FORUM SZYNSZYLE :: Pies i szylek
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pies i szylek
Autor Wiadomość
zuzeyeek 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 2 Lutego 2014, 02:04   Pies i szylek

Witam, chciałabym prosić was o porady. Otóż od dłuższego czasu zastanawiam się nad adopcją pieska ze schroniska,lecz nie wiem czy on i moja kulka zaakceptowali by się. Dla mnie nie ma znaczenia w jakim wieku i jakiej rasy mógłby być pies. Zależy mi tylko na tym żeby pies dogadał się z szynszylem.(o ile coś takiego jest możliwe ). Więc jeśli są jakieś określone psy np : kundel 2 lata i wtedy jest duże prawdopodobieństwo że się dogada z kulką to proszę o informację. Teraz nie posiadam aż takiej wiedzy abym wiedziała czy szybciej nauczę dorosłego po przejściech psa co to znaczy "nie" czy szczeniaka. Najważniejsze jest bezpiezeństwo kulki. Nie oczekuję że będą serdecznymi przyjaciółmi wystarczy że będą się tolerować.

Yoshiko 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2 Lutego 2014, 02:26   

zuzeyeek, może być problem...sama mam sunię ze schroniska, która by najchętniej zalizała szynszylę na śmierć xD ...jednak moje szylcie boją się jej...dwie bardziej (nie ma wstępu do ich pokoju, wystarczy im zapach psa), a jedna mniej...ta co boi się najmniej, kiedy ma gorszy dzień prycha i sika na Bajkę jeśli ta podejdzie do klatki...Prawda jest taka, że wszystko zależy od charakteru i psa i szynszyli...nigdy nie dostaniesz gwarancji, że te zwierzęta będą żyć ze sobą w zgodzie...Moja poprzednia sunia tolerowała każde stworzonko...od szczurków i świnek morskich (obcych, spotkanych z dziećmi na dworze) po moje szynszyle i myszoskoczki - dosłownie mogły po niej łazić (też była ze schroniska)...różnica była taka, że moje mysze wprowadziły się do domu gdzie już mieszkała Sonia (bardzo łagodna, przyjazna i po przejściach sunia) i może przez to ich relacje były inne niż teraz gdy po jej odejściu za TM pojawiła sie inna psina.

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014
Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

Animri 
Aktywni na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2 Lutego 2014, 08:29   

zuzeyeek, wydaje mi się, że jeśli kupisz szczeniaka powinno być łatwiej im się zaznajomić.
Myślę że dorosły pies ciężej zaakceptuje jakieś dziwne zwierzaki w nowym domu, a szczeniakowi wszystko jedno i tak chce się tylko bawić ;D
a miedzy "dzieckiem" a dorosłym zwierzakiem, każde inne stworzenie czuje różnice, myślę że nawet szynszyle mogą się go mniej bać niż dorosłego ;)

To tylko moje zdanie ;D
Mamba- 14.07.2013 (Extra Dark Ebony)
Bulba - 02.08.2013 (Biała Wilsona Mozaika)

Yoshiko 

Wysłany: 2 Lutego 2014, 12:02   

Animri napisał/a:
wydaje mi się, że jeśli kupisz szczeniaka powinno być łatwiej im się zaznajomić.

...tylko trzeba brać poprawkę na to, że szczeniak to dziecko i chce się ciągle bawić...a wiadomo jak psie dzieci się bawią...złapie szylkę zębami i nieszczęście gotowe...nie mają wyczucia takie maluchy niestety...Naprawdę ciężko doradzić w takiej sytuacji i musisz sama podjąć decyzję...

Animri 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Lutego 2014, 12:35   

Yoshiko, ale przeciez nie zostawiamy psa sam na sam z szynszylem ;p

Yoshiko 

Wysłany: 2 Lutego 2014, 12:39   

Animri napisał/a:
Yoshiko, ale przeciez nie zostawiamy psa sam na sam z szynszylem ;p

...tak samo jak nie zostawiamy malutkich dzieci sam na sam z szynszylką...niby się ich pilnuje i ciągle patrzy...a był już przypadek, że dziecko przygniotło kulkę aż gruchnęło...bez weta się nie obeszło bo zwierz nie mógł jeść... i się okazało, że ząb złamany...wypadł po kilku dniach i został jeden...wystarczy chwila nieuwagi...

Animri 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Lutego 2014, 13:02   

Yoshiko, jeśli już się tak zagłębiamy to dorosły pies po wypuszczeniu szylek może je zaatakować ale nie dla zabawy a ze zwykłej agresji. jest większa szansa ze odciągniesz bawiącego się szczeniaka niż faktycznie atakującego szynszyle psa.

