FORUM SZYNSZYLE :: Witam :) Dzisiaj kupiłem szynszyla
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Witam :) Dzisiaj kupiłem szynszyla
Autor Wiadomość
ponczo96 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 15:48   Witam :) Dzisiaj kupiłem szynszyla

Odeszła moja kochana świnka morska :( .Już z tym się pogodziłem, chociaż nie było łatwo, zdecydowałem się na zakup szynszyla dzisiaj na totalnym spontanie.Chciałem do samca świnki morskiej kupić znowu samicę, lecz nie było.Pani ze sklepu spytała się czy jesteśmy zainteresowani zakupem szynszyla, początkowo miałem mieszane uczucia, lecz gdy go wyjęła, poczułem od razu,że go wezmę, jest naprawdę śliczny :)
Szyszka ma 8 miesięcy.I to tak naprawdę tyle ile o niej wiem.
Podstawowe rzeczy dowiedziałem się od pani ze sklepu.
******************TERAZ WAŻNE :P *************
Chcę się od Was dowiedzieć wszystkiego co powinien wiedzieć amator szynszyli :)

1 Pani w sklepie mówiła że póki co dawać mu tylko siano, i pokarm dla szynszyli (Przypominam ma 8 miesięcy.Tak mam zrobić? Ile to ma trwać zanim mam zacząć wprowadząć jakieś warzywka itp.

2 Jak wyposażyć klatkę , chodzi mi o takie elementy drewniane na które może wejść itp, ewentualnie jak coś jest jeszcze ważne (oprócz miski na jedzonko i poidełka to oczywiście już mam), proszę napiszcie.

3 Jak myślicie czy samiec Świnki morskiej i samica Szynszyla się polubią?

4 Od kiedy swobodnie go wypuszczać po pokoju

Ogólnie jeżeli będziecie mieli przydatne wskazówki i sugestie, proszę też napisać :)

Jeżeli napisałem w złym dziale to proszę przenieść.

Pozdrawiam, i liczę na waszą pomoc.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:01   

ponczo96, nie będzie niestety tak łatwo jak byś chciał. Nie da się napisać odpowiedzi na Twoje pytania - trzeba by napisać tu książkę, a właściwie przepisać pół forum.
Usiądź wygodnie i czytaj. Zaraz ci podeślę linki do wątków obowiązkowych do przeczytania.

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:02 ]
Najpierw przeczytaj ten dział ! Cały ! http://stare.forum-szynsz...zylach-vf52.htm

Dyzio i Franio

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:02   

1. Wszystko co nowe wprowadzamy bardzo powoli, nic na szybko i wiek nie ma tu najmniejszego znaczenia. Nie podajemy świeżych rzeczy, podstawą sa suszki.
2. Klatke należy wyposażyć w co najmniej 2 półki drewniane. No i dobrze by było gdyby rów niez pojawił sie jakiś hamak.
3. NIE, nie łączymy ze sobą zwierząt różnego gatunku.. po pierwsze jeżeli chodzi o świnkę i szynszylę mają one całkiem INNE wymagania żywieniowe, to samo tyczy się bytowych. Szynszyla powinna mieć wysoką klatkę, nie to co świnka morska.
4. Od wtedy kiedy będzie miał na to ochotę ;) Jeżeli będzie chciał wyjść to go wypuść tylko przedtem zabezpiecz pomieszczenie w którym ma biegać.

Zadam jeszcze pytanie odnośnie tego czym go karmisz ? Jaką karmą ? W sklepach niestety, bardzo czesto wciskają śmieciowe karmy. Jaką masz dla niego klatke ?
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Ostatnio zmieniony przez Diablo 12 Wrzeœnia 2014, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  

ponczo96 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:03   

Aniutka, Ok podeślij, dołączam jeszcze jedno pytanie:

Kiedy i na ile go wypuścić, żeby pobiegał po pokoju

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:06 ]
Diablo, Co do pytania nr 3, źle mnie zrozumiałeś. Nie zamierzam ich dawać do jednej klatki,
Już zakupiłem osobną klatkę dla szynszyla. Chodzi mi bardziej o to, czy w przyszłości mogę je oba wypuścić, żeby se pobiegały po pokoju, czy raczej nie.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:06   

Teraz ten dział: http://stare.forum-szynsz...ynszyle-vf2.htm wybierz z niego tematy o karmach, ziołach, smakołykach i sianku

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:06 ]
Z tego pzrede wszystkim: klatka, pył kąpielowy http://stare.forum-szynsz...e-bawia-vf8.htm reszta też warta przeczytania ale może chwilę poczekać

