FORUM SZYNSZYLE :: Nawet najdroższe karmy mają w sobie chemię/granulaty
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nawet najdroższe karmy mają w sobie chemię/granulaty
Autor Wiadomość
nitika 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 16 Marca 2012, 12:23   Nawet najdroższe karmy mają w sobie chemię/granulaty

Witajcie postanowiłam założyć nowy temat gdyż niestety nie zgadzam się z tym że te drogie mieszanki dla szynszyli typu 'Vitakraft specjal regular' są najlepszym pokarmem dla szynszyli..

Fakt lepiej wydać więcej kasy niż kupować tańsze pokarmy zrobione z 'odpadków' jak to często czytam np o vitapolu.

Moja Kingusia żyje prawie 14 latek i jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej jak i psychicznej:) Spayk odszedł od nas 2 miesiące temu, weterynarz po oględzinach stwierdził że zdechł ze starości -doszło do wylewu..dzień wcześniej radośnie biegał, więc nie miało tu wpływu żywienie, ale wracając do sprawy..

Mój tato miał zoologiczny, więc od dziecka jeździłam po hurtowniach przesiadując w dziale 'żywe zwierzęta' :) Gdy dostałam na 7 urodziny szynszylki byłam w niebo wzięta.. i tak po kilku latach rozmów z właścicielami hurtowni jak i hodowcami gryzoni zbierałam z tatą informacje na temat żywienia kuleczek -mogę jednoznacznie stwierdzić że inwestycja w drogie pokarmy nie jest najlepsza..niestety w żadnym z tych kolorowych pokarmów nie ma 100%naturalnych składników, a jeszcze jak szynszylek jest wybredny i nie zjada ziaren, które są jedną z najważniejszych składników jego diety nie jest dobrze..

Przekonałam się że lepiej zainwestować w dobry granulat.

W skład takich granulatów powinny wchodzić: pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, soja, otręby pszenne, siemię lniane, susz z traw, lucerny, ziół, śruta poekstrakcyjna sojowa i słonecznikowa, makuch rzepakowy i lniany, drożdże paszowe, a także dodatki mineralno - witaminowe i smakowe.

Do tego dochodzą liczne zioła. Bowiem na wolności, szynszyle głównie je jedzą. Nie bawię się w samodzielne suszki,choć było by bardziej pewne ale jadę do hurtowni, kupuję dużą ilość herbal petsu (najlepsze sprawdzone dodatki żywieniowe jakie znam) i mieszam z granulatem.Mieszanka tez jest ładnie kolorowa (suszone bananki, buraczki,brokuł,jabłko kukurydza gałązki jabłoni kwiat czarnej malwy itp) ale nie ma chemicznych kolorowych kółeczek które moje szynszylki zjadały jako składnik nr 1 zostawiając zioła.. Warto nauczyć szynszyla jeść granulat (ten najlepszy kupowany w sprawdzonych sklepach zoologicznych)w większości składa się on z 99%naturalnych składników..

Oczywiście w skład diety moich podopiecznych wchodzi świeże sianko i zawsze świeża, przegotowana woda. W zimie dostają też w małych ilościach marchew i jabłko a latem dodatkowo sałatę, mlecze. Innym przysmakiem są rodzynki i orzeszki które uwielbiają..

Nie musicie się ze mną zgadzać tym bardziej karmić szynszyle tak jak ja, po prostu chciałam opisać jak to u mnie wygląda..:)
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 22 Marca 2012, 13:30, w całości zmieniany 3 razy  

abrakadabra 

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 16 Marca 2012, 12:38   

nitika napisał/a:
Witajcie postanowiłam założyć nowy temat gdyż niestety nie zgadzam się z tym że te drogie mieszanki dla szynszyli typu 'Vitakraft specjal regular' są najlepszym pokarmem dla szynszyli..
Vitakraft nie jest wcale taki super, jest drogi bo z Niemiec, podobnie jak JR Farm.

Możesz podać nazwę tej paszy granulowanej? Ja znam dwie: De Heus i Ibeka Panto, ale ich jeszcze nie podawałam.

