FORUM SZYNSZYLE :: CIĄŻA: ile trwa / jak rozpoznać / jak się przygotować / inne
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
CIĄŻA: ile trwa / jak rozpoznać / jak się przygotować / inne
Autor Wiadomość
myszka13 

Wysłany: 22 Listopada 2008, 22:14   Objawy ciąży / Ruja poporodowa

Mam pytanko? Mam parkę szynszyli i planuję je rozmnażać. Czy w dniu porodu muszę oddzielić samczyka od samiczki i ile czasu muszą być szynszyle rozdzielone?
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 15 Lutego 2011, 19:31, w całości zmieniany 3 razy  

myszka13 

Wysłany: 30 Listopada 2008, 13:52   

Ponawiam pytanie:

Mam pytanko? Mam parkę szynszyli i planuję je rozmnażać. Czy w dnius porodu muszę oddzielić samczyka od samiczki i ile czasu muszą być szynszyle rozdzielone?

Proszę o odpowiedź

Aneta 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 4 Grudnia 2008, 21:48   

Witaj! Bardzo mnie cieszy, że masz parkę szynszyli, ponieważ są to zwierzątka stadne i towarzyskie. Samiec z samiczką może być razem zarówno podczas ciąży jak i połogu, nie ma potrzeby rozdzielania szynszyli, ponieważ i samiec i samica opiekują sie swoim potomstwem. Oczywiście zdarzają się wyjątki, gdy któreś z rodziców jest agresywne i wtedy rzeczywiście trzeba rozdzielić parkę (ale jest to sytuacja sporadyczna).

www.rosyjski-niebieski.info

pitrej2 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 26 Lutego 2009, 09:00   

A co jesli samiec po porodzie(2 3 dni) pokryje samice to nie bedzie dla niej szkodliwe lub nawet zabujcze.

Aneta 

Wysłany: 26 Lutego 2009, 11:22   

Zaleca się odseparowanie samczyka w dniu porodu od samiczki gdyż wtedy ma ona czas płodny. Jeżeli samiec pokryje samicę i zajdzie ona w ciążę to na pewno nie będzie to dla niej zdrowe, bo organizm nie zdąży wypocząć po jednej ciąży a już musi utrzymywać kolejną. Wtedy trzeba troskliwiej opiekować się samiczką. U mnie samiec z samiczką przebywa razem cały czas nawet w dniu porodu i nie robi krzywdy ani samiczce ani maluchowi. Myślę, że natura kontroluje rozrodczość zwierzątek, bo przez te kilka lat ani razu nie przytrafiło mi się zapłodnienie samiczki zaraz po porodzie. Zazwyczaj jest odstęp przynajmniej dwóch, trzech miesięcy między porodem a kolejnym zapłodnieniem.

pitrej2 

Wysłany: 26 Lutego 2009, 14:50   

Czyli moge trezymac je przez caly czas.

Aneta 

Wysłany: 26 Lutego 2009, 18:44   

Myślę, że możesz trzymać je razem, a jeśli samiczce nie będzie odpowiadało towarzystwo samczyka to na pewno mu to okarze w odpowiedni sposób (poprostu sama go od siebie odgoni). U mnie samczyk czule opiekuje się swoimi dziećmi, myje je i śpi przytulony z nimi - nigdy nie wypiera się swojego ojcostwa :-D

agnieszka78
[Usunięty]

Wysłany: 10 Lipca 2009, 09:07   

Witam w najbliższym czasie będę właścicielką szynszyli ,mam zamiar kupić parkę i mam pytanie ile razy w roku szynszyle rodzą ponieważ nie chciała bym mieć zbyt często potomstwa.

Aneta 

Wysłany: 10 Lipca 2009, 12:09   

Szynszyle rodzą rzadko i niezbyt regularnie, potrafią przez rok nie mieć potomstwa. Ciąża u szynszyli trwa ok. 111 dni i młode można oddzielić od matki dopiero po 60 dniach. Łatwo można policzyć, że szynszyla rodzi 2-3 razy w roku. Najczęsciej rodzi się jeden malec, czasami dwa, a bardzo rzadko (chyba tylko teoretycznie) 3-4. Powodzenia w hodowli :)

agnieszka78
[Usunięty]

Wysłany: 11 Lipca 2009, 17:38   

Aneta napisał/a:
Szynszyle rodzą rzadko i niezbyt regularnie, potrafią przez rok nie mieć potomstwa. Ciąża u szynszyli trwa ok. 111 dni i młode można oddzielić od matki dopiero po 60 dniach. Łatwo można policzyć, że szynszyla rodzi 2-3 razy w roku. Najczęsciej rodzi się jeden malec, czasami dwa, a bardzo rzadko (chyba tylko teoretycznie) 3-4. Powodzenia w hodowli :)

Dziękuje za pomoc niewiele wiem o szenszylach i staram się dowiedzieć jak najwięcej.

Aneta 

Wysłany: 11 Lipca 2009, 22:25   

Kto pyta nie błądzi, a na forum jesteśmy po to żeby sobie wzajemnie pomagać - ja uczę się od was, a i wam mogę troszkę doradzić :-> Pozdrawiam ;-)

kolczu1993 

Wysłany: 29 Listopada 2009, 14:48   [szynszyl] Ciąza?

Mam taki problem nie wiem czy moja szynszyla jest w ciąży jest jakiś sposób na sprawdzenie tego??

