FORUM SZYNSZYLE :: Fakty i mity nt. granic wieku rozmnażania szynszyli
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fakty i mity nt. granic wieku rozmnażania szynszyli
Autor Wiadomość
Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 09:48   Fakty i mity nt. granic wieku rozmnażania szynszyli

Górna granica rozmnażania samic do 5 roku życia dotyczy rozmnażania intensywnego - na fermach. Rozmnażanie w hodowlach domowych - nie ma tak restrykcyjnych ograniczeń. Co do pierwszych młodych warto zapytać o to doświadczonych wetów - we Wrocławiu jest sława dr Piasecki - zapytałabym jego o zdanie.

Dyzio i Franio
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 19 Listopada 2013, 20:42, w całości zmieniany 1 raz  

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 10:14   

Rozmawiamy z Aniutką na SB i dochodzimy do wniosku że niektóre info., które czerpiemy z różnych stron internetowych są błędne. Co do górnej granicy pierwszych młodych dochodzimy do wniosku że samiczka swoje pierwsze młode może mieć nawet w wieku 2 lat. Przecież miednica i tak stwardnieje w końcu.. A co do górnej granicy. To te 5 lat. to rzeczywiście tyczy się ferm, gdzie otrzymuje się nawet po 3 mioty rocznie od jednej samicy.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Ostatnio zmieniony przez Diablo 30 Sierpnia 2013, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  

Monisia 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 13:13   

co do granic...
Diablo- nie rozumiem stwierdzenia " i tak miednica zesztywnieje". Oczywiście ona zesztywnieje w wieku 1,5 roku. Inaczej sztywnieje miednica, która " pamięta " poród i to jak bardzo musiała stać się szeroka, a inaczej taka, która pojęcia porodu i rozszerzania nie zna, dlatego powszechnie uważa się, że do 1,5 roku musi zajść w pierwszą ciąże, żeby miednica to zapamiętała.

Co do różnych stron- są też różne mądrale, osoby podające się za wieloletnich hodowców piszą nieraz bzdury okropne, myślę, że hodowcy z forum powinni ustalić konkretne zasady i to właśnie te wpajać nowym hodowcom.

Aniutka, nie chcę Cię urazić, ale co do sztywnych zasad i nieprzekraczalnych granic to zdrowy rozsądek nie ma nic do rzeczy. Na mój zdrowy rozsądek moja samiczka z zoologicznego będzie świetną mamą, bo się lubi przytulać z misiami, na Twój rozsądek, ona się absolutnie może nie nadawać.
Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

Co do rozmnażania po 5 roku życia, nie chodzi tylko o to, że samiczka jest zmęczona ciążami (bo przecież to by fermowców nie obchodziło), chodzi o to, że materiał genetyczny przekazywany potomkowi zarówno ze strony samca jak i samicy jest już osłabiony i nie tak silny i zdrowy jak u osobników w odpowiednim wieku.

Dlatego też Mateuszkowi radzę jednak parki nie dopuszczać, bo jeżeli i tak i tak samiec idzie po nóż, to po co męczyć samiczkę ciążą?

[ Komentarz dodany przez: Aniutka: 30 Sierpnia 2013, 15:38 ]
Wpisy nt granic wieku rozmnażania zostały przeniesione z tematu Łączenie szynszyli.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 13:21   

Monisia, spodziewaliśmy się takiej odpowiedzi od Ciebie i szczerze mówiąc bardziej ortodoksyjnego potępienia naszych wypowiedzi. Granica 5 roku życia do rozmnażania jest bezpodstawnie powtarzanym mitem - to obiektywne. Granica 5 roku życia dotyczy chowu fermowego tzw wyrodzenia samicy, a nie osłabienia kodu genetycznego - to też obiektywne i ani mój ani niczyj zdrowy rozsądek nie ma tu nic do rzeczy :)
Mateuszek24, mógł poznać różne stanowiska i zapewne podejmie najlepszą z możliwych decyzji, za które on (nie ja i nie Ty) będzie odpowiadał.

