FORUM SZYNSZYLE :: Gucio
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Gucio
Autor Wiadomość
jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:05   Gucio

hejka :)
chciałbym Wam przedstawić Gucia :)
kupiłem go dość niedawno,tak naprawdę to moja pierwsza przygoda z szynszylem i wiem co mnie czeka,ale myślę ze będzie dobrze :)
Szynszyle zawsze mi się podobały i ich duże oczka i ta sierść,zawsze jak bylem w zoologiku,to wpatrywałem się nie, mam jeszcze w domu dwie samiczki chomików także małe zoo mam w domu:)

a teraz trochę o mieszkanku Gucia
klatkę kupiłem 100/50/90 sam zrobiłem domek,półki,myślę ze będzie miał dobrze,w przyszłości planuje sprawić mu koleżankę i mam nadzieje ze pomieszczą się w klatce.

Gucio, jak Pani w sklepie powiedziała ma ok 4miesiecy,standard,jak narazie jest strasznie nieufny,ale już kilka razy dał się pogłaskać bez brania na rękę,sesje zdjęciową zrobię mu,jak tylko się lepiej zaaklimatyzuje u mnie.

Gorąco pozdrawiam:)

Justyna_anna 
Aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:10   

Witajcie :-D Klatka super wyposażona
Pył powinien znajdować się po za klatką na wybiegu 2-3 razy w tygodniu by nie przesuszyć futerka.

[ Dodano: 15 Maj 2014, 11:11 ]
jestemgucio napisał/a:
w przyszłości planuje sprawić mu koleżankę

Przemyśl tę kwestię. Lepszy byłby kolega.

Fifi ur. 17.02.2013

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 15 Maj 2014, 11:13   

Witaj Guciu!

serdecznie witamy Cię na naszym forum i mamy nadzieję, że dowiesz się coś ciekawego od nas, a my posłuchamy chętnie o Twoich przygodach ;)

Szynszyle z zoologa najczęściej są nieufne, ale nie martw się - jeśli poświęcisz mu sporo czasu to wkrótce stanie się świetnym kompanem. Czytałeś już o łazienkowej metodzie oswajania? Mało stresująca dla zwierzaka i dostarczajaca właścicielowi mnóstwo frajdy ;)

Cieszę się, że już myślisz o następnej - co jak co, ale człowiek nie zastąpi braterskiego/siostrzanego tyłka do przytulania :D Jednak - jak wiele osób na tym forum będę Ci doradzać - "Jesli nie chcesz mojej zguby, brata, nie dziewczynę kup mi luby!".

Ze względu na częste choroby genetyczne czy serca u szynszyli rozmnażanych bez znanych rodziców nie rozmnażamy zwierząt z zoologa. A kastracja - no cóż, nie zawsze ją zwierzak przeżywa.

Niemniej każde objawy szysnszylozy są na tym forum mile widziane :D Już niedługo przekonasz się, że dla siebie możesz kupić pasztet, zaś zwierzak będzie wcinał najdelikatniejsze frykasy :P

Pozdrawiamy puchato i ogonowo!

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 15 Maj 2014, 11:25   

jestemgucio napisał/a:
i wiem co mnie czeka
:lol: :lol: :lol:
Mogę się założyć że nie wiesz, ale wkrótce się dowiesz :-D Szynszyloza to bezwzględna i straszna chorba :D dopadła Cię zanim w Twoim domu pojawił się pierwszy nosiciel tego strasznego wirusa - bezwarunkowej miłości do szynszyli - szynszylozy :D
Witajcie w naszym gronie :)

Dyzio i Franio

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:27   

Justyna_anna napisał/a:

Przemyśl tę kwestię. Lepszy byłby kolega.

boje się ze mogą się nie polubić,aczkolwiek są one stadne,ale zawsze może być jakieś ale,no to dopiero w przyszłości

Ethelen napisał/a:
Czytałeś już o łazienkowej metodzie oswajania?

czytałem przed chwila i bardzo ciekawa rada,jak tylko przyjdę dziś z pracy,zabieram Gucia do łazienki :P

Ethelen napisał/a:
"Jesli nie chcesz mojej zguby, brata, nie dziewczynę kup mi luby!".

