FORUM SZYNSZYLE :: RUJA: pierwsza / poporodowa / rozpoznanie / inne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
RUJA: pierwsza / poporodowa / rozpoznanie / inne
Autor Wiadomość
rosolek91 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 10 Lipca 2009, 23:45   RUJA: pierwsza / poporodowa / rozpoznanie / inne

Mam malutkie pytanie :) skąd mam wiedzieć kiedy mój szynszyl ma ruje :?:
Ostatnio zmieniony przez Mausi 3 Sierpnia 2013, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  

madzia_312
[Usunięty]

Wysłany: 11 Lipca 2009, 09:53   

witajcie ;) no właśnie dobre pytanie zadał rosołek91 ja również nie mam pojęcia jak to zaobserwować, może ANETA nam podpowie;) z góry dziękuję i pozdrawiam.

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 11 Lipca 2009, 21:41   

Dziękuję Madzia za zaufanie :) Ruja u szynszyli jest trudna do zauważenia, bo po pierwsze może trwać tylko 12 godzin, a po drugie ponieważ szynszyle prowadzą nocny tryb życia to krycie ich następuje najczęściej w nocy lub nad ranem (więc pewnie ruja też o tej porze występuje). Objawy zewnętrzne to nerwowość, agresywność i odgłosy gruchania. Występuje też obrzęk narządów rodnych, zaczerwienienie sutów i zmiany w nabłonku. Dalej nie bedę się zagłebiać w temacie bo sama nie jestem lekarzem wet ;-) Pozdrawiam :-)

www.rosyjski-niebieski.info

madzia_312
[Usunięty]

Wysłany: 11 Lipca 2009, 22:43   

dzięki Aneta wiedziałam że mnie uświadomisz, a jeśli jest tak jak piszesz to u moich psotników występuje również póżnym wieczorem fajnie sie wtedy z nimi rozmawia ;) choć nie zawsze są skore do odpowiadania. oj coś mi sie wydaje że jestem zupełnie zielona ale dobrze wiedzieć że jest ktoś kto zawsze coś podpowie ;) pozdrawiam

olcia288 

Pomogła: 8 razy
  Wysłany: 24 Lutego 2010, 14:13   Odpowiedni dzień

Kiedy szynszyl może być zapłodniony czy jest to tak jak u psa?

Tofa 4 lata

Aneta 

Wysłany: 24 Lutego 2010, 15:52   

olcia288, sprecyzuj pytanie, bo nie wiem jak ci odpowiedzieć :)

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 24 Lutego 2010, 19:53   

chyba chodzi Oli o rujke;)

Aneta 

Wysłany: 25 Lutego 2010, 15:08   

Jeśłi chodzi o rujkę u szynszyli to występuje ona spontanicznie ok. co 24, 28, 35, 45 dni i trwa od 12 godzin do 4 dni.

olcia288 

Wysłany: 25 Lutego 2010, 16:33   

A zkąd mam wiedzieć jak bd miała jak bd się zachowywać?

Tofa 4 lata

Aneta 

Wysłany: 26 Lutego 2010, 13:43   

olcia288, to dzieje sie tak szybko że trudno to zauważyć. Najczęściej odbywa się to w godzinach rannych 3-4 rano, ale nie ma na to reguły ;-)

olcia288 

Wysłany: 26 Lutego 2010, 17:28   

Aha a jak bym chciała żeby były małe to co w tedy?

Tofa 4 lata

Michal 
Administrator

Wysłany: 26 Lutego 2010, 18:50   

Musisz mieć parkę - inaczej się nie da.

:loveszynszyla:

Hihaho 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 23 Sierpnia 2010, 01:38   Zaschnięcie w okolicach genitaliów samicy

Witam. Mam taki problem. Otóż moja szynszyla - samica ma w okolicy genitaliów - konkretnie w okolicy pochwy - zaschnięte coś. Jest to biało-żółty jakby strup. Zastanawiam się co to jest? Czy może to być z powodu zaschniętego piasku po siusianiu? Czy też np. z powodu rui? Wydaje mi się, że dzisiaj może ją mieć, bo jest dla odmiany bardziej przytulska i chce by ją głaskać (z reguły jest dziksza) i cały dzień "gada". Czy ktoś z opiekunów samiczek doświadczył tego dziwnego zaschnięcia u zwierząt w tamtych okolicach? Przypomina to tak jakby strupka. Próbowałam to oczyścić wodą, ale nie za bardzo to lubi i niezbyt jej się to podoba.

http://img718.imageshack.us/i/p8230894.jpg/ - wygląda to tak.

