FORUM SZYNSZYLE :: Fred
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fred
Autor Wiadomość
toniejaa 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 2 Wrzeœnia 2014, 23:40   Fred

Cześć! Nazywam się Kuba i chciałbym Wam przedstawić mojego Freda.
Zdecydowałem się zakupić go w listopadzie 2011 roku, a urodził się w październiku, więc jest ze mną już trzeci rok.

Tak mieszka:

Historia jego imienia jest prosta, nazwałem go po Fredzie z "Chłopaki nie płaczą" :)
Nie podobny? :p

Od samego początku je paszę przeznaczoną dla szynszyli, więc i ja postanowiłem się ją zamawiać. Nie dostaje sklepowych, barwionych kolb, tylko świeże wysuszone gałęzie z drzew owocowych oraz smakołyki takie jak: suszone banany, biszkopty czy też orzechy ziemne (największą zabawę ma przy rozłupywaniu, środek nie zawsze jest zjadany).

Jak widać nadgryzione :)

Po dwóch latach, pewnego dnia gdy Fred uradowany wyskoczył z klatki pobiegać stało się coś strasznego. Biegał z 15 minut, dawał się głaskać, zaczepiał, aż nagle wskoczył do klatki i zaczął jakby mdleć. Stawał na dwie łapki i wykręcał głowę, a następnie upadał. Totalny paraliż. Pierwsze co złapałem za telefon, dzwoniłem po całym województwie, aż w końcu odebrał weterynarz z mojej miejscowości i w okolicach północy postanowił się nam pomóc. Zabraliśmy owiniętego w ręcznik szaraka do pudełka i szybko na miejsce. Człowiek, który nam pomógł nie miał pojęcia co to jest, w każdym wypadku coś mu się nie zgadzało. Podał zastrzyk i uratował maluszkowi życie. Z rana dostał kolejny zastrzyk i powoli dochodził do siebie. Według weterynarza najprawdopodobniej był to udar i po wyleczeniu stwierdził szczerze, że wątpił w jego przyszłość.

Po tygodniu czarnuch (tak też go nazywam :D ) doszedł już całkiem do siebie, znów zaczął gryźć wszystko co się wydaje podejrzane (od ścian, pudełek, szafek, łóżka do moich kapci).

Z reguły jest bardzo ruchliwy, uparty (jak się czegoś dorwie...), żywy i pomysłowy, ale także wychowany - toaletkę zrobił sobie w rogu klatki i tylko tam załatwia co trzeba :) Lubi się głaskać, lecz głównie przez klatkę (merda ogonkiem i piska jakby się śmiał). Gdy jest na wolności przychodzi do mnie od czasu do czasu, lecz czasami nie pewnie, gdyż to ja go chowam do tej klatki :) Bardzo nie lubi, gdy się na niego dmucha, dlatego wykorzystuje to jak coś zaczyna gryźć. Reaguje na głos worka plastikowego, ponieważ wie, że tam trzymam jego smakołyki.

Jest na tyle sprytny, że potrafi między kaloryferem wejść na parapet tylko po to, aby skubnąć cokolwiek zanim go z niego zdejmę (jak on na to wpadł?) :)

Kąpiel bierze za każdym razem, gdy biega. Ma osobny, szklany słoik.

Wydaje mi się, że to wszystko na temat mojego zwierzaka. W razie pytań proszę bardzo, chętnie odpowiemy :)

PS. Być może za jakiś czas pojawi się i Grucha? (drugi szarak?) :)
+ WYBACZCIE ZA ZDJĘCIA OBRÓCONE, LECZ JAK DODAWAŁEM BYŁO OK :D

[ Komentarz dodany przez: Odium: 2 Wrzeœnia 2014, 23:52 ]
toniejaa, zmień serwis na który wgrywasz fotki, bo zapodaj.net nie zezwala na hotlinki - stąd błędy powyżej. Wrzuć fotki na album google+ czy fotosik i podmień linki :)

[ Komentarz dodany przez: Ethelen: 3 Wrzeœnia 2014, 18:23 ]
usunęłam puste linki, żeby nie świeciły tak po oczach skoro autor dodał zdjęcia poniżej w poście ;)
Ostatnio zmieniony przez Ethelen 3 Wrzeœnia 2014, 18:22, w całości zmieniany 3 razy  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 2 Wrzeœnia 2014, 23:57   

Witamy na forum :)

toniejaa napisał/a:
Zdecydowałem się zakupić go w listopadzie 2011 roku, a urodził się w październiku

Czy to znaczy, że kupiłeś malucha gdy miał raptem 1 miesiąc?

toniejaa napisał/a:
Od samego początku je paszę przeznaczoną dla szynszyli

czyli jaką konkretnie?

