FORUM SZYNSZYLE :: Szynszyla czy koszatniczka
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Szynszyla czy koszatniczka
Autor Wiadomość
tytuko 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:22   Szynszyla czy koszatniczka

Witam wszystkich
Jestem nowy i proszę was o pomoc
Chce kupić szynszyla lub koszatniczkę.
Proszę powiedzie mi które z nich mogę wypuszczać po domu i mi nie uciekną jak chomiki.
Wiem że szynszyl potrzebuje prawie takiej klatki jak królik miniaturka
Ostatnio zmieniony przez Michal 11 Kwietnia 2013, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:29   

tytuko, hmm koszatniczka to nie chomik więc nie będzie tak jak on uciekała. Hmm i dla szynszyli klatka musi być wyższa niż dla królika, zresztą dla koszatniczek też. A Ty sam zdecyduj, które zwierzę bardziej ci odpowiada.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:34   

Diablo napisał/a:
tytuko, hmm koszatniczka to nie chomik więc nie będzie tak jak on uciekała. Hmm i dla szynszyli klatka musi być wyższa niż dla królika, zresztą dla koszatniczek też. A Ty sam zdecyduj, które zwierzę bardziej ci odpowiada.

No właśnie mam problem.
Możecie mi opowiedzieć o charakterze i jak się zachowują jak się wypość je z klatki?

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:39   

tytuko, charakter to jest indywidualna cecha każdego stworzenia. Poczytaj trochę.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:41   

Diablo napisał/a:
tytuko, charakter to jest indywidualna cecha każdego stworzenia. Poczytaj trochę.

A ty co masz?

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 22:54   

tu masz wszystko w pigułce co powinieneś wiedzieć przed zakupem szynszyla: http://stare.forum-szynsz...zylach-vf52.htm
przeczytaj, a sam będziesz wiedział czy to zwierzątko jest dla ciebie odpowiednie.

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:00   

Mausi napisał/a:
tu masz wszystko w pigułce co powinieneś wiedzieć przed zakupem szynszyla: http://stare.forum-szynsz...zylach-vf52.htm
przeczytaj, a sam będziesz wiedział czy to zwierzątko jest dla ciebie odpowiednie.

Chyba nie dla mnie :(
Bo ja bym chciał żeby lubiły przebywać z człowiekiem być głaskane a tu wyczytałem ze do przytulań nie lubią.

A koszatniczki można wypuszczać z klatki luzem tak jak szynszyla?

Michal 
Administrator

tytuko, i zajrzyj koniecznie tu http://stare.forum-szynsz...-vt596.htm#3865

:loveszynszyla:

Diablo 
WIELKIE SERCE

tytuko, jak chcesz mieć przytulaka to kup sobie psa albo maskotkę :) . Ja mam szynszyle.
Ostatnio zmieniony przez Diablo 11 Kwietnia 2013, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:03   

Diablo napisał/a:
charakter to jest indywidualna cecha każdego stworzenia

są szynszyle które samo przychodzą do swoich opiekunów na głaskanie, a są też takie których nigdy nie weźmiesz na ręce.
tytuko napisał/a:
A koszatniczki można...

każdy dokonał wyboru, tu są osoby które zdecydowały się na szynszyle, więc o koszatniczkach może być ciężko uzyskać jaies informacje

Kate 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:04   

tytuko, szynszyla wymaga duużo większej klatki niż królik miniaturka ;-)
Zachowanie zależy od charakteru, niektóre są miziaste, inne nie, za to wszelkie gryzonie prawdopodobnie (99%) poczynią Ci szkody w domu, więc musisz się na to przygotować. Pogryzione meble, konieczność zabezpieczania kabli i wszelkiech zakamarków (a zapewniam, że sam nie wiesz, ile ich masz), no i codzienne wypuszczanie na wybiegi.

My mamy dwie w klatce o wys.180cm i wcale nie wydaje się jakaś za duża :-P wypuszczone biegają wszędzie i odbijają się po ścianach, jak sobie pohasają, to wskakują do nas na kanapę czasem pozaczepiać i uciekają dalej rozrabiać :-) no i zaawansowane żebractwo o smakołyki :mrgreen:

Z tego, co wiem, koszatniczki do przytulasów też nie należą. Może lepiej jakiś pies? Te stwory przynajmniej naturalnie lubią ludzi ;)
Ostatnio zmieniony przez Kate 11 Kwietnia 2013, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:06   

Kate napisał/a:
tytuko, szynszyla wymaga duużo większej klatki niż królik miniaturka ;-)
Zachowanie zależy od charakteru, niektóre są miziaste, inne nie, za to wszelkie gryzonie prawdopodobnie (99%) poczynią Ci szkody w domu, więc musisz się na to przygotować. Pogryzione meble, konieczność zabezpieczania kabli i wszelkiech zakamarków (a zapewniam, że sam nie wiesz, ile ich masz), no i codzienne wypuszczanie na wybiegi.

