FORUM SZYNSZYLE :: ROZMNAŻANIE: czy rozmnażać / za i przeciw
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
ROZMNAŻANIE: czy rozmnażać / za i przeciw
Autor Wiadomość
ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 13 Kwietnia 2010, 17:35   ROZMNAŻANIE: czy rozmnażać / za i przeciw

Witajcie! Pragnę wyrazić również swoje zdanie na temat rozmnażania zwierząt domowych, w tym wypadku szczególnie szynszyli. Otóż uważam że nie ma nic piękniejszego niż widok szczęśliwej rodzinki, tego jak wspólnie opiekują się potomstwem, jak samczyk już w okresie ciąży dba o swoją samicę, jak czule znosi jej humorki, jak po porodzie przynosi jej smakołyki i pilnuje młodych gdy ona idzie się najeść. To naprawdę wspaniały widok a to dlatego ze widać jak zwierzaki żyją pełnią tego co dała im natura, mimo że w niewoli korzystają z życia i są naprawdę szczęśliwe właśnie wtedy gdy mogą się spełniać w rodzicielstwie (co nie znaczy że rozmnażać powinien każdy nie posiadając wpierw wiedzy i czasu ku temu). Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony przez Mausi 4 Sierpnia 2013, 00:25, w całości zmieniany 4 razy  

olcia288 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 13 Kwietnia 2010, 18:16   

A co z małymi szynszylkami potem zrobisz?? :roll:

Tofa 4 lata

Michal 
Administrator

Wysłany: 13 Kwietnia 2010, 22:20   

Są opinie, że kupując szynszyle z hodowli fermowych - klatkowych ocalasz zwierzaczki przed śmiercią, tymczasem nabija się bezdusznym hodowcom przemysłowym kasę i zachęca do jeszcze większej "produkcji" szynszyli bo tak oni to traktują - jako produkcję przynoszącą wymierne korzyści finansowe.

olcia288 napisał/a:
A co z małymi szynszylkami potem zrobisz??

jeżeli nie zależy Ci na pieniądzach można dodać ogłoszenie chociażby na naszym forum i oddać szynszylka za darmo. Jeżeli chcesz, dostać jakiekolwiek pieniądze na pokarm dla szynszyli można sprzedać, co nie jest wielkim problemem, szynszyle to nie chomiki i wcale tak dużo młodych w ciągu roku nie mają.

:loveszynszyla:

Aneta 

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 14 Kwietnia 2010, 08:20   

W zupełności zgadzam sie z Michałem.

www.rosyjski-niebieski.info

ANASZTA 

Wysłany: 14 Kwietnia 2010, 17:51   

Popieram w 100% Michale ! I szczerze mówiąc denerwują mnie opinie typu "to uratuj jakiegoś z hodowli zamiast rozmnażać", właśnie z powodów które opisałeś. Pragnę tylko dodać do tego wszystkiego że hodowle typu 'ferma na skóry' nie odsprzedają nam do hodowli hobbystycznych zwierząt pełnowartościowych, najczęściej są to sztuki z wadliwą strukturą włosa lub wysokim prawdopodobieństwem wad genomu i nie jest to tylko moja osobista opinia, powołuje się tutaj na weterynarza który zajmuje się również fermą szynszyli w naszej okolicy, specjalistę z wieloletnim stażem i wielkiego miłośnika zwierząt. Pozdrawiam!

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 14 Kwietnia 2010, 19:53   

Nie mogę się zgodzić z powyższymi opiniami, bo co do hobbystycznje hodowli ma wadliwa struktura włosa? A szynszyli z wadami genetycznymi można się dochować we własnej hodowli!

Co powiecie na rozmnażanie szynszyli ze sobą spokrewnionych? Spotkałam się już z niejednym takim przypadkiem.