Zioła, siano i świeża woda to podstawa, każdy powinien wiedzieć że siano o 70 % dziennej diety szynszyli.

Czy taką samą opinię masz o VL i Beaphar? Każda niewyprodukowana przez Ciebie karma będzie miała jakąś chemię, konserwanty czy coś w tym stylu. Jednak te karmy mają bardzo dobre składy. Ale może wiesz coś czego inni nie wiedzą, ja się chętnie dowiem zważając na Twoje długoletnie doświadczenie.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 19 Kwietnia 2012, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  

nitika 

Wysłany: 16 Marca 2012, 14:21   

Tak, moje szynszylki dziennie dostają świeże sianko -daje im małe ilości by nie zostawało na drugi dzień zazwyczaj zjadają jedną wiszącą kulę sianka (parka) :) tak samo woda..

Co do karm które nazwy podałaś są to jedyne na które mogłabym się skusić :) mogę je polecić bez większych wątpliwości chodź w większości z tych składników dałoby się zastąpić bądź kupić je w różnych naturalnych mieszankach ..cena wtedy jest dużo tańsza ale trzeba się trochę pofatygować..poszukać i dobrać odpowiednią ilość danych składników, co niestety nie jest łatwe..no i w sklepach zoologicznych raczej takie np osobne suszone jabłuszka nie schodzą więc nie ma takiego wyboru..za to na hurtowniach jest tego masa..a szkoda że nie ma takich hurtowni dla wszystkich..

Mogę polecić karmę Beaphar Care+Super Premium dla Szynszyli

SKŁAD:ziarna zbóż, produkty pochodzenia roślinnego (Yucca schidigera min. 0,2 %, Echinacea min. 0,05 %), ekstrakt białkowy z warzyw, warzywa, FOS 0,0076%, nasiona, mleko produkty mleczne, minerały, MOS (ze ściany komórkowej drożdży), glony (Spirulina min. 0,0075%). Lecz cena naprawdę bardzo duża.

Jeśli chodzi o granulat mogę polecić Versele-Laga Prestige Chinchilla Complete jest zbilansowaną lekkostrawną karmą w postaci ekstrudowanego granulatu, który zapobiega selekcji przez wybredne szynszyle.

Jednak mało orientuję się w firmach, gdyż ja kupuję od lat granulat bezpośrednio od sprawdzonego hodowcy, nie ma ona nazwy jedynie skład. Jednak trzeba na takie karmy uważać muszą one być ze sprawdzonego legalnego źródła najlepiej zarejestrowanej fermy :) odradzam zakup takiego granulatu na kg oferowane przez domowych hodowców na allegro..

W swoim naturalnym środowisku zwierzęta te żywią się głównie pustynnymi trawami, dlatego też ich organizm nie jest w stanie przetrawić tłustego pożywienia, wysokobiałkowych produktów oraz zbyt wielu zielonych roślin.

Natomiast pasze bogate w błonnik mogą być zastąpione rodzynkami lub ziarnami.:)

Urozmaicane karmy w kolorowe dodatki nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania szylki..oni po prostu na tym zarabiają krocie bo który opiekun nie kocha na tyle by nie kupić ładnie wyglądającej, reklamowanej jako zdrowa pełnowartościowa karmy zamiast jakieś tam zielone pałeczki :)

Nawet ja kupuję im mieszanki suchych dodatków by nie dostawały jednego smaku granulatu:P

chodź właśnie taki granulat +siano i woda to wystarczające pożywienie by szynszyle mogły żyć długo i zdrowo

Polecam granulat osobą których szynszyle za nic zwykłego ziarna nie tkną wtedy nie mogą wybrzydzać wyjadając tylko smakołyki - muszą zjeść wszystko, albo nic (najczęściej wybierają pierwszą opcje ;p)
Ostatnio zmieniony przez nitika 16 Marca 2012, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  

abrakadabra 

Wysłany: 16 Marca 2012, 15:40   

Czyli wszystko o czym napisałaś było już podawane na forum - oczywiste oczywistości. :) Składy tych karm znam na pamieć, bo moje szynszyle takie właśnie dostają. Takie są moje opinie na temat karmy suchej:

Kod:
http://swiatszynszyli.weebly.com/karma-podstawowa-i-siano.html

Nie rozumiem tylko co z tematem wątku, że nawet w drogich karmach jest chemia.

