FORUM SZYNSZYLE :: PORÓD: przebieg / komplikacje / poronienie / przygotowania
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
PORÓD: przebieg / komplikacje / poronienie / przygotowania
Autor Wiadomość
Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 3 Marca 2011, 19:22   PORÓD: przebieg / komplikacje / poronienie / przygotowania

Witajcie.Moja Samiczka już jest na 100% w ciąży jak się nie myle ciąża się objawia w 90 dniu tak? I mam pytania jak co tydzień zmieniam trociny i czyszczę klatke dla Szynszyli i teraz nie wiem czy mam zmieniać te trociny.? Moglibyście mi powiedzieć co mam robić żeby wszystko było ok.? Chodzi mi o to czy np kiedy mogę Oddać samca do klatki itp.

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012
Ostatnio zmieniony przez Mausi 3 Sierpnia 2013, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  

Asia 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 3 Marca 2011, 19:34   

Zmieniać musisz, żeby miały czysto :mrgreen:

Samiczka z regóły rodzi maluchy wcześnie rano..ok 5. Jak nasza Zuzia urodziła to Edzio mieszkał poza klatką przez jakieś 10 dni. Po kilku dniach wypuściłam Zuzie ale wszedł Edward żeby z bliska obwąchać maluchy (tak to widział i obwąchiwał tylko przez klatkę). Należy odstawić piasek...możesz już to zrobić skoro za niedługo urodzą się maluchy. Po porodzie ok 3 tyg Zuzia się nie kąpała..bo wyczytałam, że nie powinna.

Niektórzy tu piszą, że nie oddzielali samca po porodzie, ja wolałam uniknąć ewentualnego ponownego zapłodnienia, więc oddzieliłam.

Michal 
Administrator

Wysłany: 4 Marca 2011, 01:33   

Spoko, ale 10 dni to chyba troszeczkę zbyt długo?

:loveszynszyla:

Szysza 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 4 Marca 2011, 06:48   

Ok.Już myślałem że to dziś bo z rana około 4-5 Tak piszczały,

Tosia - 7 Maja 2010

Alek - 10 Czerwca 2012

Kali - 10 Czerwca 2012

Asia 

Wysłany: 4 Marca 2011, 08:15   

Wiesz Michał, może długo, ale ja nie jestem pewna czy ten poród jest taki terminowy, więc już zapobiegawczo tak napisałam...

wyczytałam na jakiejś stronie internetowej, że może to być kilka dni wcześniej, lecz nie było sprecyzowane słowo "kilka" ;-)

[ Dodano: 4 Marzec 2011, 08:15 ]

Szysza, bądź czujny;))

Michal 
Administrator

Wysłany: 4 Marca 2011, 11:38   

Aaaaaa bo ty samca jeszcze przed porodem oddzieliłaś.

:loveszynszyla:

Illonkaa 
Niezwykle aktywni na forum

Wysłany: 4 Marca 2011, 15:05   

Moja Nacho rodziła o 10 rano, jak wstałam to był jeden maluch, a przy mnie urodziła drugiego. Później nie było mnie w domku i jak wróciłam to były 3. Tyle, że ja nie miałam problemu z samcem, bo go nie mam ;)

Asia 

Wysłany: 4 Marca 2011, 18:55   

Nie nie samca!! mi chodzi o piasek.

[ Dodano: 4 Marzec 2011, 18:56 ]

Samca po porodzie, ale piasek wcześniej można wyjąć z klatki.

Sorki..może nieczytelnie się wyraziłam...

Illonkaa 

Wysłany: 4 Marca 2011, 20:21   

Tylko "ciut" niezrozumiale :)

Ja piasku w ogóle nie trzymam w klatce, bo wyczytałam, że to nie jest najlepszy pomysł. Moja jakieś 4 dni nie miala dostępu do piasku, do momentu, aż zapomniałam go schować po kąpieli Chami :)

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 4 Marca 2011, 20:32   

O kąpielach w pisaku po urodzeniu możesz TU poczytać.