My mamy dwie w klatce o wys.180cm i wcale nie wydaje się jakaś za duża :-P wypuszczone biegają wszędzie i odbijają się po ścianach, jak sobie pohasają, to wskakują do nas na kanapę czasem pozaczepiać i uciekają dalej rozrabiać :-) no i zaawansowane żebractwo o smakołyki :mrgreen:

A tak samo znaczą teren jak koszatniczki?
Czy jak się je wypuści to się załatwiają byle gdzie?

Kate 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:11   

Kupki robią wszędzie, nie da się tego kontrolować ani oduczyć. Nasze sikają głównie do kuwety, ale zdarza się sporadycznie na kanapę lub na podłogę (nie wiem czemu, oby dlatego, że młode i głupie :-P )
Ale są i szyszki, które notorycznie sikają np. w upatrzone miejsca na wybiegu albo na półki, nasza mała na początku dość często sikała do miski z jedzeniem :566:

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:15   

tytuko, Cieszę się, ze przed zakupem pytasz o takie rzeczy, znaczy to, że chcesz podjąć świadomą decyzję, a nie kupie i jakoś to będzie :580:
Zasadniczo to na wszystkie twoje pytania, odpowiedzi były już wielokrotnie napisane, poczytaj forum tu masz mnóstwo przypadków z jakimi ludzie i szynszyle się spotkali, na pewno rozwieje to twoje wątpliwości.

tematy "o mizianiu" czyli oswajanie szynszyla z opiekunem masz tu: http://stare.forum-szynsz...ekunem-vf39.htm
odżywianie: http://stare.forum-szynsz...ynszyle-vf2.htm
klatka i pochodne: http://stare.forum-szynsz...e-bawia-vf8.htm

to chyba najważniejsze na początek, tu masz spis wszystkich tematów http://stare.forum-szynszyla.pl/forum_sitemap.htm przeglądając tytuły znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania ;)

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:18   

+ to co Ci Mausi wcześniej podesłała, tam są podstawy, zajrzyj do galerii http://stare.forum-szynszyla.pl/album.htm

i pooglądaj filmiki http://stare.forum-szynszyla.pl/filmy-vf37.htm to nie będziesz chcial innego zwierzaka w zamian za szynszyla;)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:19   

Ja swoje oduczyłam sikania na wybiegu i po klatce, chadzają do kuwetki narożnej. Samce w okresie dojrzewania podczas ustalania hierarchii znaczą teren.

Moje szyszki to miziaki, szczególnie Krecik, wszystko zależy od cierpliwości i wychowania małego łobuza ;)

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:24   

słodkie są
A klatka lepiej żeby była szeroka i długa czy lepiej żeby byłą wysoka?

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:26   

Lepiej wysoka i półki, ale zbyt mała podstawa też nie powinna być, planujesz jednego szynszylka, czy więcej? zasadniczo, to im większa, tym lepsza, zobacz w galerii są zdjęcia klatek jakie my mamy

tytuko 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:27   

Michał napisał/a:
Lepiej wysoka i półki, ale zbyt mała podstawa też nie powinna być, planujesz jednego szynszylka, czy więcej? zasadniczo, to im większa, tym lepsza, zobacz w galerii są zdjęcia klatek jakie my mamy

jednego.
ale jak nie lubią być na rekach :(

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:30   

tytuko napisał/a:
ale jak nie lubią być na rekach

zasadniczo nie, ale na prawdę sporo osób oswoiło szynszylka tak, że przychodzi do nich na ręce, czy na kolana, jeżeli będziesz miał jednego o poświęcisz mu dużo czasu, to jest bardzo duża szansa, że i tobie się uda. Szynszylka bierz z malej domowej hodowli, takie są najczęściej oswajane z człowiekiem od pierwszych dni życia i będą bardziej przytulaśne