Myślałam, że znasz jakieś tajniki produkcji takich lepszych karm i tak dalej.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 16 Marca 2012, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  

nitika 

Wysłany: 16 Marca 2012, 21:22   

Temat był zapoczątkowany zanim zaczęłam pisać treść, miało byc o czym innym ale wyszło jak widać :) ..możesz zmienić na coś jak w ikonie tematu ;)

Osobiście nie kupuję tych drogich polecanych karm - lepiej kupić granulat i dodatkowe zioła -jest to tańsza, sprawdzona metoda przeze mnie i znajomych hodowców.

Granulat wychodzi dużo taniej a ziół i dodatkowych przysmaków nie daje się dużo w dziennej porcji.. Moje szynszylki zawsze były zdrowe i najedzone :) co jakiś czas daje im do wody vibovit junior w proszku dodatkowe witaminki na wzmocnienie.. można nim tez sypać pokarm, nie jest to konieczne chyba że szynszyl jest przeziębiony czy ma miałe ząbki jednak mój weterynarz polecił mi go gdy szynszyl miał kilka latek od tamtej pory saszetkę dostaje średnio raz na 2 tygodnie (gdy podlewam moją nolinę:) )

Aha i jeszcze ciekawostka..byłam dziś u koleżanki która też ma szynszyle (zresztą od mojej parki dwie samiczki mają już chyba 9lat :) )

Dowiedziałam się że karmi je mieszanką dla królików i innych gryzoni kupowaną na wagę w swoim pobliskim zoologicznym- jej szynszyle nigdy nie miały problemów związanych ze złym żywieniem.. przyznam że aż musiałam zobaczyć ten pokarm -wygląda jak mieszanka z dako-art większość chemii i mało potrzebnych chrupek,ziarn i kolorowych 'smakołyków' ;/ szok że szynszylki są zdrowe i dobrze się chowają :) byłam pewna że karmi je tak jak jej poleciłam..faktycznie karmiła do czasu jak facet w zoologicznym jej powiedział że szynszyl to też gryzoń i sobie spokojnie cos powybiera..;/ stwierdziła że jak przez tyle lat było ok to po co kupować coś drogiego..

[ Dodano: 16 Marzec 2012, 21:54 ]

No i nawiązując do Twojej strony abrakadabra -bardzo ładnie przejrzyście opisane ;)

jeśli chodzi o granulaty możesz dopisać skład:

De Heus

Białko surowe 17,6%

Włókno surowe 14,5%,

lizyna 0,8%

wapn 1%

sód 0,25%

oleje tłuszcz 3%

popiół 7,6%

metionina 0,32%

fosfor 0,6%

Dodatki dietetyczne:

Witamina A, witamina D3, witamina E, żelazo,

jodan wapnia, miedź, mangdan, cynk.

Skład surowcowy:

Otręby pszenne, susz z lucerny, owies, nasiona

słonecznika, jęczmień, śruta jęczmienna,

pszenica, wysłodki buraczane melasowane,

nasiona rzepaku, wytłok nasion oleistych,

węglan wapnia, chlorek sodu, premiks.

