FORUM SZYNSZYLE :: Dyskusja do tematu - LEKI stosowane u szynszyli
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusja do tematu - LEKI stosowane u szynszyli
Autor Wiadomość
Michal 
Administrator

Wysłany: 11 Kwietnia 2013, 04:16   Dyskusja do tematu - LEKI stosowane u szynszyli

Wydzieliłem posty z tematu http://stare.forum-szynsz...zyli-vt2530.htm które były dyskusją czy można na forum pisać jakie dawki otrzymał nasz szynszyl.

:loveszynszyla:

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 12 Listopada 2013, 22:42   

Snow. napisał/a:
Enroxil- antybiotyk pooperacyjny
Dawka: 1/3 tabletki, raz dziennie

Enroxil, doprecyzuj o jaką tabletkę Ci chodzi (ile mg) bo występuje on w różnych postaciach.
Podawanie dawek tak silnych leków jak furazolidon jest moim zdaniem bardzo ryzykowne bez porozumienia z lekarzem weterynarii, chyba, że odrazu chce się stosować środki wypisane poniżej (zentonil i heparegen)
Ostatnio zmieniony przez Michal 14 Listopada 2013, 11:37, w całości zmieniany 1 raz  

Snow. 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 12 Listopada 2013, 22:51   

dream* napisał/a:
Enroxil, doprecyzuj o jaką tabletkę Ci chodzi (ile mg) bo występuje on w różnych postaciach.
Podawanie dawek tak silnych leków jak furazolidon jest moim zdaniem bardzo ryzykowne bez porozumienia z lekarzem weterynarii, chyba, że odrazu chce się stosować środki wypisane poniżej (zentonil i heparegen)

Dream, wypisałam tu, co podawałam dla swoich szyli od weta. Furazolidon, jest najlżejszym z możliwych leków na kokcydia. Mocniejszy jest bactrim, również podawałam, bo furazolidon nie pomógł 2 szyszą. Bactrim- nie podchodzi pod antybiotyk, gdyby ktoś miał wątpliwości. Obydwa leki dostałam w ogonku od dr. Mileny Wojtyś-Gajdy. I fakt wymaga to podawania leków osłonowych typu lakcid.
Enroxil podawałam w lipcu, nie pamiętam ile mg. było, bo nie dostałam opakowania, a w karcie wypisowej nie mam takich informacji wypisanych.

Zuzia- Fiolet (11.2005),
Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011),
Fruzia- Extreme Mozaika (06.2012),
Lilka- Beż Hetero (06.10.2012),
Dolly- Tan Medium (24.06.2014)

Suzie, biegaj szczęśliwie za TM...

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 12 Listopada 2013, 22:54   

to w takim razie chyba nie powinnaś zamieszczać tu informacji o enroxilu skoro są tabletki np 50mg i 150mg ... jak widzisz 1/3 takiej tabletki robi różnicę.. być może w skrajnych przypadkach nawet śmiertelną.

Snow. 

Wysłany: 12 Listopada 2013, 22:59   

dream* napisał/a:
to w takim razie chyba nie powinnaś zamieszczać tu informacji o enroxilu skoro są tabletki np 50mg i 150mg ... jak widzisz 1/3 takiej tabletki robi różnicę.. być może w skrajnych przypadkach nawet śmiertelną.

w takim razie najmniejszą z dawek, ponieważ to małe zwierzątka. To logiczne... Szyle są wrażliwe, więc wet nie poda dawki śmiertelnej...

Zuzia- Fiolet (11.2005),

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 12 Listopada 2013, 23:03   

jasne, ale ktoś kto ma tabletki bo ma np psa i mu zostały z leczenia już może podać.

Snow. 

Wysłany: 12 Listopada 2013, 23:07   

dream* napisał/a:
jasne, ale ktoś kto ma tabletki bo ma np psa i mu zostały z leczenia już może podać.

Bez konsultacji z lekarzem się nie podaje. Poza tym, kto porównuje szynszylę do psa? Pies ma zdecydowanie większe dawkowanie niż szyla, bo szynszyle ważą poniżej 1 kg... Yorki ważą ok. 2 kg. (biorę minimalną wagę). Ale na litość, kto poda leki psa dla szyli, która jest wrażliwa na każdy lek? Poza tym, wet. najczęściej daje antybiotyk w dawce takiej, żeby starczyło do końca kuracji...

