FORUM SZYNSZYLE :: Dzień dobry :)
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dzień dobry :)
Autor Wiadomość
ve 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 03:00   Dzień dobry :)

Witam! Zapewne kilka osób widziało mnie już na tym forum - przy zadręczaniu innych pytaniami, strasznie się zamartwiam o każdy drobiazg. Z góry przepraszam za ścianę tekstu, lubię dużo pisać.

Może najpierw powiem kilka słów o sobie - mam 17 lat, pracuję jako artystka (rysunki/ilustracje na zlecenie) i uczę się w technikum w klasie Technik Informatyk. To tak najkrócej. :-) Interesuję się sztuką wizualną, muzyką, informatyką i elektroniką (generalnie sprawami technologicznymi z pogranicza komputerów i tym podobnych) oraz jestem miłośniczką gier wideo. Poza szynszylami w naszym domu także mieszka pies - 5-cio letni, wilczurkowaty mieszaniec ze schroniska. Wzięliśmy ją, kiedy jeszcze była szczeniaczkiem, którego wraz z rodzeństwem straż miejska znalazła w kartonie na ulicy. To tyle o mnie.

Co skłoniło mnie do nabycia szynszyli? Cóż, nie wyobrażam sobie życia bez zwierzęcia w pokoju. Przez 6 lat mieszkał ze mną królik, który niestety musiał być uśpiony trzy tygodnie temu - miał rzadką, nabytą chorobę, która uaktywniła się dopiero pod koniec jego życia. Jako osoba kompletnie zakochana w królikach, nalegałam o pozwolenie na kupno następnego - miałam nadzieję, że chociaż trochę złagodzi to mój ból i wypełni pustkę. Niestety, zgody nie było, rodzice stwierdzili, że mieli alergię, poza tym królik okropnie brudził pokój. Powiedzieli "nie" dla jakiegokolwiek zwierzęcia.

Tydzień temu stał się cud i przy kolejnej rozmowie padło na szynszyle - podobno nie uczulają. Mojej mamie najwyraźniej się spodobały, bo zaczęła o nich czytać i... dalej się w sumie nie zgadzała, ale jakoś tak mniej stanowczo :D Potem już wszystko poszło dosyć prędko - sama przesiedziałam całą noc próbując wyszkolić się w każdym aspekcie opieki nad tymi futrzakami, po czym po znalezieniu ogłoszenia (nie chciałam kupować w sklepie) na drugi dzień w domu zawitała pierwsza z szylek - natomiast dwa dni później, także jej siostra.

Tak więc zostałam "mamą" dwóch uroczych, młodych kuleczek. Mają na imię Mimi i Pini, aczkolwiek na razie nie bardzo je od siebie odróżniam. Obie są odmiany standard. Jedna z nich wydaje się być bardziej żywiołowa, natomiast druga jest "ciepłą kluchą" i chętnie siedzi mi na rękach, czy też non stop przychodzi i wspina się po mnie będąc na wybiegu. Generalnie - jestem zdziwiona tym, jak bardzo maluszki są oswojone. Już drugiego dnia pierwsza z szylek sama wchodziła mi na rękę, gdy wkładałam ją do klatki :-)

Niestety na razie są dosyć malutkie, mogły być troszkę niedokarmione - ale apetyt mają duży, szczególnie na nową karmę. Dopiero ją wprowadzam, więc daję w małych ilościach, i owe "ilości" znikają z miseczki w ciągu pięciu minut.

Co do samego wyglądu kuleczek - mam zdjęcia, ale marnej jakości, bo raz, że dosyć ciemno jest przy ich klatce, dwa, żaden ze mnie fotograf. Ale narzekać nie będę - i zdjęcie dam.

kammax 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 08:35   

Witaj wśród nas, miło nam Cię poznać. Czuj siee jak u siebie, czytaj jak czegoś nie wiesz to pytaj, w raziw nagłych wypadków na dole głównej strony jest ShotBox gdzie zawsze ktoś jest i doradzi.

