FORUM SZYNSZYLE :: KRZYŻÓWKI GENETYCZNE: które można łączyć i co z tego wyjdzie
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
KRZYŻÓWKI GENETYCZNE: które można łączyć i co z tego wyjdzie
Autor Wiadomość
pitrej2 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Lutego 2009, 08:56   

Słyszalem ze nie wolno łączyć par maściowo np.czarny aksamit z jakąś inna czrną odmiana.Czy to prawda? :?:

------------------------------------------------------------------------

Kochamy ogonki
Ostatnio zmieniony przez Michal 26 Lutego 2009, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  

wilu_85 

Wysłany: 6 Marca 2009, 00:25   Szary samiec szynszyla i Czarna samica

Właśnie doczytałem ze samice są znacznie większe od samców.. ja od niespełna 1,5 miesiąca posiadam samiczkę i samca.. samiec ( szary ale podobno nie jest to standard) samica (czarna)... i powiem szczerze ze to właśnie samiec jest zdecydowanie większy od samiczki...? ogólnie bardzo się kochają:) śpią przy( na) sobie.. także jest ok wydaje mi się... a jeśli chodzi o młode z takiego połączenia czego można się spodziewać?

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 6 Marca 2009, 12:22   

Z takiego połączenia szynszyli najprawdopodobniej będą śliczne szare maluchy. Chociaż możesz się spodziewać co jakiś czas maluszka koloru czarnego (sądzę że co trzeci miot). Jeśli chodzi o płeć to w przeważającej części rodzi się więcej samczyków :-D

www.rosyjski-niebieski.info

sonica 

Wysłany: 15 Kwietnia 2009, 17:52   łaczenie

Jak sie łaczy, i z jakich szynszyli wychodza np: czarny aksamit, biły wilsona

Michal 
Administrator

Wysłany: 17 Kwietnia 2009, 18:56   

Ciężka sprawa nie wiem czy ktoś będzie w stanie tobie odpowiedzieć. :-/

:loveszynszyla:

kkoozzaa20 

Wysłany: 20 Kwietnia 2009, 21:23   

a czy szynszyle mogą urodzić sie np 2 kolorowe? sorki za pytanko ale jak narazie jestem zielony jeszcze w szynszylach dlatego się zapisałem na forum

Michal 
Administrator

Wysłany: 20 Kwietnia 2009, 23:45   

Nie wiem jak z innymi kolorami, ale u nas z szarego samci i białej Wilsona samicy urodził się mozajkowy (biało-szary) na mojej stronie http://www.szynszyla.waw.pl/laciatek.html są jego zdjęcia.

:loveszynszyla:

Konrad 

Wysłany: 21 Lipca 2009, 23:22   

jestem w 100% pewny ze nie możesz łączyć dwóch aksamitów bo to są te same geny letalne i potomstwo ginie bądź jest stale okaleczone!!

DeMoH 

Wysłany: 22 Lipca 2009, 09:34   

Hmm... nic o tym nie słyszałem :/

Najlepiej zapytaj się hodowcy od którego masz zamiar kupić szynszyla.

Aneta 

Wysłany: 2 Sierpnia 2009, 03:25   

Jedyne co mi wiadomo na temat rozrodczości różnych odmian barwnych szynszyli to to, że czarne aksamitne są mniej płodne i to się sprawdza w mojej hodowli.

jaskolka 

Wysłany: 22 Wrzeœnia 2009, 11:50   

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie już została podana, ale chętnie powtórzę dla innych, którzy jednak jej nie zauważyli.

Nie wolno łączyć w pary tylko dwóch czarnych aksamitów. Jest to spowodowane efektem letalności zarodków homozygotycznych (gdy dwa geny od obojga rodziców są takie same)- zarodki są niszczone w organizmie samicy. Każdy czarny aksamit jest mieszańcem, nie ma możliwości otrzymania czarnego aksamita czystego genetycznie. Najlepszym partnerem/partnerką w tym przypadku jest standart.

Inne odmiany szynszyli nie mają tego problemu i można dowolnie dobierać je w pary.
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2010, 13:01, w całości zmieniany 2 razy  

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 7 Listopada 2009, 13:52   

potwierdzam, że z mozaiki(samica) i standarda (samca) rodzą się mozaiki i standardy, samica jest bardzo płodna bo w miotach ma zazwyczaj 2-3młode, czasami nawet 4.

w tym tygodniu urodziła 2samiczki mozaiki na dwa urodzone. wcześniejsze mioty bywały różne: 3standardy lub 2standardy i mozaika lub standard i 2 mozaiki - różne miksy;)

podobnie z bężową kryta standardem tylko mioty 1-2osobniki (obecnie według przepisów o zwierzętach nie mówi się sztuki - pamiętajmy o tym)

Aneta 

Wysłany: 8 Listopada 2009, 11:04   

Ojej jak ja bym chciała żeby u mnie też urodziły się trzy maluchy w jednym miocie, niestety najczęściej są dwa lub jeden. Ale wszystkie maluszki są kochane niezależnie od ilości :) chociaż jedynaczki chyba mają najlepiej :)

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 8 Listopada 2009, 19:30   

u nas czarna aksamitna była kryta beżem, ale trafiła do mnie bo (w wieku 9lat) 3ostatnie ciąże poroniła.

co do krzyżowań kolorystycznych i płodności to więcej będę wiedział jak już napisze inżynierkę;-)

Aneta 

Wysłany: 9 Listopada 2009, 15:14   

A u nas czarna aksamitna była kryta standardem (szarym) i rodziły się albo szaraczki albo czarnulki :)

