FORUM SZYNSZYLE :: Wita Klaudynka i Mort :D
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wita Klaudynka i Mort :D
Autor Wiadomość
klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 17:39   Wita Klaudynka i Mort :D

Witam wszystkich serdecznie :) Rodzice kupili mi wczoraj szynszyla. Nazwałam go Mort :D Przed kupnem bardzo duzo o nich czytałam. Jest strasznym urwisem, biega po pokoju i nie moge go złapać. Pomimo tego ze mam go juz prawie 2 dni prawie nic nie je. Skusił sie tylko na kawałeczek jabłka i dwie rodzynki.. :( Co mam robic? :)

kaffa 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 18:20   

hej Kakludynko
Daj do pasnika sianko. Jak nie je to niestety trzeba ciut na siłe karmić. A masz może wagę kuchenną ? Zważgo porsze i notuj jego wagę . ak nie chudnie to ok. Jakby jednak tracił na wadze to trzeba będzie wproswadzić przymusowe jedzienie.

klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 18:26   

Dałam mu sianko i nie je. :( jedyne na co ma ochote to jabłko, ale nie wiem czy moge go cały czas słodkim jabłuszkiem karmić ...

Saju i Saki 
Aktywni na forum

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 19:42   

Witam.Pewnie jest zestresowany nowym domkiem,potrzebuje trochę spokoju aby poczuć się bezpiecznie.Gratuluję nowego członka rodziny!

klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 20:03   

A powinnam trzymać go narazie tylko w klatce czy mam go może wypuszczac żeby pobiegał po pokoju? :) Oj dziękuje, moi rodzice nie są miłośnikami zwierząt, ale Morta pokochali od razu :D :P

Michal 
Administrator

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 20:08   

klaudynka napisał/a:
jedyne na co ma ochote to jabłko, ale nie wiem czy moge go cały czas słodkim jabłuszkiem karmić ...
takie świerze jabłko to nie koniecznie jest dobre, jeżeli już to suszone i w małych ilościach, jako przysmak. Tu http://stare.forum-szynsz...ty-itp-vt18.htm masz temat o przysmakach dla szynszyli.

:loveszynszyla:

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 20:10   

Klaudynka witaj na forum, może Morcik wcina nocą, na razie jest zestresowany ale to minie.

Saju i Saki 
Aktywni na forum

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 20:11   

Ja bym zostawiła w klatce 2-3 dni po przywiezieniu do nowego domku.

klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:10   

Mógły powiedzieć mi ktoś coś o kąpaniu ? czytałam coś o jakimś piasku ale nie za bardzo rozumiem :(

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:15   

Szynszyle kąpią się w piasku jest to specjalny pył dostępny w każdym sklepie, najlepszy jest Pucek, wysypuje się go do miski lub pojemnika i szynszyl sam eis w nim tarza. W temacie filmy są nagrania z kąpieli.

Odium 
Administrator

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:18   

Szyle muszą czyścić swoje futerka w piasku. Nie mogą się kąpać codziennie żeby nie przesuszyć skóry. Ale co 2 dni jak najbardziej. Najlepiej w jakiejś kuli, czy pojemniku, z którego nie będą wysypywały piasku, bo to upierdliwe :lol:
Polecam Pucek wygląda on tak: http://nokautimg4.pl/p-ca...zynszyli-2l.jpg są to koszty max 10zł. jest też pył wulkaniczny z vitapolu, ale on jest bardziej pylący.
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:35   

A czy ta miska ma być duża? ile nasypać tego pyłku?