Kolejnym przykładem jest fakt, że szyszki rozmnaża się góra do 5 rż co potem? Nie każdego stać żeby wysterylizować lub wykastrować zwierzę, druga sprawa niesie to ze sobą ryzyko że szyszka się nie wybudzi, komplikacji? Co wtedy trzymać je osobno więc jaki był sens kupienia drugiej?

Właścicielami i opiekunami szynszyli często są dzieci kilkunastoletnie i tak niech je rozmnażają, a ojciec lub matka będzie topił albo mordował! Świetny pomysł.

Takie wypowiedzi można kierować do osób odpowiedzialnych, dorosłych, a nie tak jak tu na forum gdzie często kilkunastoletnie dzieciaki pytają o rozmnażanie szynszyli!

Oczywiście jeżeli ktoś ma odpowiednią ilość lat, doświadczenie, kasę, czas, a swoje decyzje podejmuję w sposób przemyślany niech sobie rozmnaża jeżeli taką ma potrzebę i życzenie! Ale nie zachęcajcie do rozmnażania szynszyli osobą, które raz nie mają doświadczenia, pojęcia, może funduszy, bo czy kilkunastoletnie dziecko jest w stanie być za to wszystko odpowiedzialne?

Nie uwierzę też w fakty, że "wszyscy" nawet w domowej hodowli rozmnażają je dla przyjemności i "oddania"! Bo jak na fermie tak i w hobbystycznych hodowlach nie jednokrotnie najważniejsza jest kasa.

Wystarczy sobie na allegro wpisać "szynszyl" i zobaczyć za ile ludzie z domowych hodowli sprzedają szyszki niejednokrotnie o połowę drożej niż ferma!

Sama jestem dorosłą kobietą ale nie mam potrzeby dowartościowania się po przez rozmnażanie szynszyli nie mam na to czasu, funduszy, doświadczenia. Dlatego mam dwa samce, które kupiłam - tak na fermie i cieszę się z tego faktu co uratowałam, nie uratowałam ale mam dwa wspaniałe zwierzaki, które jak jestem smutna to przyjdą i popodgryzają czy to po oku, brwi, ręce, a kiedy indziej radośnie biegają, opowiadają w swoim języku, bawią się razem i nie widzę, żeby z tego faktu były nieszczęśliwe!

Mam nadzieje że nikt się nie obrazi nie chce nikogo urazić swoją wypowiedzią ale takie, a nie inne mam zdanie! A, że zawsze byłam jestem i będę osobą, która śmiało wyraża swoje zdanie więc i tu nie zgodzę się w powyższymi poglądami!

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 14 Kwietnia 2010, 21:33   

kasia_tomeq napisał/a:
Kolejnym przykładem jest fakt, że szyszki rozmnaża się góra do 5 rż co potem?

szynszyle na fermach utrzymuje się do ok 5-6 roku życia jako samice rozrodcze, gdyż koło 5 roku mają najlepsze efekty, następnie obserwowany jest spadek, ale około 7-8 roku zauważalna jest znowu lepsza rozrodczość i kolejny spadek, więc w wieku około 9 lat samiczka chcąc nie chcąc przechodzi na emeryturę, zdarza się często że sama nie dopuszcza samca.

kasia_tomeq 

Wysłany: 14 Kwietnia 2010, 23:13   

Zgadzam się z tym co piszesz bo w końcu masz doświadczenia ale ja spotkałam się z opinią, że po ukończeniu 5 rż wzrasta ryzyko rodzenia się młodych z wadami genetycznymi!

ANASZTA 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 19:14   

"Takie wypowiedzi można kierować do osób odpowiedzialnych, dorosłych"

No właśnie o tym też mówiłam, czytaj uważnie Kasiu !

"A szynszyli z wadami genetycznymi można się dochować we własnej hodowli! "

A zastanawiałaś się właściwie czemu tak jest ? Bo może 1' wynika to z braku znajomości chowu tych zwierząt i nieodpowiedniego łączenia ich w pary, np. w pokrewieństwie, lub kolorystycznie-genetyka, 2' a moze dlatego że ferma futerkowa odsprzedała nam zwierzę z wadą serca lub po matce która miała problemy przy porodzie wynikające z jej budowy i przekazała te geny potomstwu (mnie osobiście się to zdażyło).

