FORUM SZYNSZYLE :: parka + samiec czy samica?/giełdy zoologiczne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
parka + samiec czy samica?/giełdy zoologiczne
Autor Wiadomość
paulus199090 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 7 Lutego 2012, 13:54   

Puncia napisał/a:
sorki za moja poprzednią wiadomość- wysłała mi się nie dokończona kiedy zasnęłam;)

a nie jestem pewna jak z szynszylami ale naukowcy odkryli że myszy których jest za dużo na wyznaczonym obszarze przestają się rozmnażać-może klatka jest za mała albo za mało wypuszczane są?

dietę trzeba zrewidować czy nie jest za tłusta,słodka czy coś
pisze jeszcze raz bo nie wiem czy doszlo-wiec mam duza klatke na 110 wysoko i 68 szeroka wiec maja duzo mejsca do biegania. to napewno parka bo sprawdzalam:), ostatnio rzeczywiscie byly rzadko wypuszczane ale wczesniej codziennie a karme zamawia mi weterynarz wiec chyba zostaje mi tylko poczekac cierpliwie a co z dokupieniem trzeciego szynszyla do tej klatki? dla parki bedzie lepiej jakkupie samca czy samice?pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

[ Dodano: 7 Luty 2012, 14:00 ]

:)

pinia.jpeg
:)
Plik ściągnięto 99 raz(y) 46,3 KB

abrakadabra 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 7 Lutego 2012, 14:29   Re: ciąża - kiedy?

paulus199090 napisał/a:
witam. mam dwa szynszylki standard samice i samca kupilam parke poniewaz chce aby sie rozmnazaly (w przyszlosci mysle nad hodowlą) kupilam samca ktory mial ok 2-3 miesiace a po jakims miesiacu dokupilam samiczke ktora byla w podobnym wieku teraz moje zwierzatka maja ok 8-9 miesiecy i ani rusz!-dzieci nie ma myslalam ze juz cos sie beda starac a tu nic nawet czasem widze ze ona od niego ucieka przed przytulaniem moze jest tak ze one nigdy nie beda mialy dzieci?prosze o odpowiedz czy to juz czas na dzieci i czy mozliwe ze nie beda ich mialy.pozdrawiam

paulus199090 napisał/a:
pisze jeszcze raz bo nie wiem czy doszlo-wiec mam duza klatke na 110 wysoko i 68 szeroka wiec maja duzo mejsca do biegania. to napewno parka bo sprawdzalam:), ostatnio rzeczywiscie byly rzadko wypuszczane ale wczesniej codziennie a karme zamawia mi weterynarz wiec chyba zostaje mi tylko poczekac cierpliwie a co z dokupieniem trzeciego szynszyla do tej klatki? dla parki bedzie lepiej jakkupie samca czy samice?pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Z pytaniem czy drugi samiec do tego trójkąta będzie dobrym wyborem... no cóż, trochę mi się ręce załamały, trzeba dużo wiedzieć zanim człowiek zabierze się za rozmnażanie. Polecam książkę Jarosz, Rżewski "Chów szynszyli" - na dobry początek (mogę Ci podesłać rozdział o rozmnażaniu).

"prosze o odpowiedz czy to juz czas na dzieci i czy mozliwe ze nie beda ich mialy.pozdrawiam"

Czas na dzieci to już biologicznie nastał, ale zależy od zwierząt. Jest przyjęta zasada, że samiczkę dostawia się do samca, gdy ta ukończy 8-9 miesiąc. Na drugą część pytania może odpowie weterynarz.