kaffa 

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 08:35   

Hej
Witaj na forum. Pytać się nie bój , zawsze ktoś Ci chętnie pomoże. Początki zawsze są pełne obaw. JEsteśmy też po to żeby te wątpliwości rozwiać. Maluszki są słodziuchne. Sprawdz czy napewno są tej samej płci. W razie wątpliwości zrób zjęcia "podwozia" to pomożemy ci z rozpoznaniem.
Baw się u nas dobrze i zachęcam do aktywnego udziału w forum

Kate 

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 09:31   

Witamy na forum i zapraszamy na ploteczki na ShoutBox na samym dole strony głównej :-D

Co do kuleczek, to po przejściu na przyzwoitą karmę sama się zdziwisz, jak im szybko zadki urosną :-P mieliśmy podobną sytuację u nas i szyszeczka szybko nadgoniła starszą koleżankę ;-)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 22:13   

ve, witaj ! Jestem pod wrażeniem Twoich starań żeby zgłębic wiedzę nt opieki nad szynszylami :): Jesteś młodą, ale widze, że bardzo dojrzałą osobą :)
Bardzo fajnie że do nas dołączyłaś. Musisz polubić aparat, bo bedzie Ci teraz często potrzebny zeby zatrzymać w kadrze chwile, które szynszyle beda Ci bardzo urozmaicać :D
Czekamy na fotki

Dyzio i Franio
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 10 Sierpnia 2013, 22:13, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 10 Sierpnia 2013, 23:50   

ve, witaj na forum. Cieszę się, ze do nas zawitałaś, dobrze, że szukasz informacji odnośnie szynszyli, a zadręczaniem innych się nie przejmuj, zawsze znajdziesz pomoc ;-)

:loveszynszyla:

ve 

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 00:37   

Dziękuję wszystkim za ciepłe powitanie, jestem pod wrażeniem! :-) Byłam na wielu forach o różnych tematach, ale jest to dopiero drugie (a pierwsze polskie!) z tak przyjaznym nastawieniem i społecznością.

Aniutka, bardzo dziękuję. Cóż, przy króliku popełniałam wiele błędów, więc nie chcę, żeby to samo powtórzyło się przy szynszylach - dlatego staram się zyskać wiedzę odnośnie każdego małego szczegółu. Dziękuję też za komplement - czy dojrzała jestem, nie wiem, wydaje mi się, że to raczej normalność... w końcu niedługo skończę osiemnastkę, więc trzeba kiedyś dorosnąć :-> Natomiast aparat bardzo lubię, tyle, że moim ciężko jest zrobić dobre zdjęcia, jest to bardzo stary sprzęt, na dodatek, przy klatce szynszylek jest dosyć ciemno, a gdy latają po pokoju są za szybkie, żeby je uchwycić. No ale cóż, coś wymyślę.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za przyjemne powitanie - i możecie być pewni, że pytaniami jeszcze was trochę podręczę!

kaffa 

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 08:29   

ve napisał/a:
czy dojrzała jestem, nie wiem, wydaje mi się, że to raczej normalność...
uwierz mi nie do końca to jest normalność. Ja odnoszę wrażenie że teraz tych dojrzałych to trzeba ze świecą szukać.
ve napisał/a:
możecie być pewni, że pytaniami jeszcze was trochę podręczę!

ojj wolimy to niż wpisy w tęczowym moście albo szukanie veta o 2 w nocy.
Mam jeszcze drobną prośbę abyś wpisała skąd pochodzisz. mozesz wpisac kraj jak nie mieszkasz w polsce , czasami potrzebna jest informacja czy pomoc z konktretnego miejsca i łatwiej nam szukać osób.

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 08:29   

ve, daj po pysznym w łapkę i miej aparat od ręką może uda się zrobić fotke :-D mam nadzieję, ze szylki nie pomyślą, że aparat zabiera pyszne :lol: i będa grzezcnie pozować

ve 

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 09:13   

kaffa napisał/a:
ve napisał/a:
czy dojrzała jestem, nie wiem, wydaje mi się, że to raczej normalność...
uwierz mi nie do końca to jest normalność. Ja odnoszę wrażenie że teraz tych dojrzałych to trzeba ze świecą szukać.
ve napisał/a:
możecie być pewni, że pytaniami jeszcze was trochę podręczę!

ojj wolimy to niż wpisy w tęczowym moście albo szukanie veta o 2 w nocy.
Mam jeszcze drobną prośbę abyś wpisała skąd pochodzisz. mozesz wpisac kraj jak nie mieszkasz w polsce , czasami potrzebna jest informacja czy pomoc z konktretnego miejsca i łatwiej nam szukać osób.