Zuzia- Fiolet (11.2005),

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 12 Listopada 2013, 23:12   

Snow. napisał/a:
dream* napisał/a:

Bez konsultacji z lekarzem się nie podaje. Poza tym, kto porównuje szynszylę do psa? Pies ma zdecydowanie większe dawkowanie niż szyla, bo szynszyle ważą poniżej 1 kg... Yorki ważą ok. 2 kg. (biorę minimalną wagę). Ale na litość, kto poda leki psa dla szyli, która jest wrażliwa na każdy lek? Poza tym, wet. najczęściej daje antybiotyk w dawce takiej, żeby starczyło do końca kuracji...

to po co piszesz dawkowanie skoro ustala je lekarz weterynarii?
No enroxil został stworzony z myślą o psach i kotach więc to obala Twoją teorię, że nikt nie zastosowałby leku dla psa... :) (a nawet niektóre leki stosowane u szynszyli są przeznaczone dla bydła np i co?) Tak więc podawanie dawki bez odniesienia do postaci farmakologicznej i ilosci mg jest moim zdaniem nieodpowiedzialne.

Snow. 

Wysłany: 12 Listopada 2013, 23:45   

dream* napisał/a:
to po co piszesz dawkowanie skoro ustala je lekarz weterynarii?
No enroxil został stworzony z myślą o psach i kotach więc to obala Twoją teorię, że nikt nie zastosowałby leku dla psa... :) (a nawet niektóre leki stosowane u szynszyli są przeznaczone dla bydła np i co?) Tak więc podawanie dawki bez odniesienia do postaci farmakologicznej i ilosci mg jest moim zdaniem nieodpowiedzialne.

Bo to temat, gdzie wpisuje się to co dostało się od weterynarza, żeby porównać dawkowanie. Nie znaczy to, że trzeba podawać te leki... Chyba nie rozumiesz idei tego tematu.
Skoro lek jest wydawany tylko i wyłącznie u weterynarza, to z nim należy się kontaktować, a nie szukać informacji na forum. Zgodzę się, że to silny lek, ale nieodpowiedzialne jest stosowanie jakiekolwiek lekarstwa na receptę/od weterynarza (podane jako antybiotyk, silny lek) bez uprzedniego kontaktu z lekarzem weterynarii... Tu chodzi o pomoc zwierzakowi, a nie szkodzenie.

Zuzia- Fiolet (11.2005),

Michal 
Administrator

Wysłany: 13 Listopada 2013, 07:38   

Snow. napisał/a:
Bo to temat, gdzie wpisuje się to co dostało się od weterynarza, żeby porównać dawkowanie. Nie znaczy to, że trzeba podawać te leki... Chyba nie rozumiesz idei tego tematu.

I w tym jest problem - to jest temat żeby porównać leki i dawkowania, nam weterynarka pomyliła się z lekiem i szynszyl dostał ataku.
NIKT zdrowo myślący nie poda szynszylowi leku na receptę czy innego przepisywanego przez weta na własną rękę, ten temat ma za zadanie przedstawić co dostają nasze szynszyle od weterynarzy.

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 13 Listopada 2013, 14:02   

Ja sobie tylko pozwolę zacytować wpis, od którego zaczął się temat.

Cytat:

Wysłany: 4 Stycznia 2013, 13:01 LEKI stosowane u szynszyli
(...)założenie tematu, gromadzącego informacje o nazwach, dawkach i problemach, na które były przepisane.
(...) tych leków, (...)samemu się nie kupi, tylko u weta lub z receptą w aptece. Za to, jeśli ktoś znajdzie się bez dostępu do weterynarza mającego kontakt z szynszylami, który nie do końca będzie miał pomysł co robić, może zasugeruje w ten sposób jakieś wskazówki lub lekarza, który dany lek zapisał i będzie wiedział z kim się konsultować. Lub po prostu, ktoś w roztrzęsieniu nad kuleczką zapomni jak podawać itp.

Jak podawać- sposób podania pomocny dla właścicieli (jak np. metoclopramid w wypadku Bazylego- dopyszcznie lub podskórnie, smak ma najwyraźniej beznadziejny, bo młody jeść tego nie chce, więc może ktoś zamiast się siłować z szyszkiem wpakuje od razu podskórnie nawet jeśli wet poda obie wersje jako dowolne). Ile i co- dla weterynarza, który mógł nie mieć do czynienia z szynszylami. Będzie wiedział o co oprzeć swoje poszukiwania i konsultacje.
Nikt tutaj przecież nie będzie tymi lekami leczył szyszek bez konsultacji, co było zaznaczane wiele razy. Tak samo zresztą jak w temacie o iniekcjach podskórnych.

Ostatnio zmieniony przez didaś 13 Listopada 2013, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 13 Listopada 2013, 22:57   

tyle, że podanie dawki bez postaci farmakologicznej (mg) nie niesie zadnej wartosci a wręcz może zaszkodzić i wprowadzić w dezinformacje. szkoda, że tego nie zauważacie.

