FORUM SZYNSZYLE :: Tygodniowy plan karmienia / Czy dobrze karmię szynszyle
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Tygodniowy plan karmienia / Czy dobrze karmię szynszyle
Autor Wiadomość
sh3 

Wysłany: 6 Maj 2009, 22:19   Tygodniowy plan karmienia / Czy dobrze karmię szynszyle

Mam kilka pytań związanych z szynszylem jeżeli nasypie mu jedzonka do miseczki to zostawić ja aż wszystko zje czy jeżeli już nie je to mu ja zabrać???

czy normalne jest ze on robi tyle bobków to świadczy o tym ze się boi?

i czy wystarczy granulat,sianko mieszanka warzyw i owoców, probiotyk w płynie kolba, wapienko. to powinno wystarczyć dla szynszyla??

Jakie radzisz dawkowanie co ile sianko czy mieszanka warzyw i owoców

Z góry dziękuje!!!
Ostatnio zmieniony przez Mausi 11 Sierpnia 2013, 14:39, w całości zmieniany 2 razy  

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 7 Maj 2009, 10:37   

Witam Cię,

1. Dla dorosłego szynszyla należy sypać dwie łyżki stołowe karmy na dobę. Możesz sypać więcej i zostawiać w miseczce na drugi dzień (ale nie syp za dużo0, obserwuj na ile czasu wystarcza nasypana przez ciebie karma. Szynszyl wie ile potrzebuje jeść, ważne żeby nie jadł brudnego jedzenia. Pamiętaj, że szynszyle karmi sie wieczorem, gdy ich aktywność wzrasta (nie rano - wtedy śpi).

2. Normalnie szynszyl może ze strachu bobkować. Również niektóre pokarmy mogą w ten sposób działać na przewód pokarmowy szynszyla np. u mojego szynszylka taką reakcję wywołują rodzynki :-)

3. Szynszyla karmimy przede wszystkim sucha paszą np. Versa Laga (producent Prestige), w tym pokarmie jest i granulat i ziarna zbóż oraz suszone owoce i warzywa. 4. Sianem należy karmić dwa razy w tygodniu (sianko musi byc dobrze wysuszone - nie wilgotne).

5. Na stałe w klatce pownna być kostka wapienna, poidełko z czystą wodą (woda zmieniana dość często - najlepiej codziennie, a raz w tygodniu należy myć poidełko) oraz pojemnik z pyłkiem do kąpieli (jeśli klatka jest mała to wstawiamy ten pojemnik do klatki przynajmniej raz dziennie na pół godziny).

Pozdrawiam.

www.rosyjski-niebieski.info

Nano90 
Minimum aktywności na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 4 Czerwca 2009, 18:07   gałązki

hej mam takie pytanie: czy mogę dać mojemu szynszylowi świeżo zerwane gałązki z jabłoni (bo podobno nie są trujące) ? rośnie mi przed domem i nie wiem czy on moze to jeść, czy może mu wyparzyć je w wodzie albo coś ?

DeMoH 

Wysłany: 4 Czerwca 2009, 19:44   

Jeśli nie są oblane jakimiś chemikaliami lub innym (ocenzurowano) to można od razu mu dać.

marcin1978 

Wysłany: 11 Czerwca 2009, 19:22   

mam problem moj szynszylek ma biegunke juz caly dzien

co mam robic czy to przejdzie czy trzeba jechac do weterynarza??

prosze pomozcie!!!!!!!!!!!!! :-(

DeMoH 

Wysłany: 11 Czerwca 2009, 20:21   

Pokarm dajesz mu tylko suchy (siano i podstawowa karma, ew. suszone owoce)? Powinien takie właśnie rzeczy jeść i nic nie powinno mu wtedy być. Było jakieś lekarstwo na biegunkę, które szynszylom można było dawać w małych dawkach ale nie pamiętam nazwy - nie było mi to potrzebne (jak ktoś pamięta to niech napisze). A jeśli szynszylowi do jutrzejszego popołudnia nie przejdzie to lepiej wybierz się z nim do weta.

rosolek91 

Wysłany: 14 Lipca 2009, 12:49   

Mam pytanko na niektorych stonach czytam ze szynszylom mozna dawac salate?? to prawda ;> i kawalek czekolady ;> jestem troche zdziwiona dlatego pisze na tym forum bo tu w zupelnosci moge wam zaufac:) buziaki :*