toniejaa napisał/a:
oraz smakołyki takie jak: suszone banany, biszkopty czy też orzechy ziemne

banany mają masę cukru, więc w ogóle nie powinno się ich podawać szynszylom, a jeśli już to naprawdę raz od święta.
orzechy także podajemy w małych ilościach, gdyż są tłuste i mogą powodować stłuszczenie wątroby.
biszkopty? :shock: nie podajemy w żadnym wypadku takich rzeczy zwierzakom - maluch nabawi się cukrzycy, czy innych problemów zdrowotnych :facepalm: poczytaj sobie na ten temat tu:

http://stare.forum-szynsz...ulce-vt4498.htm

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 08:41   

toniejaa, witaj w naszym gronie :) Musisz poświęcić sporo czasu na poczytanie tematów na forum - szczególnie o karmieniu szynszyli ale też o oswajaniu :) naszych przyjaciół można nauczyć powrotu do klatki z ich własnej woli :)
Twój szyszek wydaje się być fajnym zwierzakiem, ale warto zmienić mu sposób odżywiania - incydent z tym jakby paraliżem najprawdopodobniej był spowodowany niedoborami minerałów i witamin. Pasza dla szynszyli to jedno z najgorszych rozwiązań żywieniowych. Ale Fred jest jeszcze bardzo młodziutki (szynszyle mogą żyć nawet do 20 lat) więc jak go przestawisz na zdrowe żywienie to będziesz się cieszył jego przyjaźnią jeszcze wiele lat :)

Dyzio i Franio

Kate 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 09:53   

Witajcie :D prosimy o wstawienie zdjęć w jakiś bardziej przyjazny sposób, bo chcemy oglądać Freda :-D
Podobnie jak dziewczyny, odradzam podawanie tlustych i słodkich rzeczy, żeby Fred długo i zdrowo żył. Poczytaj tematy o smakołykach i spis polecanych karm (karmę zmieniamy stopniowo), zdobądź ziółka, siano i zdrowe pyszne i niech Fred żyje jak najdłużej :soczek:

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 10:05   

toniejaa, polecam Ci też przeczytać Regulamin forum - inaczej łatwo możesz się narazić na gniew Wodza ;) szczególnie w kwestii ilości umieszczanych zdjęć w wątku :):

Dyzio i Franio

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 18:17   

Już nadrobiłem regulamin, postu nie da się niestety już edytować.

Odpowiadając na pytania:

Wziąłem go jak miał półtora miesiąca od pewnego Pana, który hoduje szynszyle u siebie w domu i twierdził, iż to jest dobra pora. Paszę również on polecił.

Co do smakołyków na pewno przeczytam tematy na forum. Banany, orzechy oraz biszkopty dostawał, ponieważ tak polecali na innym forum, myślałem, że wszystko jest w porządku. Oczywiście dużo mu tego nie dawałem i teraz ograniczę do minimum, lub całkowicie wyeliminuje z jego karmy. Zapomniałem dopisać, iż siano również dostaje.

Zdjęcia wrzucam na inny hosting, tym razem tylko trzy, resztę umieszczę w albumie :)

Tutaj zdjęcie jego pokarmu. Nie otwierając nowego tematu możecie doradzić czy powinienem ją zmienić?
Ostatnio zmieniony przez toniejaa 3 Wrzeœnia 2014, 18:22, w całości zmieniany 2 razy  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 18:21   

toniejaa, tak, De heus to nie jest najlepsza karma - więcej o żywieniu poczytasz tutaj :)

toniejaa napisał/a:
lub całkowicie wyeliminuje z jego karmy

Tak będzie lepiej :)

Możesz podawać mu całą masę zdrowych ziółek, gryzaków, kwiatów które z pewnością polubi :) a jeśli chcesz mu dogodzić - to z umiarem! - podaj mu plasterek suszonego jabłka, gruszki, owocka morwy białej czy suszonego pomidorka :)

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 18:49   

łooo jaki cudny Fredzik xD

elkasia2 

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 20:38   

Forum to skarbnica wiedzy :) Sama tę wiedzę pochłaniałam, jak już wiedziałam, że będziemy szczęśliwymi opiekunami szynszyli... Na tamtym etapie nie wiedziałam tylko, że staniemy się opiekunami więcej niż jednej szynszyli xD

PS: Maluch śliczny! :)

Miguś - ur. 02.06.2013, z nami od 12.10.2013
Efik - ur. 07.10.2013, z nami od 23.12.2013
Elmo - ur. 25.01.2014, z nami od 18.04.2014
Ostatnio zmieniony przez elkasia2 3 Wrzeœnia 2014, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

Kate 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:01   

Ciocia Ethi nie wrzuciła linka, więc ja wkleję trochę :D
Polecane karmy: http://stare.forum-szynsz...karm-vt1698.htm
Ja karmię VL Chinchilla Nature, to mieszanka. Wychodzi całkiem korzystnie cenowo :D co do De Heusa, to sporo osób z forum (ja też) miało z nim stycznośc przez jakiś czas, jednak po analizie składu ustalono, że jest głównie z jakichś odpadów zbożowych, co dla szynszyli nie jest zbyt zdrowe. Używa się go głównie na fermach i w hodowlach, żeby zwierza przytuczyć, rozmnożyć i sprzedać/oskórkować.