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 13 Listopada 2013, 23:04   

Zauważamy, ALE nikt tu tego nie będzie sam podawał. Weterynarz, któremu zasugeruje się lek, ma przecież podręczniki do farmakologii, z których korzysta w razie wątpliwości.
Dla nas istotna jest tu informacja- co było przepisane, w jakiej sytuacji, jak można podawać, jaka forma jest najłatwiejsza do podania. Dokładnych dawek nikt na podstawie tych informacji nie będzie przecież ustalał- raz to to, co piszesz- kwestia postaci. Dwa- dawka nic nie wnosi, jeśli nie znamy wagi zwierzaka. U mnie wagę podałam, podałam ile było środka w insulinówce, podobnie inni jeśli trzymali się dokładnych podawanych dawek. W przeciwnych wypadkach (1/3 pastylki czy coś w tym stylu) tak czy siak dawkę ustala wet- oni wiedzą, że środki te występują w tabletkach o różnej ilości mg i sprawdzają to, bez weryfikacji w źródłach żaden rozsądny lekarz tego nie zastosuje. To nie są środki, które mu podajemy sami z siebie.

Temat ten służy ogólnemu zorientowaniu się, zahaczeniu o lek podczas rozmowy z weterynarzem, zasugerowaniu czegoś, jeśli weterynarz przyznaje, że nie wie co stosować czy wreszcie- pomocy nam, jeśli zapomnimy czy dany środek lepiej wpakować do pysia, czy w zastrzyku, czy smakuje, czy trzeba jakoś przemycać.

Ostatnio zmieniony przez didaś 13 Listopada 2013, 23:07, w całości zmieniany 2 razy  

Michal 
Administrator

Wysłany: 14 Listopada 2013, 11:43   

Dalszą dyskusję odnośnie podawania na forum jakie dawki leków dostał nasz szynszyl prosze prowadzić w tym miejscu

Chinchilla 
Niezwykle aktywni na forum

Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:43   

Mam podawać do antybiotyku osłonowo trilac. Pani wet kazała wymieszać go z wodą, tylko, że nie podała w jakiej proporcji :/ orientuje się ktoś jaka ilość jest właściwa?

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:45   

Chinchilla, zamień Trilac na Lakcid-to jest w ampułkach i robi się z niego zawiesinę.
Jesli nie chcesz zamieniać na Lakcid to rozpuść w 2ml wody (słodzonej herbaty-dla zachęty)

Dyzio i Franio

Chinchilla 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:49   

Trilac też jest w kapsułkach :-) mam go dorzucić do poidła,żeby sobie po prostu piła,tylko nie wiem właśnie ile tego trilacu na ile wody

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:50   

Chinchilla napisał/a:
Trilac też jest w kapsułkach
nie, nie Lakcid jest w ampułkach.
Ampułkę się ułamuje i do środka wlewa odrobinę płynu - z tego robi się zawiesina, którą się wypija.

Dyzio i Franio

Chinchilla 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:53   

a faktycznie, teraz jak wytłumaczyłaś to już sobie przypomniałam jak to wygląda :-D wsypałam trochę tej kapsułki do poidła, raczej chyba nie przedawkujemy tego chyba :-?

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 19 Lutego 2014, 19:58   

Chinchilla, nie możesz tego podać w poidle ponieważ to są leki które trzeba podawać natychmiast po przyrządzeniu. One nie mogą stać - to są żywe szczepy bakterii które się namnażają i mogą fermentować.

Dyzio i Franio

Chinchilla 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 20:02   

Aniutka, wet mówił, że mam podawać do poidła... :-/ myślałam, że chociaż z tym będzie prościej. pojadę jutro po prostu do tego weta i kupię herbi care, ona bardzo chętnie to jadła, wiec po prostu będę mieszała z tym lekarstwo i robiła jej takie kulki. to będzie bezstresowo.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 19 Lutego 2014, 20:37   

Chinchilla, to nie załatwi kwestii probiotyku - kup Lakcid i podawaj jej też ze strzykawki albo nałyżeczce jeśli umie zlizywać -warto spróbować. Ja zawsze mieszałam to z małą ilością miodu i Dyziolek wcinał równo. Przy antybiotyku doustnym musi dostawać osłonę. Lakcid jest najczęściej stosowanym probiotykiem u szynszyli

Dyzio i Franio

Chinchilla 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 21:46   

no jeżeli wymieszam trilac z herbi care i to zje, to chyba załatwi?

Snow. 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 21:55   

Chinchilla napisał/a:
no jeżeli wymieszam trilac z herbi care i to zje, to chyba załatwi?

Herbi Care możesz połączyć ze wszystkim :)
Ja zalewałam całą fiolkę lakcidu i dzieliłam na pół dla każdej- zalecenia z ogonka.

Zuzia- Fiolet (11.2005),

Chinchilla 

Wysłany: 19 Lutego 2014, 22:28   

to się cieszę, bo dzięki temu Mela będzie miała mniej stresów,wystarczy,że jej tyle razy dziennie muszę wpuszczać kropelk

Odpowiedz do tematu