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 9 Listopada 2009, 21:28   

na fermach hodowlanych zestawiane samce i samice są zbliżone wiekowo bo starsze osobniki idą zazwyczaj bezsensownie na futro;/

na fermach zarodowych samce i samice są w różnym wieku, często bywa także do zestaw najpłodniejszych samic nie zmienia się a tylko zostaje wymieniony samiec (wtedy często jest on młodszy), bywa też tak że któraś z samic się wymienia z powodu wieku lub wzmożonej liczby problemów w ciąży wtedy to samica jest młodsza. więc przeciwwskazań raczej nie ma jeśli chodzi o wiek, inna zabawa jest jeśli chodzi o kolory ale na ten temat już pisała Aneta w jednym poście.

a tak na marginesie na podstawie badań statystycznych udowodniono że samice szynszyli maja dwa okresy największej płodności..pierwszy to ok3-4rok i drugi ok6-7rok.

marli8.2 

Wysłany: 2 Maj 2010, 11:50   

Ja mam takie pytanie z czystej ciekawości - nie zamierzam tak robić Tylko przejrzałam kilka stron i takie mi się nasunęły wątpliwości.

Jak połączy się standardową samice z samcem czarnego aksamitu ( ale samica pochodzi z połączenia standardu z czarnym aksamitem) to potomstwo nie będzie miało wad genetycznych???

Bo nie można łączyć czarnych aksamitów???

Czy ktoś wie w ogóle jak powinno się łączyć szylki, żeby nie było właśnie takich problemów.

Myślę że to było by przydatne dla osób które chcą kupić szylki od prywatnych hodowców - i widzą rodziców - aby za parę miesięcy zwierzaczek nie zmarł z powodu takich wad.

Aneta 

Wysłany: 2 Maj 2010, 11:57   

Z połączenia standarda z czarnym aksamitnym maluszki będą szare, a co kilka miotów pojawi się czarny aksamit :) Nie słyszałam o tym aby nie łączyć czarnych aksamitnych ze względów genetycznych. Z czarnymi jest tylko taki kłopot, że one trudno się rozmnażają. W mojej hodowli czarna aksamitna ma przeważnie jeden miot w roku choć cały czas jest z samcem. Genetyczne choroby mogą się pojawić, gdy łączy się szynszyle w zbyt bliskim pokrewieństwie lub gdy szynszyle-rodzice są obciążone wadami genetycznymi (np. padaczka).

marli8.2 

Wysłany: 2 Maj 2010, 12:16   

Aby otrzynać fioletowego albo brązowego aksamita ???

I co się stanie jak połączy się beża polskiego z innym beżem (nie polskim) ???

I samice czarną aksamitną z beżem???
Ostatnio zmieniony przez marli8.2 2 Maj 2010, 12:16, w całości zmieniany 1 raz  

Gość
[Usunięty]

Wysłany: 2 Maj 2010, 13:05   Re: Szary samiec szynszyla i Czarna samica

wilu_85 napisał/a:
Właśnie doczytałem ze samice są znacznie większe od samców.. ja od niespełna 1,5 miesiąca posiadam samiczkę i samca.. samiec ( szary ale podobno nie jest to standard) samica (czarna)... i powiem szczerze ze to właśnie samiec jest zdecydowanie większy od samiczki...? ogólnie bardzo się kochają:) śpią przy( na) sobie.. także jest ok wydaje mi się... a jeśli chodzi o młode z takiego połączenia czego można się spodziewać?

takie połączenie jest obarczone ryzykiem przekazania potomstwu genów letalnych a więc potencjalnie stwarza zagrozenie dla matki oraz jej potomstwa (w zaleznosci na którym etapie rozwojowym płód umrze)
Ostatnio zmieniony przez Gość 2 Maj 2010, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2 Maj 2010, 23:23   

Cześć! Droga Dream na jakiej podstawie opierasz takie dziwne opinie ?

Nie jesteś w stanie stwierdzić czy opisane przez Wilu 85 zwierzaki są nosicielami genów letalnych! Natomiast jeśli chodzi o kolory to nie można ze sobą łączyć dwóch osobników czarnych oraz dwóch białych gdyż ich genom jest już tak wyizolowany w celu uzyskania danego koloru że 1/4 miotu może być obarczona wadami genetycznymi !

Gość
[Usunięty]

Wysłany: 2 Maj 2010, 23:30   

ANATASZA, to wynika z genetyki,

szynszyle czarne aksamitne są nosicielami genu letalnego który przekazują potomstwu, dwa geny letalne w jednym genomie sprawia, że maluchy obumierają w fazie płodowej bądź zaraz po narodzinach.

Szanse na to przy takiej krzyżowce to ok 15% w dużym uproszczeniu.

ANASZTA 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 3 Maj 2010, 00:01   

Naprawdę Cie nie rozumiem, analogicznie powtórzyłaś moją wypowiedź na temat łączenia dwu czarnych osobników, ale Wilu 85 pisał ze posiada szarego samca oraz czarna samicę, prawda ? Więc gdzie tu logika ?

Gość
[Usunięty]

Wysłany: 3 Maj 2010, 00:04   

Anaszta, masz rację, źle zaznaczyłam cytat...

powinien być on do wypowiedzi marli8.2 której jeden z szynszyli jest standardem ale po czarnym aksamitnym rodzicu, stąd ryzyko, że odziedziczył geny letalne. dzięki za zwrocenie uwagi :)

marli8.2 

Wysłany: 3 Maj 2010, 00:08   

Czyli jest ryzyko - jeżeli samica standard miała rodzica aksamitka - że jeżeli będzie miała dzieci z czarnym aksamitem - że będą miały wady genetyczne???

A ile to pokoleń wstecz ???

Czyli teoretycznie na to patrząc praKtycznie, nawet jak się krzyzuje dwa standardy - to istnieje ryzyko???

Znacie jakieś publikacje, książki na ten temat lub strony internetowe???

Odpowiedz do tematu