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2 Lutego 2014, 13:07   

Nasze szynszyle miały do tej pory kontakt z trzema psami: jednym ponad 50 kilowym labradorem, który chociaż był do rany przyłóż powodował straszne zamieszanie w klatce, tak więc pies nie mógł przebywać w tym samym pomieszczeniu co kulki.
Drugi to pies moich rodziców - schroniskowy mieszaniec jamnika i posokowca. Ponieważ u nas klatka stoi dosyć wysoko - na takim stoliku:http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40104294/ to pies mógł co najwyżej z dołu rzucać spojrzenie i chociaż przez pierwsze dni tańczył dookoła klatki (był z szynszylami ponad tydzień), to szynszyle go jedynie na początku obserwowały bacznie z klatki, potem olewały dziada, wiedząc, że jest na tyle niski, że nie włoży pyska na wysokość klatki. Nie miały też oporów z wybiegami (jak pies miał wtedy wypad do innego pomieszczenia).
Pies nr. trzy to pokraczny pekińczyk (przepraszam wielbicieli rasy, ale one wszystkie są takie pokraczne xD ), rozmiar frędzli do mopa, które szynszyle całkowicie ignorowały będąc w klatce. Pekińczyk był przez weekend, starał, prosił, poszczekiwał, spotkał się z caaaałkowitą olewką. Na wybiegach - pies wypad do innego pokoju.
Ergo: mimo, że uwielbiam duże psy, jeśli miałabym decydować się teraz na psa dla nas - to przy szynszylach wzięłabym jakiegoś niewielkiego, a klatkę ustawiła wyżej. Mimo, że Karo moich rodziców (zdjęcie w galerii) to mieszanka dwóch ras myśliwskich, to raczej on miał problem z szynszylami niż szynszyle z nim - po każdym wybiegu szynszyli dzielnie obwiąchiwał każdy kąt, każdy zapomniany bobek, spędzając z 2-3 godziny na kręceniu się po mieszkaniu. Ale nie jest to rzecz szczególnie uciążliwa :)
Także nie polecam szczeniaka, z podobnych przyczyn o których mówi Yoshi. Często szczeniaki nawet Ciebie nadgryzą przy zabawie - nieświadome swojej siły i ostrości zębów - a nawet jak przez pręty klatki szczeniak złapie łapkę szynszyli to tragedia gotowa.

[ Dodano: 2 Lutego 2014, 13:11 ]
Animri napisał/a:
Yoshiko, jeśli już się tak zagłębiamy to dorosły pies po wypuszczeniu szylek może je zaatakować ale nie dla zabawy a ze zwykłej agresji. jest większa szansa ze odciągniesz bawiącego się szczeniaka niż faktycznie atakującego szynszyle psa.

Dlatego można szukać zwierzaków ze schronisk, o których wolontariusze mają informacje - o ich charakterze, stosunku do innych zwierząt etc. Jasne, że nie każde miejskie jest w stanie dostarczyć takich informacji, ale są miejsca gdzie można: np. tutaj:https://www.facebook.com/Schronisko.w.Korabiewicach

zuzeyeek 

Wysłany: 2 Lutego 2014, 14:12   

Hmm w tym schronisku z którego chcę zaadoptować psa jest 2 miesięczna sunia. Zastanawiam się nad adopcją jej. Jest to prawdopodobnie kundel. Co o tym myślicie ?

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 2 Lutego 2014, 15:20   

zuzeyeek, dziewczyny powyżej już ci napisały co o tym myślą, a ty dalej swoje... 2 miesięczny psiak to też szczeniak, więc co chcesz jeszcze wiedzieć? :-|

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

zuzeyeek 

Wysłany: 2 Lutego 2014, 16:58   

Dobrze dzięki za porady jeszcze przemyślę na spokojnie to wszystko.

Eev 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2 Lutego 2014, 19:10   

Wiem, że kot to nie pies, ale też myślałam, że od małego kotka nauczę, że na szynszyle się nie poluje - aha, zapomnij, szyle nim gardzą i na niego szczekają, ale ten i tak się czai i tyłkiem merda, teraz dostępu nie ma do nich w ogóle..

Dwa lata, dziesięć miesięcy, dwa tygodnie, jeden dzień...

Michal 
Administrator

Wysłany: 4 Lutego 2014, 19:12   

To jeszcze ja napisze swoje doświadczenia - na moje piętro kilka lat temu wprowadziła się rodzinka z psem - kundlem miał już chyba z 10 lat i raczej bał sie szynszyli, klatkę omijał dużym łukiem, a moje futra są tak towarzyskie, zę same by bo zaczepiły (do kota tez same przychodzą)
Jednak raz musieliśmy znajomym przechować na dwa dni jamnika szorstkowłosego to była tragedia szczekał i skakał na klatkę, szynszyle jakoś szczególnie nic sobie z tego nie robiły ale psa musieliśmy odwieźć.