Dyzio i Franio

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 13:37   

Monisia, zgadzam się.. Ale przecież miednica nie kostnieje z dnia na dzień. I dlaczego niby właśnie w wieku 1.5r. ? A co do tego 5 roku życia. Nie wiem poczytaj może trochę. Bo ja czytałem. i mogę stwierdzić że to jest tylko wymysł fermowy. Bo tam to liczy się ilość i jakość futra, dlatego samice są eksploatowane na baardzo wysoką skalę.. Fermy nie ukrywają tego że u nich jedna samica rodzi 2-3 mioty rocznie.. Co daje min. 10 miotów w ciągu 5 lat. No to przepraszaam ale już później na fermach maluchy miałyby prawo być słabsze. Nic dziwnego jak samica zachodzi w ciąże tuż po porodzie. Nie to co w domowych hodowlach 1 max 2 mioty do roku.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan
Ostatnio zmieniony przez Diablo 30 Sierpnia 2013, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 14:10   

największym propagatorem 5 roku był Barabasz który zajmował sie szynszylami wyłącznie pod kątem fermowym (skóry i ilość sztuk) dla nich jak szynszyla nie urodzi minimalnej ilości sztuk, to jest śmieć. My trzymamy szynszyle w innych warunkach, np moja biała jest tak pilnowana, że ma jeden miot w roku, karmiona jest najlepszymi pokarmami etc. ona nie jest tak wyeksploatowana jak szynszyle fermowe, nie jest tez tak zastana bo ma wielką klatkę i wybiegi co także korzystnie wpływa na jej układ kostny i mięśniowy. (wzięliśmy ją z fermy gdzie była przeznaczona na rozród, ale nie sparowała się z samcami, była tak zapasiona, że nie mogła wskoczyć na półkę 15 cm od podłogi)

Rozmawialiśmy w wieloma wetami, także specjalizującymi się w gryzoniach, korespondowaliśmy z Panią Dr. weterynarii wszyscy zgodnie twierdza, że te 5 lat stosowane jest na fermach ze względów ekonomicznych, a w warunkach domowych nie ma takiego ograniczenia.

Dodam jeszcze, że Barabasz był prezesem Związku hodowców szynszyli(Krajowy Związek Hodowców Szynszyli z siedzibą w Myślenicach (KZHS)), oni rozprawiają o sposobach jak najefektowniejszego wykorzystania szynszyli, w na początku roku związek ten miał zebranie swoich członków i jedli mięso szynszyli z warzywami o czym nie omieszkali wspomnieć w swoim biuletynie łącznie ze zdjęciami potrawy

[ Komentarz dodany przez: Ethelen: 30 Sierpnia 2013, 15:49 ]
Michał napisał/a:
ona nie jest tak wyeksploatowana jak szynszyle forumowe, nie jest tez tak zastana

Miałeś chyba na myśli szynszyle fermowe? :galy:

[ Komentarz dodany przez: Michał: 30 Sierpnia 2013, 16:05 ]
Oczywiście już poprawiam

:loveszynszyla:

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 14:14   

Michał napisał/a:
na początku roku związek ten miał zebranie swoich członków i jedli mięso szynszyli z warzywami o czym nie omieszkali wspomnieć w swoim biuletynie łącznie ze zdjęciami potrawy

:shock: :Zabije:

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 14:20   

Proponuję założyć nowy temat - Najlepszy wiek na rozmnażanie szynszyli/granice wieku poza którymi szynszyli domowych nie należy rozmnażać.
Myślę, że przyda się nam taki na forum i będziemy mogli tam dalej rozprawiać na ten temat i może uda się znaleźć jakieś opracowania na ten temat.
Twoje uwagi i doświadczenie Michał są tu bardzo cenne i ważne.

Dyzio i Franio

Metis 
Bardzo aktywni na forum

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 14:49   

Na razie, jednym z powtarzających się dogmatów w różnych artykułach jest informacja, że w wieku 8-9 miesięcy osiągają dojrzałość płciową, chociaż rozmnażać mogą się od ~4-5 miesiąca i zachowują zdolność rozrodu do 12 rż. Do tej chwili nie spotkałam ani: że pierwsze krycie musi być o X miesiąca, ani do X miesiąca. Nie mniej szukam dalej. Z tego co widzę, głównie pan Weir zajmował się szynszylami. Artykułów nie mogę znaleźć ;s
https://www.science.smith...lla_laniger.pdf w ramach czystej podręcznikowej wiedzy ogólnej

[ Dodano: 30 Sierpnia 2013, 15:53 ]
http://www.cabdirect.org/...0013095474.html tu niestety abstrakt o samcach, mówiący, że mają największą "wydajność" między 1,5 a 5,5 rż. Ale na podstawie abstraktu, nie można podejmować daleko idących wniosków.

