FORUM SZYNSZYLE :: WYPOSAŻENIE "PORODÓWKI" / PRZYGOTOWANIA DLA MALUCH
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
WYPOSAŻENIE "PORODÓWKI" / PRZYGOTOWANIA DLA MALUCH
Autor Wiadomość
dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 11:58   przygotowania do przyjścia na świat

Witam mam do was pytanie. Kupiłam samca mojej Puśce po 3 dniach znalazłam czop - prawdopodobnie zaszła w ciąże na początku lutego - termin z tego co obliczyłam ma na 3-4 czerwiec :) chciała bym się dowiedzieć jak mam jej uszykować klatke aby maluszki mogły przyjść na świat . Czytałam juz chyba wszystkie tematy na forum. Chodzi mi o to jakie podłoże dla nich kupić czy domek wyścielić sianem (wyczytałam coś o przeziebieniu jak beda na nieodpowiednim podłożu ) ???? Czy ktoś może mi podpowiedzieć - kupiłam matce werse laga pokarm i mieszam z tym co do tej pory dostawała. Podaje jej też zioła i sianko :) Może można gdzieś kupić witaminy bo u nas w sklepie nie ma :( Wiem mam jeszcze sporo czasu ale chciała bym o Pusię zadbać jak najlepiej się tylko da

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 13:13   

Jeszcze pytanie w jakim wieku jest Twoja samiczka.? A najlepszym podłożem na pierwsze kilka dni życia maluchów moim zdaniem są wióry. Siana nie można dawać jako podłoże. Teraz samiczka potrzebuje dużo spokoju. Waż ją i sprawdzaj czy przybiera na wadzę. A klatka na 'porodówkę' powinna być dość niska, żeby maluchy wchodząc po prętach nie spadły i nie zrobiły sobie krzywdy. Domek też by się przydał, żeby mama i maluchy czuły się w nim bezpiecznie. I jeśli przeczytałaś tematy o rozmnażaniu to chyba wiesz, że trzeba oddzielić samiczkę od samca po porodzie lub tak jak w Twoim przypadku nawet i dzień wcześniej bo znasz termin porodu. :-D
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Monisia 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2 Marca 2013, 13:21   

aha noi klatka porodówka musi mieć blisko siebie pręty, bo takie maluchy mogą się przecisnąć

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 13:50   

moja pucha jest ze mną już od września - daty urodzenia nie znam bo kupiłam ja w sklepie zoologicznym. Ale ma ok 10 m-cy do 1 roku. Teraz są razem w wolierze ale przeniosę ją do mniejszej klatki -będe musiała jakoś ją obniżyć ponieważ ma ok 80cm wysokości (dam sklejkę po całości w połowie)

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 13:58   

dominika321, ale to jeszcze nie teraz.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 14:11   

wiem :) jeszcze mam czas :)

Monisia 

Wysłany: 2 Marca 2013, 15:17   

No tak, bardzo odpowiedzialnie jest rozmnażać szynszylę, o której się nic nie wie. Pewnie o samcu też nie wiesz ile ma lat i jakich ma przodków? oby maluszki były zdrowe i mama przeżyła poród.

Monisia 

Wysłany: 2 Marca 2013, 15:24   

aha noi jaki pokarm dostawała wcześniej
+ możesz dokupić pyłek pszczeli

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 19:41   

samiec ma 5 m-cy kupiony z hodowlii - daje im jedna karme vitapolu od innych maja rozwolnienie. nie chce im zmieniać aby nie zachorowały - dodaję im tylko odrobinę tej lepszej

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 19:46   

dominika321, natychmiast zmieniaj karmę. Vitapol to najgorsza karma. ! Zmień na VL Nature.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 19:52   

zmieniłam ale dostały rozwolnienie i nie chce ryzykować

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 19:54   

dominika321, no bo nie można od razu podawać tylko nowej karmy trzeba ją mieszać ze 'starą'.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:05   

kupiłam versele-laga chinchilla complete tylko taki pokarm z tej firmy u nas dostałam