Dwa samce + samica to najgorsze rozwiązanie, bo w takim układzie samce mogą się zatłuc na śmierć. Miałabyś ogromny problem, nie mówiąc już o zwierzakach. Jeśli jesteś gotowa na odpowiedzialność wynikającą z posiadania dwóch samic które będą ciężarne 2-3 razy w roku, to pozostaje dołączyć samiczkę...
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 7 Lutego 2012, 14:31, w całości zmieniany 1 raz  

paulus199090 

Wysłany: 7 Lutego 2012, 15:17   

jezeli chodzi o to-"rece mi sie zalamaly" to rozmawialam z weterynarzem i ona powiedziala mi ze 4 szynszyle niespokrewnione w tej samej klatce to zaden problem bo hodowcy wlasnie tak te zwierzaki trzymaja po 4 w klatce i co jakos jest wporzadku ale one sa od poczatku razem wiec sie zapytalam czy dokupoic samca czy samiczke ja wiem co robie jestem dorosla i odpowiedzialna osoba a nie jakims tam dzieciakiem co ma fioła na punkcie zwierzat jestem gotowa nawet zeby sie codziennie rodzily a o rozmnazaniu juz bardzo duzo przeczytalam wiem w jaki sposob laczyc homozygoty i heterozygoty to tylko genetyka moje pytanie brzmialo czy samca czy samice dolaczyc wiec prosze bez zbędnych komentarzy

Puncia 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 7 Lutego 2012, 15:35   

to skoro tyle wiesz to po co pytasz ?z tym nie spokrewnieniem to nie do końca tak w klatce nie moze być 2 zwierząt spokrewnionych różnej płci brat z siostrą matka z synem ojciec z córką-są niedopuszczalne bo może dojść do skojarzenia wtedy maluchy rodzą sie bardzo chore a i ciąża jest zagrożeniem dla nich i dla matki. ale już matka z córką i niespokrewniony z żadną z nich samiec,a;bo 2 siostry plus obcy samiec-jest ok-pod warunkiem ze uda ci się je połączyć-czasem parki nie chcą towarzystwa...i co wtedy jesteś gotowa na drugą klatkę z 2 kulkami-bo pojedyncza będzie smutna...

za to nie mogą być w klatce 2 samce i 1 samica -pomimo że to samica jest terytorialna,ale samce w takim układzie będą walczyły o samiczkę i to do śmierci przy każdej rui gdzieś czytałam ze w olbrzymich pokojowych wolierach ktoś chodował4 samice i2 samców ale to byla woliera gdzie było sporo miejsca -a i tak zdarzały się bójki w naturalnym środowisku też w stadze jest parę samców ale to są ogromne przestrzenie i doża liczba pań

a co do opadania rąk to naprawdę ręce opadają jak ktoś chce rozmnażać szylki a nie wie że nie trzyma sie2 samców razem gdy w pomieszczeniu jest samica

abrakadabra 

Wysłany: 7 Lutego 2012, 16:46   

paulus199090 napisał/a:
jezeli chodzi o to-"rece mi sie zalamaly" to rozmawialam z weterynarzem i ona powiedziala mi ze 4 szynszyle niespokrewnione w tej samej klatce to zaden problem bo hodowcy wlasnie tak te zwierzaki trzymaja po 4 w klatce i co jakos jest wporzadku ale one sa od poczatku razem wiec sie zapytalam czy dokupoic samca czy samiczke ja wiem co robie jestem dorosla i odpowiedzialna osoba a nie jakims tam dzieciakiem co ma fioła na punkcie zwierzat jestem gotowa nawet zeby sie codziennie rodzily a o rozmnazaniu juz bardzo duzo przeczytalam wiem w jaki sposob laczyc homozygoty i heterozygoty to tylko genetyka moje pytanie brzmialo czy samca czy samice dolaczyc wiec prosze bez zbędnych komentarzy

Ależ to są tylko porady, jeśli będziesz chciała to z nich skorzystasz - nie chciałam skanować i wysyłać Ci tego rozdziału na siłę przecież.

Owszem stadka poligamiczne mogą nawet obejmować 5 szynszyli, ale są to wtedy 4 samice przypadające na jednego samca.....
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 8 Lutego 2012, 00:18, w całości zmieniany 1 raz  

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 7 Lutego 2012, 18:54   

paulus199090, wg mnie Twoja wiedza jest niewystarczająca;(( przykro mi. Absoolutnie nie możesz trzymać dwóch samcow i jednej samiczki w jednej klatce! A czy wzięłaś pod uwagę fakt, iż jedna samiczka może urodzić średnio dwa maluchy trzy razy w roku (jak nie dopilnujesz...).