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 17 Marca 2012, 08:43   

Jeżeli chodzi o "fermowy" granulat o którym wspomniałaś to ja swego czasu też podawałam szynszyla pomieszany z VL ale niestety pewnego razu pani sprzadała mi na fermie prawdopodobnie już przeterminowany co tak najczęściej robią sprzedają ten który im został, a kończy się data. Sama się do tego przyznała po czym szynszyle dostały rozwolnienia i od tej pory podaję tylko VL chinchilla completa, a także granulat Vitapolu dla gryzoni to jest bardzo podobny granulat jak ten "fermowy"

Jednak bardzo dobrze że zauważyłaś że najlepszy dla szynszyli jest granulat ja się ztym w 100% zgadzam odkąd regularnie podaję granulat nie ma żadnych sensacji uk trawiennego jak miało to np miejsce przy VL nature gdzie 90% wydaję mi się że skał tej karmy powoduję zaparcia:(

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

abrakadabra 

Wysłany: 18 Marca 2012, 02:09   

Ciekawa sprawa z tym granulatem, muszę zrobić wywiad, poszukać najlepszego i się nad tym zastanowić. Dzięki za info!

Swoją drogą temat fajnie pasuje do "polecanych granulatów" czy coś w tym stylu. :)

nitika 

Wysłany: 18 Marca 2012, 20:28   

Cieszę się że ktoś zainteresował się wreszcie granulatem -mało tu informacji na ten temat co trochę mnie dziwi :) przecież to podstawowy pokarm szynszyli..

Z tego co się dziś dopytałam to z samego początku karmiliśmy szynszylki paszą dla szynszyli PANTO® Chinchilafutter

Zawartość składników:

16,5% białko surowe;

3,5 % tłuszcz

15,5% włókno

8,5% popiół

1,4% wapń

0,65% fosfor

Zawartość w jednym kg mieszanki:

Witamina A 12.500 I.E.

Witamina D3 1.000 I.E.

Witamina E 75 mg

Witamina K3 1 mg

Witamina B1 3 mg

Witamina B2 6 mg

Witamina B6 3 mg

Witamina B12 30 mg

Kw. pantotenowy 20 mg

Chlorek choliny 200 mg

Fe, Zn, Mn, Cu, Co, Se

Tata tą karmę sprzedawał na wagę -klienci sobie ją podobno chwalili..

znalazłam ją na allegro za worek 25kg około 50zł +przesyłka

Ja bym do tego dodała jeszcze naturalne zioła podstawowe + uzupełniające dla szynszyli, można też suszone owoce i warzywa w mniejszej ilości domieszać.
Ostatnio zmieniony przez nitika 18 Marca 2012, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 18 Marca 2012, 20:57   

Wydaję mi się że to właśnie granulat podawany na fermach, jeżeli chodzi o jego zakup to najlepiej w kilka osób co szynszyle w domu nie są w stanie go zjeść przed upływem daty przydatności.

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

abrakadabra 

Wysłany: 18 Marca 2012, 21:01   

Ogólnie granulaty to nie nowość, najpopularniejsze są jednak produkty sklepowe, i tutaj były te najlepsze zawsze polecane. Te granulaty produkowane są głównie dla fermiarzy (mówię brzydko bo nie lubię ani tych którzy hodują zwierzęta na skóry ani tych którzy rozmnażają je w małych fermowych klatkach na fermach na sprzedaż).

Ale warto rozwinąć ten temat rzeczywiście. Na allegro dostępne są granulaty De Heus, Ibeka Panto, Karmex. Ja mam zamiar kupić De Heus z którym przywiozłam z fermy moją pierwszą szynszylę, ten granulat smakował całej reszcie.

Z tego co się dowiedziałam z bardzo pewnego źródła De Heus i Ibeka Panto są bardzo dobre. Dalej - Karmex jest wysokobiałkowy i trzeba go mniej podawać mniej za wyjątkiem określonych etapów życia szynszyli.

Ja od roku karmiłam Veresele Laga Chinchilla Complete i Nature, ale gdzieś się moim myszom przejadła ta karma, nie zjadają też wszystkiego od jakichś dwóch miesięcy, myślę, że taki granulat rozwiąże problem i będę miała pewność , że będą zjadały wszystkie składniki.

25 kg De Heus kosztuje na allegro około 55 zł + przesyłka 20 zł. Nie dość, że po zrobieniu małego wywiadu okazało się, że to bardzo dobra karma, to i kieszeń się ucieszy. Za 2,5 kg VL Chinchilla Complete płaciłam 60 zł, za 10 kg VL Ch-a Nature dałam 99 zł.