Michal 
Administrator

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:37   

klaudynka, duży temat o piasku masz tu http://stare.forum-szynsz...piasek-vt16.htm ale powiem szczerze, że jeżeli nie wiedziałaś takiej rzeczy to bardzo niedobrze, bo to jest chyba najbardziej podstawowa sprawa u szynszyli. Na szybko musisz przeczytać tematy z tego spisu http://stare.forum-szynsz...esci-vt1686.htm (zaglądałaś tam już)

Koniecznie poczytaj te działy
http://stare.forum-szynsz...ynszyle-vf2.htm
http://stare.forum-szynsz...e-bawia-vf8.htm

:loveszynszyla:

klaudynka 

Wysłany: 21 Kwietnia 2013, 21:54   

Bardzo dziękuje za informacje. :) Mam jeszcze jedno pytanie. Kupiłam Mortowi drewniany domek, ale problem polega na tym że spi w środku a na dachu zrobił siobie toalete... Czy jest to normalne? :O

kaffa 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 06:58   

A ma kuwetke z wiorami albo brkiecikiem derwnianym?
Genegalnie szynszyle zazwyczaj sikaja w rog kuwety. Moje sikaja do pojemnika z wysypalym brykeitem. Na Połki zazwyczaj nie. Czasami zdarzają się sobniki, ktore uparcie sikaja na polki.
Proponuje przestaiwc domem w inne miejsce a w tamto postawic kuwetke z brykietem

Odium 
Administrator

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 10:49   

O ile dobrze pamiętam monia.szila? podała patent na zasikane półki lub drewno- jak gryzą wapno to zbiera się okruszki i wciera tam gdzie zasikane na drewnie aż do "białego" więcej tam nie siknie ;-)
Jak pomyliłam właściciela patentu przepraszam :mrgreen:
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

klaudynka 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 13:11   

Będę próbować innych sposobów bo jak narazie przestawienie domku nic nie dało... I nie chciał sie wykąpać, czytalam że szynszyle robią to chętnie a tu takie zaskoczenie, ale to może dlatego ze sie jeszcze trochę boi. :(

Kate 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 15:42   

Bardzo krótko go masz, więc spokojnie :) on musi sobie w łebku poukładać, gdzie kuweta itp. :-P moja mała na początku sikała do miski z jedzeniam, ale po kilku dniach już grzecznie do kuwety.
Wymyj też zasikany kawałek domku, żeby szylek nie czuł zapachu moczu, bo może go to zachęcać do dalszego załatwiania się tam. Tylko żadnych detergentów, ktoś tu pisał gdzieś, że woda chyba z kwaskiem cytrynowym dobrze działa.
W jakim wieku jest Mort?

monia.szila 
Niezwykle aktywni na forum

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 19:32   

klaudynka, kup dobry pokarm, np. Versele Laga Chinchilla Nature. Daj mu po 2 łyżki dziennie w misce metalowej przyczepionej do klatki. Wode tylko w poidełku i tylko przegotowaną zimną wymieniaj każdego dnia. Po nalaniu ściśnij butelke aby ją odpowietrzyć. Piasek kup np. Pucek. Nasyp garście dwie do szklanej dużej kuli i kąp go TYLKO co 3-4 dni. Inaczej u takiego maleństwa wysuszysz skóre zbyt częstymi kąpielami. Kup wagę elektroniczna i waż go nawet codziennie. Zapisuj pomiary. Podawaj pokarmy TYLKO suszone. Rodzynka max jednego dziennie. Tak tak. jedna maleńką sztuke, rodzynki w nadmiarze powoduja biegunke.

Maluch nie chce jeść bo jest zestresowany to raz, dwa że do tej pory jadl pewnie coś innego. W najbliższych godz. może pojawić się :-/ biegunka. Kup węgiel leczniczy w razie w.

Sianko dawaj codziennie. Musi je mieć w paśniku lub kuli. Nigdy w kuwecie w której sika.
Kup wapienko dla gryzoni i powieś w klatce. Nie kupuj kolb, zero. Szylek musi zacząć jeść zdrowe żarcie i w odpowiednich porcjach by zdrowo rosnąć.

klaudynka 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 20:46   

Facet w zoologicznym mówił ze Mort ma 5 tygodni.
Karme kupiłam taką jak jadł w sklepie zoologicznym, bo czytałam ze nie powinno się z dnia na dzień zmieniać jedzonka. Byłam dziś w tym sklepie i kupiłam jeszcze taką mieszankę jaką jadł wcześniej. Widze w niej kukurydze, pestki z dyni itp. Wode daje przegotowaną i zmieniam ją każdego dnia.
Wapienko kupiłam już pierwszego dnia i troche sobie je poobgryzał. Kolbe też ma, a raczej miał bo juz ją wyjęłam.
Dziś kąpałam go pierwszy raz, nie chciał sie za bardzo kapać, bo pogrzebał troszke i później siedział w miejscu..
Sianko ma codziennie. Mieszkam na wsi więc u mnie z sianem nie problem, ale czy będzie dla niego odpowiednie?

