .
Wrocław jest wpisany bo tu spędzam większość dnia.
Niestety ktoś musi pracować żeby wykarmić stadko dzikich szynszyli :)
Coś mi się wydaję że nie długo do szczurków dołączą szynszylowe potworki.
Ech kiedyś się wproszę do ciebie na mackanie szczurowych gamoni

Odium 
Administrator

Wysłany: 18 Marca 2014, 19:10   

Lizz, moim zdaniem główne argumenty jakie powinno się przedstawiać przyszłym właścicielom to
- poinformowanie jaka karma jest dobra, a są to dość drogie karmy - dla kogoś kto kupiłby pewnie vitapol za 7zł. W porównaniu z vitakraftem czy versele za średnio 18 zł to robi dość dużą różnicę. Tym bardziej że te zwierzaki potrafią sobie zjeść. No i do tego dochodzą zioła i siano które są podstawą więc też muszą być tej lepszej jakościowo firmy, bo tańsze to najczęściej sama słoma, a co za tym idzie
-dość spore koszty utrzymania, które nie zawsze są wysokie 'jednorazowo' bo jednak cieżko zamknąć sie w 50zł miesięcznie, nawet przy jednej sztuce - mamy 4 wiec ciężko mi powiedzieć orientacyjnie jak potrafi obeżreć z kasy jedna :D Wiem że u nas własnie przyszła paka samych ziółek sianek itd za 30zł i to przy 4 sztukach starczy na niecały miesiąc, kilka dni wcześniej kurier przyniósł ze 20kg paczkę karm, wapienek, żwirków za 100 :facepalm: więc są to namacalne koszta których ubywanie czuć.
- no i ja skupiłabym się na tym, aby uświadamiać ludzi o konsekwencjach rozmnażania gryzoni dla 'widzimisie' bo śliczne. Sama wiesz, czym to skutkuje na przykładzie szczurasów. A później te ogłoszenia z tablica.pl chociażby :facepalm:

PS. ostatnio przeżywam fascynację ogonami, i pewne jest że kiedyś muszę mieć ogoniastego, ze względu na ich cwaniakowate podejście do życia i te niesamowicie inteligentne bańki :lol:
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'
Ostatnio zmieniony przez Odium 18 Marca 2014, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  

Lizz 

Wysłany: 18 Marca 2014, 22:29   

Odium, chciałam przede wszystkim zaznaczyć, że nie będę wyliczać jedzonka dla jednego szynszylka, gdyż dwa to absolutne minimum. Nie dopuszczam nawet do myśli, że szynszyl czy szczur może zamieszkać sam :)
Tak się akurat składa, że moja znajoma znalazła domek dla panienki, będzie towarzyszką dla innej panienki. Natomiast chłopiec trafił do DT gdzie są inni chłopcy, więc na razie jest ok. Szukam teraz domu dla około półrocznego czarnego chłopca.

Odium napisał/a:
pewne jest że kiedyś muszę mieć ogoniastego

Rozumiem oczywiście, że masz na myśli co najmniej dwa ogonki :D Kiedy już się zdecydujesz, to znajdziemy Ci jakieś dwa słitaśne ciurki :)

edit: Jestem przeciwna rozmnażaniu zwłaszcza wyadoptowanych zwierzaków, jest to dla mnie podstawowy warunek jak także fundacji, z którą współpracuję :)
Ostatnio zmieniony przez Lizz 18 Marca 2014, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu