FORUM SZYNSZYLE :: Szynszyl w ciąży+karuzela...
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Aniutka
29 Listopada 2013, 14:46
Szynszyl w ciąży+karuzela...
Autor Wiadomość
Mateuszek24 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 28 Listopada 2013, 19:55   Szynszyl w ciąży+karuzela...

Witam

Czy samiczka w zaawansowanej ciąży może korzystac z karuzeli? Czy to jest bezpieczne dla mamy oraz przyszłych maluchów? Moja samica na 99% jest w ciąży ale korzysta ciągle z karuzelki :-)

Pozdrawiam

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 28 Listopada 2013, 20:06   

Mateuszek24, oczywiście. Ruch przyszłej mamie się przyda. W jakim stadium ciąży jest samica?
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Mateuszek24 

Wysłany: 28 Listopada 2013, 20:12   

Wg.moich wyliczeń samiczka jest w 3 miesiącu ciąży-czyli ok.90 dni ( cała ciąża trwa 111 dni )
Samiczka ostatnio jest powolna, duuużo śpi na boku.Ale nie zauważyłem zwiększonego apetytu oraz pragnienia.Chyba,że szyszka je i pije dużo w nocy jak śpię hehe.
Poza tym samiczkę trzymam cały czas w wolierce razem z tatusiem :-)

didaś 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 28 Listopada 2013, 21:58   

To pamiętaj, żeby od razu po porodzie- a może i tuż przed (tutaj najlepiej będą wiedzieć ci, którzy mieli małe, ja jedynie czytałam ich posty ;) ) odseparować samca od samicy- samicę przenieść do klatki porodówki. Raz, że bezpieczniej, dwa, że bezpośrednio po porodzie samica wchodzi w ruję, a niewskazane jest dla jej organizmu ponowne zapłodnienie od razu po wcześniejszej ciąży, kiedy powinna skupić się na regeneracji organizmu i opiece nad maluchami.

Odium 
Administrator

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 28 Listopada 2013, 23:29   

Myślę, że samiczka sama by zrezygnowała z karuzeli, gdyby ją coś bolało, gdyby nie chciała biegać, ma prawo wyboru:) Instynktownie też czuje jak tam maluchy, gdyby coś było nie tak, nie biegałaby ;-)
didaś ma rację :)
'You are res­ponsib­le, fo­rever, for what you ha­ve ta­med!'

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 29 Listopada 2013, 09:30   

Mówi się, że ciąża to nie choroba - nie bez powodu :) Dla szynszyli aktywność fizyczna (w naszym pojęciu trochę ekstremala) to fizjologia. Gdybyśmy zobaczyli kobietę w zaawansowanej ciąży biegającą jak szatan po bieżni to prawdopodobnie uznalibyśmy ją za szaloną. Z drugiej strony szynszyla w ciąży (nawet zaawansowanej) leżąca, odpoczywająca przez większość czasu swojej aktywności - to szynszyla która powinna wzbudzić nasze zainteresowanie, bo spokojna szynszyla=chora szynszyla.
Tuż przed porodem jak napisał Diablo i sam zauważyłeś samiczka będzie częściej polegiwać na boczku.

Dyzio i Franio
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 29 Listopada 2013, 11:25, w całości zmieniany 1 raz  

Alarice 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 29 Listopada 2013, 10:27   

Mateuszek24, a tak z ciekawości: ile waży samiczka?

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Mateuszek24 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 16:36   

Witam Was!

Do Alarice: samiczka ważona przed chwilą na wadze elektronicznej: 580 g.Niestety wcześniej jej nigdy nie ważyłem-aha,samiczka ma 20 miesięcy.Czy ta waga wskazuje na ciążę?

Na temat klatki porodówki ( czyli taka długa i niska,jak dla królika ).Niestey nie mogę sobie pozwolic na kupno takiej.Ale posiadam klatkę,w której trzymałem samca-czy ta klatka jest w "miarę" bezpieczna dla samiczki i młodych?
Ale obawiam się,że jak przełożę młode do innej klatki to samica może je odrzucic bo poczuje "mój" zapach...Miałem zamiar do klatki na 2 tygodnie przełożyc samczyka po porodzie.

Aha-wrzucam foto klatki,przepraszam za kiepską jakosc i ciekawskiego Shih-tzu dziewczyny :-)

Zdjęcie0215.jpg
Plik ściągnięto 135 raz(y) 490,92 KB

Ostatnio zmieniony przez Mateuszek24 29 Listopada 2013, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 29 Listopada 2013, 16:48   

Mateuszek24, woliera to niestety nie jest dobry pomysł żeby zostały tam maluchy z mamą. Mogą sobie zrobic krzywdę w wysokiej klatce. A czy waga 580g wskazuje na ciąże.. Niestety nie powiemy Ci tego bo nie wiemy ile ważyła Twoja samica przed ciążą.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Mateuszek24 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 17:04   

A czy klatka ze zdjęcia jest w porządku? Czy jak przełożę samiczkę wraz z maluchami do innej klatki,czyli będzie świeża ściółka,no i całkiem inny układ miseczki czy poidełka...
Czy samica będzie czuła się bezpiecznie w takiej klatki? I co najważniejsze-boję się,aby nie odrzuciła maluchów po przenosinach... :-(
Ktoś,kto już młode przenosił musiałby mi napisac,jak to bezpiecznie zrobic.

Pozdrawiam

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 29 Listopada 2013, 17:48   

Mateuszek24, młode miałem już dwa razy. Za każdym razem przenosiłem mamuśkę z maluchami do mniejszej klatki. Za pierwszym razem przeniosłem kilkanaście minut po narodzinach (samica urodziła dwa dni przed terminem, w dniu którym chciałem ją przenieśc) a za drugim razem poszła do porodówki 4 dni przed.

