FORUM SZYNSZYLE :: CZY MOGĄ JEŚĆ: zboża / świeże: warzywa/owoce/zioła / inne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
CZY MOGĄ JEŚĆ: zboża / świeże: warzywa/owoce/zioła / inne
Autor Wiadomość
pajonk 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 19 Kwietnia 2010, 19:25   Herbatka dla kulki (zdecydowanie NIE)

Według mnie herbatę można dawać szynszylom, ponieważ większość szynszyli ją lubi. Czasem pozwalam Tośce wylizać resztę herbaty i nic się nie dzieje. [ wasze kulki też lubią " habatkę ;] ? ]

więc lepiej coś napisz.
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 26 Października 2010, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 19 Kwietnia 2010, 20:20   

Nie koniecznie zgadzam się z tym tokiem rozumowania. Rodzynki szynszyle też lubią, ale dawanie trzeba ograniczać.

:loveszynszyla:

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 20 Kwietnia 2010, 08:17   

Herbata jest dla ludzi a nie dla szynszyli!!!!

www.rosyjski-niebieski.info

pajonk 

Wysłany: 20 Kwietnia 2010, 13:00   

Wiele szynszyli ją lubi. Czytałam na innych forach..;)

więc lepiej coś napisz.

Aneta 

Wysłany: 20 Kwietnia 2010, 15:20   

pajonk, a czy spotkałaś w naturze jakieś zwierzątko, które by sobie parzyło popołudniowa herbatkę? A tak poważnie to poza zdrowym rozsądkiem, może opinia naukowców cię przekona : naukowcy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey badali wpływ polifenoli, czyli przeciwutleniaczy zawartych w herbacie, na nerki i wątrobę zwierząt doświadczalnych. Okazało się, że przeciwutleniacze zawarte w herbacie uszkadzają nerki i wątrobę.

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 1 Maj 2010, 10:08   

niedawaj więcej tej herbaty.!!

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

olcia288 

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2 Maj 2010, 14:21   

A Kawy im nie dajesz?? :D Szysza, masz racje, przecież zwykła herbata jest nie zdrowa dla Szyszek

Tofa 4 lata

aga3435 

Wysłany: 24 Czerwca 2010, 21:46   

A co powiecie na dawanie szynszylowi suchej herbaty, np. jakiejś ziołowej. Wiem, że na forum o myszoskoczkach pisali o tym, że można. Osobiście tego nie próbowałam, ale ciekawi mnie czy w przypadku szynszyli jest podobnie.
Ostatnio zmieniony przez aga3435 24 Czerwca 2010, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 11:53   

aga3435, a jaki jest sens podawania szynszylom herbaty? Uważam, że sianko i zióka w zupeności im wystarczą.

aga3435 

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 14:45   

Aneta nie twierdzę, że jest jakiś sens ;) To tylko ciekawość, czy można, skoro innym gryzoniom podają, a przecież też są dla nich specjalne zioła.

Aneta 

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 15:36   

Już był poruszany temat herbaty na forum, więc przejrzyj posty i poszukaj, tam jest opisana szkodliwość herbaty. Ja nie zalecam karmienia szynszyli herbatą.

Michal 
Administrator

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 15:39   

Aneta napisał/a:
naukowcy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey badali wpływ polifenoli, czyli przeciwutleniaczy zawartych w herbacie, na nerki i wątrobę zwierząt doświadczalnych. Okazało się, że przeciwutleniacze zawarte w herbacie uszkadzają nerki i wątrobę.

to pewnie wszystko wyjaśni. A to, że inni podają, lub argumentacja, że szynszyle lubią nie powinno być dla nas jedynym kryterium.

:loveszynszyla:

aga3435 

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 22:42   

Mi się wydaję, że te polifenole są tylko w herbacie zalanej wodą, gdyż składają się z grup hydroksylowych, ale nie jestem pewna. Jednak po moich przemyśleniach przyznaję Wam rację co do tej herbaty ;)

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 25 Czerwca 2010, 23:33   

chodzi o zawartą w herbacie tanine obecną w herbacie:

Cytat:
Mechanizm działania

Po spożyciu tanina wiąże się z białkami i enzymami przewodu pokarmowego, takimi jak białka błony śluzowej i zmniejsza w ten sposób resorpcje, względnie przyswajanie substancji odżywczych. Poza tym tworzy kompleksy z żelazem, zmniejszając jego wchłanianie, co może prowadzić do jego niedoboru. Tanina wydaje się w przeciwieństwie do swoich derywatów, że nie wchłania sie z przewodu pokarmowego. Pirogalol działa hemolizująco, uszkadza także wątrobę

i nerki.