ach te kobiety,chyba wszędzie tak jest :D

Ethelen napisał/a:
Już niedługo przekonasz się, że dla siebie możesz kupić pasztet, zaś zwierzak będzie wcinał najdelikatniejsze frykasy :P

ja już po chomikach to wiem :lol:

kiedyś kupiłem im vitapolu no i robaki były w środku i od tej pory lepszej jakości im kupuje i oczywiście Guciowi także,aczkolwiek kupiłem ostatnio vitapolu takie suszone owoce,warzyna i jabłka i powiem nawet ładnie to wygląda i pachnie,ale wiem ze od jedzenia jest inny dział na forum

bardzo dziękuję i będę wdzięczny za wszystkie rady i porady

a jak szynszyle znoszą inne gatunki zwierząt? jak pisałem już,to mam w domu dwie samiczki chomików syryjskich,aczkolwiek wypuściłem raz Gucia,oraz dwie samiczki i nie gryzły się ani nic,ale ciekawe jak to będzie dalej.

Ostatnio zmieniony przez jestemgucio 15 Maj 2014, 11:32, w całości zmieniany 1 raz  

Justyna_anna 
Aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:29   

Pierwsza fota wymiata Speed :517:

Fifi ur. 17.02.2013

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:36   

jestemgucio, nie bój się zawczasu, że chłopaki się nie polubią. Pewnie, że tak się może zdarzyć, ale jeśli przygotujesz się do łączenia, a nowy kolega pojawi się u ciebie w odpowiednim momencie to szanse na powodzenie są bardzo duże.
Natomiast samiczka to 100% potomstwo - 3 maluchy po 3 razy w roku czyli ok 9 maluchów, które często niestety trzeba co 2 godziny dokarmiać przez pierwszy tydzień-dwa ich życia. Wtedy nie mam mowy, że idziesz do pracy albo śpisz w nocy, bo przecież nie skarzesz malucha na śmierć, a jeśli go nie będziesz dokarmiał a czasem i wygrzewał to maluch umrze. A na koniec po 3 góra 5 miesiącach maluchy trzeba oddać ludziom i mieć nadzieję, że udało nam się znaleźć odpowiedzialnych opiekunów, którzy nie skrzywdzą bezbronnego zwierzaka.
No i wady - to co pisała Ethi, niestety nasze fermowe puchatości trafiają do sprzedaży ponieważ z jakiegoś powodu nie nadawały się na futro - z jakiego? Tylko zdrowy silny osobnik ma ładne futro... ech niestety taka rzeczywistość. A strasznie ciężko pogodzić się z nagłą śmiercią puchatego przyjaciela, który miał żyć min 15lat.
Dlatego odradzamy rozmnażanie.

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:38   

jestemgucio, ja mam dwóch chłopaczorków i zapewniam, że polubiły się bardzo szybko mimo różnicy wieku ;) Niedługo będzie trzeci.

wiele osób na forum ma po 2-3 samczyki - i naprawdę łączy się je czasem lepiej niż pary mieszane - ważniejszy jest charakter od płci.

Mamy na forum ekspertów od łączenia, wiec na pewno nie zostawimy was samych i krok po kroku dzień po dniu będziemy podpowiadać jak stworzyć najlepsze warunki sprzyjające połączeniu :P

Co do metody łazienkowej - to chyba najprzyjemniejszy dla mnie etap początków nowej szysznyli w domu. Te wąsiska smyrajace, te łapki nieśmiało przebiegające,aaaah! <3

Vitapol to niestety drogi kolego syf, kiła i mogiła. Szynszyle mają skłonność do cukrzycy, a ta karma jest nafaszerowana cukrem i sztucznotą - tak jakbyś dzieciaka karmił jedynie zestawami z mcdonalda i cukierkami. Długo nie pociągnie, tym bardziej, że u szynszyli układ trawienny jest wyjątkowo delikatny - i każdy z nas mierzył się z problemami na tym tle - a zła karma to przyspieszy. W skrócie: polecamy karmy Verse Laga - complete, degu (crispy pellets), nature, Beaphara, JR Grainless - na pewno coś dobierzesz ;)

jestemgucio napisał/a:
suszone owoce,warzyna i jabłka
Właśnie takie frykasy podajemy zwierzakom 1-2 razy w tygodniu, żeby nie "przecukrzyć". Jeśli staną się podawane codziennie zwierzak może mieć problemy :( Do tego z tego co pamiętam Vitapol albo Megan (kolejny syf) zawiera groch, kukurydzę (tego kategorycznie należy unikać) oraz słonecznik (który podany w za dużej ilości potrafi wyrządzić sporo szkód).