Edytuję: Więc po pewnym czasie udało mi się to zaschnięcie wydobyć i wyciągnąć. Okazało się ono jej pierwszą rują (pod spodem śluz rujowy). Może jednak temat przyda się innym, którzy będą mieli podobny problem. Moja dziewczynka podrosła :) Sama ona nie wie chyba jeszcze co się z nią dzieje. Dzisiaj mruczała, gadała do siebie i była o dziwo bardziej przytulaśna. Pozwalała się brać bez marudzenia i głaskać. Była też bardziej żywiołowa, ale nastawiona na tulenie też i bycie przy mnie. Potrzebowała bliskości i latała tu i tam. Normalnie trochę większy z niej dzikus i maruda przy dotykaniu. Teraz było na odwrót.
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 16 Listopada 2010, 18:26, w całości zmieniany 3 razy  

Aneta 

Wysłany: 23 Sierpnia 2010, 08:56   

Hihaho, cieszę się, że to nie było nic poważnego. Ale jestem pełna podziwu, że udało ci się strzelić fotkę tak intymnego miejsca szynszyli :mrgreen:

Hihaho 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 23 Sierpnia 2010, 13:21   

Ja też! Jednak ona jak już zauważyłam w czasie rui jest naprawdę do głaskania. Bardzie niż zwykle potrzebuje czułości. Podejrzewam więc, że to taka odwrotność - dotykalskie robią się nerwowe i nie chcą być dotykane, a ona to z kolei wczoraj wszystko ze sobą prawie pozwalała robić. Ciągle łaziła nerwowo, wskakiwała na mnie i nic jej nie przeszkadzało :)

Aneta 

Wysłany: 24 Sierpnia 2010, 10:16   

Hihaho, tylko liczyć na częste rujki hi hi hi :mrgreen:

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 25 Sierpnia 2010, 08:08   

ja dodam tylko, że gdyby kiedyś ktoś miał podobnyprzypadek ale śluz zmienił kolor, miał nieprzyjemny zapach lub nie ustąpił po 2-3 dniach należy zgłosić się do weterynarza z podejrzeniem ropomacicza.

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 25 Sierpnia 2010, 10:25   

Czy gdy oglądaliście genitalia waszych samiczek podczas rui, oprócz śluzu i otwartego wejścia do pochwy zaobserwowaliście opuchnięcie, rozpulchnienie miejsc intymnych od pochwy w kierunku ogonka ?

Hihaho 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 29 Sierpnia 2010, 16:51   

Moja Szajba miała dopiero pierwszą ruję, więc nie wiem. Jednak póki co opuchnięcia nie było. Tamto oczywiście zeszło. Jeden dzień była strasznie przytulska, w kolejnym już nie (ach, szkoda :D )

Mam też "znajomych" teraz zza granicy, którzy mają hodowlę domową szynszyli i w ogóle się nimi opiekują. Raz już do nich pisałam w sprawie temperatur, o czym tu opowiadałam. Zawsze w razie czego mogę do nich napisać i odpiszą od razu.

Kod:
http://tinyurl.com/37s9v44
- to ta pani. Już parokrotnie stosowałam się do jej rad. Znalazłam ją kiedyś w sieci.

Dorota2694 

Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 22:09   Pierwsza ruja?

