FORUM SZYNSZYLE :: Prośba o pomoc w wyjaśnieniu zachowania i porady
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc w wyjaśnieniu zachowania i porady
Autor Wiadomość
MyszkaPyszka 

Wysłany: 7 Marca 2014, 16:46   Prośba o pomoc w wyjaśnieniu zachowania i porady

Witajcie!

To mój pierwszy post na forum. Niedawno (2 dni temu) otrzymałam Szynszyla. Dostałam go od ludzi, którzy nie mieli czasu się nim zajmować. Zwierzak około 7 letni. Klatkę generalnie ma brudną (szczebelki) a jako wyściółkę ma granulat. Wywaliłam poidełko na wodę, gdyż gdy chciałam je umyć, to w środku były larwy robaków (białe, dość długie).

Dzisiaj miał dziwne zachowanie, nagle skoczył na plecy i zaczął się tarzać, a potem z powrotem na łapki i padł... Tak jakby bez życia. Leżał tak chwilę, oddychał niespokojnie i potem wstał. Teraz zachowuje się normalnie. Nie wiem co może oznaczać takie zachowanie i trochę się wystraszyłam.

Dostał wodę w malutkiej miseczce a do pokrywki po słoiku dałam mu rodzynki, marchewkę pokrojoną w słupki, słonecznik i chipsa bananowego. Zjadł tylko jedną rodzynkę, reszty nie ruszył, od przed wczoraj. Ma jeszcze zawieszone dwie jakieś stare, brudne kolby, nie wyciągałam, bo nie wiem czy powinnam skoro warzyw i ziarenek jeść nie chce.

Dzisiaj dam mu nowe kolby i kupię pokarm dla Szynszyli, do tego wymienię granulat i porządnie wysprzątam całą klatkę. Czy mogę w tym czasie puścić zwierza po pokoju żeby biegał? Czy to za szybko jeszcze?
Czy może mieć jakieś robaki?
Czy należy iść z nim do weterynarza?

Proszę o wszelkie porady co powinno się zrobić.

Pozdrawiam!

Kate 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 7 Marca 2014, 17:11   

MyszkaPyszka, stanowczo do weterynarza, jesli maluch jest tak zaniedbany. Skoro nie je, to być może trzeba będzie go dokarmiać.
Poczytaj na forum o polecanych karmach, żeby nie kupić jakiegoś "smieciowego" jedzenia typu vitapol.
Kolby zabierz (są kaloryczne i niezdrowe), tak samo resztę tego co dałaś. Poczytaj o żywieniu - nieprzyzwyczajonym szynszylom nie zaleca się surowego, marchew powoduje wzdęcia, rodzynki biegunki, a słonecznik i banan są bardzo tuczące... Najlepiej kup mu sianko jak najszybciej i dobrą karmę. Cały czas powinien mieć dostęp do sianka (nie może leżeć "na podłodze", polecam kule na sianko albo paśnik, żeby na nie nie siusiał i później nie zjadał).

Myślę, że możesz go wypuścić, tylko pozabezpieczaj wszystkie zakamarki i pochowaj cenne przedmioty ;-) Klatkę oczywiście trzeba mu umyć, bardzo możliwe, że jest też za mała.

W wolnym czasie studiuj forum, żeby się jak najwięcej dowiedzieć i nie nakupić jakichś rzeczy, które nie sa wskazane dla szynszyli :) Sprzedawcy w sklepach często wciskają niezbyt dobre produkty.

"Na szybko" na dole strony głównej mamy forumowy czat, zazwyczaj ktoś tam siedzi i można o coś zapytać albo poplotkować, zapraszamy.
Ostatnio zmieniony przez Kate 7 Marca 2014, 17:14, w całości zmieniany 2 razy  

MyszkaPyszka 

Wysłany: 7 Marca 2014, 18:03   

Dziękuję za odpowiedź. Niestety dzisiaj już nie dostanę granulatu (byłam w kilku sklepach i nie mieli). Nie było też specjalistycznego pokarmu dla szynszyli, więc wzięłam o taki: http://p.alejka.pl/i2/p_n...ej-500g_0_b.jpg

Mam 2 opakowania sianka (dostałam od poprzednich właścicieli, mam nadzieję, że nie mają robali ani nic, jedno w sumie jeszcze nie otwierane), czy mogę wywalić cały granulat, wyczyścić klatkę i dopóki nie kupię granulatu wyłożyć ją siankiem?

Obecnie zwierz ma 2 półki zrobione w klatce pomiędzy którymi sobie kica. Wymiary klatki to: 80cm wysokości, 53cm szerokości 98cm długości. Czy jest ok, czy dokupić większą?