[ Dodano: 30 Sierpnia 2013, 16:10 ]
Jakby ktoś potrafił dostać tę publikację byłoby fajnie: http://agris.fao.org/agri...ml;PL2008000382 . Wydaje się zachecający zwłaszcza ostatni akapit abstraktu

[ Dodano: 30 Sierpnia 2013, 16:27 ]
http://annals-wuls.sggw.p...07no44art01.pdf Ta publikacja pokazuje różnice (tudzież brak) między młodymi matek w różnych przedziałach wiekowych. Pragnę tylko zwrócić uwagę na nierówność grup co może prowadzić do błędów statystycznych. No i fachowo, grupa nie powinna być mniejsza niż 30 osobników. POLECAM

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 15:31   

Metis, w tych opracowaniach pojawił się adres mailowy do pani dr (chyba) w Uniwersytetu w Szczecinie. Czy pokusiłabyś się o korespondencję z tą panią? Może odpowiedziała by na kilka naszych pytań.

Dyzio i Franio

Monisia 

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 15:32   

hehe, bardzo to miłe, że sobie gadacie gadacie i spodziewacie się mojej wypowiedzi!
Nie mam zamiaru nikogo ganić za jego podejście i zasady, po prostu stwierdzenie dot. zdrowego rozsądku jest dosyć nie na miejscu, przykład już podałam.

Co do tego co napisałam- ja również znam to z artykułów, co więcej, mądrzejsi ode mnie hodowcy, nie fermowcy się do tego stosują, więc coś w tym jest.

Na porządne artykuły o hodowli domowej przyjdzie nam jeszcze poczekać, jak narazie jak sami zauważyliście w jednym piszą tak a w innym inaczej, dlatego przyjęto stosowanie zasad już znanych- fermowych i jak narazie nikomu to na złe nie wyszło.

A co do podejmowania decyzji przez właściciela, będę to powtarzać do upadłego, że często taka niby luźna decyzja (czyli, a zapłodnimy ją i powinno być dobrze) może mieć nieprzyjemne konsekwencje, my wywalimy na veta kilka ładnych stówek, ale co się zwierzę nacierpi tego nikt nie wie.
Chodzi mi o to, że jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, to miło podyskutować o przesuwaniu granic, ale może zaczekajmy z praktyką.

Diablo- co do kostnienia- nie dzieje się to z dnia na dzień, ale powiedzmy, że będzie trwało od 18 miesiąca życia- 22 miesiąca, jeżeli po tym 22 miesiącu zajdzie w 1 ciążę to już jest niebezpieczeństwo tak? a skoro nie wiemy jak i kiedy to się dzieje, myślę, że powinno się trzymać już wyznaczonych ram.

Metis 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 15:42   

Ja pragnę tylko o jedno poprosić: proszę o KONKRETNE INFORMACJE z CYTACJĄ. Na prawdę, gdyby słuchać co ktoś-tam powiedział to to niestety nauka nie jest. Może spróbujmy podejść do tematu naukowo: informacja + źródło informacji. Zaznaczam, że źródłem informacji jest publikacja, doniesienie konferencyjne, opracowanie literaturowe, lub NAGRANA wypowiedź SPECJALISTY od danego tematu. Dodatkowo chętnie wysłuchamy na pewno doświadczeń WŁASNYCH ale z zaznaczeniem "doświadczenie własne".

A teraz przejdźmy do dalszego szukania. To co nas głównie interesuje:
1. Wiek, kiedy jest bezpieczne dla szynszyli rozpoczęcie parzenia (bezpieczne, a nie "najlepsza wydajność futra/ilości młodych, choć to ostatnie może zasugerować śmiertelność okołorozrodową).
2. Wiek, do kiedy najpóźniej musi dojść do pierwszego parzenia i dlaczego.
3. Wiek, do kiedy jest bezpieczne rozmnażanie szynszyli (a nie do kiedy "się opłaca" -> z zastrzeżeniem przeżywalności młodych i matek)

Jak ktoś natrafi na informację o wadze czy innych czynnikach mających wpływ na rozrodczość to też proszę cytować.