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:07 ]
To warto przeczytać w większości http://stare.forum-szynsz...ekunem-vf39.htm

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:08 ]
Wiele Twoich pytań zostało już kiedyś zadanych - poczytaj to http://stare.forum-szynsz...tania-vt551.htm

[ Dodano: 12 Wrzeœnia 2014, 16:09 ]
ponczo96, jak poczytasz i będziesz miał pytania odnośnie poszczególnych działów/tematów to zadawaj je od razu we właściwych wątkach. Łatwiej będzie nam odpowiadać i będzie to też przydatne dla następnych "nowicjuszy"
W w tym wątku przedstaw nam swojego nowego futrzastego przyjaciela :)

Dyzio i Franio

ponczo96 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:12   

Sory znalazłem już temat dotyczący gadżetów.
Jeszcze kolejne pytanie które mnie nurtuję: jeżeli go wezmę na ręce a on będzie chciał zejść, puścić już go żeby poznał pokój?
Ostatnio zmieniony przez ponczo96 12 Wrzeœnia 2014, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:22   

Raczej powinieneś go teraz zostawić w spokoju. Nie powinieneś go na siłę wyciągać, jak będzie chciał wyjść to go wtedy wypuść. Nic na siłę ;)
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

ponczo96 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 16:29   

A o co chodzi z piaskem dla szynszyla? Futro sobie czyści w nim? Jest dostępny tylko w sklepach zoologicznycH?

Kate 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 17:25   

ponczo96, witaj :D
w piachu szynszyle się myją, udostępniamy go ok. 2-3 razy w tygodniu. Dostepny w zoologach stacjonarnych i internetowych. Nie kupujemy Pucka, Megan ani Dako-Art, z tańszych najlepszy jest Pucek, z drozszych Versele Lage, Beaphar. Versele Lage i Beaphar, a także Jr Farm mają przyzwoitej jakości karmy dla szynszyli (jak zwykle unikamy Vitapolu i reszty, unikamy ich zawsze, bo produkują smieci :p )

Przydałby się do klatki paśnik albo kula na siano, bo ono nie może leżeć na podłodze. Poza tym szynszyla jest wieksza niż świniaczek i jako ściółki raczej nie używamy trocin - preferujemy wióry albo żwirek drewniany, który można nasypać tylko w jeden kąt klatki.

To tak na szybko, czytaj forum i pytaj w razie czego w odpowiednich działach :D

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 18:01   

Kate napisał/a:
Nie kupujemy Pucka, Megan ani Dako-Art,

chyba miałaś na myśli: Vitapol, Megan, Dako-Art ;)

ponczo96, zacytuję jeszcze raz Aniutkę:

Aniutka napisał/a:
jak poczytasz i będziesz miał pytania odnośnie poszczególnych działów/tematów to zadawaj je od razu we właściwych wątkach. Łatwiej będzie nam odpowiadać i będzie to też przydatne dla następnych "nowicjuszy"
W w tym wątku przedstaw nam swojego nowego futrzastego przyjaciela

proszę o zastosowanie się ;)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Kate 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 19:25   

Mausi napisał/a:
Kate napisał/a:
Nie kupujemy Pucka, Megan ani Dako-Art,

chyba miałaś na myśli: Vitapol, Megan, Dako-Art ;)

Tfu, magisterka wyżarła mi mózg xD oczywiście, że Vitapol zło, Pucek dobry :facepalm:

elkasia2 

Wysłany: 12 Wrzeœnia 2014, 19:32   

Mój kolega kupił kiedyś Vitapol (skuszony niską ceną) to nawet jego szynszyle poznały się, że to zło, bo żadna nie chciała się w nim wykąpać... Tyle z tego dobrego, że zakosiłam mu wiaderko po tym piasku :roll: i mam gdzie przesypywać ziółka xD Dzień później kupił Pucka i kąpały się jak szalone :D

Miguś - ur. 02.06.2013, z nami od 12.10.2013
Efik - ur. 07.10.2013, z nami od 23.12.2013
Elmo - ur. 25.01.2014, z nami od 18.04.2014

Quatre 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 13 Wrzeœnia 2014, 12:26   

Szyszki nie są głupie, babka u nas w zoologu wcisnęła mojemu głupkowi na wage vl mieszaną z meganem to jeden z gnojków od razu pokazał że leje na to-dosłownie ;)

https://www.facebook.com/...rardowie?ref=hl

Odpowiedz do tematu