FORUM SZYNSZYLE :: ODGŁOSY SZYNSZYLI: szczeka / piszczy / płacze / fuka / inne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Michal
2 Sierpnia 2010, 06:47
ODGŁOSY SZYNSZYLI: szczeka / piszczy / płacze / fuka / inne
Autor Wiadomość
Nano90 
Minimum aktywności na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 11 Czerwca 2009, 14:59   ODGŁOSY SZYNSZYLI: szczeka / piszczy / płacze / fuka / inne

hej mam takie pytanie czy Wasze szynszyle tez wydają różne dzwięki ?? np: mój wczoraj siedząc za klatką zaczął tak dziwnie i głośno piszczeć jak by mu się coś działo, pare razy tak pisnął po czym jak podeszłam to było wszystko ok i uciekł przedemną :-/ i jeszcze tak dziwnie czasem na mnie warczy... czy to normalne ??
Ostatnio zmieniony przez Mausi 24 Maj 2014, 14:39, w całości zmieniany 3 razy  

DeMoH 

Wysłany: 11 Czerwca 2009, 19:18   

Jak szynszyle się bardzo boją to zazwyczaj wydają różne dźwięki a nawet mogą gubić sierść.

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Czerwca 2009, 23:07   

Czasami wydają takie dźwięki u nas najczęściej podczas snu (jak im się coś przyśni) ale jest to dosyć normalne.

:loveszynszyla:

Nano90 

Wysłany: 12 Czerwca 2009, 09:22   

to dobrze bo poprostu przeraziłam się tym jego piskiem :-/

jaskolka 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2009, 10:02   

Moje szynszyle bardzo lubią wydawać z siebie przeróżne dźwięki. Czasami nawolują siebie nawzajem, szczekają na siebie ;) - szczególnie kiedy wariują i jedno na drugie przypadkiem wskoczy, a innym razem wydają niepokojące stęknięcia, bardzo glośne i dźwięczne- zwykle gdy ktoś chce je wziąść na ręce a one właśnie układały się do snu :P (no i na obcych).

Szylki już tak mają :) - jak wszystkie zwierzęta. Jednak i tak uważam, że są wyjątkowo ciche.

grzegrzu 

Wysłany: 5 Grudnia 2009, 19:38   Szczekanie, popiskiwanie - odgłosy szynszyla

witam wszystkich mam 2 miesięczna samiczkę kupiłem ją wczoraj i martwi mnie co chwile na mnie szczeka i na innych domowników. Nie ucieka daje się pogłaskać i zabrać na ręce je z reki ale szczeka i siedzi w jednym miejscu klatki.
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 30 Października 2010, 23:44, w całości zmieniany 3 razy  

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 5 Grudnia 2009, 20:00   

spokojnie, to dość normalne, musi się przyzwyczaić, z czasem powinna się zachowywać "normalnie" ;-)

Michal 
Administrator

Wysłany: 5 Grudnia 2009, 23:08   

Z reguły do trzech dni tak "szczekają"

grzegrzu 

Wysłany: 6 Grudnia 2009, 13:41   

to dobrze już powili sie przyzwyczaja mam nadzieje ze już nie dugo bd dobrze. Dzieki za pomoc

Wiewiora 
Aktywni na forum

Wysłany: 8 Grudnia 2009, 19:36   

musi nabrać zaufania do Ciebie ;-) mój już daje się pogłaskać, coraz mniej na mnie szczeka, praktycznie tylko jak zrobie coś co mu się nie spodoba :-D no a dalej unika brania na ręcę, sądzę że taka już jego natura :030:

bacia 

Wysłany: 19 Grudnia 2009, 23:21   [ szynszyl dziwnie się zachowuje] szynszyl dziwnie sie zacho

czesc mam pytanie do was mam szynszyla i on czasem jakos tak dziwnie sie zachowuje przewaznie nad ranem wydaje takie dziwne dzwieki jakby piszczal czy kwapał. ja mam go dopiero od 4 dni i nie wiem co sie dzieje martwie sie troche o niego, albo siedzi caly czas w jednym miejscu z pod kulonymi lapkami i patrzy sie jakby na mnie. prosze o porade bo martwie sie troche