Żeby Fred nie ucierpiał z powodu ograniczenia pysznego, możesz wprowadzić do jadłospisu:
-zioła http://stare.forum-szynsz...ziol-vt1697.htm
-inne pyszne http://stare.forum-szynsz...-owoce-vt18.htm http://stare.forum-szynsz...azac-vt2848.htm

:D zioła zdobywamy, myjemy i suszymy (można w piekarniku albo po prostu położyć gdzieś i czekać) lub kupujemy w sklepach zoologicznych - najlepszy wybór mają te internetowe, bo "co pani dziką różę chce, nie będę tylko dla pani sprowadzała" itp :p
Inne pyszne typu suszone pomidorki, jabłka itp. tak samo można zrobić samemu albo kupić gotowe :D

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:08   

Dzisiaj dostał pierwszy raz (oczywiście bardzo mały kawałek) suszonego chlebka i chyba posmakowało bo domagał się więcej napierając na klatkę i patrząc na mnie :-D

Dawałem mu swego czasu suszone jabłka, lecz mój wariat wybredny wolał co innego :) Pomyślę nad zakupem lepszej jakości karmy, jak możecie dać od razu link do sklepu to byłoby super :)

Spróbujemy też z rodzynkami, ale to spokojnie, żeby nie przesadzać :) Wiecie może jak szynszyle znoszą rozłąkę? Nie będzie mnie miesiąc i nie wiem czy się nie obrazi :p Oczywiście zostaje z innymi domownikami.
Ostatnio zmieniony przez toniejaa 3 Wrzeœnia 2014, 21:18, w całości zmieniany 2 razy  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:32   

Kate, dzięki, znów nieogarniętość ze mnie wyszła :lol:

toniejaa, ja kupuję tutaj VL Nature - akurat nadała się dla moich wybredzioszków: http://elzoo.pl/produkt/pokaz/53

Pewnie, że się obrazi :) Strasznie się ucieszy potem jak Cię zobaczy, ale strzeli focha - tak dla zasady i dlatego żeby wysępić od Ciebie coś dobrego w formie przeprosin ;)

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:46   

A powiesz mi proszę na ile Ci starcza ten przysmak? Muszę się w coś zaopatrzyć, ponieważ za tydzień wybywam, a jak wrócę, chciałbym go jakoś przeprosić :)

Kate 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:48   

Ethelen dobrze mówi, będzie foch :p
Linka też w końcu dobrego wkleiła :p polecamy sklep cioci Kasi i wujka Radka (nasi forumowicze :D ), u nich możesz od razu nakupić innych pyszności - nagietek, malwa, suszone pomidory, zioła i wszystko :D

Dodam, że różne partie VL wykazują zwykle zwiększoną zawartość jakiegoś składnika - wcześniej miałam pełno marchwi, teraz jabłuszka :D takie pyszne-pyszne można (a wręcz zaleca się) powyciągać i stosować jako smakołyk ;)

Osobiście nie jestem zwolenniczką chlebka, szynszyle zbóż spożywać nie powinny, a teraz te sklepowe chlabki to czasem strach samemu jeść :p
Rodzynki słodkie, więc max. raz w tygodniu ;)

http://stare.forum-szynsz...pisy-vt4456.htm dodam jeszcze ten, a co :p tu sa gotowe jadłospisy szyneczek, bogate w zioła i inne duperele, można ściągać :D

[ Dodano: 3 Wrzeœnia 2014, 21:49 ]
toniejaa, to, co Ethi wkleiła to jest karma podstawowa :D
Przysmaki też w tym sklepie znajdziesz ;)

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:51   

Dobrze, że tu trafiłem, jesteście bardzo pomocni! :)

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 21:52   

Rodzynka to tak raz na tydzień albo awaryjnie w razie zaparcia. Tak jak Kate wyżej podrzuciła, tam jest tyyyyyyle pysznego wymienionego, które spokojnie możesz mu podawać. Chlebek suszony to jak rozumiem chlebek świętojański, a nie zwykły? Jeśli zwykły to niet, nie dajemy. Suszone pomidory, suszony topinambur, suszony korzeń cykorii podróżnik, suszone kwiatki nagietków i malwy i wiele, wiele, wiele innych.
Ze swej strony podrzucę jeszcze przykładowe jadłospisy: http://stare.forum-szynsz...pisy-vt4456.htm

Jadłospis można robić, nie trzeba, ale bardzo ułatwia sprawę, jeśli się nagromadzi już jakieś chore ilości ziół. Pomaga z prostego powodu- niektóre zioła są bardziej moczopędne od innych, inne zawierają więcej garbników od innych (nadmiar garbników może prowadzić do zaparcia), a dzięki jadłospisowi nie wrzuci się 3 dni pod rząd miski pełnej ziół o takim samym działaniu.