A jakie wymiary ma ta klatka ze zdjęcia? I jakie odstępy między prętami. U mnie porodówka ma 2cm odstępy, nie zdarzyło mi się aby maluchy z niej uciekły, ale były przypadki że uciekały właśnie z klatek z 2 cm przerwą między prętami.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

kammax 

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 29 Listopada 2013, 17:52   

Z tego co pamiętam klatka ze zdjęcia ma ok 2cm prześwitu - wiem z doświadczenia, że maluchy będą Ci uciekały z niej (rodzą się z futerkiem i otwartymi oczapi i wpełni rozwinięte, tak, że już po 2-3h od porodu latają po klatce). Co do wagi 640g ma moja samiczka która na 100% nie jest w ciąży - waga niczego nie wskazuje no chyba , że malutka ma drobną posturę a miot jest mały.

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 29 Listopada 2013, 17:58   

Mateuszek24, radzę Ci ją ważyc systematycznie (najlepiej raz na tydzień lub dwa tygodnie) i jeżeli będzie tyła ok. 20g na tydzień to ciąża.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

kammax 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 18:07   

MAma samiczkę w ciąży , waży obecnie 855g - przybrała 25g w ciągu tygodnia więc mogę stwierdzić ciążę, kak widzisz toja samiczka wcale tak dużo nie waży.

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 29 Listopada 2013, 18:25   

kammax, ale nie każda samiczka w ciąży dojdzie do wagi 800 g. nawet przy trojaczkach. Są mniejsze samice i większe. Więc nie ma się co sugerowac wagą jednej samicy.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

kammax 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 18:38   

Diablo, wiem o tym ale puki Mateuszek24, jej nie zważy 2 krotnie sam na 100% nie może stwierdzić jej ciąży oraz ile jej czasu do kończ zostało - rówie dobrze może to być początek ciąży.

Mateuszek24 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 19:22   

No niestety odstęp między prętami w mojej małej klatce to 2cm. czyli odpada,jako porodówka :-(
A jakbym zostawił samiczkę z młodymi w wolierze.Tylko mogły by wskakiwac max.na drugą półkę,a powyżej zablokowałbym czymś,tak aby wyżej nie weszły.Co sądzicie o tym?
Poniżej zdjęcie mojej woliery tuż po zakupie i złożeniu.

Zdjęcie0189.jpg
Plik ściągnięto 182 raz(y) 350,66 KB

kammax 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 19:24   

Wolierka super - nadaje się bez problemu - jak masz możliwość zostaw tylko 1 półkę tą najniższą a resztę wyjmij - mamusia musi grzać młode a nie od nich uciekać!

Mateuszek24 

Wysłany: 29 Listopada 2013, 20:15   

Tylko moja samiczka 3/4 czasu spędza na 4 półce. Bo tam zamontowałem tunel z polaru od Timani. Będę miał problem jak ona właśnie tam urodzi...Chyba że delikatnie tunel wraz z "zawartością" przeniosę na sam dół :-)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 29 Listopada 2013, 20:18   

Mateuszek24, jak przyjdzie czas to zejdzie na dół :)

Dyzio i Franio

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 29 Listopada 2013, 21:02   

Mateuszek24, musisz czymś zablokowac najlepiej. zostaw jedną półkę tą najniższą..
I podziel woliere na dwie części.. Ta dla samicy i maluchów nie może byc wysoka. Maluchy już kilka godzin po porodzie wspinają się po siatce/prętach.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Mateuszek24 

Wysłany: 30 Listopada 2013, 21:10   

Dzięukje Wam wszystkim za porady :-) Po narodzinach zrobię następująco : samczyk powędruje niestety na ok.2 tygodnie do małej klatki metalowej,której fotkę zamieściłem.
Nie będzie z tego faktu zadowolony,ale trudno-jakoś da radę...
Samiczka z młodymi zostanie w wolierze,w której zdemontuję drugą półkę.I tak szyszki nie dostaną się na trzecią i wyżej...Będą miały do dyspozycji tylko "parter" i pierwszą półeczkę :-)

Pozdrawiam!

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Listopada 2013, 21:33   

Mateuszek24, ale niby daczemu twierdzisz że nie dostaną się na trzecią i wyżej. Jak wyjmiesz drugą to nic nie da.. musisz zrobic jakąś blokadę, żeby dalej nie dały rady. np. przedielic wolierę na 2 części. w jednej cześci (mniejszej ) samica z maluchami. Bo tylko po zdemontowaniu drugiej półki.. niestety to nic by nie dało. bo tak jak pisałem.. maluchy kilka godzin po porodzie zaczynają się już wspinac.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Mateuszek24 

Wysłany: 30 Listopada 2013, 21:46   

Diablo-nie ma problemu: zdemontuję 4 półeczki-zostanie tylko pierwsza.Tylko młode szyszki dalej będą teoretycznie mogły "wspinac" się po siatce woliery...
Trzymam parkę szyszek w tej wolierze od ok. 3 miesięcy i nigdy nie zauważyłem,aby wspinały się po siatce.Chyba,że młode szynszyle są bardziej pomysłowe :-)
Ostatnio zmieniony przez Mateuszek24 30 Listopada 2013, 21:50, w całości zmieniany 4 razy  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 30 Listopada 2013, 21:48   

Jak Ci taki maluch na pół metra choćby wlezie i spadnie to tragedia gotowa...

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Odpowiedz do tematu