Proszę Cię zastanów się co będzie z maluszkami.... Wierz mi, że ciężko znaleźć nowy, dobry dom dla nich...

Puncia 

Wysłany: 7 Lutego 2012, 19:07   

zgadzam się z przedmówczynią

[ Dodano: 7 Luty 2012, 19:14 ]

jeśli obie zaczną rodzić maluszki bez dopilnowania 3 razy w roku-płodne mogą mieć nawet4 maluszki w miocie to jest 24 maluszki rocznie znajdziesz tyle chętnych którzy odpowiedzio zajma sie tymi maluszkami?chyba ze nie obchodzi cię co się z nimi stanie...

paulus199090 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 12:05   

Puncia napisał/a:
zgadzam się z przedmówczynią

[ Dodano: 7 Luty 2012, 19:14 ]

jeśli obie zaczną rodzić maluszki bez dopilnowania 3 razy w roku-płodne mogą mieć nawet4 maluszki w miocie to jest 24 maluszki rocznie znajdziesz tyle chętnych którzy odpowiedzio zajma sie tymi maluszkami?chyba ze nie obchodzi cię co się z nimi stanie...

ja napisalam ze moga byc niespokrewnione przeciez wiem ze kazirodztwo moze zle sie skonczyc i nie mowie ze moja wiedza jest wystarczajaca dlatego zadaje pytania zeby wiedziec wiecej i nie popelnic bledu a z maluchami zaden problem oczywiscie ze mnie obchodzi co z nimi bedzie nie jestem bez serca inaczej nie zalozylabym konta na tej stronie bo by mnie to nie obchodzilo po to je zalozylam zeby konsultowac sie z innymi ktorzy maja szynszyle i zeby mogli mi cos doradzic jezeli czasem zadam glupie pytanie to wynika z mojej niewiedzy i wystarczy wtedy odpisac ze popelniam blad i wszystko niejestem weterynarzem a o maluszki sie nie martw jezdze na giledy do koszalina i piły poza tym mam duzo znajomych ktorzy napewno chcieliby malca i kilka zaprzyjaznionych sklepow zoologicznych ktore by chcialy a jezeli nie moglabym oddac wszystkich napewno bym cos wymyslila zeby bylo dobrze.pozdrawiam

[ Dodano: 8 Luty 2012, 12:12 ]

[quote="Puncia"]

za to nie mogą być w klatce 2 samce i 1 samica -pomimo że to samica jest terytorialna,ale samce w takim układzie będą walczyły o samiczkę i to do śmierci przy każdej rui gdzieś czytałam ze w olbrzymich pokojowych wolierach ktoś chodował4 samice i2 samców ale to byla woliera gdzie było sporo miejsca -a i tak zdarzały się bójki w naturalnym środowisku też w stadze jest parę samców ale to są ogromne przestrzenie i doża liczba pań

no i wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo kupilam parke i narazie jest ok nie zabieram sie za kupowanie nastepnego szynszyla dopoki sie wszystkiego nie dowiem jak pani napisala ze rece opadaja jak sie ktos zabiera za rozmnazanie a nie wie jak- ja sie jeszcze nie zabieram dlatego zadaje pytania chyba to normalne tak ta strona nie tylko sluzy po to aby sie kazdy chwalil jak duzo wie ale tez po to zeby inni mogli sie dowiedziec wiecej i nie popelnic bledu zanim sie za cos zabiora ale po tych odpowiedziach widze ze chyba zle zrobilam zakladajac to konto bo zaniast krytykowac moglaby pani pomoc uprzejmie

