FORUM SZYNSZYLE :: Pierwszy szynszyl:)
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kasia_tomeq
8 Listopada 2010, 20:34
Pierwszy szynszyl:)
Autor Wiadomość
kasia_tomeq 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 8 Lutego 2010, 18:45   Pierwszy szynszyl:)

I stało się w sobotę dołączyłam do szczęśliwców posiadających te cudowne stworki;) w związku z tym mam pytanie odnośnie spania czy normalne jest, że szynszyl śpi nie skulony ale wyciągnięty jak długi:D (nie zawsze tak śpi)?

Szynszylek ma nie całe 4 miesiące na razie jest na karmie od sprzedawcy, kupiłam go za nieduże pieniądze od dopiero co rozwijające się fermy szynszyli.

Na przednich łapkach widać wyraźnie, że brakuje mu po 1 placu ( dlatego pewno ferma go sprzedała) ale ja chciałam zapytać czy nie jest to wynik jakiejś choroby?

Co mnie to nie przeszkadza nie ujmuje mu to uroku i wdzięku, ani tego jaki jest przyjazny i kochany, nie przeszkadza mu to też w normalnym funkcjonowaniu.

Zdarza się nie często, że się kopie i nie wiem czy ma pchły? na skórze jak go głaskam nie czuje żadnych strupków żeby sądzić, że to choroba skóry. Jak uważać warto zainwestować w specjalny pył przeciwgrzybiczy ? czy to znajduję się już w tym specjalnym piasku dla szynszyli (ja mam piasek o nazwie "pucek")

Uwielbia płatki owsiane nie wiem czy jet na nie jakieś ograniczenie? i morele ale z tym jestem ostrożna dostaje jako nagrodę gdy do się złapać do klatki albo przyjdzie do reki:)

Poza tym dostaje granulat i raz w tyg karmę (słonecznik i inne ziarna) tym był karmiony na fermie.

Aneta 

Wysłany: 9 Lutego 2010, 10:30   

Witaj kasia_tomeq, Odpowiadajć na twoje pytania, szynszyl śpi tak jak mu wygodnie, szczególnie latem albo jak jest gorąco szynszylki lubią się wyciągać i spać na boku, żeby mieć lepszą wentylację brzuszka :)

Co do braku paluszków to się nie znam, może Koniu ci pomoże.

Co do pcheł, to u szynszyli raczej nie występują, a pyłek do kąpieli Pucek jest jak najbardziej odpowiedni. Jeżeli szynszylek nie ma żadnych zmian skórnych to oznacza że nie ma grzybicy.

Co do płatków owsianych i innych rarytasów to szynszylek powinien dostawać jako nagrodę a nie jako codzienny pokarm. Nie należy przesadzać w rozpieszczaniu szynszyla, bo to żle wpływa na jego układ pokarmowy.

Pozdrawiam :->

www.rosyjski-niebieski.info

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 9 Lutego 2010, 17:45   

Co do palców (ich braku) z reguły spowodowane jest to problemami przy porodzie, gdy matka pomaga przyjść młodemu na świat, zdarza się że ząbkami za mocno ściśnie (ale, nie jest to powodem brakowania w stadach fermowych, brakowali by takie osobniki jeśli były by to genetyczne efekty chowu wsobnego/krzyżowanie w pokrewieństwie, ale jeszcze nie słyszałem o takich przypadkach).

jak kasia_tomeq, trafnie zauważyła nie powoduje to jakiego kolwiek uszczerbku na zachowaniu zwierzątka;) znam przypadki szyszki tylnej stopy i jest słodziak, a nawet ruchliwszy niż jego towarzysze;) lub przypadek szyszka który miał komplikację przy porodzie jego przednia łapka była cała zrośnięta - coś tak jak by miał rękawiczkę taka bez palców i też był supcio zwierzak;)

kasia_tomeq 

Wysłany: 9 Lutego 2010, 21:09   

Dziękuje za informacje w takim razie łapkami się nie martwię.

Obserwuje trochę tego mojego szynszyla i coś mało je chyba, że robi to w nocy.

Karmie go granulatem, którego prawie nie rusza, sianem i raz w tygodniu mieszanką zbóż (proso, siemię lniane chyba owies czy pszenica też są), słonecznika, płatków owsianych wszystko to mam od sprzedawcy. Ale z tego wszystkie je tylko tą ostatnio mieszankę reszty nie chce za bardzo za to chodzi i zbiera różne śmieci z podłogi:) wiem że to niedobrze.

Jeżeli chodzi o zachowanie to wygląda na zdrowego walczy z drzwiczkami o chwilę wolności biega po pokoju bawi się itd

Nie wiem czy powinnam się martwić że mało je ? Czy to normalne?

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 9 Lutego 2010, 21:24   

szyszki to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, dlatego jedzą nocą, obserwuj po prostu czy pasza jaką mu podajesz znika w ciągu nocy.

kasia_tomeq 

Wysłany: 11 Lutego 2010, 16:51   

Nie wiem czy temat był na forum poruszany ale nie wpadł mi w oko jeżeli tak to proszę o odesłanie do właściwej strony, a mianowicie chodzi mi o dźwięki jakie wydają szynszyle ja u swojego choć mam go niecały tydzień na razie zaobserwowałam dwa i zgrzytanie na ząbkach:)

Czy możecie zinterpretować co oznacza zgrzytanie?

Co do dźwięków to w necie znalazłam stronę: http://www.cheekychinchillas.com/chinsounds.html na której dźwięk Calling 1 jest bardzo podobny do tego, który wydaje szylek wydawał je z początku kiedy go głaskałam w klatce może nie chciał tego tak wtedy to zinterpretowałam. Natomiast teraz też się zdarza w nocy albo jak siedzi w klatce. Czy może to oznaczać, że coś go boli? Czy chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę?

Drugi dźwięk to takie delikatne popiskiwanie jak np biega po pokoju to sobie tak popiskuje, czasem i w klatce albo jak się bawimy i ja go chce wyciągnąć z miejsca gdzie nie powinie być to też wtedy tak popiskuje:) jak go dotykam :d

Czytałam, że szynszyle wydają wiele różnych dźwięków ale nie wiem jak rozróżnić taki, który ma na celu prowokacje do wypuszczenia, zabawy czy że coś chce? Od takiego, który może świadczyć o tym, że coś go boli?

Jakieś rady?

Michal 
Administrator

Wysłany: 12 Lutego 2010, 07:48   

http://stare.forum-szynsz...ght=d%BCwi%EAki

:loveszynszyla:

Odpowiedz do tematu