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:13   

A jeszcze jaką masz parkę (chodzi o kolor). Może zamów Versele Laga Nature np na światkarm.pl
Ostatnio zmieniony przez Diablo 2 Marca 2013, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:15   

samiczka standard samiec beż

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:16   

zamówie ta karme u nas w zoologicznym - na zamowienie wszystko zalatwia :)

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:16   

No to spodziewamy się standardzików lub beżyków. Mam też taką parkę tylko na odwrót samiczka beż, a samczyk standard. A jakim beżem jest Twój samczyk homozygotycznym czy heterozygotycznym.?
Ostatnio zmieniony przez Diablo 2 Marca 2013, 20:17, w całości zmieniany 1 raz  

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:19   

oto one

Zdjęcie0049.jpg
Kiki i Pucha
Plik ściągnięto 21 raz(y) 74 KB

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:22   

Samczyk to beż heterozygotyczny. No to tak jak u mnie. To czyli możesz się spodziewać bezyków i standardzików.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 2 Marca 2013, 20:23   

oj tego nie wiem - wziełam go z duzej fermy znam tylko date urodzenia :(

monia.szila 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2 Marca 2013, 21:27   

Jak wprowadzasz nową karmę to stopniowo ją dodajesz do starej. Np. łyżka starej karmy i pół łyżki nowej. Gdy wystąpi ciastolinowy stolec to zabierz wszystką karmę na dwa dni i podawaj tylko sianko i wodę. Sianko do paśnika, nigdy na podłoże. Można podać węgiel w przypadku biegunki. Po ustąpieniu biegunki zmiana banana.. podajesz 1 łyżkę nowej karmy i pół łyżki starej, przez ok tydzień. Potem starą karmę wyrzuć. Vitapolu niepolecam ciężarnej samiczce. Przejrzyj uważnie tą karmę czy nie ma w niej larw i robaków..

Vasiva
[Usunięty]

Wysłany: 2 Marca 2013, 23:27   

Ja zawsze dawałam moim szynszylom na biegunkę ryżu, tak mi powiedział hodowca, kiedy brałam szyszki z fermy.

Nie martw się nic, małe na pewno będą zdrowe, pamiętaj aby oddzielić samca od mamusi po porodzie i opiekuj się nią dobrze :)

Monisia 

Wysłany: 3 Marca 2013, 11:13   

ryż niestety nie jest w pełni czystym ryżem, ma jakieś tam cośtam, o którym nie mam pojęcia, ale sama wolę go nie używać. Lepiej podać węgiel, a gdy biegunka nie ustaje to lakcid.

Szynszyle często dostają rozwolnienia przy zmianie karmy, obojętnie czy to zmiana na gorsze czy lepsze.

Koleżance Dominice gratuluję przygotowania do rozmnażania. Podajesz Vitapol, nie wiesz nic o przodkach swoich szynszyli, o ewentualnych wadach genetycznych jakimi mogą być obciążone, a samiczki nie znasz nawet wieku.
a ile ważą obie kulki?

Szynszyla81 
Aktywni na forum

Wysłany: 3 Marca 2013, 13:46   

Jeśli chodzi o karmę to faktycznie nie jest ona zbyt trafna.Jak najszybciej ją zmień
kup jeszcze trochę tego nieszczęsnego Vitapolu,chyba że jeszcze masz gdyż przed zmianą karmy powinno się mieszać starą z nową w/g proporcji:
1 tydzień 75% starej i 25% nowej, w 2 tyg. 50 na 50% i w 3 tyg. 75% nowej, a 25% starej.
Zapraszam też do lektury na forum bo jeszcze wiele przed tobą.

dominika321 
Aktywni na forum

Wysłany: 3 Marca 2013, 13:51   

kupiłam samca nie po to aby ich rozmanażać na sprzedaż - chce młodego wykastrowac. W sklepach zoologicznych biora je hutrowo - nie dają do nich żadnych papierów ani informacji o nich . A co do karmy ile ludzi tyle opini. Nie podaje im samego witapolu - dostaja witaminy , VL, zioła, smakołyki. Moim zdaniem są dobrze odzywiane weterynarz nie ma żadnych zastrzezeń co do ich wyglądu i zdrowia.

Odpowiedz do tematu