Puncia 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 13:07   

gieldy i zaprzyjaźnione sklepy zoologiczne idealne miejsca by znaleźć WŁAŚCIWEGO opiekuna dla szylek- zawsze jak braknie chętnych znajomych można wysyłać pocztą sprzedając na allegro prawda?witki mi opadły-wycofuje sie z rozmowy nic nieda jak ktoś sie uprze ...a nie chcę robić burdy na forum !życzę udanej hodowli i zwieżakom zeby się dobrze czuły

abrakadabra 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 13:15   

paulus199090 napisał/a:
ja sie jeszcze nie zabieram dlatego zadaje pytania

Z tego co pisałaś to masz już przecież parkę. :065:

paulus199090, to co było tutaj napisanie mniej lub bardziej bezpośrednio to były porady i "przestrogi" wynikające z faktu, że rozmnażanie tych zwierząt wymaga wiedzy i solidnego doświadczenia. Ta nerwowa dyskusja zaczęła się od "moich załamanych rąk", uczepiłaś się tego i widać poczułaś się urażona - zupełnie niepotrzebnie. Zamiast "docenić" odpowiedź wszystko posypało się jak domino - zobacz na swojego posta z 15:17 - tak napisana wiadomość też wywołuje pewne reakcje. Ale bez względu na Twoją osobę czy inną, to ręce będą mi się załamywały, gdy usłyszę coś w stylu "mam parkę, bo chcę, żeby się rozmnażały, dokupić do trójkąta samca czy samicę?" i będę o tym mówić. Więc ja też proszę o zrozumienie. ;)

Nie chwalimy się swoją wiedzą, a dzielimy nią - zauważ proszę różnicę. Uważam, że jest to krzywdzące wobec użytkowników (dlatego też postanowiłam napisać tego posta), tym bardziej, że odpowiedzi padły na Twoje pytanie. Wszyscy tutaj chcemy dobra dla zwierzaków i to jest dla nas najważniejsze.

Dlatego proponuję tutaj zakończyć spór dotyczący Twojego "oburzenia", jeśli ktoś coś do kogoś ma to na PW proszę się udać, wszystkie posty nie na temat wylądują w śmietniku.
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 8 Lutego 2012, 13:37, w całości zmieniany 2 razy  

paulus199090 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 13:42   

abrakadabra napisał/a:
paulus199090 napisał/a:
ja sie jeszcze nie zabieram dlatego zadaje pytania

Z tego co pisałaś to masz już przecież parkę. :065:

paulus199090,

dobrze wiec zle napisalam nie chodzilo mi o to zeby miec parke po to by sie rozmnazaly szynszyle to fascynujace zwierzeta i chcialam miec ich poprostu wiecej

[ Dodano: 8 Luty 2012, 13:49 ]

Puncia napisał/a:
gieldy i zaprzyjaźnione sklepy zoologiczne idealne miejsca by znaleźć WŁAŚCIWEGO opiekuna dla szylek- zawsze jak braknie chętnych znajomych można wysyłać pocztą sprzedając na allegro prawda?witki mi opadły-wycofuje sie z rozmowy nic nieda jak ktoś sie uprze ...a nie chcę robić burdy na forum !życzę udanej hodowli i zwieżakom zeby się dobrze czuły

oj ludzie nic nie rozumiecie i nie napisalam ze bede wysylac poczta poza tym jak ktos ma chociazby tylko parke to i tak nie musza sie znalesc chetni na zwierzaki i co wtedy ? na gielde przyjezdzaja ludzie z dalekoa po to aby sprawic sobie zwierzaka wiec nie rozumiem dlaczego to byloby zle miejsce na sprzedaz dobrze koniec tematu

Asia 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 19:29   

paulus199090, delikatnie mówiąc....nie masz pojęcia o szynszylach. Jak będziesz miała młode (czego Ci nie życzę), to zobaczysz, że nie są to zwierzaki do wystawki na giełdzie :-(

Są to płochliwe i wrażliwe futrzaczki, z którymi należy się obchodzić jak z jajkiem....

Przepraszam za szczerość ale Twoje wypowiedzi mnie rozwalają. I mi też ręce opadają.