Aneta 

Wysłany: 15 Lipca 2009, 08:34   

Jeśli chodzi o czekoladę to nie wolno dawać jej szynszylom!!!!!!!!!!!!!! Sałatę moożna podawać jako smakołyk, czyli listek lub dwa w nagrodę a nie jako stały pokarm. Sałata musi byc z pewnego źródła (czyli od ciebie z działki), nie może pochodzić ze sklepu czy bazarku, ponieważ może być trująca dla szynszyli. Uprawa sałaty jest związana z dużą ilością oprysków chemicznych oraz sałata bardzo chłonie zanieczyszczenia z powietrza. No i nie może być mokra! Wniosek jest jeden - jeśli wiesz gdzie rosła sałata i kto ją pielęgnował to możesz dać kilka listów szynszylowi, a jeśli nie wiesz skąd sałata jest to nie ryzykuj!

rosolek91 

Wysłany: 15 Lipca 2009, 10:03   

Dziekuje ci aneto :): *

modela 

Wysłany: 18 Wrzeœnia 2009, 14:19   

Cześć, mam pytanie. Chciałam kupić zioła dla mojego Felka tylko nie wiem jakie: czy podstawowe czy uzupełniające?? ;-) :?: :?:

Aneta 

Wysłany: 21 Wrzeœnia 2009, 10:18   

Myślę, że zioła podstawowe to podstawa :) Ja swoim szynszylom podaję zioła podstawowe 2-3 razy w tygodniu. Tak na prawdę ziół uzupełniających nie kupuję, gdyż moje szynszyle dostają bardzo dobrą mieszankę Prestige :) Ale jeśli chcesz Modela to jak najbardziej możesz kupić swojemu szynszylkowi również zioła uzupełniające i podawać je na przemian z ziołami podstawowymi, tylko rób jednodniowe odstępy między nimi :->

Wiewiora 
Aktywni na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 21 Wrzeœnia 2009, 20:17   

a jakie to są zioła podstawowe??

Aneta 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2009, 10:31   

Gotową mieszankę ziół podstawowych kupisz w sklepie zoologicznym pod nazwą "Zioła podstawowe" dla szynszyli, tak samo z ziołami uzupełniającymi. Ja swoim szynszylkom kupuję Herbal Pets "Zioła Podstawowe dla Szynszyla", w składzie występuje: mniszek lekarski, rumianek, babka lancetowata, kwiat nagietka, kora wierzby, ziele pokrzywy, liść brzozy. Natomiast w skład "Zioła uzupełniające dla Szynszyla" wchodzi: owies, rutwica, lucerna, jeżówka, dziurawiec, szałwia, tymianek, kwiat lipy i malwy.

AAdrian 

Wysłany: 20 Listopada 2009, 23:01   

Od wczoraj mam szynszyla i chciałem się zapytać o kilka rzeczy:

1.Wiem że mogę mu podawać rodzynki ale nie wiem co ile dni a może tygodni i w jakich ilościach.

2.Jaką karmę dla szynszyli polecacie.

3.W paczce razem z szynszylem był taki żółty proszek w woreczku, może mi ktoś powiedzieć do czego on służy.

4.U mnie w ogrodzie rośnie: lipa, jabłoń, śliwa, oraz orzech włoski, czy mogę podawać mu gałązki z tych drzew?

To chyba tyle, ale na pewno się jeszcze o coś zapytam.

Michal 
Administrator

Wysłany: 20 Listopada 2009, 23:32   

1/ Było w wielu miejscach na forum, ale dla przypomnienia - rodzynki najlepiej dawać szynszylowi jako przysmak nagrodę za jakąś sztuczkę, dosłownie pare może być codziennie

2/ cały wątek o jedzeniu zatytułowany "jaki pokarm?" znajduje się tutaj: http://stare.forum-szynszyla.pl/viewtopic.php?t=19

3/ trudno powiedzieć jak drobny był ten proszek jak mąka? Jak bardzo żółty jak żółtko jajka czy raczej piaskowy? Może to być piasek do kąpieli szynszyla, ale pewności nie mam.

4/ temat był poruszony tutaj: http://stare.forum-szynszyla.pl/viewtopic.php?t=18

:loveszynszyla:

AAdrian 

Wysłany: 21 Listopada 2009, 00:36   

Dzięki za pomoc, znalazłem coś na tema tego proszku tutaj http://www.allegro.pl/ite..._szynszyle.html jest dokładnie taki sam jak na tych zdjęciach.

Michal 
Administrator

Wysłany: 21 Listopada 2009, 00:49   

Jakiś podejrzany dla mnie jest ten sprzedający niby ma fermę, a na Allegro wystawił tylko jednego szynszyla, a pozostałe aukcje to ubrania.

A co do samego proszku to może niech koniu się wypowie ma większe doświadczenie

:loveszynszyla:

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 21 Listopada 2009, 19:25   

AAdrian sam świetnie poradził sobie z rozwikłaniem zagadki o żółtym proszku, u nas stosujemy żółty proszek już od dość dawna(zanim ja się pojawiłem), nie wiem konkretnie jakiej firmy to proszek ale ponoć dał zauważalną poprawę - zmniejszył do minimum występowanie problemów chorób skórnych u zwierzaków.