Kate 

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:31   

tytuko, niestety musisz liczyć się z możliwością, że szylek będzie asocjalny. Ewentualnie możesz poszukać po ogłoszeniach dorosłego osobnika, który lubi być tykany, ale to też nigdy nic nie wiadomo.
W każdym razie szynszyla to nie kot czy pies, są przypadki, że w ogóle nie dają się dotknąć, że o braniu na ręce nie wspomnę

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:33   

Powiem tak: rzadko który szynszyl leży spokojnie i daje się głaskać, nie jest to zwierzę typu kot, że będzie leżał godzinami spokojnie. Można szyszkę nauczyć glaskania, czy miziania pod bródką, po brzuszku, ale nie każdą, bo jak wiadomo sa różne charaktery, nie każdy kot czy pies też lubi pieszczoty. Więc jeśli zamierzasz go na siłę niańczyć i tarmosić cały czas, to faktycznie nie jest to zwierzątko dla ciebie, bo one po prostu z natury są niezależne, często płochliwe.

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:33   

Kate napisał/a:
że w ogóle nie dają się dotknąć, że o braniu na ręce nie wspomnę

Ja niestety miałem kiedyś taka czarną aksamitną, sukcesem było jak nie uciekała ode mnie w panice, z klatki wychodzić, nie chciała bo po co, jak tu jest bezpiecznie i mam swoją półeczkę, ale tak jest ze wszystkimi zwierzakami, kota też możesz kupić i nie będzie chciał na ręce czy kolana.

Odium 
Administrator

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:34   

Ja mam 2 koszatniczki a mój chłopak 2 szyle. Zasadnicze różnice między tymi zwierzakami są takie że kosze wolą światło dzienne, a szyle budzą się na noc. To myślę że jest najważniejszym czynnikiem. Koszatniczki jak dziecko, ucinają drzemki w dzień, ale głównie śpią w nocy, a w dzień są aktywne. No i kosze przyzwyczajają się w miarę możliwości do Twojego trybu dnia i nocy. Moje rano wstają ok 9- bo zazwyczaj ja tak wstaje. Wcześniej wstawałam ok 7 więc i one tak wstawały. To dowód na to, że idzie je do trybu życia przyzwyczaić. Idą spać tez wtedy, kiedy w pokoju wszystko pogaszone i jest cisza. Natomiast wtedy słychać szyle :D
Co do wybiegu- koszatniczki znaczą teren (na początku dość obficie, później sporadycznie) siuśkami. Ale na bobki wracają do klatki- przynajmniej moja ekipa. Szyle strzelają jak z karabinu bobkami gdzie popadnie, na kanape, do ciapa, na dywan, ale sikają w wyznaczonej kuwecie w kącie pokoju.
Co do wymagań żywieniowych, są bardzo zbliżone, więc i koszty są mniej więcej te same.
Klatka dla obu musi być wysoka, z tą różnicą, że szyle muszą mieć odrobinę przestrzeni, a kosze ubóstwiają zakamarki, tunele, gałęzie, gałęzie i jeszcze raz gałęzie. Wszelkiego rodzaju pniaczki z dozwolonych drzew.
No i PODSTAWA! Szyle można rozmnażać (w granicach rozsądku- wiadome o czym mowa) w domu. Koszatniczek NIE! Pod żadnym pozorem. Więc przestrzegam przed niedoświadczonymi sprzedawcami którzy nie potrafią rozróżnić płci koszatniczek (i samiec i samica ma wystający dzyndzelek), a później pojawia sie niespodzianka i z 2 koszatniczek robi się 7.
Nie rozmnaża sie ich z tego względu że są obciążone genetycznie i ciąża dla koszy jest bardzo męcząca, wyczerpuje organizm. A po drugie jest bardzo dużo koszatniczek potrzebujących pomocy, domu więc świadomie nie dokładajmy jeszcze więcej takich bidulek ;-)
Co do charakteru- tak jak napisali wcześniej doświadczeni - kwestia charakteru.
Są szyle które miziania nie lubią, są szyle które przychodzą. Tak samo z koszatniczkami.
Co do oswajania i tu i tu jedno jest podstawą- cierpliwość i upór :)
No i jedne i drugie muszą mieć kumpla nie człowiekowego a takiego, z którym porozmawia sobie po swojemu :P
Gdybyś miał jakieś pytania odnośnie koszyków pisz :)
Ostatnio zmieniony przez Odium 11 Kwietnia 2013, 23:39, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 23:37   

Odium, punkcik ode mnie, piękne porównanie

Odpowiedz do tematu