Współczuję Twoim zwierzakom :-( Nasze szylki miały kilka razy młode i wiem, że w życiu bym ich nie oddała do zoologicznego ani nie sprzedała na giełdzie!!! :evil:

Fajny los im zgotujesz...od cieplutkiej mamusi do zoologa i akwarium :-(

Puncia 

Wysłany: 8 Lutego 2012, 22:36   

właśnie to miałam napisać ale mi zimnej krwi brakło i się zagotowałam...

ANASZTA 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 8 Lutego 2012, 23:39   

paulus199090 napisał/a:
rozmawialam z weterynarzem i ona powiedziala mi ze 4 szynszyle niespokrewnione w tej samej klatce to zaden problem bo hodowcy wlasnie tak te zwierzaki trzymaja po 4 w klatce i co jakos jest wporzadku ale one sa od poczatku razem wiec sie zapytalam czy dokupoic samca czy samiczke

Proponuję zmienić weterynarza ;] opisana Pani (z całym szacunkiem) nie ma pojęcia o szynszylach, gdyby choć przeczytała o chodowli fermowej cokolwiek to wiedziałaby że i owszem na rodzinę szynszyli składa się 4 samice i jeden samiec, ale samice sa w osobnych boksach połaczonych korytarzem dla samca który jako jedyny z tego towarzystwa ma swobode ruchu i wyboru w którym boksie aktualnie urzeduje, natomiast samice noszą specjalne kołnierzyki uniemożliwiające wchodzenie do korytarza i innych części klatki, gdy sie zdaża że któraś zdejmie kołnierzyk i nie daj boże wejdzie do drugiej samicy to agresja i bolesna bójka murowane, zdaża się że ze śmiertelnym skutkiem!

paulus199090 

Wysłany: 9 Lutego 2012, 11:01   

Asia napisał/a:
paulus199090, delikatnie mówiąc....nie masz pojęcia o szynszylach. Jak będziesz miała młode (czego Ci nie życzę), to zobaczysz, że nie są to zwierzaki do wystawki na giełdzie :-(

Są to płochliwe i wrażliwe futrzaczki, z którymi należy się obchodzić jak z jajkiem....

Przepraszam za szczerość ale Twoje wypowiedzi mnie rozwalają. I mi też ręce opadają.

Współczuję Twoim zwierzakom :-( Nasze szylki miały kilka razy młode i wiem, że w życiu bym ich nie oddała do zoologicznego ani nie sprzedała na giełdzie!!! :evil:

Fajny los im zgotujesz...od cieplutkiej mamusi do zoologa i akwarium :-(

oj juz bez przesady gdyby nie sklepy zoologiczne i gieldy to wiekszosc nie mialaby swojego wymarzonego zwierzaka

[ Dodano: 9 Luty 2012, 11:07 ]

ANASZTA napisał/a:
paulus199090 napisał/a:
rozmawialam z weterynarzem i ona powiedziala mi ze 4 szynszyle niespokrewnione w tej samej klatce to zaden problem bo hodowcy wlasnie tak te zwierzaki trzymaja po 4 w klatce i co jakos jest wporzadku ale one sa od poczatku razem wiec sie zapytalam czy dokupoic samca czy samiczke

Proponuję zmienić weterynarza ;] opisana Pani (z całym szacunkiem) nie ma pojęcia o szynszylach, gdyby choć przeczytała o chodowli fermowej cokolwiek to wiedziałaby że i owszem na rodzinę szynszyli składa się 4 samice i jeden samiec, ale samice sa w osobnych boksach połaczonych korytarzem dla samca który jako jedyny z tego towarzystwa ma swobode ruchu i wyboru w którym boksie aktualnie urzeduje, natomiast samice noszą specjalne kołnierzyki uniemożliwiające wchodzenie do korytarza i innych części klatki, gdy sie zdaża że któraś zdejmie kołnierzyk i nie daj boże wejdzie do drugiej samicy to agresja i bolesna bójka murowane, zdaża się że ze śmiertelnym skutkiem!
dziekuje za normalna odpowiedz godną rozumnego czlowieka liczylam na takie odpowiedzi wiadomo ze nie mozna wiedziec wszystkiego dlatego weszlam tu na forum ale widze ze niektorzy przesadzaja wiec prosze nie odpowiadac bo juz nie bede uczestniczyla w tym forum powodzenia dla ANASZTY a reszta niech idzie do psychiatry

