FORUM SZYNSZYLE :: KARMA: można podawać karmę przeznaczoną dla innych zwierząt?
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
KARMA: można podawać karmę przeznaczoną dla innych zwierząt?
Autor Wiadomość
basiorek 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 8 Lipca 2011, 11:51   KARMA: można podawać karmę przeznaczoną dla innych zwierząt?

Cześć, od razu mowie, że nie karmie szynszylaków psią karmą, mój pies, postanowił dokarmiać swoich małych przyjaciół i ciągle im wrzuca chrupki do klatki. Duży szynszyl ich nie je natomiast mały wcina aż mu się uszy trzęsą. Boję się, bo to jest karma z wolowiną a szynszyle przecież nie jedzą mięsa... poza tym nie wiem jak to z nimi jest, czy zjedzą wszystko co im smakuje bez względu na to czy im zaszkodzi czy nie, czy może jedzą to czego aktualnie potrzebują tzn jeśli np. mają jakieś niedobory to starają się je uzupelnić? Niestety nie jestem w stanie odizolować psa od szynszyli, pies roznosi te chrupki po calym domu, chowa po kątach a szynszyle je znajdują, nawet jak jestem przekonana że wszystkie pozbieralam :P czy to im zaszkodzi? na razie nie zaobserwowalam żadnych problemów, ale wolę mieć pewność. Ewentualnie może macie jakieś pomysły jak temu zaradzi?
Ostatnio zmieniony przez Mausi 14 Sierpnia 2013, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  

monika_109 

Wysłany: 9 Lipca 2011, 11:44   

Ja bym odradzała stanowczo karmy dla psów dla szynszyli, ponieważ jest to karma dla... psów. To miło, że twój pies chce dokarmiać w taki sposób (szczerze nigdy nie słyszałam, żeby pies tak się opiekował innymi zwierzakami. Mój to by zagryzł od razu)

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 9 Lipca 2011, 21:05   

to w ogóle jakaś bzdura według mnie, szynszyla jest wyjątkowo wrażliwa żywieniowo i potrzebuje nie tylko stałego składu ale też stałej, konkretnej proporcji zawartości poszczególnych mikroelementów- jak to pogodzić z karmą dla psów, sama oceń!

alicja 

Wysłany: 14 Lipca 2011, 18:09   

wiesz co to jest bajeczne to tak jak ty bys zjadl psia chrupke.Ja traktuje swojego szynszylki jak siebie.lepiej daj im karmy dla szynszyli,bardzo lubia rodzynki i czekolade ale z czekolada nie przesadzac moga kawaleczek czekoladki najlepiej mlecznej na tydzien ale nigdy nie dawaj szynszylce psiej chrupki :!:

abrakadabra 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 14 Lipca 2011, 18:13   

Alicja, szynszyle przeżyją bez problemu bez czekolady. Lepiej w ogóle jej nie podawać - to wyjdzie jej na zdrowie. Szynszyla lubi, zje, ale co dzieje sie w jej organizmie - nie widzisz.

Basiorek... staraj się po prostu nie dopuszczać do sytuacji, w której psia karma ląduje w klatce kulek. Każda karma stworzona jest do odpowiedniego odbiorcy, i odpowiednio powinna być podawana.

Pozdrawiam.

(13) 

Wysłany: 14 Lipca 2011, 18:25   

Skoro szynszyle mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, to podawanie im czekolady, nieważne jaki to gatunek, jest tak samo podejrzane, jak podawanie psich chrupek.

Kamilo73 

Wysłany: 20 Lipca 2011, 16:49   

Szynszylom NIE WOLNO podawać nawet NAJMNIEJSZEJ ilości cukru. Który jak wiemy w sporej ilości znajduje się w czekoladzie;)

Treja 

Wysłany: 21 Października 2011, 19:33   Czy można podać karmę przeznaczoną dla innych zwierząt?

W zeszły piątek zmarł mój kochany chomik Albi w związku z czym zostało mi trochę karm dla niego. I oto moje pytanie: czy następujące produkty mogę podać szynszylowi?:

Versele Laga mini hamster nature

Herbal Pets pomidory, brokuły, gruszka, grysik witaminowy

Vitakraft muffins,praline
Kod:
http://animalia.pl/produkt,13590,106,Vitakraft_Muffins_przysmak_dla_chomików.html

http://animalia.pl/produkt,15292,106,Vitakraft_Praline_przysmak_dla_chomika.html

Vitapol Vita Herbal owocowa przekąska, dynia, mix ziołowy, rurki owocowe

Mam jeszcze Vitakraft emotion beauty i Versele Laga proteins ale nie będę ich podawać, bo zawierają skorupiaki ;)
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2012, 19:51, w całości zmieniany 4 razy  

abrakadabra 

Wysłany: 22 Października 2011, 12:09   

Karma powinna być odpowiednia, specjalna dla szynszyli z dobrą analizą, dlatego nie ryzykowałabym.

