FORUM SZYNSZYLE :: Pomocy!
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pomocy!
Autor Wiadomość
nN_vV 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 28 Marca 2013, 18:10   Pomocy!

Dzisiaj totalnym przypadkiem przydusiłam szynszylę otwierając wersalkę do której mi uciekła jak biegała. Gdy ją znalazłam (po niecałej minucie) wyglądała jak nieżywa, ale oddychała i ledwo co, ale się ruszała. Mam niedaleko domu weterynarza więc od razu z nią pobiegłam do niego, kark ma cały, dostała środki przeciwbólowe i teoretycznie powinna teraz spać (bynajmniej tak zrozumiałam, byłam w totalnym szoku) Problem w tym, że postawiłam ją w ciepłym miejscu i nie potrafi zasnąć, co trochę się wierci, nie potrafi się ułożyć. Boję się, że nie przeżyje, wiecie może co mogę jeszcze zrobić?
Jakby to miało jakieś znaczenie to głównie łebkiem rusza, trzepie uszkiem jakby coś jej w nim przeszkadzało.
Błagam, pomóżcie.
Ostatnio zmieniony przez nN_vV 28 Marca 2013, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 28 Marca 2013, 19:51   

To zależy jak mocno i gdzie dokładnie ją przygniotłaś... ciężko jest cokolwiek prognozować... w takiej sytuacji możesz tylko czekać i ewentualnie biec do weta, gdyby było gorzej... :/

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

nN_vV 

Wysłany: 28 Marca 2013, 21:02   

Nie pamiętam dokładnie, byłam w totalnym szoku, jak wzięłam ją na ręce to była jak zwłoki :( ale najprawdopodobniej gdzieś bardziej w okolicach łebka. A czy mocno...klapa od kanapy trochę waży, ale jakoś tak mega ciężka nie jest. :cry:

Booster 
Administrator

Wysłany: 28 Marca 2013, 23:31   

Niestety dla szynszyli takie przedmioty jak kanapa są bardzo ciężkie .... Trzeba czekać. A jesli gorzej to do weta. obserwuj ją tam może jakiś termoforek jak masz zimno w domu czy coś.

agacik 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 28 Marca 2013, 23:37   

hm... może jak jest pieszczoszkiem, spróbuj delikatnie pogłaskać, moż ją to uspokoi i zaśnie, a jeśli będzie popiskiwać to znaczy że boli i wtedy przeszłabym się do weta i jeżeli nie zrobił prześwietlenia, to może warto zrobić. Ale piszesz że "kark ma cały" więc na jakiejś podstawie wet to stwierdził, więc domyślam się że albo zdjęcie, ablo jakoś zbadał, ale może w innym miejscu niż ten kark jest coś nie tak...

GALERIA MORTA :-)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 28 Marca 2013, 23:41   

jeśli przygniotło jej główkę to mogło dojść do wylewu..., a wtedy to niestety kwestia czasu... jeśli nie dostała nic na obrzęk mózgu...

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

nN_vV 

Wysłany: 29 Marca 2013, 09:17   

weterynarz stwierdził, że szynszyl jest za małym zwierzątkiem do zrobinia rentgenu, nie mam pojęcia na jakiej podstawie stwierdził, że kark nie jest złamany. Wczoraj jak ją delikatnie głaskałam to ''szczekała'' na mnie i syczała, ale dzisiaj jest już troche lepiej, zjadła sucharka, napiła się i daje się pogłaskać, nawet w nocy wskoczyła (tak troche po omacku, ale jej się udało) na półeczke do góry w klatce. Mam nadzieję, że uda jej się z tego wyjść, gorzej ze mną bo traume będę miała do końca życia. Zapomniałam dodać, że tą kanapę otwierałam bardzo powoli bo zawsze patrze czy gdzieś w jakąś szpare nie weszła, tak też było tym razem, tylko tak świetnie się zaczaiła, że jej nie zauważyłam...:(
Aa, i chyba nie ma krwotoku wewnętrznego, bo weterynarz wziął to pod uwagę i gdyby miała zaróżowione gałki oczne to by najprawdopodobniej miała, a ma zwykłe białe.
Ostatnio zmieniony przez nN_vV 29 Marca 2013, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 29 Marca 2013, 09:21   

nNvV, jak to za mały do zrobienia rentgena? , ja moim robiłam zdjęcie, bo bałam się że coś dzieje się z ząbkami.

kaffa 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 29 Marca 2013, 09:23   

nN_vV, Czasami tak jest ze cos sie robi i zwierzakow nie ma a za sekunde wleci prosto w niebezpieczne miejsce. moje mi tak juz kilka razy wskoczyły pod nogi, miedzy drzwi. a co najgorsze kiedys synek wyleciał za ojcem na dwor i nie zamknał zadnych drzwi. Sekunda i tusia byla na dworze. Myślałam ze zejde na zawał, na szczescie otworzyłam okno i synek zagonił jędze do domu. Ona nie nauczona zeby samopas łazić po dworze.
Mam nadzieje że maluszek wyjdzie cało z przygody. Wet raczej sie nie zna, bo szynszyle sie prześwietla, chocby po to zeby sprawdzic czy zeby nie przerastają .

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 29 Marca 2013, 10:02   

nN_vV, wydaje mi się, że wet u którego byłaś nie specjalizuje się w takich zwierzątkach jak szynszyle. Myslę, że to ważne, żeby kuleczce zrobić prześwietlenie i badania inaczej możesz ją stracić, albo po tym wypadku może mieć problemy neurologiczne. Stan zapalny, czy wylew-krwiak daje się wyleczyć ale trzeba żeby to robił specjalista od małych ssaków.
Niestety takie wypadki zdarzaja się nawet nabardziej uważnym osobom. Niektóre kończą się tylko nerwami i dużym strachem ale też dosyć często kończą się tragicznie. Te zwierzątka poruszaja się z prędkością światła i często nie sposób przewidzieć co zrobią. Nie wiń siebie za ten wypadek, bo przecież nie chciałaś do tego dopuścić, ale zrób wszystko żeby kuleczce profesjonalnie pomóc.

Dyzio i Franio

nN_vV 

Wysłany: 29 Marca 2013, 10:26   

W takim razie wybieram się do większego miasta, może tam jest ktoś bardziej doświadczony. Dziękuję Wam za pomoc.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 29 Marca 2013, 10:29   

nN_vV, najpierw poszukaj. Może tu znajdziesz jakąś podpowiedź: http://stare.forum-szynszyla.pl/opolskie-vf27.htm

Dyzio i Franio

Odpowiedz do tematu