FORUM SZYNSZYLE :: Gdzie sikają szynszyle?
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie sikają szynszyle?
Autor Wiadomość
szynszylcio 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 18 Października 2012, 22:41   Gdzie sikają szynszyle?

Mój poprzedni szynszyl sikał tylko i wyłącznie w jedno miejsce - w piasek, który miał w kuwecie. Piasek wymieniany był codziennie, a po wymianie chętnie się w nim kąpał. Tak czytam to forum i jest ogromnym zaskoczeniem dla mnie to, że szynszyle nie sikają chyba wcale w piasek? Byłem przekonany, że taką mają naturę szynszylki. W takim razie gdzie sikają normalnie, tylko w ściółkę, w jedno miejsce? Czy zdarza się, że podczas wybiegu sikają?
Ostatnio zmieniony przez szynszylcio 18 Października 2012, 22:53, w całości zmieniany 2 razy  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 18 Października 2012, 23:06   

Podczas wybiegu raczej nie sikają, ale w klatce zdarza im się wszędzie w hamaki, na półki, choć najczęściej faktycznie do kuwety w jednym lub dwóch rogach. W inne miejsca sikają podejrzewam dlatego, żeby znaczyć teren, szczególnie jeśli trwa ustalanie hierarchii w stadzie.

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

szynszyli_tata 
Aktywni na forum

Wysłany: 19 Października 2012, 00:06   

Moje sikają niestety w piasek namiętnie, ale chyba popełniłem błąd zostawiając go przez cały czas wybiegu. Teraz odzwyczajam, ale bestie przeniosły się z sikaniem na nakrycie fotela. Może to dlatego, że biegają w pokoju od 18 do 23 i traktują go jak dużą klatkę..

kaffa 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 53 razy
Wysłany: 19 Października 2012, 07:45   

moja raz siknęła na wyrko moje. Nie wiem czemu.
Raz tez poprawiła zasikane prześcieradło mojego syna. Być może zapach moczu namówił ją żeby zostawić na nim też swój znacznik :551: . Więcej takich akcji nie miałam.
Teraz na wysypane w rogu takie drewniane bobki (miała trociny, ale podrażniały jej oczka) i tam chętnie korzysta z toalety.
W piasek też sika, jak jest na wybiegu. Wtedy to albo wskauje do klatki na toaletę albo własnie do piachu.

Quiet 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 24 razy
Wysłany: 19 Października 2012, 09:14   

Ja mam kultralne zwierzęta (Tuptuś) sika tylko w klatce w jednym miejscu, Guciu chyba też, bo nie widziialam nigdzie zółtej pachnącej ozdoby na podłodze. Tak pozatym młodym szylkom zdarza sie sikac wszędzie, najczęściej znajduje sobie jakiś rożek, w którym się załatwia, wystarczy tam położyć kuwetę z podłożem i po sprawie. W najgorszym przypadku sikają gdzie popadnie, ale szybko z tego wyrastaja, przynajmniej u mnie tak było.

Asha 
Bardzo aktywni na forum

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 19 Października 2012, 10:59   

Mój Zbigniew poza klatką nie sika :) Raz zdarzyło mu się nasikać do piasku, a tak to sika na ściółkę w klatce. Niestety nie ma jednego miejsca do sikania.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 19 Października 2012, 11:25   

Moje takie kulturalne nie są. Sikają mi właściwie wszędzie, szczególnie jak próbują swoich sił i zaznaczają teren. To głównie dotyczy Franka, który stara się obsikać wszystko co się da, ale i tak jest lepszy niż był Cappuccino bo tamten jak tylko wyskakiwał z klatki to szorował tyłkiem po podłożu (każdym) i zostawiał kropelki moczu - żeby nikt nie miał wątpliwości do kogo należy ten teren. :-/
Dyzio już nie sika po kątach ale regularnie sika do swojego hamaczka.
No i już dosyć dawno nie zdarzyło się, żeby któryś z urwisów nasikał ma kanapę co kiedyś zdarzało się regularnie, szczególnie po tym jak tylko uprałam zasikane wcześniej pokrowce. :evil:

Dyzio i Franio

szynszylcio 

Wysłany: 19 Października 2012, 13:18   

a gdyby tak do klatki wprowadzić toaletę stałą w postaci małego pojemniczka z piaskiem, a piasek do kąpieli wprowadzać raz dziennie na pół godziny w dużym naczyniu to myślicie, że szynszyl byłby w stanie rozróżnić toaletę od kąpieli?

kaffa 

Wysłany: 19 Października 2012, 13:21   

Szynszylcio, wątpię ale możesz spróbować. Ja nie mam w ogóle piasku w klatce tylko na zewnątrz. sika do drewnianych brykiecików

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 19 Października 2012, 13:53   

szynszylcio, jestem niemal na 100% pewna, że szyszka będzie się kąpała w każdym pojemniku w którym wyczuje pył kąpielowy. Ja swoje zwabiam do kąpieli dając im powąchać sitko, którym przesiewam pył i one biegną do łazienki gdzie im wystawiam michę z pyłem.

Dyzio i Franio

lanowiec 
Aktywni na forum

Wysłany: 19 Października 2012, 13:57   

moja nisiulka sika tylko na te drewniane granulki wysypane w połowie długości klatki, i tylko tam.... oprócz plexi która namiętnie osiuje:D nie mam pojęcia czemu! Czyżby widziała tam swoje odbicie i myślała że to drugi szynszyl? to możliwe?

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 19 Października 2012, 14:01   

lanowiec napisał/a:
Czyżby widziała tam swoje odbicie i myślała że to drugi szynszyl? to możliwe?

Moje swojego odbicia nie widzą. Czasem stają przed lustrem opierając się o nie łapkami - wiesz ta słynna pozycja przy "ścianie płaczu" i nie reagują na to co mają tuż przed nosem - więc wniosek jest oczywisty - nie widzą swojego odbicia.

Dyzio i Franio

miszasty1982 
Niezwykle aktywni na forum

Wysłany: 28 Października 2012, 05:24   

moje ostatnio zaczęły sikać gdzie popadnie... na półeczki i w metalowe korytko na dole klatki (po rogach...
Maja duża kuwete która jest dołem poprzedniej klatki a i tak szczeją gdzie im sie podoba.. myślałem że może dają mi sygnał że kuweta jest już pełna i czekają na nowe trocinki ale lipa... i kurcze ciągle latam, wycieram inie mogę sobie z gnojkami poradzić

kasia_tomeq 

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 28 Października 2012, 09:17   

u mnie podobnie jest z 1,5 roku szynszylę załatwiały się do kuwety a obecnie gdzie się im podoba:( wynikać to może również z faktu że ja je trochę zaniedbałam gdyż na 6 miesięcy musiałam na tydzień wyjeżdżać wtedy zajmowała się nimi mama, która ograniczała się do podania wody, jedzenia, siana. Ja wracałam na weekendy ale nie miałam innego wyjścia.
Może się zbuntowały:D Teraz już wróciłam ale nawyk myszką został:(:)

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna

GrzesiuŻar 
Aktywni na forum

Wysłany: 29 Października 2012, 13:18   

Pestka i Czarny lubują się w sikaniu na drewniane półki w klatce, które namiętnie co 2/3 tygodnie czyszczę wodą z octem i sokiem z cytryny, ale to pomaga na max kilka dni :) Sikają też do kuwety na granulat, ale najwięcej sikają i tak na deseczkę w klatce, gdzie jest zawsze jedzenie. Czarny czasem sika do pasku po kąpieli, zawsze staram się to wyłapać i w razie czego wybrać mokrą kulkę piasku, żeby się potem w tym nie kąpały :) NA wybiegu praktycznie nigdy, kilka razy Czarny siknął na mnie na początku, ale to ze strachu przed kimś/hałasem.

Pozdrawiam,
G.