:loveszynszyla:

Animri 
Aktywni na forum

Wysłany: 5 Lutego 2014, 10:03   

Ethelen napisał/a:

Dlatego można szukać zwierzaków ze schronisk, o których wolontariusze mają informacje - o ich charakterze, stosunku do innych zwierząt etc. Jasne, że nie każde miejskie jest w stanie dostarczyć takich informacji, ale są miejsca gdzie można: np. tutaj:https://www.facebook.com/Schronisko.w.Korabiewicach

Informacja informacją ale wolontariusz nie zagwarantuje Ci zachowania psa w stosunku do szylek ponieważ nigdy pewnie nie miał szansy takiego zaobserwować. Powie, że jest cichy, przyjazny i spokojny a jak poczuje szynszyle to się rzuci na klatkę z pyskiem

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 5 Lutego 2014, 10:33   

Animri, to prawda, ale w przypadku kiedy pies miał już kontakt z innymi zwierzętami (niekoniecznie szylkami) jest większa szansa. A są psy, które nie tolerują innych zwierzaków wokół siebie - jakiekolwiek one by nie były i nie we wszystkich schroniskach taka informacja jest przekazywana

hipolog123 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 5 Lutego 2014, 22:29   

U mnie w domu w kwestii inne zwierzęta a szynszyle to jest tak, że mój starszy pies foksterier od małego miał styczność z chomikami, a do teraz z szynszylami i jest ok nic nie zrobi :-) Za to suczka 10 miesięczna w typie akity toleruje je jak są ale w wolierze bo na wybiegu to ojj nie(raz mi Edek-szynszyl zwiał z klatki to była gonitwa- nikomu nic się nie stało :roll: ) Za to mój kot 5 miesięczny syberyjczyk jak był mały na początku to się bał szynszyli, później było okej wchodził mi nawet do woliery, a na dzień dzisiejszy gdzie tam poluje na nie, chociaż szynszyle bronią swojego terenu ale w wolierze ;-)

Edek, Mikesz, Klusek, Ori , Tiga, Mio <3
Benia [*]

Jesteśmy na facebook-u
https://www.facebook.com/veterinarius.chinchillas

Magdaa 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 9 Marca 2014, 20:34   

A ja slyszalam o czyms takim... Przez pierwsze pare dni trzeba przynosic do pokoju w ktorym bedzie stala klatka z szynszylem zwirek z klatki. Piesek ma przyzwyczaic sie do zapachu .Po paru dniach kiedy pies przyzwyczai sie do zapachu przynosimy klatke bez szyszki ( szyszka moze w tym czasie biegac w innym pokoju) przynosimy kazdego wieczoru . Pies ma sie do tego przyzwyczaic zeby klatka i zapachy nie byly mu obce. Jezeli juz to zrobi wnosimy klatke z szyszkiem . Niby to pomaga. Za miesiac bede miala pieska wiec bede sprawdzala ten sposob. Warto tez zeby wczesniej nauczyc pieska komendy "Zostaw"

Magda

Yoshiko 

Wysłany: 9 Marca 2014, 21:14   

Magdaa, nie o zapachy chodzi tylko o charakter...moje szylki miały kontakt w sumie z terzma psami i na każdego reagowały inaczej...nie wiem od czego to jest uzależnione i nie da się generalizować niestety :(

Magdaa 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 9 Marca 2014, 21:22   

no to bede musiala cos wymyslic zeby szylek z pieskiem sie zaprzyjaznil

Magda

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 9 Marca 2014, 22:31   

Magdaa, a masz jakiś plan awaryjny, jeśli okaże się, że pies będzie szalał nadmiernie? Pytam, bo niestety okazało się, że autorka tematu także wzięła psa - a potem jej kulki mogliśmy oglądać w dziale 'oddam' :(

Magdaa 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 10 Marca 2014, 08:40   

Ethelen, Nie ma takiej opcji żebyśmy oddali szynszyla. Sama przeglądam internet w poszukiwaniu informacji co zrobić kiedy pojawi sie szczeniak w domu. Często przychodzą do Nas znajomi z psem i Nasz szynszyl sie go nie boi . Gdy wyjeżdżamy Nasz maluch także zostaje z nimi. Za miesiąc pojawi sie u Nas labrador i zrobię wszystko żeby oswoić ich ze sobą :-)

Magda

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 10 Marca 2014, 08:47   

Trzymam kciuki za was

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 10 Marca 2014, 10:04   

Magdaa, cieszy mnie to :D Trzymamy za was wszystkie łapki - ludzkie i szynszylowe :D

cebulskaka 

Wysłany: 15 Kwietnia 2014, 19:28   

Mój pies i szynszyl żyją obok siebie już kilka ładnych lat i sobie nie przeszkadzają, ale różnie to bywa.:-)

kaffa 

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 15 Kwietnia 2014, 19:34   

cebulskaka, Jak widać pod dobrym okiem opiekunka jest realna przyjaźń między gatunkowa.
Ps. A może wstawisz do swojej galerii puplii chętnie bym zobaczyła oboje :)

Odpowiedz do tematu