"mam dwa wspaniałe zwierzaki, które jak jestem smutna to przyjdą i popodgryzają czy to po oku, brwi, ręce, a kiedy indziej radośnie biegają, opowiadają w swoim języku, bawią się razem i nie widzę, żeby z tego faktu były nieszczęśliwe!"

Gratuluję Ci Kasiu twoich szczęśliwych samczyków ale tak naprawdę gdybyś mogła zaobserwować je z rodzinami, ciekawe czy wtedy mówiłabyś tak samo. Poza tym pamiętaj że nie zawsze pary 2samce lub 2samice sa tak zgodne ze sobą, często samce np. po prostu gwałcą się wzajemnie, albo ktos kupuje dwie samiczki a potem ma problem co zrobić z tą drugą bo pomimo prób nie przestają ze sobą walczyć. Ja na przykład musiałam stworzyć dwie rodziny z tego właśnie powodu że dwie samice nie mogły się ze sobą dogadać i nadal toczą otwarta wojnę (od roku) chociaż teraz mieszkają nawet w osobnych pokojach gdyż mając tylko osobne klatki wynajdywały tysiące pomysłowych sposobów żeby dorwać się do siebie (łącznie z marszem po pionowej ścianie ok 1 metra wzwyż).

Zaś jeśli chodzi o ceny maluchów w hodowlach hobbystycznych to zauważ że wychów kilku sztuk kosztuje zawsze więcej niż 'produkcja masowa', wynika to również z tego jak właściciel dba o zwierzęta, ja na przykład sama wyszukuję im nasiona i mieszam karmę przeliczając wszystko na potrzebne dla ich organizmu składniki, sama hoduję dla nich zioła i suszę i przechowuje je przez zimę, już nie wspominając o nakłady finansowe na samym początku w wybudowanie wielkich wolier (1*0.5*1.8 m) czy zatem uważasz że cena za kolorową sztukę 150zł a za standarda 100 to dużo ? Bo dla mnie koszty soę nie zwróciły!

Pozdrawiam!

[ Dodano: 15 Kwiecień 2010, 19:18 ]

Pragnę jeszcze dodać jedną rzecz, iż samica szynszyli ma w swoich jajowodach ok 14-16 pęcherzyków graffa, więc nie martw sie Kasiu iż będzie męczona porodami do późnej starości, natura na to nie pozwoli !

p.s. tylko wiedza może nas uratować ;]

kasia_tomeq 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 20:07   

Kupując zwierze czy to na fermie czy z domowej hodowli nie jesteśmy w stanie "zobaczyć"ukrytych wad genetycznych więc nie można uogólniać, że tylko fermy sprzedają zwierzęta słabe i chore!

W sklepie zoologicznym wcale nie znajdziemy lepszych osobiście widziałam szynszyla, który miał na trocinach surową pokrojoną w plasterki marchewkę i był tuczony pokarmem - mieszanka zbóż deko-art, animals albo vitapol! A jego cena była kosmiczna standard - 150 zł, nie dziwie się, że siedzi tam już kilka miesięcy od kiedy ja go obserwuje i jest mi go żal ale nic nie poradzę na nie głupotę i chciwość innych!

Droga ANASZTo nie mam takich aspiracji, ani nawet chęci nie mam na to czasu, pieniędzy i doświadczenia w obcowaniu z tym zwierzakami! Nie jest moim zamiarem męczyć samice kolejnymi ciążami i trudem porodu aby mieć z tego kasę. Nie ma też ochoty przeżywać każde oddanie i zastanawianie się czy ludzie, którzy zabrali młego będą dla niego dobrymi opiekunami, nie oddadzą go za chwilę do zoologa albo wyrzucą na śmietnik co się już znudził albo alergie dostali!