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 29 Listopada 2009, 15:34   

a możesz opisać konkretniej sytuację??

czy została kupiona i podejrzewasz że jest w ciąży??

czy masz parkę i nie masz pewności czy samiec pokrył samicę??

nie wiem jak konkretnie sprawdzić w pierwszym przypadku ale powinna przybrać w oczach w krotki okresie czasu no chyba ze to już stan bliski porodu.

w drugim przypadku można zaobserwować czop, który powstaje po pokryciu samicy, ale to też nie jest łatwe gdyż może on leżeć gdziekolwiek i jeśli go nie było widać po prawdopodobnej kopulacji to już się go nie znajdzie.

przypuszczam że Aneta ma szerszą wiedzę w tym temacie ;-) tylko opisz szerzej

kolczu1993 

Wysłany: 29 Listopada 2009, 19:13   

Mam parkę samice dokupiłem z 1.5 miesiąca temu i nie mam pojęcia czy ja pokrył bo on ciągle na nią "skacze" ?? Samica jest starsza od samca ale nie wiem ile sprzedajacy nei podał wieku :-/

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 29 Listopada 2009, 22:23   

więc prawdopodobieństwo jest spore. /skonsultowałem pytanie/

co do obserwacji to tylko na parę dni przed porodem można coś zauważyć - samica będzie się kładła na boki, ale jest to do wyłapania jeśli normalnie tak nie robi, moja Czarna np śpi często na boczku więc u niej pewnie bym tego nie zaobserwował.

idak13 

Wysłany: 30 Listopada 2009, 16:26   

Mam pytanie,czy samicą trzeba zrobić jakieś gniazdo w którym mogą urodzić młode?

kolczu1993 

Wysłany: 30 Listopada 2009, 19:17   

Dzięki:)) Pozostaje jestety czekac;/

koniu 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 30 Listopada 2009, 21:12   

fermowe samice nie mają żadnego gniazda, maja kąpielisko i nic poza tym, jednak możesz wstawić jej kartonik taki aby się do niego zmieściła np ze sklepu po opakowaniu zbiorczym makaronu, mleka itp lub coś w tym rodzaju, po butach jest raczej za mały.

włóż trochę sianka i trocin a samica sama zdecyduje czy jest jej potrzebne czy nie ;-)

Aneta 

Wysłany: 30 Listopada 2009, 22:27   

U mnie samiczki jak są ciężarne to stają się bardziej ufne, mniej się boją i bardzo chętnie podchodzą na pieszczoty. W ostatnim miesiącu ciąży stają się bardziej grubiutkie i mniej chętne do skakania, a na kilka dni przed porodem nie wskakują już na wyższe półki tylko pilnują się parteru :) Najlepszym sposobem sprawdzenia czy szyszka jest w ciąży to po prostu policzyć 111 dni, jak się nie urodzą młode to znaczy, że nie była :mrgreen: A tak poważnie, to sądzę że tylko dobry weterynarz jest w stanie przez dotyk sprawdzić czy szynszylka jest w ciąży, chyba że zrobi jej test ciążowy (ale tego nie jestem pewna).

Aneta 

Wysłany: 30 Listopada 2009, 23:00   

U mnie samiczki rodzą w kąciku klatki na wiórkach (nie potrzebują domku ani kryjówki), chociaż mam jedną białą artystkę która potrafi urodzić malucha na jednej z wyższych półek i muszę maluszka transportować na dół, żeby w pogoni za cycuszkiem nie spadł na dół :lol:

idak13 

Wysłany: 1 Grudnia 2009, 16:17   

DZiękuję :->

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 17 Lutego 2010, 21:48   

Czy po porodzie szynszylki trzeba odseparować samca tak jak u królików? czy samiec będzie agresywny wobec swoich dzieci?
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2010, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  

Michal 
Administrator

Wysłany: 17 Lutego 2010, 21:53   

U nas zawsze jak były młode to samiec opiekował się młodymi - mył je siedział z nimi, nigdy nie był agresywny względem młodych.

:loveszynszyla:

alka 
Aktywni na forum

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 19 Maj 2010, 14:10   Objawy ciąży i ruja poporodowa

Jakie są objawy ciąży u szynszyli? bo moja Mimi ma gruby brzuch ale nie wiem czy jest w ciąży czy po prostu jest taka gruba, no i ostatnio ciągle siedzi sama na spodzie klatki, rzadko kiedy wchodzi na sama górę gdzie zawsze siedzi samczyk. Jak sprawdzić czy ona jest w ciąży?
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 31 Października 2010, 14:40, w całości zmieniany 1 raz  

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 19 Maj 2010, 14:53   

Objawy

-wzrost wagi na miesiąc 25-30 gram;

- samiczka więcej pije i częściej oddaje mocz;

- szybko się męczy;

- leży częściej niż zwykle na boku;

- pod koniec ciąży widać jak ruszają się płody;

- powiększa się brzuszek, sutki robią się czerwone;

Jeżeli szyszka jest w ciąży to trzeba zadbać o jej odżywianie powinna dostawać dobrą karmę oraz witaminy dla ciężarnych samic.

Ciężarnej samicy nie wolno łapać; karmić paszami soczystymi; obmacywać, badać palpitacyjnie, ściskać.

Tu możesz sobie poczytać o porodzie --->

Kod:
http://bialy_pegaz.webpark.pl/informacje%20o%20szynszylach/strona%201024x768.html

W dziale "gdy zachoruje"

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

Odpowiedz do tematu