FORUM SZYNSZYLE :: TUPTUŚ - nowy domownik
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: didaś
20 Sierpnia 2014, 17:40
TUPTUŚ - nowy domownik
Autor Wiadomość
monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 10:49   TUPTUŚ - nowy domownik

Witam wszystkich.

Poszłam do sklepu zoologicznego po chomika a wróciłam z szynszyla - TUPTUŚ. Ma 4 miesiące. Pam w sklepie wyciagnał go do pogłaskania i... go kupiłam :) .
Mam duża klatkę 70cm x 50 cm, zaś wysokość 120 cm. Są 4 półki z drabinkami, hamak, domek i wszystko to co potrzebne dla tego milusiego zwierzątka.

Jest u nas już 3 dni. Jest przestraszony i osowiały. Nie ucieka, nie gryzie. Wzięlam go do weterynarza na wizytę kontrolną i wszystko jest ok - zdrowy jak rydz :) . Je karme i sianko.

Z reki nie zje... tylko z miseczki. Po tygodniu jak oswoi się z kaltką i z domownikami to zacznę go wołać po imieniu i sprobuję mu dawać smakołyk z ręki mówiąc pyszne-pyszne :)

Oby przyzwyczaił się do nas bo żal mi serce ściska jak jest taki spokojny.

P1010001.JPG
klatka
Plik ściągnięto 29 raz(y) 698,91 KB

Ostatnio zmieniony przez monika32 4 Czerwca 2014, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  

kaffa 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 4 Czerwca 2014, 10:52   

Wiatmy oficjalnie Ciebie i Tupiczka :D

elkasia2 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 4 Czerwca 2014, 10:58   

monika32, witajcie wraz z Tuptusiem na forum :) Tuptuś jest jeszcze bardzo młodziutki i myślę, że da się bardzo fajnie oswoić. Miguś, gdy go braliśmy, był troszkę starszy i wystraszony strasznie. Powoli przyzwyczaił się do nas i teraz daje się miziać bez problemu pod warunkiem, że przyjdzie się pomiziać z własnej woli :D Z czasem zrobił się naprawdę fajny i aktualnie czuje się w naszym domu bardzo bezpiecznie... Jak odpoczywa w swojej klatce to można w ścianach na wylot wiercić, a na nim to nie robi żadnego wrażenia :lol: Warto być cierpliwym, a to na pewno się opłaci. Przede wszystkim Tuptuś musi przekonać się, że z Ciebie naprawdę fajny człowiek i że mu krzywdy nie zrobisz ;) Podczas wybiegu Tuptusia siadaj sobie gdzieś na podłodze i czekaj na dalszy rozwój wypadków. Z czasem przekona się, że nie tylko nie zrobisz mu krzywdy, ale też, że z Ciebie jest naprawdę fajny plac zabaw, po którym można bezkarnie biegać i skakać :lol:

Miguś - ur. 02.06.2013, z nami od 12.10.2013
Efik - ur. 07.10.2013, z nami od 23.12.2013
Elmo - ur. 25.01.2014, z nami od 18.04.2014

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:29   

wiem że początki są trudne :) i że trzeba dużo cierpliwości :)

jak się zadomowi już na dobre to kamień spadnie mi z serca :)

[ Dodano: 4 Czerwca 2014, 12:33 ]
mam jeszcze chomika syryjskiego o imieniu SŁOMKA... i biega po pokoju sama. TUPTUŚ siedział w klatce swojej a ta mała wiercipięta oczywiście wspięła się na klatkę i powachali się przez 5 sekund :)

[ Dodano: 4 Czerwca 2014, 12:35 ]
mam pytanie do WAS KOCHANI... macie po 2 lub 3 szynszyle.... bardzo obgryzają meble? bo to już małe stadko w sumie :) :-)

elkasia2 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:40   

monika32 napisał/a:
mam pytanie do WAS KOCHANI... macie po 2 lub 3 szynszyle.... bardzo obgryzają meble? bo to już małe stadko w sumie :) :-)

moja meblościanka nie ma jakiegoś super wzięcia... no może był taki krótki okres, że miała, ale to 2 delikatne obgryzienia nawet niewidoczne z daleka... za to stół z IKEI ma wzięcie xD

Alarice 

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:43   

monika32 napisał/a:

Meble? Coś Ty - moje nie. Ale ta tapeta... Ta farba... Jestem pewna, że dodają coś, co uzależnia szynszyle!