W większości przypadków to czy 2 samce czy samicę będą ze sobą żyły w zgodzie zalezy od metody ich połączenia, a jeśli nawet przestaną się tolerować jest kilka sposobów aby spróbować od nowa je połączyć. Decydując się na 2 samcę byłam świadomo, że może będę miała 2 klatki i podwójny czas dla nich!

"gwałcenie" - z doświadczenia, które nabywam i z obserwacji powiem Tobie, że jest to nie możliwe bez przyzwala i nie nazwałabym tego tak jak Ty tylko takim samym stosunkiem jak ma miejsce między para hetero tylko w inną dziurkę;) No cóż trzeba sobie radzić ja też mogę napisać, że jeżeli samczyk będzie nadpobudliwy będzie gwałcił samicę i co zgodzisz się z tym?

Cena za kolorową sztukę jest do przyjęcia, niestety za standarda nie dałabym takiej kwoty!

Oczywiście ja Cie rozumiem, dbasz o zwierzaki, inwestujesz w nie i chcesz zarobić masz do tego prawo tylko nie narzucaj tak swoich poglądów innym, bo każdy ma prawo do swoich racji!

Dobrze, że w mądrej książce wyczytałaś i zabłysłaś tu wiedza ale z każdym rokiem po ukończeniu piątego zarówno komórki rozrodcze samic jak samców są słabsze i bardziej skłonne do wad genetycznych, rodzenia się martwych, niedonoszenia ciąży i w konsekwencji poronień - zupełnie jak u ludzi!

Może gdyby Twoja wiedza była bardziej ogólna, a nie ukierunkowana tylko na jedno - rozmnażanie miałabyś inne zdanie i podejście.

Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 15 Kwietnia 2010, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  

ANASZTA 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 20:55   

Z całym szacunkiem Kasiu ale dyskusja z Tobą nie ma sensu gdyż nie przyjmujesz argumentów i nie czytasz uważnie niestety. Ja nie rozmnażam szynszyli dla kasy, napisałam że nawet koszta mi się nie zwracają a ty próbujesz mnie obrażać. Rozmowę tą zaś podjęłam gdyż posiadam sporą wiedzę na temat tych zwierząt (również w kwestii łączenia w pary) i takie opinie 'bo gdzieś coś usłyszałam' zwyczajnie mnie drażnią bo wprowadzają dezinformację a naprawdę byłoby lepiej dla zwierzaków gdybyśmy wszyscy wiedzieli co i jak hodować, również mówię tak w przypadku nieszczęsnych sklepów zoo.

Pragnę tylko dodać że w kwestii wad genetycznych lub cech nie pożądanych u szynszyli, najczęściej kupujemy zwierzę bez metryki i fachowej porady lekarza, to prawda że u prywatnego hodowcy tez możesz natrafić na zwierze chore chociaż tego nie widać gołym okiem, ale uwierz że fermy nie sprzedają ich nam z dobrego serca, dobrze wiedza które osobniki i dlaczego wystawiają na sprzedaż, dlaczego nie opłaca im się ich zatrzymać do czasu dojrzałości futrzarskiej lub rozrodczej, dlatego ryzyko wad które ujawnią się w przyszłości jest większe niestety.

Pozdrawiam!

Michal 
Administrator

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 20:58   

ANASZTA napisał/a:
fermy nie sprzedają ich nam z dobrego serca, dobrze wiedza które osobniki i dlaczego wystawiają na sprzedaż, dlaczego nie opłaca im się ich zatrzymać do czasu dojrzałości futrzarskiej lub rozrodczej,

Też tak myślę - niestety.