Witajcie. Dzisiaj w dzień któraś z moich szyszek cały czas wydawała dziwna odgłosy, czasami krzyczała. Z racji tego, że mam 3 samiczki wieczorem wyjmowałam każdą po kolei i zobaczyłam, że u czarnej jest biała wydzielina i narządy jakby troszkę napuchnięte. Nie wiem dokładnie jak to opisać. Na pewno różnią się trochę niż u pozostałych myszek. Czarną kupiłam dopiero tydzień temu, ale wydaje mi się, że jest najstarsza, bo jest też największa, a pozostałe samiczki maja mniej więcej 4-6 miesięcy. Przypuszczam, że czarnuszek może mieć 7-8. Czy to może być ruja? Mogę ją dopuścić do samca? Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 23:19   

A znasz się na rozmnażaniu? Ciąża u szyszek nie jest taka łatwa, maluszki często trzeba dokarmiać co 2 godziny przez cały dzień i noc... masz na to czas? wiesz jak karmić ciężarną samiczkę i maluchy?

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Michal 
Administrator

Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 23:34   

Dorota2694 napisał/a:
Przypuszczam, że czarnuszek może mieć 7-8

Takie przypuszczenia na podstawie wagi, to ni jak mają się do realiów, praktycznie niemożliwym jest określenie wieku szynszyla, a nawet gdyby tyle miała to jest jeszcze zbyt młoda na rozmnażanie. Poczytaj bo było już o tym trochę.
W dodatku jeżeli piszesz taki post, to radziłbym Ci wstrzymać się jeszcze z takimi decyzjami, bo do rozmnażania, to naprawdę trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia w zajmowaniu się szynszylami, no i gdyby pojawiły się jakieś problemy, to kasy też trzeba mieć na weterynarza i lepszy środek transportu by się przydał, bo nie wyobrażam sobie jechać z tygodniowym szynszylem do lekarza znającego się na gryzoniach autobusem.

P.S. ale nie twierdzę, ze nie masz takich możliwości, po prostu dzielę się swoimi doświadczeniami.

Dorota2694 

Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 23:46   

Oczywiście zdaję sobie sprawy z tego, że maluszkami trzeba się opiekować, dokarmiać. Wiem jak karmić samiczkę w ciąży. Oczywiście mamy samochód, specjalny transporterek też posiadam. A 3km ode mnie jest pani weterynarz, która świetnie się zna na szynszylach i innych tego typu zwierzaczkach. Poza tym weterynaria jest cało dobowa. Ale myślę, że do tego jeszcze długa droga, bo samiczka podejrzewam, że od dziś ma ruję. Czytałam też, że czarne aksamitki są mniej płodne. Zobaczymy czy w ogóle coś z tego będzie. Bardzo chciałabym maluszki, zwłaszcza, że mam takie możliwości, bo mam dużo miejsca w klatce, a moje szyszki mają wszystko czego im trzeba. I zapytam jeszcze, bo tego nie wiem czy szynszylę w ciąży należy przenieść do mniejszej klatki? Zauwaźyłam, że często moje myszki szybko biegają, skaczą i potrafią spaść z samej góry na dół na wiórki. Oczywiście nic im się nie dzieje, aczkolwiek zdarza się to dosyć często. No i gdyby taka samiczka w ciąży spadła to nie byłoby chyba ciekawie :(
Poza tym nie wiem czy dojdzie do ciąży, bo szynszyla zna samczyka, ale nie jest ona z nim niestety przez cały czas w klatce. Zobaczymy czy uda się ich razem połączyć. Jeśli nie to nie będę próbowała kosztem szynszyli rozmnażać. Wtedy obędzie się bez maluszków.

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 23:50   

Dorota2694 napisał/a:
Zauwaźyłam, że często moje myszki szybko biegają, skaczą i potrafią spaść z samej góry na dół na wiórki. Oczywiście nic im się nie dzieje, aczkolwiek zdarza się to dosyć często.

to rozmieść inaczej półki! albo powieś hamaczki tak, żeby nie mogły spadać z góry na sam dół, to niebezpieczne nawet i dla nieciężarnych szylek!

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Michal 
Administrator

Wysłany: 9 Kwietnia 2013, 23:50   

Ale jeżeli ten wiek, co piszesz jest prawdziwy, to ona jest jednak zbyt młoda na pierwszą ciążę, to tak jakbyś kazała 15-to letniej dziewczynie rodzić.

Napisz mi jeszcze jakiego koloru jest samiec.

Odpowiedz do tematu