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 9 Lutego 2012, 11:47   

Z tą giełdą to faktycznie przesadzacie, bo ja Szarika też mam z giełdy dla zwierząt, przyjeżdżają tam hodowcy fermowi i jak już wspomniałam w innym poście, Szarik był lepiej karmiony i nie bał się tak jak Gizmo pochodzący z prywatnej hodowli i karmiony Vitapolem... Wielu normalnych ludzi jeździ na giełdy i kupuje zwierzaki do domu, bo tam jest taniej niż w zoologach, a nie każdy ma fermę w mieście, żeby tam samemu pojechać.

Druga kwestia: faktycznie trochę zaszczułyście dziewczynę... nic Wam nie ujmując, sama bardzo cenię Wasze rady, ale czy nie można było od razu wyjasnić krótko tak jak to zrobiła teraz pod koniec Anaszta:

ANASZTA napisał/a:

Powiem szczerze, nie dziwię się, że dziewczyna ucieknie teraz z forum... a przecież chyba nie taki był Wasz cel.

Pozdrawiam serdecznie wszystkie przedmówczynie ;-)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

ANASZTA 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 9 Lutego 2012, 12:28   

Paula nie uciekaj z forum, każdy czasami trochę przesadzi a ocena tego czym kogoś urazimy a czym nie, bywa mało przewidywalna ;] W razie poważnych pytań zapraszam na PW jeśli nie masz ochoty pisać publicznie, ale czytaj przede wszystkim bo to dobre forum i posiada dużo wartościowych wpisów mimo wszystko. Dzięki też za docenienie dziewczyny, pamiętajcie że zawsze można kliknąć POMOGŁA ;]

Puncia 

Wysłany: 9 Lutego 2012, 13:53   

ok może przesadziłyśmy z tonem naszych wypowiedzi,ale chodzi przecież o dobro kulek ...i nerwy puściły!

Poczekaj z dostawianiem kolejnej samiczki na spokojnie-te zwierzaki żyją 20 lat zastanów się czy starczy ci sił na nie 20 lat??

Zmieni ci sie sytuacja zyciowa,dziecko będzie uczulone na na siano...może mąż nie bedze chciał zwierząt w domu...i co wtedy?

parce łatwiej znaleźć dom niz 3 czy 4 a rozdzielanie zwierząt to dla nich krzywda...

Mnie i dziewczyny myślę też ,irytowało to ze pytasz a na rady reagujesz nerwami i udowadnianiem że wiesz wszystko...

abrakadabra 

Wysłany: 9 Lutego 2012, 15:42   

Wydzieliłam te posty, gdyż mało one mają wspólnego z rują poporodową.

Jeśli ten śmieszny spór dalej będzie trwał do wątek zostanie zamknięty.

paulus199090 napisał/a:
a reszta niech idzie do psychiatry

Takie epitety nie są raczej mile widziane na żadnym forum, dlatego radze ugryźć się w język następnym razem. Nikt tu nikogo na siłę nie trzyma.

Asia 

Wysłany: 9 Lutego 2012, 18:22   

Wypowiem się tak....poprostu drażni mnie takie podejście do tematu jakie masz paulus199090. Każdy z nas się wypowiada ale nikt Cię nie obraża. Więc z mojej strony życzę więcej pokory i powodzenia.

MIKI 

Wysłany: 25 Marca 2014, 17:11   

Co lepiej dokupić do mojego samczyka,simice czy samca.

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 25 Marca 2014, 17:13   

MIKI, ja radzę dokupic samca ;)
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Odpowiedz do tematu