FORUM SZYNSZYLE :: Czaki
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czaki
Autor Wiadomość
paulinaSO 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 09:24   Czaki

Witajcie !

Wczoraj pojechałam po szynszyla, którego znalazłam w ogłoszeniach na tablicy. Napisałam ponieważ szynszyl miał odstające futro i mieszkał blisko mnie. Odpowiedź, którą otrzymałam no całkiem mnie powaliła. Przyznam, że nie spodziewałam się takiej odpowiedzi na temat jedzenia, którego otrzymuje "Nie pamietam nazwy karmy ale jest to w sklepie zoologicznym taki kubełek mieszanki suszonych owoców kwiatków kawałków kukurydzy". Później zadzwoniłam i pani powiedziała, że szynszyl też dostaje kolbę kukurydzy oraz raz na jakiś czas te sklepowe kolby. Postanowiłam, że myszorka przygarnę i tak znalazł się u mnie.

Sam szynszyl to samiec ok. w marcu skończy 3 lata. Jest to standart jak dla mnie dość ciemny i ma duże oczy. Jest bardzo ładny i żwawy. Szybko można zauważyć, że niezły z niego gryzoń. Nie jadł sianka. Dziewczyna mi mówiła, że na początku dostawał i kąpał się w piachu. Patrząc na szynszyla to w złym stanie z zewnątrz nie jest. Ma futro powyciągane w dwóch miejscach i chudzinka z niego nie jest. Postaram się go wieczorem zważyć. Oczywiście nie obyło się bez lekkiego rozwolnienia. Karmy nie ma jest na sianku i wodzie, dostał wczoraj wieczorem babkę lancetowatą (nie dużo) i zobaczymy co dalej. Trzymam go w osobnej klatce, jest zdecydowanie bardziej hałaśliwy od mojego Davosa. Sianka trochę zjadł i zastanawiam się co dalej. Mój plan wygląda tak: potrzymam jeszcze tak z 2 dni go na sianku i wodzie, może dałabym mu płatki owsiane? Później w niewielkich ilościach myślę by tak kilka na dzień pałeczek de heusa dać. Stopniowo i powoli zwiększać porcje. No i codzienne ważenia jak będzie kulka grzeczna. Czekamy na wasze porady. Pozdrawiamy!

[ Dodano: 1 Wrzeœnia 2013, 09:27 ]
Znowu mi nie wyszło dodawanie zdjęć :-/ . Nie widzę tego usuń miniaturę :oops: Jakaś ślepa jestem.

[ Komentarz dodany przez: Mausi: 1 Wrzeœnia 2013, 11:51 ]
Poprawiłam ;)

SN858640.JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 421,19 KB

SN858641.JPG
Tutaj widać to odstające futerko.
Plik ściągnięto 19 raz(y) 433,19 KB

Ostatnio zmieniony przez Mausi 1 Wrzeœnia 2013, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  

kammax 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 10:56   

Zadzwoń do poprzedniego właściciela i spytaj się co dostawał, niebezpiecznie jest tak dyrastycznie zmieniać karmę - ponieważ szynszyle mają delikatny układ pokarmowy a biegunka może tylko jednym z objawów problemu, tłuste i słodkie jedzienie jest tuczące i uzależniające, to tak jak z papierosami niebezpiecznie jest odtawić od razu. Syp przez 1 tydz. 75% starej karmy i 25% nowej, II tydz syp 50% starej i 50% nowej karmy, III tydź 25 % starej i 75% nowej karmy w IV tyg możesz pdać już tylko nową karmę.

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 11:49   

kammax napisał/a:
Zadzwoń do poprzedniego właściciela i spytaj się co dostawał, niebezpiecznie jest tak dyrastycznie zmieniać karmę

Kammaxik przecież paulinaSO, napisała, że poprzednia właścicielka sama nie wiedziała jaką karmę podawała:

paulinaSO napisał/a:
"Nie pamietam nazwy karmy ale jest to w sklepie zoologicznym taki kubełek mieszanki suszonych owoców kwiatków kawałków kukurydzy"

więc moim zdaniem paulinaSO, robi bardzo dobrze, na sianku przez kilka dni jak najbardziej szyszek może siedzieć i właśnie powolutku po troszeczku wprowadzać mu do menu karmę :)
Na razie powstrzymała bym się od dawania mu smakołyków, dopóki nie zacznie już normalnie jeść karmy :)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

kammax 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 11:57   

paulinaSO napisał/a:
"Nie pamietam nazwy karmy ale jest to w sklepie zoologicznym taki kubełek mieszanki suszonych owoców kwiatków kawałków kukurydzy".
Zależy jak to rozumieć, czy paulinaSO nie pamięta tej nazwy czy właściciel, co do karmy to obstawiałabym "Megan" zanim swoje przestawiłam na przyzwoitą karmę też to jadły - karma w wiadereczku ma też kukurydzę w formie naturalnej jak i popkornu.
Ostatnio zmieniony przez kammax 1 Wrzeœnia 2013, 11:57, w całości zmieniany 1 raz  

Alarice 

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 12:00   

kammax, to była odpowiedź, jaką otrzymała PaulinaSO -
paulinaSO napisał/a:
Napisałam ponieważ szynszyl miał odstające futro i mieszkał blisko mnie. Odpowiedź, którą otrzymałam no całkiem mnie powaliła. Przyznam, że nie spodziewałam się takiej odpowiedzi na temat jedzenia, którego otrzymuje

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

paulinaSO 

Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 12:54   

Tak to była odpowiedź. W dodatku poprzedni właściciele tą karmę kupowali raz na jakiś czas i obecnie jej nie mieli. Nie mieli żadnej karmy dla mnie przygotowanej bym mogła zmieniać. Chociaż się pytałam kilka razy. Szynszyl nie jadł nawet sianka i dlatego postanowiłam przytrzymać go trochę na sianku, bo nawet ładnie skubie. Jedyne co wiem, że jadł suchy chleb i kolby kukurydzy. Na razie jest w miarę ok. Zważyłam go i waży 560 gram. W pewnym momencie to mi serce stanęło jak zobaczyłam że leży na boku, na szczęście spał. Mój pierwszy szynszyl tak nigdy nie spał no i trochę się wystraszyłam. Dzisiejsze kupki szynszyl ma nadal miękkie choć nie tak jak wczoraj.
Ostatnio zmieniony przez paulinaSO 1 Wrzeœnia 2013, 12:56, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 21:24   

paulinaSO, Będzie dobrze. Twój plan wyprowadzenia go na prosta jest rozsądny. Powinien się udać. Myslę też możesz mu powoli i po trochu wprowadzać więcej ziół.

Dyzio i Franio

paulinaSO 

Wysłany: 1 Wrzeœnia 2013, 23:11   

Też tak myślałam. Na początek dam mu babkę lancetowatą. Widać, że chciałby coś zjeść konkretnego.

Odpowiedz do tematu