Na razie zamówię paczkę 4 kg, żeby zobaczyć czy im podejdzie.

Cieszę się, ze poruszyłaś ten temat. :)

nitika 

Wysłany: 18 Marca 2012, 21:33   

Szczerze powiedziawszy chyba też zamówię ten granulat 4kg dla sprawdzenia :) cena jak i skład ten sam co u mojego sprzedawcy z fermy jednak nie musiałabym jeździć kilku kilometrów za paczką a i szylki będą miały znów inny smak..

Będziesz im to z czymś mieszać? ;>

[ Dodano: 18 Marzec 2012, 21:36 ]

kasia_tomeq a orientujesz się jaka jest data ważności takiego granulatu?

Budziczek 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 18 Marca 2012, 22:01   

Podeślijcie proszę stronkę gdzie można zamówić ten granulat

nitika 

Wysłany: 18 Marca 2012, 22:29   

Wysłałam Ci link do allegro na pw ;)

Wyprzedziłaś mnie, nie zauważyłam. : )

Pozdrawiam

abra
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 20 Marca 2012, 00:50, w całości zmieniany 1 raz  

abrakadabra 

Wysłany: 18 Marca 2012, 22:32   

nitika napisał/a:

Będziesz im to z czymś mieszać? ;>

Tak, skończymy ostatnie kilogramy VL CH Nature.

Budziczek napisał/a:
Podeślijcie proszę stronkę gdzie można zamówić ten granulat

Linki nietrwałe czyli do aukcji internetowych tu nie są mile widziane, bo aukcje trafiają do archiwum i później taki link to marnowanie czasu innych użytkowników, dlatego wysyłam na PW.

Na allegro De Heus sprzedaje kaz41, Panto ChinchillaFutter lp_lp161, można tam szukać.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 18 Marca 2012, 23:15, w całości zmieniany 2 razy  

nitika 

Wysłany: 18 Marca 2012, 22:53   

To dobrze :) no a później ? będziesz już dawać sam ten granulat?

abrakadabra 

Wysłany: 18 Marca 2012, 23:11   

Jako suchą karmę podstawową myślę, że tak, nie planuję raczej mieszania go z innymi karmami. Tym bardziej, że nawet producent tego nie zaleca.

Jeśli chodzi o zioła, przysmaki (suszki warzyw owoców), siano, sepia wapienko, witaminy itp to są to nieodłączne składniki diety bez względu na rodzaj karmy, dlatego o tym nie pisałam. :) Ale na tematy ogóle powiązane z odżywianiem można pogadać też w innym wątku.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 18 Marca 2012, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  

nitika 

Wysłany: 18 Marca 2012, 23:20   

A no to w porządku ;)

Mam jeszcze jedno pytanie może znasz jakieś polecane firmy przysmaków i ziół? ja jak już pisałam zamawiam z herbal pets ale może są jakieś inne dobre?

Moja Kingusia uwielbia suszone pomidory..trzęsie się za nimi jak galaretka :P

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 19 Marca 2012, 01:08   

Kod:
http://degupedia.de/chinchilla-scientia/doku.php/chinchillapellets
polecam dla osb znających niemiecki ten artykuł. W dużym skrócie: opisuje jaki syf jest w granulatach, tanim kosztem tak często wykorzystywany na fermach i ile chorób może powodować. Czytam dalej o innych rodzajach jedzenia, zobaczymy co dalej piszą ;)

[ Dodano: 19 Marzec 2012, 01:18 ]

A tu lista polecanych produktów:
Kod:
http://degupedia.de/chinchilla-scientia/doku.php/trockenfutter-liste

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

abrakadabra 

Wysłany: 19 Marca 2012, 10:14   

nitika napisał/a:
A no to w porządku ;)

Mam jeszcze jedno pytanie może znasz jakieś polecane firmy przysmaków i ziół? ja jak już pisałam zamawiam z herbal pets ale może są jakieś inne dobre?