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 19 Grudnia 2009, 23:38   

Witaj bacia, myślę, że to jest normalne zachowanie szynszyli. Szynszylek może być troszkę przestraszony w nowym miejscu, ale z czasem się przyzwyczai i będzie bardziej śmiały w stosunku do Ciebie. A co do dźwięków, to moim szynszylkom czasami się śnią jakieś głupoty i w tedy "gadają" przez sen :) Szynszylki czasami też "szczekają" jak są przestraszone, może Twój szynszylek jeszcze nie przyzwyczaił się do nowego otoczenia i klatki.

www.rosyjski-niebieski.info

bacia 

Wysłany: 20 Grudnia 2009, 15:48   podziekowanie

dzieki bardzo za porade przydala mi sie :] juz nie bede az tak sie nie pokoila

szynszylek10 

Wysłany: 27 Marca 2010, 11:29   Piski

Witam mój szynszyl czasami piszczy w nocy chyba chce wyjsc czy dobrze przeczuwam ? (Wypusczam go wtedy gdy piszczy )

Aneta 

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 27 Marca 2010, 18:02   

Szynszylek może piszczeć z różnych powodów, np. coś mu się przyśniło lub przypomniało, chciałby pobrykać po pokoju a nie siedzieć w klatce, albo tęskni mu się za towarzystwem. Jeżeli szynszylek wygląda zdrowo i nie ma innych objawów niepokojących, to częstsza wieczorna zabawa z nim chyba będzie wystarczającym lekarstwem ;-)

www.rosyjski-niebieski.info

wujaszek2222 

Wysłany: 29 Maj 2010, 05:01   

Witam, jestem tu nowy:) Mam taki problem, wczoraj kupiłem szynszylka:) ogólnie pewnie się boi jeszcze, ale niepokoi mnie fakt ze co chwile tak dziwnie piszczy, "płacze":(:( nie wiem czym może być to spowodowane.... i jak długo może się utrzymywać taki stan?? dodam ze do wieczorem i dokąd poszedłem spać nie piszczal tak, obudziło mnie to skrzeczenie nad ranem kolo 5... proszę o poradę bo się martwię o mojego Diabełka:(

[ Dodano: 29 Maj 2010, 06:10 ]

hehe a teraz np. jak z nim chwile posiedziałem i pogadałem z nim to przestał piszczeć, głaskać mi się też daje, czy takie piszczenie może być oznaka tęsknoty do pozostałych szynszylków?

<Na forum obowiązuje pisownia w języku polskim>
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 30 Października 2010, 23:26, w całości zmieniany 1 raz  

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 29 Maj 2010, 09:16   

A ile ma lat twój szynszylek??

Tofa 4 lata

Michal 
Administrator

Wysłany: 29 Maj 2010, 09:21   

To było już poruszane na forum, szynszyle prawie zawsze przez 2-3 dni po oddzieleniu od matki popiskują, jest to normalne oznacza, że tęskni. Teraz jest twoja rola, żeby się z nim dużo bawić i żeby się z tobą zaprzyjaźnił.

Lucyna 
Aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 29 Maj 2010, 10:33   

Zauważylam, że szyszki czasami wydają taki dźwięk trudny do opisania. To coć jak krzyżówka czkawki z popiskiwaniem. Ktoś kojarzy o czym mówię?

Michal 
Administrator

Wysłany: 29 Maj 2010, 12:11   

Cytat:
Zauważylam, że szyszki czasami wydają taki dźwięk trudny do opisania. To coć jak krzyżówka czkawki z popiskiwaniem. Ktoś kojarzy o czym mówię?

Jest to dokładnie to samo o czym pisze
wujaszek2222 napisał/a:
Mam taki problem, wczoraj kupilem szynszylka:) ogolnie pewnie sie boi jeszcze, ale niepokoi mnie fakt ze co chwile tak dziwnie piszczy, "placze"

Przy czym zdarza się, że nawet stare szynszyle czasami potrafią popiskiwać. U nas najczęściej popiskują gdy śpią, nie wiem, czy coś im się śni?

AsiaZet 

Wysłany: 6 Czerwca 2010, 19:31   dziwne odgłosy

Hej. Mam dwa szynszyle. małego kupiliśmy z chłopakiem ok 3 tygodnie temu, jest malutki ma ok 2 miesięcy i dziwnie piszczy. Bardzo często siedzi w klatce zwinięty w kulkę i ma głowę między łapkami i piszczy, jak cos do niego powiem to przestaje i po chwili znów zaczyna.Nie wiem czy go coś boli, czy to normalne jak jest taki mały? Podpowiedzcie coś.

natomiast Duży - Gruby ma ok pół roku. Jest z nami ponad dwa tygodnie, kupiliśmy go zaraz po Małym. Mały chce się do niego przytulać, wchodzi na niego itp. a ten duży mam wrażenie, że nie chce. Czasem Duży wchodzi na Małego i mam wrażenie, że chce z nim kopulować i w tedy mały inaczej piszczy. Wykastrować Dużego czy co z nim robić? Pomóżcie, proszę.