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

UiW 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 6 Maj 2011, 17:31   

Dziś o 9:00 moja Szaraczka urodziła dwa maleństwa. Około 15:00 oba były już martwe :( Było to dla nas wielkim zaskoczeniem bo nie wiedzieliśmy że jest w ciąży, myśleliśmy że po prostu przytyła bo dużo jadła.

Wyglądały na żywe, zdrowe myszki i nie mam pojęcia dlaczego zdechły. Czy możliwe że Szaraczka udusiła je przypadkowo?

Jeden był biały, drugi szary.

Mamusia szynszylek jest strasznie smutna, samiec też - bo odłączony.

Asia 

Wysłany: 6 Maj 2011, 19:47   

O joj....nam się wczoraj urodziły ale jest ok....

Może chore były??? a rodzice spokrewnieni są???

UiW 

Wysłany: 9 Maj 2011, 14:14   

Spokrewnione nie są. Wcześniej Biały miał nie raz potomstwo, Szaraczka pierwszy raz miała młode.

Nie jest za młoda, ma prawie rok ale kilka miesięcy temu doznała urazu mózgu i ma kłopoty z równowagą... przypuszczam że mogła się na nie przewrócić i im coś zrobić.

Powoli dochodzi do siebie, Biały chyba już zapomniał bo się rozbrykał.

Asia 

Wysłany: 9 Maj 2011, 17:18   

Nie no...zgnieść nie mogła raczej.... może nie miała pokarmu....tak można gdybać... Może ktoś się wypowie z większą wiedzą i doświadczeniem :-|

xXmarekXx 

Wysłany: 1 Lipca 2011, 20:49   Poroniła :(

Cześć .

Dziś zauważyłem w klatce martwego szynszyla miał już futerko nie wiem czy poród był przedwczesny . czym mogło być spowodowane poronienie?

[ Dodano: 1 Lipiec 2011, 21:14 ]

Mała szylek miał cały pyszczk pogryziony jeśli to wczymś pomoże to moge wrzucić fotki samica w klatce była z samce ale on raczek by nie zabił szynyla.

ANASZTA 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 1 Lipca 2011, 21:32   

Cóż kolejny przykład na to że rozmnażanie szynszyli to wyższa szkoła jazdy, niestety.

Marek za dużo czynników by tu rozpatrywać na forum jeżeli się nie przebywało z twoimi zwierzętami, Ty jako właściciel powinieneś najlepiej wiedzieć z czym się zetknęły ostatnio, jaki możliwy stres, czy karma, czy jakikolwiek inny czynnik mogły mieć wpływ na poród martwego malucha, że już nie wspomnę iż powinieneś znać termin krycia, to byś się nie zastanawiał czy narodziny były przedwczesne. Jeżeli chodzi o to że maluch był pogryziony to efekt tego że matka próbowała cucić i nie mogła pogodzić się z jego śmiercią, ale o tym też już było na forum, wystarczy poczytać, zapoznać się a nie dopiero po fakcie dochodzić...

xXmarekXx 

Wysłany: 2 Lipca 2011, 10:04   

Aczy jest możliwe , żę ona go poprostu zostawiła bo dokładnie obejrzałem malucha i już ył w pełni wykształcony oczka gonek sierść i niewykluczone żę urodził się żywy tylko matka go zostawiła bo nimial ogryzionej pępowiny i był cały w płynie śluzowym. może ona poprostu ona go niechciała?

[ Dodano: 2 Lipiec 2011, 12:10 ]

Zdjęcia martwego szynszyla .