jestemgucio napisał/a:
bardzo dziękuję i będę wdzięczny za wszystkie rady i porady

O to się nie martw, u nas zawsze ich sporo :P Zaś na koniec dodam jeszcze jedną:

Ciesz się Guciem i z Guciem :D

Justyna_anna 
Aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:40   

Aniutka napisał/a:
po 3 góra 5 miesiącach maluchy trzeba oddać ludziom

Często nie jest to łatwe, wiem z własnego doświadczenia. Mój samczyk teraz mieszka w oddzielnej klatce, w drugiej są samice bo nie mogę sobie pozwolić na kolejne maleństwa.

Fifi ur. 17.02.2013

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:45   

kolega to w przyszłości,ale najpierw chce się z nim zaprzyjaźnić,myślałem także aby samiczkę,lub Gucia wysterylizować/wykastrować,ale poczytałem trochę i się nasluchalem ,ze zwierzęta już nie będą takie jak wcześniej,a tego nie chce ze z rozrabiaki stal się spokojny,to tak jakby miało się innego szynszyla.
nie daje im z dnia na dzień spokojnie,a veselelage to tak kupuje im,kolby verselelaga i już wiem ze Gucio woli owocowe,niż warzywne:p

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 11:55   

jestemgucio napisał/a:
ale poczytałem trochę i się nasluchalem ,ze zwierzęta już nie będą takie jak wcześniej
to jedno, ale drugie to to, że niestety zbyt często umierają na stole operacyjnym - niewybudzają się z narkozy. Straciliśmy tak na forum kilka szynszyli :(
jestemgucio napisał/a:
kupuje im,kolby verselelaga i już wiem ze Gucio woli owocowe,niż warzywne:

Wiesz kolby nawet VL nie są dobrym pomysłem - to jednak jest masa sztuczności, a w obecnych czasach jest cała masa naturalnych smakołyków przygotowanych przez takie firmy jak Lili Farm, czy Niezłe ziółko, które możesz zamówić nawet u samego producenta, albo jak chcesz i jednej i drugiej firmy, żeby nie płacić dwa razy za przesyłkę to w sklepach internetowych takich jak zooprodukt czy elzoo
Naprawde jest w czym wybierać, a szynszyle uwielbiają eko naturę :D
Jak Guciowi zaserwujesz mieszankę ziół z Niezłego Ziółka to zobaczysz jak szynszyla wyskakuje z futra :D

Dyzio i Franio

Eev 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 15 Maj 2014, 12:02   

Witamy~!
Po pierwsze zanim sprawisz kolegę, musisz poznać charakter i swojego szynszylka i ewentualnego kolegi a także obie szyszki powinny mieć już za sobą okres dojrzewania...
Jeżeli Gucio jest zbyt agresywny bądź "panikujący kapeć" to chyba mimo wszystko lepiej dla niego, żeby był sam... Chłopakom lubi odwalać (ja w taki sposób straciłam swojego Batmanka).

Dwa lata, dziesięć miesięcy, dwa tygodnie, jeden dzień...

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:03   

a powiedz mi jak szynszyle tolerują inne gatunki zwierząt,powyżej opisałem przypadek z chomikami,ze narazie jedno drugiemu krzywdy nie robi,ba nawet chomik wchodził wczoraj na niego,może wyczuwa ze są to dwie panie i dlatego,a chomiki czuja ze to jest facet i tez nic mu nie robią,bo akurat te dwie samiczki,to mam w dwóch akwariach,bo chomików w jednym trzymać nie można

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:07   

jestemgucio, jeśli szynszyle mają swoją własną klatkę - to właściwie każde, chociaż sporo zależy od indywidualnego charakteru.

Mamy osoby na forum, które mają też: psy, koty, kosztatniczki, papugi i tudzież inne zwierzaki.