UWAGA: Jak ktoś znajdzie coś ciekawego, ale tylko abstrakt - proszę też wkleić link, może z uczelni będzie się dało wejść na pełną wersję.

Diablo 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 16:11   

Monisia napisał/a:
Chodzi mi o to, że jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, to miło podyskutować o przesuwaniu granic, ale może zaczekajmy z praktyką.

Ja jeszcze nie spotkałem się z problemami samicy która niby była za stara na pierwsze młode. Owszem bywały też sytuacje że maluch był zbyt duży żeby samica go mogła urodzić (ale to nawet zdarza się u doświadczonych samic, które miały już młode nie raz). I chyba lepiej żeby samica urodziła maluchy jak będzie w pełni rozwinięta niż zaszła w ciąże w wieku 5msc.
Brykiet-Medium Ebony
Escada-Dark/Medium Tan

Metis 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 17:34   

Na dzisiaj się poddaje. Jedyna informacja na jaką trafiłam, że szynszyla powinna być rozmnożona przed 2rż jest na tym portalu (ale dalej bez jakiegokolwiek odnośnika do literatury). A dodatkowo, wspominają o "optimum ability to breed" co może znaczyć wyłącznie tyle, że wtedy będzie rodzić więcej szczeniaków. LINK: http://www.exoticnutrition.com/brch.html

Za to bardzo często pojawia się informacja o rozpoczęciu rozmnażania w wieku 7-8 miesięcy. Linki do publikacji wyżej.

Polecam do poczytania też dwie pozycje, ale obawiam się, że możecie nie mieć do nich dostępu:
1.J.M. Bussoa,1,*, M.F. Ponziob,1, M. Fiol de Cuneob,1, R.D. Ruizb,1, Reproduction in chinchilla (Chinchilla lanigera): Current status of environmental control of gonadal activity and advances in reproductive techniques, Theriogenology 78 (2012) 1–11
2. Marcia Brower, Practitioner’s guide to pocket pet and rabbit theriogenology, Theriogenology 66 (2006) 618–623.

W tej drugiej zwrócić uwagę, że o ile przy świnkach morskich autor wskazuje na potrzebe pierwszego rozrodu przed 2 rż ŚWINEK MORSKICH, to chociaż opisuje też szynszyle - takiej informacji nie ma.
Natomiast w w pierwszej publikacji zwrócić uwagę na akapit 4 ze strony 4.

[ Dodano: 30 Sierpnia 2013, 18:35 ]
O i jeszcze tutaj link: http://www.chincare.com/P...bleBreeding.htm
CYTUJE:
6) "Chinchillas MUST be bred, or bred before a certain age."
Chinchillas do not "need" to breed, they do not experience "pon farr" like the Vulcans in Star Trek and they get along just fine in same-sex groups. There has been some speculation in the past among ranchers and breeders that females who are not bred in their first few years may have trouble getting pregnant later, but those of us who do rescue can testify that there are no guarantees to that effect; females can and OFTEN do get pregnant for the first time when they're a few years old or older.

Monisia 

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 18:32   

no fajnie, a może przy okazji mogłabyś przetłumaczyć najważniejsze info?

Metis 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 19:29   

W wolnym tłumaczeniu:

6)"Szynszyle MUSZĄ być rozmnażane, albo rozmnażane przed określonym wiekiem"
Szynszyle nie "potrzebują" być rozmnażane, nie doświadczają one "pon farr" jak Vulcanowie w Star Treku i dobrze żyją w grupach tej samej płci. Były kiedyś spekulacje wśród badaczy i hodowców, że kobiety które nie były rozmnażane w ich pierwszych latach [życia] mogą mieć problem z zajściem w ciążę później, ale ci którzy ratują [szynszyle] mogą poświadczyć, że nie m gwarancji co do takiego efektu; kobiety mogą i CZĘSTO zachodzą w ciążę po raz pierwszy kiedy mają kilka lat lub więcej.