Witamy ;)

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:44   

elkasia2 napisał/a:
monika32 napisał/a:

moja meblościanka nie ma jakiegoś super wzięcia... no może był taki krótki okres, że miała, ale to 2 delikatne obgryzienia nawet niewidoczne z daleka... za to stół z IKEI ma wzięcie xD

rozbawiłaś mnie do łez z tym stołem :) :)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:45   

monika32 napisał/a:
ja ma dwa ancymonki. Dyzia, który za punkt honoru postawił sobie przyozdobienie nowymi unikalnymi wzorkami większość moich drewnianych mebli i Frania, który nie zniża się do takiego poziomu i bardzo mało interesują go nasze meble.
Jest jedna cecha wspólna dla wszystkich szynszyli - chyba wszystkie bez wyjątku uwielbiają meble z IKEA. Nawet mój Franek nie pogardzi regalikiem na płyty CD i szafą.
Ale meble to tylko fragment menu. Bardzo smaczne są również ściany i ponoć tapety (to wiem z opowiadań bo nie mam tapet). Nie pogardza również wyrobami ze skóry- wskoczy Ci taki na kolana - Ty się cieszysz i on też bo opitoli Ci pół Twojego skórzanego paska od spodni :D , albo torebka gościa, który nieopatrznie postawił ją na kanapie :D , albo kozaki skórzane :facepalm: -już dwie pary wylądowały w śmietniku gdy przez nieuwagę zamknęłam Dyźka w pomieszczeniu gdzie trzymam buty :>

Dyzio i Franio

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:47   

a co powiecie na jakieś ręczne zrobione kołki stojące do... obgryzania dla szynszyli?

mam kolege stolarza który zrobi dla mnie wszystkie cuda z drewna :)

[ Dodano: 4 Czerwca 2014, 12:48 ]
Aniutka napisał/a:
monika32 napisał/a:
ja ma dwa ancymonki. Dyzia, który za punkt honoru postawił sobie przyozdobienie nowymi unikalnymi wzorkami większość moich drewnianych mebli i Frania, który nie zniża się do takiego poziomu i bardzo mało interesują go nasze meble.
Jest jedna cecha wspólna dla wszystkich szynszyli - chyba wszystkie bez wyjątku uwielbiają meble z IKEA. Nawet mój Franek nie pogardzi regalikiem na płyty CD i szafą.
Ale meble to tylko fragment menu. Bardzo smaczne są również ściany i ponoć tapety (to wiem z opowiadań bo nie mam tapet). Nie pogardza również wyrobami ze skóry- wskoczy Ci taki na kolana - Ty się cieszysz i on też bo opitoli Ci pół Twojego skórzanego paska od spodni :D , albo torebka gościa, który nieopatrznie postawił ją na kanapie :D , albo kozaki skórzane :facepalm: -już dwie pary wylądowały w śmietniku gdy przez nieuwagę zamknęłam Dyźka w pomieszczeniu gdzie trzymam buty :>

no proszę :) jakie pracowite zwierzątka :)

Alarice 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:49   

Aniutka napisał/a:
chyba wszystkie bez wyjątku uwielbiają meble z IKEA

A moja szafeczka z IKEA nawet nie tknięta xD

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:50   

monika32 napisał/a:
a co powiecie na jakieś ręczne zrobione kołki stojące do... obgryzania dla szynszyli?

mam kolege stolarza który zrobi dla mnie wszystkie cuda z drewna :)
- zawsze możesz spróbować. U mnie króluje zasada, że najlepsze jest to co jest zabronione. Zabawka brzozowa stoi od dwóch miesięcy i żaden się nią nie interesuje, a mój stół brzozowy z Ikea - aaa to co innego to jest pyszne pyszne

Dyzio i Franio

elkasia2 

monika32, jeśli masz kolegę stolarza to jasne :) poproś go o różne drewniane cuda dla szynszyli... Tuptuś na pewno będzie wdzięczny :D

monika32 
WIELKIE SERCE

macie jakieś inne zwierzęta w domu oprócz szynszyli?

Alarice 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:52   

Siostrę - jeśli liczymy małpiątka.