Suszone pomidorki, gruszka, brokuły - jak najbardziej w małych ilościach jako przysmak od czasu do czasu, ja moim też podaję.

Grysik witaminowy - jaki to? Też z Herbal Pets?

Vitapol-VitaHerbal-jakie owoce tam są?

O dyni dla szynszyli w życiu jeszcze nie słyszałam, nie podawałam, dlatego się nie wypowiem.

Mix ziołowy - jaka firma, jakie ziółka tam są?

rurki owocowe-masz na myśli kolby? Co za dużo wooców to nie za dobrze, głównym pożywieniem szynszyli jest sucha karma i siano, ZDROWE przysmaki powinny być ograniczane.

Vitakraft Emotion Beauty spec. dla szynszylki to dobra karma.

Niezłą wyprawkę miał Twój chomiczek, to się nazywa dbający właściciel. Szynszylka będzie miała u Ciebie dobrze. :)

Treja 

Wysłany: 22 Października 2011, 20:32   

Dzięki za pochwałę :)

Oto grysik http://www.planeta-zoo.pl...l?reviews_id=39

Vitapol Vita Herbal to seria zdrowych produktów z Vitapolu. Czy szylce nie zaszkodzi owocowa przekąska: http://www.planeta-zoo.pl...50g-p-8054.html

Mix ziołowy też z Vita Herbal'u http://animalia.pl/produk...ita_Herbal.html

Oto rurki owocowe http://animalia.pl/produk...ita_Herbal.html

A te muffinki i pralinki mogę podać?

abrakadabra 

Wysłany: 22 Października 2011, 23:56   

Treja napisał/a:
Vitapol Vita Herbal to seria zdrowych produktów z Vitapolu. Czy szylce nie zaszkodzi owocowa przekąska:

Kod:
http://www.planeta-zoo.pl...50g-p-8054.html

O jeżynach i kiwi nie słyszałam, wiśnia odpada, bo jest to pestkowy owoc.

Truskawka, malina, banan, jabłko - są OK w niedużych ilościach jako zdrowy przysmak.

Treja napisał/a:
A te muffinki i pralinki mogę podać?

Za to muffinki i pralinki wyglądają z samej nazwy na niezdrowe przysmaki. Im mniej przetworzone produkty tym lepiej dla szynszyli. Ja takich wynalazków w ogóle nie stosuję i odradzam.

Treja napisał/a:
Oto grysik
Kod:
http://www.planeta-zoo.pl...l?reviews_id=39

składniki grysiku wyglądają fajnie, wszystko bezpieczne dla szynszyli, ale to też jako przysmak :)

Treja napisał/a:
Mix ziołowy też z Vita Herbal'u
Kod:
http://animalia.pl/produk...ita_Herbal.html

To też jest Ok - składniki to jedne z ulubionych ziółek kulek.

Treja napisał/a:
Oto rurki owocowe
Kod:
http://animalia.pl/produk...ita_Herbal.html

Rurki oocowe - totalna porażka, wystarczy spojrzeć na skład:

Cytat:
Skład:

cukier, mleko i produkty mleczne, tłuszcz roślinny, suszone owoce (czarna porzeczka, truskawka, brzoskwinia, owoce egzotyczne), produkty piekarnicze.

cukier - a fe!; mleko i produkty mleczne - a fe!; tłuszcz roślinny - a fe!

Takich rzeczy nie można podawać, jeszcze jest tam brzoskwinia, znowu pestkowy owoc.

Tak więc część rzeczy się nadaje jak najbardziej, a część nie jest zalecana.

I taka drobna sugestia: linki zewnętrzne (tj nie dotyczące forum) powinny być podawane w postach w tagu
Kod:
[code][/code]
tak jak ja zrobiłam w cytowanym tekście.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 22 Października 2011, 23:57, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 23 Października 2011, 01:17   

abrakadabra napisał/a:
I taka drobna sugestia: linki zewnętrzne (tj nie dotyczące forum) powinny być podawane w postach w tagu

Kod:

Kod:

No właśnie, ale gdyby Treja, przeczytała regulamin, to by o tym wiedziała... Poprawiłem

:loveszynszyla:

Odpowiedz do tematu