ANASZTA 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 21:00   

P.S. myślę że nie istotne jest to kto - komu narzuci swe poglądy, chodzi tylko o dobro i szczęście naszych pupili bo chyba właśnie po to stworzono to forum, dlatego opierajmy swe poglądy na wiarygodnych źródłach, może jeszcze ktoś kompetentny włączy się do dyskusji ?

kasia_tomeq 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 21:57   

Nie wątpię w Twoją wiedzę i doświadczenie ale niestety nie potrawie zrozumieć co może być fajnego w powoływaniu na świat nowych istnień przy czym w około wszędzie można się natknąć na ogłoszenia o oddaniu, sprzedaniu nie tylko szyli ale też psów, kotów itd.

Mam uwierzyć, że robisz to z dobrego serca? Dla przyjemności czy satysfakcji? Jeśli nawet to i tak uważam to za nie odpowiedzialne co rozrodem powinny zajmować się instytucje, które mają odpowiednie zaplecze, przygotowanie i wiedzę!

Odniosę się do bezdomnych psów i kotów, które błąkają się po osiedlach, śmietnikach ile zwierząt jest w schroniskach? Zdajesz sobie z tego sprawę, że to wszystko to efekty ludzkiej bezmyślności? których niejednokrotnie można by uniknąć?

Dlatego ja osobiście ostrożnie wyrażałabym poglądy jak świetnie jest mieć parę szynszyli i je rozmnażać!

ANASZTA 

Wysłany: 15 Kwietnia 2010, 22:42   

Cóż - pozwólcie że zostawię te bezsensowne zarzuty bez komentarza, dla zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych wypowiedzi na tej stronie, nie lubię się powtarzać ! :roll:

p.s.Kasiu powinnaś się w całości poświęcić wolontariatowi w schronisku dla bezdomnych i krzywdzonych zwierząt, w tej kwestii posiadasz dar niebywałej wrażliwości !

olcia288 

Wysłany: 16 Kwietnia 2010, 11:56   

kasia_tomeq Popieram, raz byłam w schronisku i zobaczyłam tyle zwierzaków. Nawet sie o tym mówi ile ludzie wyrzucają zwierzęta w wakacje!

Tofa 4 lata

Michal 
Administrator

Wysłany: 16 Kwietnia 2010, 16:53   

olcia288 napisał/a:
Nawet sie o tym mówi ile ludzie wyrzucają zwierzęta w wakacje

I tak będą wyrzucać zwierzęta nie ważne gdzie kupisz, czy na fermie, czy z hodowli domowej. Zupełnie nie rozumiem też jak hodowla domowa szynszyli przyczynia się do zwiększenia ilości zwierząt na ulicach.

olcia288 

Wysłany: 16 Kwietnia 2010, 19:33   

Michał napisał/a:

Zupełnie nie rozumiem też jak hodowla domowa szynszyli przyczynia się do zwiększenia ilości zwierząt na ulicach.

Napisałam że nawet takie zwierzęta też szukają domu. A wiadziałam ogłoszenie o szynszylku że muszą go oddać z powodu hałasu w nocy :/

Tofa 4 lata

ANASZTA 

Wysłany: 16 Kwietnia 2010, 23:05   

Cóż w takim celu chyba właśnie powstają fora takie jak to, aby szerzyć rzetelne informacje na temat zwierząt przez nas udomowionych, aby umożliwić potencjalnemu nabywcy szerokie spektrum wiedzy o wybieranym przez niego gatunku !

Do tego dodać należy iż trzeba by zmienić system wartości u niestety wielu ludzi, aby zwierzęcia nie traktowali jak zabawkę ale to już chyba leży poza naszym zasięgiem, myślę że Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami powinno ufundować więcej reklam społecznych komunikujących o nasilającym sie problemie porzuconych zwierząt !