Nie polecałabym tylko: węży, legwanów i innych dużych jaszczurek ;)

Eev napisał/a:
Chłopakom lubi odwalać
Niestety jak patrzę na sytuację u Odinki to paniom również :/ Nie ma chyba reguły płci, bardziej charakteru

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:16   

Ethelen napisał/a:
jestemgucio, jeśli szynszyle mają swoją własną klatkę - to właściwie każde, chociaż sporo zależy od indywidualnego charakteru.

dokładnie wszystko od charakteru zalezy,nie no ma swoja klatkę,a chomiczki maja akwaria

Ethelen napisał/a:
Nie polecałabym tylko: węży, legwanów i innych dużych jaszczurek ;)

jak jestem w sklepie to lubię się popatrzyć,ale węża,żółwia,jaszczurki to nie chciałbym mieć,ani to pogłaskać,ba nawet połknąć może :-D a do futerka,to się przytulic można :-)

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:20   

jestemgucio, ja chciałam mieć legwana - zanim nie pojawiły się puchacze :P ale zazwyczaj zwłaszcza na węże szynszyle źle reagują - nawet jak się nie widzą, to czują zapach i cały czas się biedulki boją :(

jestemgucio napisał/a:
a do futerka,to się przytulic można :-)

O ile jaśnie łaskawy milord pozwoli :lol:

Yoshiko 

Pomogła: 18 razy
Wysłany: 15 Maj 2014, 12:33   

jestemgucio, witam was obu bardzo serdecznie... :) ...widzę, że wywiązała się już długawa dyskusja...hehe... :P ...może mi umknęło...ale ja mam pytanko odnośnie futerka chłopaka... (przyczyn może być wiele, w tym zła dieta, stres, nuda)?? Czy on je sobie wygryzł w tym sklepie zoologicznym?? Możesz mu podawać 2 razy w tygodniu siemię lniane po pół łyżeczki do herbaty...do tego dobry piach i dobra karma...zioła i dobre sianko to podstawa...do tego gałązki jabłonki, brzozy, gruszy, leszczyny... :) Odradzam też kolby...jedyne zdrowe kolby jakie spotkałam na rynku to Jr Farm (seria grainless - bez zbóż, cukrów i chemii)...co do karmy to możesz muz mienić np na Versele-Laga Chinchilla Nature...Karmy typu marketowego jak: vitapol, dako-art, megan, tukan, animals itp. to same śmieci... ;) ...podobnie jest z pyłami kapielowymi tych firm - tragedia... ;)

...a i podpisuje się pod kolegą dla Twego chłopca...a nie koleżanką... ;) ...ponad to czy jestes absolutnie pewien, że jest to samczyk...??

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014
Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:41   

Yoshiko napisał/a:
ponad to czy jestes absolutnie pewien, że jest to samczyk...??

o właśnie, dobrze że Yoshina przypomniała bo pamiętałam, żeby o to zapytać, dopóki nie zaczęłam pisać xD

W zoologach często mylą płeć szysznyli, więc nie zdziw się jak Gucio okaże się Gucią ;P

Jak się do Ciebie przyzwyczai strzel fotę podwozia - najlepiej ogon hyc do góry i portretowe zdjęcie podogonia xD To raz dwa będziemy wiedzieć z kim mamy do czynienia :P

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 12:56   

Yoshiko napisał/a:
jestemgucio, witam was obu bardzo serdecznie... :) ...widzę, że wywiązała się już długawa dyskusja...hehe... :P ...może mi umknęło...ale ja mam pytanko odnośnie futerka chłopaka... (przyczyn może być wiele, w tym zła dieta, stres, nuda)?? Czy on je sobie wygryzł w tym sklepie zoologicznym??

ogólnie mam go od niedzieli,ale jak go Pani wyjmowała z klatki to pogubił trochę sierści,ale tak to w klatce nie widzę żeby gubił sierść,nawet jeśli chodzi po pokoju.

pyl do kąpieli to pucek,jeszcze jak nie miałem szynszyla,to wyczytałem gdzieś na forum,bo chomikom także wsypałem trochę aby się kąpały w nim

Yoshiko napisał/a:
Możesz mu podawać 2 razy w tygodniu siemię lniane po pół łyżeczki do herbaty

to one herbate pija?