Nie wiem czy pył do kąpieli ten sklepowy nie zawiera już dodatku tego proszku.

Fermy zakupują pył w dużych ilościach a ilość środka przeciwgrzybiczego dozują same w zależności od stanu skóry zwierząt.

Dominiqa 

Wysłany: 16 Grudnia 2009, 20:40   Tygodniowy plan karmienia

Mam problem z moją szynszylą Wiewiórem. Od jakiegoś czasu w dzień głoduje, by zawsze o tej 18.00, kiedy otrzymuje nowy pokarm, zjeść prawie wszystko. Generalnie jest ona wybredna w stosunku do tego co je, trzy razy w tygodniu dostaje podstawę ziołową i zawsze ją przede wszystkim zjada, a z pokarmu wyjada wszystko prócz granulatu.

Nie mam najmniejszego pomysłu odnośnie tego, co zrobić. Wieczorem się obżera a w dzień głoduje, ale nawet wtedy nie chce tknąć granulatu który pozostawia. Bardzo łapczywie rzuca się na codzienną dawkę jedzenia którą otrzymuję. Zaczęłam nawet dawać jej więcej jedzenia, licząc że coś na ten drug dzień zostawi, ale to nie przynosi efektu. Może powinnam ją karmić dwa razy dziennie małymi dawkami?
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 16 Listopada 2010, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 

Wysłany: 16 Grudnia 2009, 22:20   

U mnie szynszyle też nie chcą jeść granulatu, chyba że je przegłodzę to łaskawie coś tam skubną :) Myślę, że masz bardzo mądrego szynszylka, że objada się dopiero wieczorem. Podstawowa zasada karmienia szynszyli to karmienie raz dziennie wieczorem (3 łyżki stołowe pokarmu na szynszyla). Nie należy karmić szynszyli rano lub w dzień, bo jest to czas małej aktywności szynszyli (najczęściej śpią) i jedzenie źle wpływa na ich metabolizm (problemy z trawieniem i odkładanie się tkanki tłuszczowej). Zaleca się karmienie szynszyli wieczorem, gdy są one rozbrykane i przez całą noc będą spalać to co zjedzą. Szynszyle jak ludzie - nie powinny objadać się przed snem :lol: Szynszyle powinny mieć stały dostęp jedynie do wody i sianka, u mnie mają dodatkowo cały czas suchy chlebek do zdzierania ząbków.

miras-krynia 

Wysłany: 5 Kwietnia 2010, 18:47   

Moja szynszylka ostatnio straciła apetyt co zrobić aby go odzyskała? Dostaje karmę "Versele Laga" jeśli dostanie wieczorem świeży pokarm mam go zabrać rano czy pozostawić aż zje do końca? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na odzyskanie apetytu malucha?

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 6 Kwietnia 2010, 09:45   

Nie zabieraj rano pokarmu , a gdy dałaś mu pierwszy raz "Versale Laga" to jadł pokarm??

Tofa 4 lata

Frodens 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 08:34   

A ja jeszcze sobie pozwolę dorzucić, że mój Szylek je zawsze wieczorem, ale i rano mu się zdarza. Kiedyś to zauważyliśmy z żóną, gdy nas rano zobaczył zaczął ciagle za nami biegać, jakby czegoś chciał. I okazało się, że Bestia była głodna, jak tylko podsunęliśmy mu michę to, bez wybrzydzania, zjadł wszystko. Bo na codzień jest wybredny i nie wszystko mu smakuje (swoją drogą zastanawiam się, jak te zwierzątka przeżywają w naturalnym środowisku skoro tak selekcjonują pokarm :P )

Zdaża mu się to jeszcze czasem rano.

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 13:04   

(A mój szynszyl rano mnie wita merdając ogonkiem i wydając do tego dżwięki :mrgreen: )

A wieczorem tez dajecie jeść?

Tofa 4 lata
Ostatnio zmieniony przez olcia288 15 Kwietnia 2010, 13:49, w całości zmieniany 1 raz  

Zuzi 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 13:33   

olcia288 napisał/a:
A mój szynszyl rano mnie wita merdając ogonkiem i wydając do tego dżwięki
a co ma to wspulnego z apetytem szynszyli ??????? Taki mi nic nie dajomcymi wpisami nabijasz tylko punkty na innych forach nazywa sie to off topic i administratorzy innych forów usuwają takie głupie wpisy. Dziwne że nikt tu się tym nie zajmuje

Odpowiedz do tematu