Dawki letalne

Cielę (i.p.) 120mg/kg taniny

LD 50 dla królika (p.o) 3,4 g/kg taniny, 2,8 g /kg kwas galusowy, 0,7 g/kg pyrogallolu.

cytat pochodzi ze strony: http://koszatniczka.org/c...2f7b544eb7fc46f gdzie znajduje się też więcej informacji o tym związku.

jeśli chodzi o herbatę, zwierze musiałoby ją spozywać przewlekle aby pojawiły się w/w konsekwencje w postaci chorob nerek i wątroby, jednak warto pamiętać, że herbata zawiera równiesz teinę która działa tak samo jak kofeina, herbaty maja tez własciwosci moczopędne więc podawanie ich do picia jest zupełnie nie wskazane bo spożywane przez zwierzaka płyny zamiast go nawodnić tylko odwodnią. no i herbata w poidłach bez dobrego dostępu tlenu lubi sobie w szybkim tępie kisnąć co stanowi już bardzo poważne zagrożenie. słowem, odpuśćmy sobie.
Ostatnio zmieniony przez dream* 25 Czerwca 2010, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  

PawełWro 

Wysłany: 24 Lipca 2010, 22:35   Przysmak: Czekolada? (zdecydowanie NIE)

Witam...

Ostatnio kupiłem karmę w której znajdują się czekoladowe płatki (typu chocapic), dałem spróbować to mojemu szynszylkowi i przyznam że zajadał ze smakiem.... zastanawiam się tylko czy można mu to dawać??? Proszę o opinię
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 26 Października 2010, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 25 Lipca 2010, 11:26   

Cóż... właśnie dlatego sama mieszam karmę dla swoich szynszyli, ta dostępna w sklepach to najczęściej śmieci i odpadki po produkcyjne które nie mają nic wspólnego z właściwym żywieniem zwierzęcia. Płatków czekoladowych stanowczo NIE POLECAM.

Aneta 

Wysłany: 30 Lipca 2010, 22:51   

Czekolada i wyroby z niej jest szkodliwa a nawet trująca dla wielu zwierząt nie tylko dla szynszyli więc ja również nie polecam!!! Zresztą dla ludzi w nadmiernych dawkach też jest szkodliwa he he he :)

Limpness 

Wysłany: 14 Sierpnia 2010, 15:16   

Nie polecam - szylek może bowiem się zatruć. Czekolada nie jest szkodliwa tylko dla szynszylków, ale także dla psów, kotów, itd., i myślę, że po tym razie nic się nie stanie, ale na przyszłość proszę podchodzić z powagą do tego, co się robi. :roll:

Yanki 

Wysłany: 26 Stycznia 2011, 18:53   

No wiesz sprawdz date produkcji He zart NIGDY NIE DAWAJ CZEKOLADY SZYNSZYLOM mam szynszyla z hodowli od cioci która ma ich tyle ze dla kazdego sie znajdzie(ma je od lat i zna sie na nich uwież mi),więc wypisała mi wszystko na kartce i w jednym z punktów jest napisane: czekolada,czipsy i takie tam Mogą tylko zaszkodzić zwierzaczkowi Więc ja bym z tej karmy je wyjmował ale sprawdził bym tez skład karmy.

olcia288 

Wysłany: 8 Lutego 2011, 19:44   Szpinak i brokuły

czy szynszyl może jeść szpinak chodzi mi o liście?

Tofa 4 lata
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 30 Października 2011, 10:56, w całości zmieniany 2 razy  

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 8 Lutego 2011, 21:46   

jak najbardziej może jeść szpinak ale najlepiej suszony i w rozsądnych ilościach:)

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

olcia288 

Wysłany: 9 Lutego 2011, 16:41   

Wczoraj dałam jej jeden świeży listek i jedła z zachwytem aż jej uszy się trzęsły :D

Tofa 4 lata
Ostatnio zmieniony przez olcia288 9 Lutego 2011, 16:41, w całości zmieniany 1 raz  

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 9 Lutego 2011, 22:27   

Szpinak????????? Wow, pierwsze słyszę:))) też muszę spróbować. Na co dobrze wpływa u szynszyli szpinak???

olcia288 

Wysłany: 10 Lutego 2011, 15:29   

Nie wiem ale ja dałam jeden listek ;) Najbardziej lubi łodyge :D

Tofa 4 lata

alicja 

Wysłany: 14 Lipca 2011, 19:26   

ja mam kolezanke ktora miala szynszylka i non stop dawala mu czekolade batony czekoladowe cukierki z czekolada i jej zdechl ale w malych stopniach czekolade moga jesc malutki kawaleczek czekoladki malutki na tydzien moje dwa szynszylki jedza z mila checia teraz im nie daje ale nie boje sie ze cos sie im stanie tylko poprostu wole dawac im rodzynki.najbardziej lubia czekolade mleczna tak slyszalam bron boze owocowej zwykla najzwyklejsza czekolada i ograniczaj szynszylkom czekolady dawaj po troszku zeby sie nie przyzwyczaily bo wtedy to juz dziura wielka...

Odpowiedz do tematu