W sumie może trochę racja... w mojej klasie jak do tej pory to z dojrzałych osób widziałam może jedną lub dwie, a klasa liczy osób 30. :-) Ale z drugiej strony nie zagłębiałam się w towarzystwo, więc ciężko mi cokolwiek mówić.

Co do weta, bez obaw nie będę o tym pisać. Tak jak w pierwszym poście wspomniałam, miałam przez 6 lat królika + psa od pięciu lat - więc wiem co, gdzie i jak. Znamy dobrą lecznicę całodobową, aczkolwiek pan znający się na szylkach jest tam tylko we wtorki i piątki w nocy, chociaż mówili mi, że pomocy doraźnej każdy udzieli. Natomiast na sytuacje nie-awaryjne znaleźliśmy świetną lecznicę, która właśnie zwierzątkami egzotycznymi i gryzoniami się zajmuje. Co do mojej lokalizacji, wolę zachować krztę anonimowości, chociaż i tak nietrudno o znalezienie czyjejś lokalizacji w dzisiejszych czasach.

Quiet napisał/a:
ve, daj po pysznym w łapkę i miej aparat od ręką może uda się zrobić fotke :-D mam nadzieję, ze szylki nie pomyślą, że aparat zabiera pyszne :lol: i będa grzezcnie pozować

Haha! Aparatu się nie boją, raz siedziały w miejscu i ładnie się ustawiły (zdjęcie w pierwszym poście) ale i tak wyszło nieostre, bo kiepskie oświetlenie. Więc będę musiała na nie polować na wybiegu.

A, właśnie! Kolejne pytanie, ale już takie z nie-martwiących, tylko z ciekawości - czego oznaką jest to, że szylka liże po ręce? Ku mojemu zdziwieniu jedna z kuleczek właśnie zaczęła lizać moją dłoń po włożeniu do klatki kilka minut temu, a ja wcale nic dobrego tam nie miałam, ani żadnych zapachów, nic.

Yoshiko 

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 13:23   

ve, witanko cieplutkie :D . Niech kulaski zdrowo się chowają...a ich opiekunka niech ma całe mnóstwo radości z łobuziaków :D .

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014
Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Sierpnia 2013, 18:52   

Ale fajne kluski :)

ve, mogą uznać, że masz jakiś interesujący smak/zapach na ręce, którego Ty nawet nie czułaś :) Może też chodzić o mikroelementy zawarte w pocie albo po prostu- o zwykłą ciekawość.

Twoje szylki nie raz będą Cię zaskakiwać. U mnie np. jeden dopiero po 1,5 roku obecności u nas zaczął merdać ogonkiem :P

ve 

Wysłany: 12 Sierpnia 2013, 08:56   

Dzięki po raz kolejny. Co do kręcenia ogonem, to raz na wybiegu przez chwilę jedna z nich pokręciła nim jak śmigłem helikoptera po czym w podskokach poleciała dalej. :D

Quiet 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Sierpnia 2013, 09:20   

Moje nie merdają ogonkami, ale Kaffci kobietki tak, zazwyczaj jest to oznaka podekscytowania, forma zalotów, zadowolenia. Kaffci Klementynka merda ogonkiem w czasie miziania, rozkosznie to wygląda :-D

DawidG 

Wysłany: 12 Sierpnia 2013, 10:18   

Fajne kuleczki 8-)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 12 Sierpnia 2013, 10:23   

ve napisał/a:
Co do kręcenia ogonem, to raz na wybiegu przez chwilę jedna z nich pokręciła nim jak śmigłem helikoptera

Moim tez się to zdarza, ale głównie wtedy kiedy starają się utrzymać równowagę :D

Dyzio i Franio

Odpowiedz do tematu