FORUM SZYNSZYLE :: Czy szynszyla widzi w ciemności/szynszyli wzrok
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czy szynszyla widzi w ciemności/szynszyli wzrok
Autor Wiadomość
wikixd 
Aktywni na forum

Wysłany: 19 Grudnia 2011, 16:10   Czy szynszyla widzi w ciemności/szynszyli wzrok

mam pytanie,ponieważ moja szylka jest w kuchni i gdy sie robi ciemno to jak nikogo nie ma w kuchni to musi sie palić swiatło dla niej czy nie???

[ Komentarz dodany przez: abrakadabra: 30 Lipiec 2012, 01:50 ]

Zmieniłam temat i dodałam opis.

Stefa-4miesiące[*]
Ostatnio zmieniony przez abrakadabra 30 Lipca 2012, 01:50, w całości zmieniany 2 razy  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 19 Grudnia 2011, 23:57   

Szylki to nocne stworzonka, nawet jak się przyjrzysz ich źrenicy w oczkach to zobaczysz taką kreseczkę jak u kota, więc odp. na Twoje pytanie brzmi: tak jak najbardziej widzą w ciemnościach :)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Mariusz28 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 20 Grudnia 2011, 14:26   

To ja dołączę się :-P otóż u mnie w pokoju komoda(która jest dość często okupowana przez futrzaki :mrgreen: ) stoi blisko drzwi. Jak szynszylek się czegoś przestraszy to jak ucieka uderza w drzwi. I tu moje pytanie-czy jest to po prostu za ciasny zakręt dla rozpędzonego szylka czy nie widzi za dobrze w średnio oświetlonym pokoju(białych) drzwi? :-/

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 20 Grudnia 2011, 20:21   

Jak na mój gust to w panice biegnie na oślep i tak jak to napisałeś nie wyrabia na zakręcie :P

Szarik nawet jak światło się pali to też czasem w coś walnie :P

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Mariusz28 

Wysłany: 20 Grudnia 2011, 21:33   

A nic im się nie stanie? Bo ja chłopakom układam wałek z koca i jak biegną to w "barierkę" :mrgreen:

Puncia 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 21 Grudnia 2011, 02:22   

ja zauważyłam ze moje kulki najlepiej czują cie w półmroku dlatego jak biegają to zapalam tylko 1 żarówkę 30wt na 36m2 to nie dużo- w pełnej ciemności pewnie też sie ok czują ale ja ich nie widzę i nie wiem co kombinują gotowam się przestraszyć nagłego skoku na plecy-ale w ciemności widzą na pewno -pewnie inaczej niż my-wogóle pewnie inaczej widzą niz ludzie!co do wpadania na coś to mojemu samczykowi się to zdaza samiczka wyrobiła sobie biegnięcie po ścianie;) jak nie wyrabia to robi pare kroków po tym w co by udeżyła i biegnie dalej-taka biała błyskawica

szynszylo 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 28 Lipca 2012, 22:03   szynszyli wzrok...

jak widzi szynszyla? czy widzi świat w kolorach, czy może tylko w czarno-białych odcieniach???

[ Komentarz dodany przez: abrakadabra: 29 Lipiec 2012, 18:15 ]

Scaliłam tematy.

RoboCop 
Aktywni na forum

Wysłany: 29 Lipca 2012, 07:16   

Nie znam się za bardzo, ale myślę że widzi wszystko w kolorach, ale widzi słabo jak większosc gryzoni nocnych.

abrakadabra 

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 29 Lipca 2012, 18:13   

A to bardzo ciekawe pytanie. Przekopałam kiedyś masę stron internetowych i książek, ale nic nie znalazłam na ten temat. Ciekawe jak wygląda świat widziany oczkami szynszyli...

marl 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 13 razy
Wysłany: 30 Lipca 2012, 00:53   

U zwierząt i u ludzi na siatkówce oka umiejscowione są tzw. czopki i pręciki. Te pierwsze "odbierają" obraz kolorowy w świetle, a te drugie nocny. Ludzie i generalnie zwierzęta dzienne (nie wszystkie gatunki np. węży to nie dotyczy) mają więcej czopków i bardzo mało pręcików, tryb życia dzienny wymaga, aby wyraźnie widzieli w świetle, a w nocy jedynie szare kontury, dość nie wyraźnie. Natomiast zwierzęta nocne (nie wszystkie oczywiście, ale w większości) mają więcej pręcików (do wyraźniejszego widzenia w nocy) niż czopków gdyż będąc aktywnymi w nocy nie mogą chodzić na oślep. Widzą w nocy dużo lepiej niż my, dlatego nawet przy zgaszonym świetle szynszyle świetnie dobie radzą w ciemności. Dodatkowo mają długie wąsy, które także odbierają bodźce.

abrakadabra 

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 30 Lipca 2012, 01:53   

Ciekawie to opisałaś, a więc trzeba było zacząć od wiedzy ogólnej na temat wzroku.

Czyli możliwe, że w dzień widzą tylko zarys? Nie, chyba nie, przy świetle są czujne (wrażliwy słuch) ale i zwinne, muszą widzieć o co się odbijają.

Piszcie wszystko co wiecie w tym temacie. :)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 30 Lipca 2012, 08:59   

Mojego męża cały czas ten temat zastanawia. Znalazł kilka opracowań polsko- i anglojęzycznych. M.in. znaleźliśmy to:

Wzrok - szynszyle mają również doskonały wzrok. Ich duże oczy, podobnie jak u innych nocnych zwierząt, są wspaniale przystosowane do widzenia w ciemnościach (Alderton, 2002). Nawet w dzień podczas drzemki szynszyle są bardzo czujne, a ich oczy nie są nigdy do końca zamknięte, co pozwala na dokładne obserwowanie otoczenia nawet podczas odpoczynku.

[ Dodano: 30 Lipiec 2012, 09:16 ]

Generalnie wszystkie opracowania w mniejszym lub większym stopniu sprowadzają się do tego co napisałam wyżej. Kwestia anatomicznej budowy oka niestety nie załatwia do końca sprawy, ponieważ oko jest tylko narzędziem do odbioru obrazu. Za kwestie widzenia odpowiedzialny jest mózg. Z obserwacji naszych futrzastych podopiecznych wynika, że w dzień widzą gorzej, rzekłabym im jaśniej tym gorzej. Najswobodniej zachowują się o zmroku, być może w ciemnościach też, ale tego my widzący tylko przy świetle nie jesteśmy w stanie ocenić.

Dyzio i Franio

szynszyli_tata 
Aktywni na forum

Wysłany: 31 Lipca 2012, 23:38   

Ja gdzieś widziałem zdjęcia odpowiadające sposobowi widzenia u szczura. Zakładam, że podobnie widzą szynszyle. Mogę potwierdzić, że w ciemności radzą sobie doskonale. Często chodząc w nocy późno spać, koło 3 wchodzę je zamknąć do klatki, siedzę czasem z nimi jakieś 15 minut w ciemności (względnej, gdyż przez okno trochę światła dociera). Radzą sobie doskonale, nawet albinos Rysia, która słabiej widzi.

Shin Ryu 

Wysłany: 31 Lipca 2012, 23:48   Re: szynszyli wzrok...

szynszylo napisał/a:
jak widzi szynszyla? czy widzi świat w kolorach, czy może tylko w czarno-białych odcieniach???

Koty widzą w kolorach, psy w odcieniach jakiegoś tam koloru. A skoro szynszyle mają oczy zbliżone do kocich, więc może też widzą w kolorach.

Odpowiedz do tematu