Polecam też: http://translate.google.pl

monia.szila 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 30 Sierpnia 2013, 20:12   

Jestem tego samego zdania co Aniutka i Michał. Wytyczne fermowe nijak sie mają do odpowiedzialnego chowu domowego.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 2 Wrzeœnia 2013, 10:35   

Dla zainteresowanych - temat nie umarł. Nadal trwają poszukiwania źródeł wiedzy.

Dyzio i Franio

Metis 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 2 Wrzeœnia 2013, 13:37   

Dobra - znalazłam Polski artykuł (nie trzeba więc umieć angielskiego), który ładnie pokazuje pewne informacje dotyczące górnej granicy rozmnażania. Oczywiście - jest to jeden artykuł, a nigdy nie można opierać się jednym źródle. Z mojego szybkiego "przeglądu" baz danych (Google Scholar, PubMed) pod hasłami "Chinchilla reproduction" "Chinchilla breeding" i podobnych mogę zasugerować pewne informacje:

1. Do około 7-8 miesiąca życia (czasami pisano, że do 17mż!) rozrodczość szynszyli rozwija się, i pomimo, że mogą zapładniać już od około 3-4 miesiąca życia, to rozmnażają się najczęściej od 6 mż. Znacznie częściej pojawiają się zalecenia o pierwszym kryciu w wieku 7 mż.
2. Nie spotkałam nigdzie informacji, że szynszyle muszą być kryte do 1,5 rż. Spotkałam się raz w publikacji, "że ktoś tak wspominał, że ktoś tak sugerował, ale nie jest to potwierdzone" <- Ciągle więc ten podpunkt trzeba zweryfikować.
3. Nie widziałam też informacji o tym, że > 5 rż nagle pojawiają się u młodych mutacje, u rodziców poronienia etc. Natomiast do ok. 4,5 rż jest zwiększona plenność, potem ona spada, żeby wzrosnąć po 5,5 rż z pikiem około 7-8 lat. Część hodowców sugeruje więc rozmnażanie szynszyli do 5 rż bo późniejsze ich trzymanie na farmie po prostu "może się nie opłacać" ;) I tu idziemy do publikacji, gdzie polecam strona 2 akapit 3 i str. 6 akapit 1 (ale najlepiej przeczytać całą). LINK: http://www.acta.media.pl/...20002700038.pdf

Uwaga, możliwe, że nie będziecie mieli dostępu. Odezwijcie się wtedy. Artykuł jest po Polsku.

Do tego link do artykułu cytowanego wyżej:
http://www.sciencedirect....093691X12001872
Ostatnio zmieniony przez Metis 2 Wrzeœnia 2013, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:01   

Kilka dni temu razem z Metis postanowiłyśmy napisać maile z nurtującymi nas pytaniami do naukowców-wykładowców pracujących w naszych polskich ośrodkach akademickich.
Fragment maila z w/w pytaniami brzmiał następująco:
...1. Jaki jest bezpieczny dla szynszyli wiek, na rozpoczęcie parzenia (bezpieczny, nie najlepsza wydajność futra/ilości młodych, choć to ostatnie może zasugerować śmiertelność okołorozrodową)?
2. Jaki jest wiek, do kiedy najpóźniej musi dojść do pierwszego parzenia i dlaczego? Czy w ogóle istnieje taka granica wieku?
3. Jaki jest wiek, do którego jest bezpieczne rozmnażanie szynszyli (z uwzględnieniem informacji nt. przeżywalności młodych i matek)...