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 7 Marca 2014, 18:04   

Weterynarz koniecznie jak najszybciej, do tego co napisała Kate, dodałabym jeszcze obowiązkowe zbieranie bobków do badania na pasożyty- zbierasz do czystego pojemnika (najlepiej woreczek śniadaniowy wsadzony do słoiczka) bobki z 3 kolejnych dni, z każdego po kilkanaście sztuk. Póki nie zbierzesz całości próbki możesz słoiczek trzymać w lodówce, ale wydaje mi się, że skoro nie jest gorąco to nie ma konieczności trzymania w chłodzie. Weterynarz niech przeprowadzi od razu badanie kału- skoro były robale w poidełku, pytanie co może żyć w szyszku.

Będzie Cię czekało dużo pracy, skoro bidulek jest tak zaniedbany. Mam nadzieję, że tylko oswajającej, nie weterynaryjnej.

[ Dodano: 7 Marca 2014, 18:07 ]
Wymiary klatki są ok, ale byłoby dobrze ją porządnie wymyć, wyparzyć wrzątkiem nawet. Są też specjalne, bezpieczne dla zwierzaków, preparaty do dezynfekcji, ale to się muszą wypowiedzieć osoby, które walczyły z pasożytami.

Sianka nie kładź jako ściółkę- lepiej, żeby jej nie miał, niż miałby jeść zasikane siano, a na podłoże na pewno naleje. Oczywiście granulat wywal byle szybko ;) Szyszki nie potrzebują żwirku na całej powierzchni (chociaż ja swojemu sypię na całość), więc jak pobędzie bez niego, to nic się nie stanie. Na pewno nie kupuj żwirku zbrylającego, tylko zwykły żwirek drzewny, który się rozpada po zasikaniu (szyszki mają tendencję do jedzenia wszystkiego, a zdecydowanie nie chcemy, żeby mu się coś zbryliło i zatkało jelita).
Siano oglądnij dokładniej, weź to nieotwarte, bo skoro jest zamknięte, to jest szansa, że jest w porządku, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Jeśli siano jest w porządku, to przetrzymaj małego do jutra na samym sianie- ten pokarm dla świnek już nawet z samego wyglądu opakowania (zboża, kukurydza, dużo słonecznika) wygląda na nieodpowiedni.

Ostatnio zmieniony przez didaś 7 Marca 2014, 18:18, w całości zmieniany 3 razy  

Kate 

Wysłany: 7 Marca 2014, 20:35   

MyszkaPyszka, tutaj masz fajny i tani granulat http://ecozoo.pl/zwirki/4...0-kg-kicia.html
Ta firma sprzedaje tez na allegro, jeśli ktoś woli tam kupować. Wychodzi z wysyłką niecałe 50zł za 30kg/75l, będziesz miała zapas na dłuuugo, no i kurier Ci przyniesie ;)

Dobra karma jest bardzo istotna, szynszyle nie powinny jeść kukurydzy w ogóle, tak samo niewskazane są zboża, a te tanie karmy aż wołają o pomstę do nieba :facepalm:

Klatka jest ok, aż jestem zaskoczona :-D często zaniedbane biedaki siedzą w klatkach jak dla chomika. A właśnie, nie wiem czy doczytałaś już - przydałby się też piach do kąpieli szynszyli, nie vitapol ani nie megan, bo to te "śmieciowe" firmy, których unikamy. Polecany jest np. Pucek (i tani), Jr Farm, Versele Laga, Beaphar... Tak samo karmy z Versele Lagi i Beaphara są dobre, o innych możesz poczytać w odpowiednich działach :)

Teraz koniecznie wizyta u weta, mały musi jeść :-) oby nie miał żadnego choróbska i był po prostu zaniedbany. Czekamy na kolejne wieści i wątek z foteczkami w dziale "Przedstaw się" :soczek:

Kate 

Wysłany: 7 Marca 2014, 20:35   

Powodzenia :)
Ostatnio zmieniony przez Kate 7 Marca 2014, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  

Odium 
Administrator

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 7 Marca 2014, 20:53   

MyszkaPyszka, rozumiem, że jesteś nowa na forum... ale przeczytaj regulamin.
Zrobiłaś taki mix tematów że nawet nie wiem jak się za to zabrać i jak porozdzielać
:facepalm:
Proszę zadawaj pytania w odpowiednich działach, po to by nie robić bałaganu na forum a także po to, aby nowi użytkownicy tacy jak np Ty mogli się połapać w tematach ;-)
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

MyszkaPyszka 

Wysłany: 7 Marca 2014, 23:19   

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i przepraszam Cię Odium za zamieszanie.

Gryzoń jest po pierwszym bieganiu po pokoju, latał gdzie się da. Aby z powrotem umieścić go w klatce też nie było żadnych problemów, wystarczyło chwilę poczekać i wystawić mu ręce, sam na nie wszedł i można było włożyć do klatki.

Zapoznam się z regulaminem i następne tematy będę umieszczać już w odpowiednich działach.

Postaram się również w przyszłym tygodniu o jakieś zdjęcia zwierza. :)

Pozdrawiam Was!

Odpowiedz do tematu