FORUM SZYNSZYLE :: po czym poznać ze szynszyl jest w ciąży
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
po czym poznać ze szynszyl jest w ciąży
Autor Wiadomość
mezo 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 25 Lutego 2012, 14:33   po czym poznać ze szynszyl jest w ciąży

poczym poznac ze szynszyl jest wciązy
Ostatnio zmieniony przez Michal 10 Stycznia 2014, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  

nitika 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 26 Lutego 2012, 01:12   

Osiągnięcie dojrzałości płciowej u szynszyli to wiek 4-8mies. Znam przypadki samic nie dopilnowanych, kiedy to zaszły w ciąże w wieku 3,5mies. Najlepszym wiekiem do rozmnażania zwierzątka jest 8mies.

* Aktywność rozrodcza ok.10 lat;

* Liczba w miocie to 1-6, średnio 2 noworodki;

* Ruja u szynszyli występuje ok. 24-, 28-, 35-, 45-dni;

* Ciąża u szynszyli trwa 111 dni. Może również trwać 120;

* Czytałam też, że zdarzały się porody po 90-95 dniach;

* Krycie zazwyczaj występuje w nocy lub z samego rana nieraz można być świadkiem.

Po kryciu samiczka wydala czop kopulacyjny, inaczej też zwany stoperem. Czop osiąga wielkość 2,5-3,5 cm, jest na początku biały później zmienia barwę na żółtą. Nie zawsze można go znaleźć - nieraz samiczka go zjada. Lecz czop nie koniecznie musi oznaczać ciążę ale można zapisać sobie datę i od tego momentu obserwować samiczkę oraz obliczyć przybliżony termin porodu. Brak rui u samicy też może oznaczać zajście w ciąże.

Do objawów ciąży zaliczmy jeszcze:

* wzrost wagi na każdy miesiąc 25-30 gram;

* samiczka więcej pije i częściej oddaje mocz;

* wygląda na zmęczoną i szybko się męczy;

* lubi zalegać na boczku;

* ma zwiększony apetyt i robi się bardziej grymaśna, przebiera w jedzeniu;

* pod koniec ciąży można zobaczyć, jak ruszają się płody;

* w 90 dniu ma większy brzuszek, a sutki robią się czerwone.

Samica ciężarna powinna dostawać jak najlepszą karmę oraz witaminy. Z racji, że szynszyle nie budują gniazd, dobrze jak w klatce znajduje się budka lęgowa. Jest to dobre miejsce na poród, inaczej maluchy będą rodziły się bezpośrednio na podłogę klatki i wtedy są narażone na hipotermie (wyziębienie).

Nie wolno:

* ciężarnej samicy łapać;

* karmić paszami soczystymi;

* broń Boże ściskać

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania -śmiało ;) Moja Kinia miała ponad 10 młodych więc temat mi nie obcy ;)

mezo 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Lutego 2012, 09:49   

dzienki za odpowiedz ;-)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 26 Lutego 2012, 10:18   

Wow! Super to opisałaś! :-D Elegancko wszystko w jednym miejscu, nie trzeba biegać po forum, dałam punkcik, bo ten opis zapewne przydaa sie nie jednemu ;-)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

nitika 

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 26 Lutego 2012, 13:01   

Dziękuję Mausi :)

Myślę, że warto jeszcze dodać -

Objawy przedporodowe:

zsinienie ujścia pochwy, wystąpienie potu na nosie i brzuchu. Samiczka jest zdenerwowana, traci apetyt, kręci się po klatce, popiskuje i kładzie po sobie uszka.

Przed samym porodem pojawia się przezroczysto-żółta ciecz. Potem rodzi się noworodek, a na końcu łożysko, które zjada samica. Poród trwa od kilku minut do nawet 3 godzin. Samica pomaga młodemu wyjść ciągnąc go za futerko ząbkami jak i łapkami.

WAŻNE! a tego nie napisałam wcześniej -

powinno się oddzielić samca aż do momentu odchowania osesków. MUSI być w osobnej klatce w okresie poporodowym, gdyż samiczka zaczyna ruję, a niekorzystnym jest by samiec ją od razu krył po porodzie (12-24h) po 2/3 dniach mój samczyk wracał do samicy -nie był agresywny, nie przeszkadzał w wykarmieniu młodych więc nie widziałam potrzeby oddzielenia ich na kilkanaście dni.

Czytałam też, że Samicy nie daje się piasku do kąpieli przed porodem kilka dni i jeszcze 10-14 dni po porodzie.

Młodych najlepiej nie dotykać przez najbliższe dwa tygodnie po porodzie. Samiczka powinna mieć spokój i sama zajmować się oseskami.

Zdrowa szynszyla po porodzie powinna prawie natychmiast zachowywać się normalnie, być aktywna, skakać, jeść i pić jak zawsze.

Też uważam że lepiej mieć wszelkie informacje na jednej stronie przejrzyście i czytelnie ;) jeśli coś pominęłam to przepraszam..

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 27 Lutego 2012, 22:16   

Można podawać młodej mamie płatki owsiane, gdyż są plekopędne ;-)

to tak na marginesie, skoro ma być na jednej str...

Puncia 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 20 Kwietnia 2012, 10:29   

samicę wolno łapać tylko nie za brzuch ale oboma dłońmi od spodu wkładając dłonie pod łapki nie pod brzuch tak że ona stoi na rękach to można-czasem niema wyjścia!-bo jak np zważyć?

dodatkowo przy 1 ciąży zwykle choć podobno nie zawsze wydłużają i lekko zaczerwieniają się sutki!

Samica może być bardziej przytulaśnia albo wręcz odwrotnie -nietykalska -zwykle odwrotnie niż przed ciąża!

Doczytałam że WYRAŹNE objawy można zaobserwować nie wprawionym okiem dopiero około60dniach wcześniej to tak na dwoje babka wróżyła...;)

z swojego doświadczenia-sprawdza sie u wszystkich ssaków-witaminy są potrzebne ale należy uważać np z ziołami zawierającymi duże ilości witaminy c-duza jej ilość może wywołać przedwczesne skurcze-czyli witaminy ostrożnie ale oczywiście zabraknąć ich też nie może

Odpowiedz do tematu