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 6 Czerwca 2010, 21:04   

Jeżeli są to dwa samce nie ma potrzeby kastracji, która dla tak małych zwierząt jest niebezpieczna i wiąże się często z powikłaniami!

Co do piszczenia to nie odpowiem co nie wiem jak piszczy ale szynszyle tak mają u mnie dość często sobie popiskują czy to w klatce czy na pokoju. Może to być rodzaj nawoływania jest to taki cichy, krótki dźwięk może być też to dźwięk ostrzegania wg mnie przypomina on trąbkę.

Tutaj możesz posłuchać i poczytać co oznaczają różne dźwięki

http://infolific.com/pets...nchilla-sounds/

Wchodzenie na siebie to w początkowej fazie znajomości:) raczej chęć dominowania i pokazania kto rządzi u szynszyli - 2 samców wcale tak łatwo nie dochodzi do kopulacji ponieważ jak wiadomo musi być przyzwolenie drugiego co rzadko się zdarza!

Czy Twoje dwa szynszyle mieszkają razem w jednej klatce? Czy dopiero je łączysz?

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna
Ostatnio zmieniony przez Michal 13 Października 2013, 01:41, w całości zmieniany 2 razy  

AsiaZet 

Wysłany: 6 Czerwca 2010, 22:06   

Tak to są dwa samce i mieszkają w jednej klatce. Dzięki za przesłanie linka i za odpowiedź.

Mały robi dokładnie tak jak ten w pierwszym nagraniu :

http://www.chinchilla-sounds.de/kontkt_e.htm

Skoro to wchodzenie Dużego na Małego to chyba dominacja tego Dużego, bo Mały sie tylko przytula do niego.

A co do przyzwyczajenia ich do nas domowników, to po jakim czasie sie do nas przyzwyczają i będą przychodziły? Jest juz o wiele lepiej niż na początku ale bardzo chcielibyśmy żeby one się nas nie bały. Nie puszczamy muzyki, nie robimy jakiś głośnych dźwięków ani nie palimy, myślę, że będzie im u ans dobrze.

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 6 Czerwca 2010, 22:18   

Ten dźwięk oznacza nawoływanie oraz tęsknotę, samotność. Na początku jak miałam pierwszego szynyszla często słyszałam ten dźwięk jak siedział sam w klatce lub jak znudziło mu się bieganie po pokoju.

Mały może tęsknić za rodzicami, rodzeństwem może też w ten sposób chcieć zwrócić uwagę drugiego lub Waszą!

Oswajanie szynszyli zależy od ich indywidualności jedna z moich szyszek jest od początku bardzo ufna, można zabrać ją na ręce, przychodzi bez problemu natomiast druga jest bardzo strachliwa trzeba długo wołać, zachęcać smakołykiem żeby przyszedł myślę, że to zależy od ich charakterów może od tego czy od urodzenia były brane na ręce, obcowały z człowiekiem z takiego miejsca mam pierwszego (ufnego) czy tylko siedziały z matką np na fermach (nieufny):D to tylko moja teoria i nie wiem czy jest w niej jakaś racja:)

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

AsiaZet 

Wysłany: 6 Czerwca 2010, 22:45   

Wiem, że jeden ten Mały jest z fermy, został przywieziony specjalnie dla nas. Staram się go brać na ręce często bo jest spokojny, nie ucieka i chyba mu się podoba. Natomiast ten duży nie chce za bardzo do nas przychodzić, ale mam nadzieję, że z czasem mu przejdzie. Mam nadzieję, że Małemu przejdzie bo nie chcę żeby się bał, ani tęsknił itp :(

A co lubią szynszylki, chodzi mi o smakołyki. Słyszałam że przepadają za rodzynkami, nie chcę im dawać niesprawdzonych rzeczy bo czytałam że sporo rzeczy jest dla nich trujące. Czy to prawda?

Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz do tematu