Moja Kingusia uwielbia suszone pomidory..trzęsie się za nimi jak galaretka :P

Herbal Pets nie jest najlepsze, zamawiam z tego tylko suszonego pomidorka i patyki z jabłoni.

Polecam firmę Zuzala, dużo produktów możesz obejrzeć na tej stronie:

Kod:
http://www.sklep.videozoo.pl/index.php?cPath=3_143&sort=2a&filter_id=55

Herbal Farm też jest ok.

nitika 

Wysłany: 19 Marca 2012, 10:23   

To tak jak z kolorowymi karmami -wszystko zależy od firmy..dlatego granulaty trzeba kupić ze sprawdzonego źródła :) moje szynszylki jak już pisałam są na granulacie od małego (14lat) i nigdy nic im nie było :)

[ Dodano: 19 Marzec 2012, 10:25 ]

Czemu herbal pets nie jest najlepszy? zuzala też kupuje dla urozmaicenia :) a o herbal farm nie próbowałam ale obiło mi się o uszy na którymś z forum..
Ostatnio zmieniony przez nitika 19 Marca 2012, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  

abrakadabra 

Wysłany: 19 Marca 2012, 10:40   

Mausi napisał/a:
Kod:
http://degupedia.de/chinchilla-scientia/doku.php/chinchillapellets
polecam dla osb znających niemiecki ten artykuł. W dużym skrócie: opisuje jaki syf jest w granulatach, tanim kosztem tak często wykorzystywany na fermach i ile chorób może powodować. Czytam dalej o innych rodzajach jedzenia, zobaczymy co dalej piszą ;)

[ Dodano: 19 Marzec 2012, 01:18 ]

A tu lista polecanych produktów:
Kod:
http://degupedia.de/chinchilla-scientia/doku.php/trockenfutter-liste

Mausi tutaj jest mowa o tych wszystkich granulatach, i tak naprawdę też nie mamy pewności co jest w VL i Beaphar. Czarno na białym tam jest napisane, że granulaty są be.

Ale nitika napisała, że karmi granulatem dobrej jakości i jej szynszyle żyją 14 lat, przynajmniej samiczka jeszcze żyje, a samczyk niedawno odszedł więc też poczciwy wiek. Oczywiście z bogatą dodatkową dietą. Więc ci naukowcy musieli wziąć jakiś tandetny niemiecki granulat po lupę i w tym zakresie mają rację, ale nikt nie badał holenderskiego De Heus np.

Ale warto to mieć na uwadze i jeszcze raz przestudiować składy. Warto też o tym jeszcze porozmawiać, bo ciekawy temat się rozwija.

[ Dodano: 19 Marzec 2012, 10:41 ]

nitika napisał/a:
Czemu herbal pets nie jest najlepszy? zuzala też kupuje dla urozmaicenia a o herbal farm nie próbowałam ale obiło mi się o uszy na którymś z forum..

Jeśli chcesz o tym poczytać to poszukaj proszę na forum, są inne tematy na ten temat. Tutaj starajmy się rozmawiać o tych granulatach.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 19 Marca 2012, 20:46, w całości zmieniany 2 razy  

nitika 

Wysłany: 19 Marca 2012, 10:57   

Z pewnością poszukam jeśli jest o tym na forum ;) -dziękuję

Tak moje szynszylki miały już słuszny wiek (a Kinga czuje się bardzo dobrze i mam nadzieję że jeszcze ze mną trochę pobędzie :) ) a co najważniejsze w przeciągu tylu lat nie było żadnych problemów typu biegunek, zaparć itp :) myślę że dam się skusić na ten de heus ze względu podobnego składu do mojego kupowanego granulatu. Zwłaszcza że przygarnę dwa młode szynszylki od kobiety z domowej hodowli, więc automatycznie więcej szynszyli to więcej miseczek i pokarmu do kupienia :) Nigdy nie zamierzałam oszczędzać na zdrowiu moich pociech więc rozwiązanie taniego ale bardzo dobrego granulatu jest dla mnie idealne :)
Ostatnio zmieniony przez nitika 19 Marca 2012, 10:59, w całości zmieniany 1 raz  

abrakadabra 

Wysłany: 19 Marca 2012, 11:17   

nitika napisał/a:
Nigdy nie zamierzałam oszczędzać na zdrowiu moich pociech więc rozwiązanie taniego ale bardzo dobrego granulatu jest dla mnie idealne