Edit: no tak. Kate mnie ubiegła z jadłospisem. Zamykam się w sobie niniejszym :P

Fred przepiękny, na focha możesz się szykować :D Przywieź mu pyszne, to może wybaczy :>

Ostatnio zmieniony przez didaś 3 Wrzeœnia 2014, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  

elkasia2 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 22:03   

Ojej, jak miło, że nas polecacie :P A jak chodzi o rodzynki, to ja np. całkiem zrezygnowałam - jest tyle innych, zdrowszych pyszności. Zbliżony smak do rodzynki ma dużo zdrowszy owoc morwy białej - można go nabyć w sklepach ze zdrową żywnością :) Ja zaopatruje się w ten owoc w carrefourze na stoisku eko ;)

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 22:47   

Zastanawia mnie jeszcze jak go głaszczę to on tak śmiesznie piska czasami, podgryza mi dłonie i merda ogonkiem. Gdzieś czytałem, że to takie "lubię Cię" :p

(muzyka, ponieważ nagrały się dźwięki w tle :-) )
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 4 Wrzeœnia 2014, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  

Kate 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 22:52   

didaś napisał/a:
Edit: no tak. Kate mnie ubiegła z jadłospisem. Zamykam się w sobie niniejszym :P

Ćwicz refleks, opiekunko Dyktatora :>

My rodzynek też nie podajemy, za to morwa pyszna :D ja kupuję w Auchanie, podobnie jak Elkasia na regale ze zdrowym żarciem.

Zapraszamy też na forumowy czat na dole strony głównej, zazwyczaj ktoś tam jest i można zmarnować duuuużo czasu na plotach oraz zadać jakieś szybkie pytania :D

Jaki słodki wiatrak z tego Freda, genialny :serce: podgryzanie to iskanie, znaczy, że jesteś honorowym szynszylem i członkiem stada :D
Ostatnio zmieniony przez Kate 3 Wrzeœnia 2014, 22:54, w całości zmieniany 1 raz  

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 22:54   

Hmmm, Bazyli jak merda to bardziej niż lubi, kocha wręcz... głównie pluszową małpkę :D
Ale iskanie tak, jest wyrazem sympatii :)

toniejaa 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 23:00   

A morwę jak często? Co parę dni w niewielkiej ilości? :->

elkasia2 

Wysłany: 3 Wrzeœnia 2014, 23:01   

didaś napisał/a:
głównie pluszową małpkę :D

Uuuuuu... Nie wiedziałam, że pluszową małpkę taki zaszczyt kopnął :D

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 4 Wrzeœnia 2014, 00:11   

toniejaa, inne bardzo dobre sklepy to np. http://hipcio.sklep.pl/ czy też http://www.swiat4lap.pl/
Co do klatek i wolier największy wybór i ciekawe promocje są tu: http://www.zooplus.pl/ ;)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Wrzeœnia 2014, 09:19   

toniejaa napisał/a:
A morwę jak często? Co parę dni w niewielkiej ilości?
można nawet codziennie po jednym owocku.
toniejaa, jeśli wyjeżdżasz na miesiąc to jadłospis musisz koniecznie sporządzić. Dzięki niemu domownicy nie będą się musieli zastanawiać co włożyć Fredkowi do miski, a Ty będziesz miał pewność, ze dostaje jedzenie takie jak powinien.
Przejrzyj jadłospisy w temacie i wybierz sobie taki, który Ci się najbardziej spodoba. Dokup brakujące produkty (wystarczy po jednym opakowaniu) i możesz spokojnie wyjechać. Po powrocie weź 1/2 migdałka i przeproś Freda za długą nieobecność :D wybaczy Ci na pewno.

[ Dodano: 4 Wrzeœnia 2014, 09:21 ]
PS. Fredzio jest wspaniały :zakochany:

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 4 Wrzeœnia 2014, 11:56   

toniejaa napisał/a:
Zastanawia mnie jeszcze jak go głaszczę to on tak śmiesznie piska czasami, podgryza mi dłonie i merda ogonkiem. Gdzieś czytałem, że to takie "lubię Cię"

Gorzej kolego, gorzej! On Cię po prostu podrywa! Tylko wiesz - szynszyle to romantycy więc tak delikatnie :)

Odpowiedz do tematu