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:52   

elkasia2 napisał/a:
monika32, jeśli masz kolegę stolarza to jasne :) poproś go o różne drewniane cuda dla szynszyli... Tuptuś na pewno będzie wdzięczny :D

tylko jakie drewno będzie najlepsze hmn... nie mam doświadczenia w tym temacie...

chociaż mam jakieś patyczki dla gryzoni z drzewa osikowego :)

elkasia2 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:53   

ja aktualnie mam 3 szynszyle i... męża :lol: wystarczy xD a przed szynszylami miałam chomika i 2 pieski ;)

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 11:57   

elkasia2 napisał/a:
ja aktualnie mam 3 szynszyle i... męża :lol: wystarczy xD a przed szynszylami miałam chomika i 2 pieski ;)

heh :) ja też mam męza i syna i chomika i szynszyla :)

SLOMKA moja chomiczka to jak wyczuła że jest inny gryzoń w domu to próbowała wejśc mu do klatki... a że było zamknięte to wyciągała mu sianko z paśnika i ukradła patyczek do obgryzania :)

[ Dodano: 4 Czerwca 2014, 13:00 ]
i teraz w klatce dla chomika jest sianko i 2 patyczki do obgryzania.... oczywiście patyczki nie weszły do domku w całości bo są długie więc wystają w połowie z domku :)

sianko jest wyzbierane co do źdźbła i pewnie też w domku :)

kaffa 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 12:06   

u mnie zestaw podobny to twojego, mąż , syn i juz tylko 4 szynszyle. Narazie nie planuje wiecej zwierzaków.

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 12:21   

co macie w klatce jako podłoże? mnie facet w sklepie wcisnął: Brylant Premium podłoże z drewna osiki - żwirek.
W domku ma trociny i troszke sianka bo tak miał w sklepie w klatce.
Może mu wymienić na coś innego?
Doradzcie kochani :)

kaffa 

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 12:24   

monika32, ja mam tylko w kuwetach pellecik drewniany, nic wiecej. Hamaki i domek z polaru. innych atracji nie lubią . pozostale powierzchnie są bez niczego.

sianko powinno byc tylko w paśniku, bo zawigoconego nie powinien jeść.
Ostatnio zmieniony przez kaffa 4 Czerwca 2014, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  

monika32 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 12:30   

kaffa napisał/a:
monika32, ja mam tylko w kuwetach pellecik drewniany, nic wiecej. Hamaki i domek z polaru. innych atracji nie lubią . pozostale powierzchnie są bez niczego.
Obrazek
sianko powinno byc tylko w paśniku, bo zawigoconego nie powinien jeść.

mój żwirek wygląda tak samo tylko jest ciemniejszy... trociny tylko w domku bo są miekkie i sobie łapek nie odgniecie :)

sianko wyjmę z domku i będzie tylko w paśniku :)

Odium 
Administrator

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 4 Czerwca 2014, 13:06   

monika32, witamy Ciebie i Tuptusiaka! Klatka robi wrażenie - ładną ma hacjendę :D
A co do Twoich pytań - meble są zjadliwe, ale po ok 3 godzinach na wybiegu, jak już zaczynają się nudzić, kombinowac i same nie wiedzą co by chciały, wtedy najlepiej idzie stare prlowskie krzesło, głośnik drewnaniy i progi od prlowskiego parkietu, noo i jeszcze ściana i kaloryfer- te 2 ostatnie rzeczy to miłość, ale kaloryfer tylko w sezonie grzewczym - nie wiem jaki to ma znaczenie :-D
Przez pewien czas z szynszylami miałam koszatniczkę, niedługo jedna z 4 dziewczyn leci do mojej mamy, gdzie obecnie jest koszatniczka i kot :)
a co do żwirku - ten który masz- takie balaski drewniane jest najlepszy, bo trociny szybko zaczynają śmierdzieć a ten pellet rozpada się na pył po zasikaniu i wchłania zapachy. Ale równie wydajny i tańszy jest pinio :)
A jaką karmą karmisz Tupcika?
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 13:21   

monika32 napisał/a:
macie jakieś inne zwierzęta w domu oprócz szynszyli?
ja mam męża :D ale on nie jest groźny

Dyzio i Franio

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 14:02   

monika32, witamy na forum :D
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Czerwca 2014, 14:08   

monika32, a półki w klatce trzymają się tylko na tych metalowych łapkach? U mnie potrafiły się z nich wysunąć i spaść, więc je lepiej przykręcić śrubą do drewna

Dyzio i Franio

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi