FORUM SZYNSZYLE :: ODPOWIEDNI WIEK NA ROZMNAŻANIE / PIERWSZE KRYCIE
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
ODPOWIEDNI WIEK NA ROZMNAŻANIE / PIERWSZE KRYCIE
Autor Wiadomość
madzia_312
[Usunięty]

Wysłany: 7 Maj 2009, 14:33   ODPOWIEDNI WIEK NA ROZMNAŻANIE / PIERWSZE KRYCIE

witam wszystkich serdecznie ;)

od wczoraj jestem szczęśliwą opiekunką parki niespełna trzy letnich szynszyli . dostałam je od pewnej pani i dopiero poznaję ich zwyczaje , życie. w związku z tym mam pytanie czy jest określony wiek u samicy kiedy powinna już mieć potomstwo? czy to po prostu kwestia temperamentu u obydwu osobników. zaznaczam one jeszcze nie miały potomstwa. a może powinnam sie zwrócić do weterynarza?

będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi ;) - Magda.

[ Komentarz dodany przez: abrakadabra: 7 Kwiecień 2012, 23:09 ]

Dodałam opis tematu.
Ostatnio zmieniony przez Mausi 3 Sierpnia 2013, 21:18, w całości zmieniany 3 razy  

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 7 Maj 2009, 18:43   

Witaj Madzia,

Dojrzałość do rozrodu samica szynszyli osiąga w wieku około 4 - 9 miesięcy i zachowuje ją przez 8 do 12 lat, więc twoja samiczka jest już dorosła na pewno. Jeśli chodzi o rozmnażanie to u szynszyli nie jest ono zbyt łatwe. Po pierwsze oba szynszyle muszą się akceptować (myślę że u ciebie ten warunek jest spełniony skoro szynszylki nie walczą ze sobą). Po drugie należy pamiętać, że szynszyle tylko dwa razy w roku mogą mieć miot (ciąża trwa około 111 dni i maluchy muszą być z mamą przez 2 miesiące) i nie zawsze występuje to regularnie. Szynszyle muszą być dobrze odżywione i muszą czuć się bezpiecznie. Dbaj o swoje zwierzątka i odliczaj dni, może uda ci się doczekać potomstwa. A czy jesteś pewna, że szynszylki to parka?

www.rosyjski-niebieski.info

madzia_312
[Usunięty]

Wysłany: 8 Maj 2009, 08:44   

dzięki Aneta ;) witaj . Tak jestem pewna że to parka i na pewno nie są rodzeństwem bo sa z innych miotów. tylko tak sobie myślę że może miały w poprzednim domu za mało spokoju gdyż był tam pies. poprzednia właścicielka ostrzegała nas że samiczka gryzie i żeby nie wkładać palców do klatki a tym czasem u nas w domu one są bardzo wesołe nawet gdy siedzą w klatce i jeszcze nie zdażyło sie aby któreś z nich nas dziabnęło ;) mam taką cichą nadzieje że będzie im u nas dobrze i doczekamy sie maluchów. tymczasem dziękuje za odpowiedż. pozdrawiam ;)

Aneta 

Wysłany: 9 Maj 2009, 08:08   

Życzę ci Madzia żebyś doczekała się maluchów :-D

rosolek91 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 14 Lipca 2009, 10:17   Dojrzałość płciowa

Mam pytanko ;) kiedy szynszyl dojrzewa na tyle aby mógł zapłodnić samice ;>
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 17 Listopada 2010, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 

Wysłany: 15 Lipca 2009, 08:27   

Szynszyle osiągają dojrzałość w wieku około 6 miesięcy. Samce w wieku 5-6 miesięcy, a samice 6-7 miesięcy.

DAKINIA88 

Wysłany: 6 Wrzeœnia 2009, 23:20   Pierwsze krycie - wiek samicy

Witam posiadam bardzo miłego i ciekawskiego samca ma ok 9 miesięcy czy i w jakim wieku będzie wskazane na kupno dla niego towarzyszki , żeby maluch nie czuł się samotny?? I jakie powinna mieć dokładnie klatka dla 2 osobników , żeby było w niej im wygodnie (oczywiście poza tym każdego dnia byłyby wypuszczane w domku) ??
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2010, 14:14, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 

Wysłany: 7 Wrzeœnia 2009, 09:55   

Cześć Dakinia. Fajnie, że myślisz o towarzystwie dla swojego szynszylka, jeśli myślisz o samiczce to na pewno musi być ona mlodsza od samca, bo samiczki maja tendencję do dominacji :) Jeżeli planujesz wypuszczać szynszylki codziennie na wybieg to klatka nie musi być zbyt duża, bo będzie służyła szynszylkom tylko do spania i jedzenia. Oczywiście im większa klatka tym lepsza, ale myślę że w twoim przypadku wystarczy taka aby mieściły sie dwie półki, miska z jedzeniem, basenik no i szynszyle :) Napisz jaką klatkę w tej chwili ma twój szynszyl.

DAKINIA88 

Wysłany: 8 Wrzeœnia 2009, 11:18   

Jest to klatka mniejwięcej takich wymiarow tylko piasek mam w kuwetce w pokoju jak wychodzi wtedy się kąpie http://www.allegro.pl/ite...45.html#gallery

Aneta 

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2009, 13:00   

Myślę Dakinia, że ta klatka jest za niska jak na dwa szynszyle, bo zwierzątak lubią sobie w nocy poskakać, a w tej klatce nie ma jak zamontować dwóch półek na różnych wysokościach. Ta klatka pasuje bardziej dla królika, gdyż jest dość długa (100 cm) i nie wysoka. Zastanów sie nad kupnem nowej klatki - może uda ci się kupić tanio używaną klatkę :) Basenik oczywiście nie musi byc w klatce, wystarczy że szynszyle będą miały dość częsty dostęp do niego np. podczas wybiegu.

DAKINIA88 

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2009, 15:41   

Wiem , że jest a mała na 2 tak wstępnie się tylko interesuje pomieważ 2 kulke chce dopiero kupić ok marca, i klatke napewno kupię więksą . Dziękuję za poradę!!

jaskolka 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2009, 11:37   

Czesc :)

Ja mam klatke podobnych rozmiarow, tyle ze duzo wyzsza (80cm wysokosci z 3ma polkami). Klatkę mozesz zrobic na zamowienie- na allegro jest sporo aukcji z ogloszeniami. Mozesz sama ja zaprojektowac, wraz z ciekawymi atrakcjami dla zwierzakow.

Jesli chodzi o samiczke, to proponowalabym Ci, abys rozejrzała się w okolicy, czy ktoś nie ma przypadkiem małej prywatnej hodowli. Zwierzaki pochodzące od osób prywatnych są dużo przyjaźniejsze i na pewno będą zdrowe (chyba, że właściciel nie jest odpowiedzialny). Początkowo powinnaś pożyczyć lub zainwestować w drugą klatkę. Niestety te zwierzątka są strasznymi zazdrośnikami i nie tolerują (na początku) nagłych dzikich lokatorów. Jeśli chciałabyś, aby szybko się do siebie przyzwyczaiły, powinnaś je zamieniać klatkami (najlepiej codziennie). Samiczki nie powinnaś trzymać w jednej klatce z samcem dopóki nie będzie miała więcej niż 4-5 miesięcy (czasami samice dojrzewają szybciej- poniżej 4m-ca i ewentualna ciąża takiego maleństwa może źle się skończyć).

Jeśli masz samca czarnego aksamita, nie kupuj samicy w tym samym kolorze. Jeśli ich geny wymieszają się tak, że otrzyma się homozygotę (dwa takie same geny od obojga rodziców) taki zarodek będzie niszczony przez organizm samicy... w rezultacie można się nie doczekać potomstwa lub mieć częste poronienia. Dla czarnego aksamita najlepszą parą jest standart :)

Ta reguła dotyczy tylko czarnych aksamitów, inne odmiany tak nie mają.

juti 

Wysłany: 13 Października 2009, 21:41   

Mam ślicznego samca (szary - standard), ma juz prawie 3 lata. Ponieważ moj chłopczyk był bardzo samotny, w sierpniu kupiłam młodą beżową samiczkę, teraz ma 4 miesiace. Znając już charakter i specyfike szynszyli, bąbelki siedzą w osobnych klatkach, żeby miały mozliwość spokojnego zapoznania się. Na początku klatki stały w pewnej odległości teraz już są dosuniete do siebie, dotykają sie bokami wiec szynszylki mogą sie dotykać i wąchać. Gdy samiczka osiągnie odpowiedni wiek (mysle ze 8 miesiecy bedzie ok) dopiero zamierzam je umieścic w jednej klatce. Mój problem polega na tym, ze kiedy szynszki siedzą w klatkach, nawet w tak bliskiej odległości od siebie, bardzo dobrze na siebie reagują - wachają się, rozmawiają ze sobą, nawet się dotykają, jednak kiedy wypuszcze je razem na konrtolowan spacer zaczyna sie dramat. Samiec goni małą i gryzię ją, nie wiem czy jest to objaw agresji? Samiczka ucieka i też broni sie jak może używając ząbków. Mam juz wcześniesze doświadczenia z szynszylami jednak nie widzaiłam kopulujących synszyli wiec nie wiem co może oznaczać zachowanie samca, agresje czy tez może zaloty? Prosze o pomoc :-(

Aneta 

Wysłany: 14 Października 2009, 09:12   

Może samiec ma ochotę na samiczkę i bardzo się niecierpliwi, stąd ta agresja :)

AAdrian 

Wysłany: 24 Listopada 2009, 21:26   

1)Czy klatka o wymiarach: wysokość 100 cm długość 60cm a szerokość 50cm, wystarczy dla dwóch szylek?

2)Kiedy będę mógł dokupić szynszylowi samiczkę,szynszyl ma w tej chwili 3,5 miesiąca?
Ostatnio zmieniony przez AAdrian 24 Listopada 2009, 22:08, w całości zmieniany 2 razy  

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 25 Listopada 2009, 23:13   

1)

na forum jest odnośnik do prowizorycznego kalkulatora aby obliczyć ile szyszek się mieści w klatce o danych wymiarach - poszukałbym ale jestem tylko na moment.

w mojej klatce 100x55 i 80wysokości wchodzą max 3 osobniki według jego kalkulacji - pamiętaj że wynik jest zawyżany i oznacza max liczbę osobników.

2)

młode samice uzyskują dojrzałość do rozrodu w wieku 4miesięcy, ale w hodowli przeznacza się je do rozrodu dopiero w wieku 6-9miesięcy.

wiec tu pytanie czy chcesz już kryć nim samicę czy jeszcze nie??

Anka12 

Wysłany: 19 Grudnia 2009, 12:10   Szynszyl - dodanie samiczki

Jeśli mam 7-letniego szynszyla i chciala bym kupic tez ok. 7-letnia samiczke to sie nie pogryza? Jak dotad moj szynszyl jest bardzo grzeczny - nie gryzie nie drapie i nie sika na koszulki :D

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 19 Grudnia 2009, 18:54   

łatwiej będzie Ci wprowadzić na teren samca samiczkę niż by miało być na odwrót, co do ich relacji między sobą i zachowania to ciężko powiedzieć, zależy od ich charakteru, ale skoro Twój samczyk jest spokojny to masz chyba połowę problemu mniej ;-)

musisz brać jednak pod uwagę że mogą się sobie "nie spodobać" wtedy powinnaś mieć ewentualną możliwość wymiany samicy - powiedzmy na zasadzie wzięcia jej na próbę.

u nas tak robimy że jak ktoś chce właśnie drugiego szynszyla to w razie jak by jednak się nie dogadywały jest możliwość wzięcia innego osobnika..bo trzymać dwa w oddzielnych klatkach to żadna dla nich przyjemność :-/

Aneta 

Wysłany: 19 Grudnia 2009, 23:33   

Zgadzam się z Koniu odnośnie gustu samczyków szynszyli. Ja mam w posiadaniu śliczną samiczkę białą Wilsona, która ma obgryzionego pół uszka bo samczyk z hodowli w której była nie bardzo za nią przepadał i dzięki temu ja mogłam ja kupić. Na szczęście mojemu samczykowi bardzo się spodobała blondynka i tworzą kochający się związek :mrgreen:

Lucyna 
Aktywni na forum

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 21 Grudnia 2009, 11:14   

Moja szylka, która już nie żyje też miala obgryzione uszko.

Aneta 

Wysłany: 21 Grudnia 2009, 13:54   

Lucyna, bardzo mi przykro :(

olcia288 

Pomogła: 8 razy
  Wysłany: 18 Lutego 2010, 18:27   Małe pytanko

Mam pytanie czy moja szynszyla która ma 3 lata mogła by miec młode, ale w hodowli tak nam powiedzieli że zagryzła drugiego szynszyla. I teraz nie wiem czy to prawda :(

[ Komentarz dodany przez: Michał: 18 Luty 2010, 19:10 ]

1/ Popraw tytuł jest niezgodny z regulaminem

Michał napisał/a:

1/ Bardzo proszę o mądre tytuły nowych wątków. Wpisując "ratunku, pomocy, ..." nie informujesz innych co jest w danym poście. Tak zatytułowany post nic nie mówi osobie która mogła by Ci pomóc. Ktoś kto przegląda forum i zobaczy "ratunku" nie wie czego potrzebujesz, a inne osoby mające taki sam problem jak ty nie znajdą odpowiedzi i sa zmuszone do przeczytania całego forum, a nie tylko tego co potrzebują.

http://stare.forum-szynsz...topic.php?t=131

Tofa 4 lata

Aneta 

Wysłany: 19 Lutego 2010, 09:05   

Jak najbardziej szynszyla w wieku 3 lat może mieć młode. W twoim przypadku (jeżeli to prawda co mówił hodowca) ważny jest dobór odpowiedniego samca, który będzie jej odpowiadał. Dlatego powinnaś podczas łączenia szynszyli zastosować zwiększone środki ostrożności, np. zapoznawać szynszyle na otwartej większej przestrzeni a nie w klatce ;-)

Berta 

Wysłany: 25 Marca 2010, 23:41   

Witam.

Mam takie pytane posiadam samice szynsyla i zastanawiam się jaki wiek jest odpowiedni do pierwszego rozmnażania??
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2010, 14:16, w całości zmieniany 1 raz  

szynszylek10 

Wysłany: 27 Marca 2010, 12:38   

Berta, hej chyba 22 lat chyba nie masz widac po pismie

Odpowiedz do tematu