W dniu dzisiejszym otrzymałam odpowiedź od jednego z naukowców specjalizujących się w nauce o fizjologii i patologiach występującej w hodowli szynszyli w jednej z katedr hodowli zwierząt futerkowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swojej wypowiedzi naukowiec ten pisze, że nie znane są jej żadne doniesienia naukowe informujące o braku czy zakazie rozmnażania samic szynszyli po 18 miesiącu życia oraz, że nie widzi ona przeciwwskazań do rozmnażania samic, które osiągnęły wiek 18-stu miesięcy, a które nie rodziły jeszcze młodych. Zaznaczyła, że uważa się też, że dla warunków fermowych najkorzystniejszy wiek pierwszej ciąży jest przed ukończeniem 1 roku życia ale nie wcześniej niż po osiągnięciu 8 miesiąca życia.
W przypadkach dotyczących szynszyli hodowanych w domach zwróciła jedynie uwagę, że samica, która nie miała kontaktu wcześniej z samcem, może go nie zaakceptować.
Przy zamiarze rozmnażania samic w późniejszym wieku (pierwsza ciąża) poleca zwrócić się do lekarza weterynarii, który miał doświadczenia z trudnymi porodami u samic rodzących pierwszy raz w późnym wieku.
Teraz druga kwestia dotycząca rozmnażania po 5 roku życia. Otóż stanowczo twierdzi, że 5 lat nie jest wiekiem granicznym. Jak to ujęła natura sama reguluje do kiedy samica zachodzi w ciążę. Na fermach szynszyli rodzą nawet samice 10 letnie.
Ponad to zasługuje też na uwagę stwierdzenie, które podsumowuje nasze dążenie do dotarcia do sedna sprawy sprowadzające się do uszanowania zdrowego rozsądku z czym w pełni chyba wszyscy się zgadzamy. Otóż rozród zwierząt do określonego wieku jest sprawą indywidualną samicy, jej kondycji, jakości dotychczasowych miotów, chęci obcowania z samcem. Doświadczony hodowca, a tylko taki powinien świadomie rozmnażać szynszylę jest w stanie to właściwie ocenić.
To doskonale podsumowuje nasze dywagacje.

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:07   

dzięki dziewczyny za wasze zaangażowanie i włożony trud, w celu poszerzenia naszej wiedzy. brawo! :brawo: :brawo:

Przy czym czy ten pracownik naukowy nie miałby nic przeciwko ujawnieniu własnej tożsamości? Potem udawałoby nam się szukać więcej w jego/jej publikacjach, bądź wiadomo byłoby do kogo się zwrócić w trudnych przypadkach w klinice małych zwierząt.

Yoshiko 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 18 razy
Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:17   

...cuuudowna robota...!!! :brawo:

Dzięki Wam sporo się wyjaśniło :D .

Kourin :serce: - ze mną od 16.01.2012
Saki :serce: - ze mną od 12.01.2013
Hotaru :serce: - ze mną od 9.08.2013
Shinju :serce: - ze mną od 10.04.2014
Risa [*]...16.12.2011 - 7.04.2013... :( - na zawsze w moim :serce:

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:23   

Ethelen, niestety nie otrzymałam zgody na zacytowanie wypowiedzi w oryginale ponieważ wypowiedź naszego naukowca jest luźną wypowiedzią na zadany temat. Nasz naukowiec woli się powoływać na artykuły naukowe. Ale nasze forum - a konkretniej ten wątek został przeczytany i zdaniem przytaczanego naukowca: dyskusja idzie w dobrym kierunku, część z was szuka artykułów naukowych i na nie się powołuje, pozostali uważają , że hodowla amatorska to nie to samo co fermowa i mają rację.
Ethelen, na pw podeślę Ci nazwisko. Jednak z wypowiedzi wynika, że jeżeli będziemy mieli jeszcze jakieś pytania to pani chętnie na nie odpowie, ale jak rozumiem raczej zadawane zbiorczo. No i nie jest to lekarz weterynarz tylko wykładowca akademicki-naukowiec zajmujący się szynszylami jako przedmiotem badań naukowych.
Jeśli chodzi o specjalistów z Kliniki małych zwierząt to oprócz sławy dr Bieleckiego jest tam prawie codziennie jakiś specjalista znający się na szynszylach.

Dyzio i Franio
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 9 Wrzeœnia 2013, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:35   

Aniutka, dziękuję za PW i rozumiem. Pytam tak z ciekawości, bo mam w rodzinie kogoś, kto współpracuje z kliniką w kwestii sprzętu dla małych zwierzaków ;)
Tak więc z przyszłymi pytaniami będę się kierować do Ciebie, jako naszego reprezentanta :)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 9 Wrzeœnia 2013, 13:42   

Właściwie to najbardziej kompetentna w poszukiwaniu sedna jest u nas Metis, to ona jest tu mózgiem :D ale oczywiście ja też chętnie przekażę ewentualne pytania jeżeli w żaden sposób nie będziemy potrafili znaleźć na nie odpowiedzi.

Dyzio i Franio

Odpowiedz do tematu