Koniecznie muszę podzielić się jeszcze jedna myślą, iż nie rozumiem dlaczego ktoś się burzy że szynszyla z domowej hodowli tyle kosztuje, moim zdaniem powinna kosztować jeszcze więcej bo cenię życie które oddaję pod opiekę i chcę aby ktoś zastanowił się trzy razy zanim kupi i podjął się tego obowiązku świadomie, może cena ostudziłaby wtedy pierwszy zapał takich niedoinformowanych nabywców ! Ferma futrzarska wypycha zbędne, wadliwe sztuki po 40 zł, czy takiemu właścicielowi gdy znudzi się nowe zwierzątko będzie warto szukać dla niego domu ? Uwierzcie że spotkałam się z przypadkiem gdy nieodpowiedzialny właściciel odsprzedał klatkę 'bo coś była warta' a świnka morska zlądowała na śmietniku, bo leczenie jej chorej z zaniedbania skóry kosztowało by więcej niż nowe zwierzę !

kasia_tomeq 

Wysłany: 17 Kwietnia 2010, 09:59   

Trochę zaniżyłaś cenny fermowe ja za standarda dałam 70 zł, a na allegro widziałam oferty wahające się między 50 - 80 zł

Natomiast za białą mozaikę 145 zł owszem niższa cena niż te, które można spotkać na allegro! Ceny za kolory są bardzo wygórowane!

Nie mogę się też do końca zgodzić, że im cenna wyższa tym właściciel będzie bardziej dbał! są rodziny gdzie nie można sobie pozwolić na wydatek rzędu 200 zł, do tego trzeba doliczyć klatkę jeżeli się nie ma!

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 17 Kwietnia 2010, 11:10   

Ja wole aby moj szynszyl miał przyjaciela A niechcę ryzykować że będe miał małe.I kupuje Samczyka :mrgreen:

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

kasia_tomeq 

Wysłany: 1 Listopada 2010, 21:40   

kotkanie2287 napisał/a:
Witam piszę do was w takiej nietypowej sprawie chciał by się ktoś zamienić szyszkami, ponieważ mam w klatce rodzeństwo a jak się ostatnio dowiedziałam rodzeństwo nie może mieć ze sobą potomstwa, także ja bym komuś mogła oddać moją samiczkę ma pół roczku a przyjęła bym innym samiczkę. jestem z Bytomia także Bytom i okolice wchodzą w rachubę. Może znajdzie się ktoś chętny. Samiczka ta jest bez problemowa jest bardzo przyjazna, lubi być noszona na rękach, jest bardzo energiczna, pogodna. Pozdrawiam wszystkich
Tyle razy

Koniecznie chcesz rozmnażać szynszyle one też będą miały potomstwo które chcąc nie chcąc będziesz zmuszona oddać!

Może lepiej za samiczkę przyjąć samczyka? Chyba że w Twoją wypowiedź wkradł się błąd?

kotkanie2287 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 1 Listopada 2010, 22:06   

Tak chce rozmnożyć ponieważ parkę którą będę miała i która będzie wydawać potomstwo będę mała na stałe a na odchowane maluchy mam chętnych który chcą szyszki a po prostu w sklepie są one dla nich za drogie :( chcę pomóc tym ludziom i ich dzieciom które naprawdę chcą te zwierzaczki.

emilka 
Minimum aktywności na forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2 Listopada 2010, 09:20   

Skoro ich nie stać to niech lepiej jeszcze raz przemyślą zakup. Utrzymanie szynszyli nie jest tanie, a co się stanie jak zachoruje? Leczenie też sporo kosztuje! Jestem przeciwniczką trzymania par mieszanych! Nie rozmnażaj ich beziteresownie, bo możesz zrobić im krzywdę :( Polecam trzymanie parki samców

kasia_tomeq 

Wysłany: 2 Listopada 2010, 13:13   

Dla mnie to słaby argument, że znajomych nie stać na szynszyla, a czy Twoi znajomi z każdym miotem będą je adoptować czyli 1-3 razy w roku?

Wiele osób chce się pozbyć szynszyli lub z jakiegoś powodu musi oddać nie lepiej im przyjąć już żyjącą szynszylę?

Odpowiedz do tematu