07012011040.jpg
Plik ściągnięto 266 raz(y) 769,87 KB

ANASZTA 

Wysłany: 2 Lipca 2011, 17:57   

Nie sądzę Marek żeby go zostawiła, świadczy o tym chociażby ten ogryziony pyszczek, znaczy cuciła go i na pewno sie nim opiekowała. Matka po narodzinach najpierw rozrywa worek owodniowy w którym maleństwo przychodzi na świat i od razu czyści mu nos i pyszczek umozliwiając oddech, dopiero wtedy gdy maluch sie rusza i popiskuje (a im bardziej ona go wylizuje tym bardziej małe popiskuje dając znaki życia) wtedy matka odgryza pępowinę i wylizuje całego z resztek śluzu i suszy go. Ogryziony pyszczek świadczy że matka próbowała go budzić, czasami robia to dośc brutalnie, jak widac nie słyszała popiskiwań ale próbowała, może zmarł w trakcie, nie mógł oddychać z jakiegoś powodu, ale widać że ona walczyła o malucha.

xXmarekXx 

Wysłany: 2 Lipca 2011, 21:53   

Aha a to było poronienie czy błąd przy porodzie?

ANASZTA 

Wysłany: 2 Lipca 2011, 23:52   

Marek, litości! A jakim cudem mam to określić nie znając terminu krycia? Sam powinieneś interesować się swoimi zwierzętami na tyle by móc okreslić która z przyczyn jest bardziej wiuarygodna: czy urodziła kilka dni za wcześnie z powodu jakiegoś stresu, czy mozliwe były wady rozwojowe ze wzgledu na pokrewieństwo byc może nawet dwa pokolenia wstecz, czy zmieniałes karmę w trakcie ciąży (skład procentowy białka np. ma znaczenie w rozwoju płodów) itp. Szynszyla nie jest łatwa w hodowli i wymaga sporo wiedzy i uwagi własciciela, to naprawde "wyższa szkoła jazdy" że się tak wyrażę!

Asia 

Wysłany: 3 Lipca 2011, 11:04   

A przecież radziliśmy Tobie xXmarekXx, abyś się do tego nie zabierał. Teraz tylko potwierdziło się ,że to była racja.... niestety :-(

emilu1604 

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 23 Stycznia 2013, 15:29   

:cry: Z wielkim żalem muszę odświeżyć temat :( . Otóż wczoraj moja Szyla najprawdopodobniej poroniła. Jak wyliczałam, termin porodu miałaby na koniec lutego.
Dawałam im akurat jedzenie, Szyla co chwilę zaglądała w swoje narządy rodne, myślałam że jej tam piasek wszedł, bo chwilę wcześniej się kąpali. Potem z dołu wskoczyła na półkę, a potem jeszcze wyżej wskoczyła i schowała się w domku. No i wtedy zobaczyłam na półce dwie krwiste grudy. Strasznie się wystraszyłam. Gdy je sprzątałam Szyla podchodziła co chwilę do mnie i patrzyła co z tym robię, miało to taką galaretowatą konsystencję.
Na szczęście Szyli nic nie jest, ale przeżycie straszne. Nie wiem co mogło być powodem poronienia. Nie wiem czy to może mieć z tym związek, ale mąż mi mówił o pewnej sytuacji, która zaszła dzień wcześniej. Misiek jak zwykle próbował się dobierać do Szyli i w końcu mu się chyba udało, a potem się strasznie pokłócili, Szyla powyrywała mu ze złości trochę sierści z tyłka. Co wy o tym sądzicie?
Tak jak pisałam planowy poród miał być za około miesiąc, a nie było widać jeszcze, że to są dzieci. Czy na tym etapie rozwoju płodu nie są jeszcze wykształcone narządy i kończyny?
A tak to wyglądało :-( :-(

IMG_1111.JPG
Plik ściągnięto 209 raz(y) 1,32 MB

IMG_1112.JPG
Plik ściągnięto 46 raz(y) 1,56 MB

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 23 Stycznia 2013, 16:22   

O rany! przykro mi.... nie znam się na rozmnażaniu szyszek, ale może warto by z nią pójść do weta na kontrolę?

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Monisia 

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 23 Stycznia 2013, 16:48   

A czy samiczka miała wcześniej młode?

emilu1604 

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 23 Stycznia 2013, 17:27   

Tak, dwa razy, najpierw 2 dziewczynki, potem jedną

Odpowiedz do tematu