"Pestka" (standard) - 24.02.2007
u nas od 25.02.2012, przyjechała aż ze stolicy :)

sherry 

Wysłany: 30 Października 2012, 17:40   

A ja sie tak cieszyłam, że moje sikają w jedno miejsce w kuwecie, a teraz zauważyłam, że są plamy na półkach.
Jeszcze się nie zaopatrzyłam w paśnik, więc siano wkładam im do miseczki i tak patrze, że zawsze szybko znikało, a któregos dnia patrze...a sianko zostało w miseczce, bo sobie do niego nasikały :roll:

Mariusz28 

Wysłany: 30 Października 2012, 18:26   

U mnie miśki siusiają do kuwety, chociaż ostatnio jak im kocyk położyłem, to nie wytrzymał jednej nocy. Cały zalany :D

miszasty1982 

Wysłany: 3 Listopada 2012, 08:50   

Przed chwila schodzę na dół się przywitać z kulkami.. Chillek śpi na grzędzie a Indziu siedzi na półeczce.. pomerdał ogonkiem na mój widok.. nagle podniósł ogon i siu po siebie na półkę.. na szczęście mam w pogotowiu ręczniki papierowe i zaraz wsio wycieram.

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 4 Lutego 2013, 03:24   

Jeszcze jakiś czas temu wydawało mi się, że grzeczne stwory sikają tylko w klatce, ew. rzadko zdarza im się zmoczyć piasek. Do czasu kiedy odkryłam ich 'toaletę' na wybiegu - w postaci miękkiej, białej (!), bluzy od dresu narzeczonego, rzadko używanej w lecie z racji swoich zdolności grzejących. Gdy przyszły mrozy, okazało się, że leżąca na najniższej półce szafy bluza nabrała nowych barw.
Po zlikwidowaniu, jeszcze nie znalazłam obiektu, na który przerzuciłaby się ich zainteresowania, więc żyję nadzieją :P

kaffa 

Wysłany: 4 Lutego 2013, 08:49   

Ethelen, moja jak jej się nie chce iśc do swojej toalety to sika na plastikowe wieko od pudełka lub na moją narzutę , ale ta musi leżec na ziemi , jak jest zaścielona to nie tyka (ale pewnie jak jej się nie będzie chcialo iść do "WC" to i napaskudzi na łóżko). Narazie sypialnia jest zamknieta, do czasu aż młodsza przestanie obgryzać kable :roll:

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 4 Lutego 2013, 12:42   

Nam raz jedna bestia siknęła w fotel, ale została złapana na gorącym uczynku, dostała karne 10 min w klatce (gdy druga biegała na wybiegu) i umoralniającą gadkę - na razie brak kolejnych prób, ale nie spodziewam się, żeby ten stan miał wiecznie trwać :)
Twoja kulka pewnie wychodzi z założenia - skoro kładziesz coś na ziemi, to na pewno tego nie potrzebujesz :P

kaffa 

Wysłany: 4 Lutego 2013, 13:01   

Możliwe, bo zrobiła sobie z tego sypialnie, a że leniowi nie chciało sie wstać to nasikała na narzutę. Teraz ma zakaż włażenia do sypialni ;P

abrakadabra 

Pomogła: 52 razy
Wysłany: 14 Marca 2013, 20:03   

Powiem Wam, że z tym siusianiem to różnie bywa. U mni eSid i Badi zawsze wracają do klatki i załatwiają się w ściółkę, podobnie jest za dnia gdy są w klatce - zawsze zbiegają na dół.

Amikowi nigdy się nie chciało schodzić i sikał na półkę. Na wybiegu czasem mu się zdarzy w rogu przy klatce, ale im starszy tym mam wrażenie mądrzejszy - częściej wraca do klatki.

Ostatnio opiekuję się dwoma samiczkami, mają u mnie tymczasowy dom na miesiąc, i mała biała Aldona sika jak jej wygodnie, na panele, na koc, dywan). Teraz ma wydzielony wybieg bez materiałów miękkich. Zależy więc od konkretnej szynszyli. :D

Budziczek 

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 14 Marca 2013, 20:09   

A moja tośka to taka buntowniczka że wczoraj zeszła na dół klatki spojrzała na mnie i nasikała obok kuwety

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 14 Marca 2013, 21:10   

Moje chłopaki zależnie od burzy hormonów. jak zaczynają im buzować to wtedy zaczyna się sikanie gdzie popadnie, w każdym możliwym kącie w tym również do kuwety. Czasem mam wrażenie, że czekają aż wymyje półki w klatce żeby zaraz je obsikać, żeby nie było żadnych wątpliwości do kogo ta klatka należy :):

Dyzio i Franio

Odpowiedz do tematu