Kate 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 21:19   

powinno być ok, jeśli wiesz, że nie używano tam żadnych chemikaliów, np. zbierzesz z łąki. Nie wiem z kolei jak się ma sprawa z sianem, które później w belach służy na zimę, może być czymś pryskane :566:

5 tygodni? oby nie, bo szynszyle można zabierać od matki około 10.-12. tygodnia życia... jeśli faktycznie jest taki młodziutki, to chyba najlepiej podkarmić mlekiem dla kociąt z Whiskas albo Beaphare. Jakoś wierzyć mi się nie chce, że aż takie maleństwo by sprzedawali... Zważ go na wadze kuchennej i podaj nam tu wagę

klaudynka 

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 22:02   

Przepraszam, mała poprawka: 7 tygodni. tak, tak. Na pewno 7 tygodni. Ale to nie zmienia faktu ze jest malusi. Może dlatego nie chce za bardzo jeść. Ale w sklepie mówił ze jadł normalnie :( Dziś zjadł troszke więcej niż wczoraj. Ale nadal niewiele, bo niecałą łyżkę karmy i dałam mu 2 malutkie rodzynki. Wody pije około5 ml dziennie.
Posłuchałam się i nie wypuszczam go narazie z klatki. Już zaczyna przychodzić do ręki i mniej się boi. Chodzi po klatce, nie siedzi w jednym miejscu tak jak wcześniej. No i strasznie hałasuje w nocy.. Obudził mnie w nocy około 3 bo biegał po klatce.
A odnośnie siana: siano jest też w kostkach, jest pachnące i na pewno nie ma chemikaliów :)

[ Dodano: 22 Kwietnia 2013, 22:06 ]
I jak kupowałam Morta to pytałam się ile jadł. Jak pokazał mi jaką porcję dostawał dziennie, to powiem szczerze, że się zdziwiłam. Zakładając że je 2 łyżki dziennie jedna porcja starczyłaby mu spokojnie na 2-3 dni.. Może to też ma jakiś wplyw?

agacik 
Niezwykle aktywni na forum

Wysłany: 22 Kwietnia 2013, 22:23   

póki co jest maluśki, mój też dużo nie jadł jak był mały, poza tym, jeśli jest taki młody, to tak jak radzi Ci Kate, podawaj mleko dla kociąt. Żeby się upewnić zważ go i podaj wagę, na tej podstawie może uda nam się mniej więcej określić jego wiek. Tą karmę o której piszesz jest pewnie jakiś vitapol albo deko art, więc tak jak Ci radzono zmieniaj stopniowo na coś dobrego: Versele Laga Chinchilla Nature, Versele Laga Chinchilla Complete, Vitakraft, Beaphar Care+, Beaphar Xtra Vital, albo niedrogi a dobry De Heus (dostępny na allegro)
Co do rodzynek, to według mnie max 1 na tydzień a nie na dzień, bo dostanie biegunki. Możesz wprowadzić inne smakołyki, poczytaj w odpowienim temacie jest o tym sporo.

GALERIA MORTA :-)

Kate 

Wysłany: 23 Kwietnia 2013, 09:45   

klaudynka, nasz potworek też dostawał śmieciowe żarcie, ale po przestawieniu na VL Nature rośnie w oczach :mrgreen: na początku niezbyt chciała jeść, bo wiadomo, słodycze smaczniejsze, ale teraz wcina, aż jej się uszy trzęsą :mrgreen:

Magdaa 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 23 Kwietnia 2013, 09:55   

klaudynka, pewnie jest zestresowany Nowym miejscem. Daj mu parę dni spokoju musi się trochę oswoić z nowym otoczeniem. Pytałaś w sklepie czym był wcześniej karmiony?

Magda

Odpowiedz do tematu