Yoshiko napisał/a:
ponad to czy jestes absolutnie pewien, że jest to samczyk...??

no powiedziała ze chłopak,no ciekawe ciekawe

Ethelen napisał/a:
Jak się do Ciebie przyzwyczai strzel fotę podwozia - najlepiej ogon hyc do góry i portretowe zdjęcie podogonia xD To raz dwa będziemy wiedzieć z kim mamy do czynienia :P

jak go z poczatku patrzylem,to pod spodem ma jakby jajka i ponizej ma to jakby siusiaka :lol:

Justyna_anna 
Aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 13:01   

jestemgucio napisał/a:

Yoshiko napisał/a:

to one herbate pija?

taką porcję do miski wsyp :-P

Fifi ur. 17.02.2013

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 13:04   

Justyna_anna napisał/a:

Yoshiko napisał/a:

to one herbate pija?

taką porcję do miski wsyp :-P

dobra,już wiem :-D

ogólnie to jak narazie mój Gucio ma do jedzenia karmę verselelaga Chinchilla Nature,oraz ziółka podstawowe herbal pets,miałem do dziś kolby,ale poczytałem trochę na ich temat czego szynszyl jeść nie może i zdjąłem je czym prędzej,do tego sianko ma także,jutro będę w zoologoku i prosiłbym o rade,co mu jeszcze dokupić.
Ostatnio zmieniony przez jestemgucio 15 Maj 2014, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 13:40   

jestemgucio, w dziale dla ptaków - sepię :) Będzie miał na czym ścierać ząbki.

Inna rzecz do ścierania - gałązki jabłoni. Szynszyle je uwielbiają i zapobiegają one przerostowi ząbków.

Możesz także kupić mu np. nagietka, malwę, topinambur, a także coś z ziółek: może pokrzywę, może mniszka, listki malin, jabłonki brzozy - co będzie w zoologu. Pamiętaj tylko, że ponieważ każde ziółko na coś "działa" to nie podawać go codziennie tylko mieszać, lub stosować zasadę - codziennie coś innego ;) Szczegóły znajdziesz w dziale o ziółkach: http://stare.forum-szynsz...i-vt246,300.htm tak, żeby nie łączyć np. ziół moczopędnych i moczopędnych ;)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 15 Maj 2014, 13:41   

jestemgucio napisał/a:
,jutro będę w zoologoku i prosiłbym o rade,co mu jeszcze dokupić.
Ja mam dla Ciebie propozycję zakupienia EKO mieszankę ziół SZYNSZYLA - KOSZATNICZKA 100 g do codziennego podawania - to Ci załatwia codzienną porcję ziół do sianka i karmy.Dla początkującego właściciela szynszyli to dobre rozwiązanie. zajrzyj tu w tej sprawie: http://stare.forum-szynsz...%B3e+zi%F3%B3ko
Do tego patyczki/gryzaki z jabłonki, owoce suszone-kiwi, żurawina i kwiaty - wszystkie jakie są w ofercie:malwa, nagietek, słonecznik itd., koniecznie zaopatrz się w korzenie: mniszka i topinamburu - do podawania wg zaleceń na opakowaniu.
Sianko, masz ale ponoć najlepsze ma Lili Farm (sianko miętowe lub melisowe) mieszankę warzyw też polecają (ja jeszcze nie próbowałam, ale słyszałam dobre opinie) tym razem info tu : http://stare.forum-szynsz...light=lili+farm
I tak jak pisałam wyżej możesz to zamówić bezpośrednio u producenta - adresy w linkach wyżej lub w sklepach internetowych współpracujących z tymi producentami.
W zoologu rzadko znajdziesz produkty tych firm a jakość ich ziół jest REWELACYJNA.

[ Dodano: 15 Maj 2014, 13:43 ]
jestemgucio napisał/a:
to one herbate pija?
:lol: dopiero dołączył do Forum a gada już jak stary ! Po naszemu se jaja robi ! :lol:

Dyzio i Franio

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 15 Maj 2014, 14:48   

Aniutka napisał/a:
dopiero dołączył do Forum a gada już jak stary

kto z kim przystaje taki się staje :idea:
widać na forum mamy diwe choroby mega zakaźne
szynszylozę
i złosiwicę postępującą - objawy typowe jak przy cietej ripocie :roll: z tym że objawy choroby wystepują znacznie szybciej niż w przypadku innych chorób zakaźnych. Okres wylegania znacznie krótszy niż 14 dni :-/

jestemgucio 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 15 Maj 2014, 14:49   

a te siemie lniane to ma futerko będzie?

Odpowiedz do tematu