Dla mnie też! Domyślam się, że są takie granulaty, których cena sięgają bardzo niskiej kwoty. Przypuszczam, że w artykule mowa właśnie o takich badziewnych paszach, których nasze oczy nie widziały. Podane przeze mnie i nitikę granulaty z wyższej półki na pewno nie znalazłyby się w takim artykule.

Ja to rozumiem w ten sposób: w każdej dziedzinie istnieją lepsze i gorsze produkty. VL i Vitapol, paluszki rybne z Tesko i Frosty, można tak wymieniać w nieskończoność.

nitika 

Wysłany: 19 Marca 2012, 11:28   

abrakadabra napisał/a:

Ja to rozumiem w ten sposób: w każdej dziedzinie istnieją lepsze i gorsze produkty. VL i Vitapol, paluszki rybne z Tesko i Frosty, można tak wymieniać w nieskończoność.

Dokładnie też tak myślę :)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 19 Marca 2012, 19:13   

Jest to artykuł naukowy, a wierzcie mi Niemcy mają na tym pukcie bzika, że jak coś piszą to są to naprawdę sprawdzone informacje na wskroś. Nie sądzę, żeby chodziło tylko o tanie granulaty, ale ogółem opisali, że np. poprzez prasowanie traci się witaminy z ów składników i to jest jak najbardziej logiczny wniosek. Albo fakt, że do produkcji używane są mączki i pozostałe "odpady" roślinne, bo to jest biznes, a świat biznesu jest okrutny, wszystko co w jakiś sposób można jeszcze przerobić i sprzedać się nada... :-/ To samo jest z jedzeniem dla ludzi i np. smarowaniem kiełbas, żeby pozbyć się pleśni i żeby się ładnie błyszczały itp.

I tu zapewne pojawią się komentarze, że to są zagraniczne karmy, a to tylko u nas takie przekręty robią... wcale nie! nie tak dawno była afera w Niemczech z kurczakami chociażby...

Wszędzie gdzie się można dorobić zanajdą się ochotnicy by to wykorzystać... smutne ale prawdziwe.

A właśnie np. VL jest na mur beton sztucznie barwiona i z aromatami, bo pachnie nienaturalnie intensywnie i jest kolorowa. Naturalne suszone warzywa i owoce nie mają aż tak intensywnego zapachu, zioła owszem, ale nie warzywa i owoce.

Wspomniałaś, że:
abrakadabra napisał/a:
Domyślam się, że są takie granulaty, których cena sięgają bardzo niskiej kwoty. Przypuszczam, że w artykule mowa właśnie o takich badziewnych paszach, których nasze oczy nie widziały. Podane przeze mnie i nitikę granulaty z wyższej półki na pewno nie znalazłyby się w takim artykule.

a przepraszam bardzo 55 zł za 25 kilo to Twoim zdaniem nie jest właśnie taka niska cena??? Przecież to jest 2,20 zł za 1 kg! Mówię tu o karmach podanych przez Was: de Heus i Panto...

i teraz: albo znwou na rynek polski trafiają tanie podróby *bo np. proszek Persil kupiony w Polsce a w Niemczech to jak niebo i ziemia! wiele produktów znanych marke trafia gorszej jakości na poszczególne rynki i jest to już przewidziane strategią marketingową! Studiowałam zarządzanie i marketing i znam już te i inne sztuczki. Dlatego wiem co mówię ;)

Podsumowując oczywiście, że również wśród granulatów czy innych rodzajów karm będą te lepsze i gorsze, ale prawda jest taka, że żadna przetwarzana sztucznie karma nigdy nie będzie na tyle watrościowa na ile byśmy liczyli i przede wszystkim na tyle na ile jest reklamowana. ;-)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Odpowiedz do tematu