FORUM SZYNSZYLE :: Statut - sprawy organizacyjne i wątpliwości
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej
-->TO JEST STARA WERSJA FORUM TYLKO DO WGLĄDU
ZAPRASZAMY NA WŁAŚCIWE FORUM (kliknij tu:___)<--

Forum przeszło gruntowną modernizację, stara wersja forum pozostała tylko do wglądu, nic tu nie napiszesz i nie zarejestrujesz się,
nie znajdziesz tu także żadnych nowych treści. Aby przejść na właściwą wersję forum kliknij napis powyżej

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Statut - sprawy organizacyjne i wątpliwości
Autor Wiadomość
Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 15:03   Statut - sprawy organizacyjne i wątpliwości

Jak wiecie, już niedługo czeka nas Zlot a na nim zalegalizowanie naszej niecnej działalności :D

Statut się pisze przy aktywnym udziale i wsparciu Aniutki i Didaś. Jednakże, podczas ustalania pewnych kwestii organizacyjnych nasunęło nam się parę wątpliwości, które myślę, że powinny być przedyskutowane w szerwszym gronie przyszłych członków, zwłaszcza, że większość dotyczy kwestii finansowych.

Kwestia 1. Wysokość składek i wpisowego.

Zgodziłyśmy się, że stowarzyszenie powinno mieć poza zbiórkami 'ad hoc' także jakikolwiek stały zasób finansowy, możliwy do uruchomienia w ciągu chwili, w razie nagłych przypadków. Tym bardziej, że będziemy ponosić stałe wydatki - już nie mówię o oplatach za rachunek bankowy, bo to grosze, ale o ew. przyszłej stronie internetowej (o tym dalej).

Większość stowarzyszeń zapewnia takie środki przez wpisowe i składki. Jest to dobra metoda, tym bardziej że dotyczy niewielkich kwot, za to względnie pewnych w ciągu roku.

Propozycja do rozważenia jest następująca - dla członków zwyczajnych:
->10 zł składki rocznej (płatnej do końca roku kalendarzowego)

->5 lub 10 zł wpisowego (płatnej w ciągu 30 dni od uzyskania członkowstwa - w przypadku członków założycieli - 30 dni od uzyskania rachunku bankowego przez stowarzyszenie).

Dla członków wspierających:
->5 zł lub 10 zł składki rocznej (do dyskusji) lub udokumentowane realne wzięcie udziału w akcji pomocowej w danym roku np. wysłanie drobniaka podczas zbiórki ad hoc, wysłanie paczki karmy, zaoferowanie domu tymczasowego itd. Wirtualne rozklejanie ogłoszeń jest zawsze mile widziane, ale nie spełni kryterium realnego wzięcia udziału w akcji pomocowej.

->5 lub 10 zł wpisowego - płatne jak wyżej.

Czym się różni członek zwykły od wspierającego? Już tłumaczę.

Członek zwykły:
-> jest integralną częścią stowarzyszenia decydującą o jego możliwości istnienia (nie ma 15 zwykłych członków - nie ma stowarzyszenia).
-> jest "z urzędu" częścią podstawowego organu Stowarzyszenia jakim jest Walne Zgromadzenie, głosować nad przyjęciem bądź odrzuceniem uchwał stowarzyszenia,
-> zgłaszać wszelakie wnioski, sugestie dotyczące kierunku w jakim powinno podążac Stowarzyszenie,
-> może zostać wybrany jako członek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Koleżeńskiego,
-> może rekomendować inne osoby na członków stowarzyszenia (zwykłych i wspierajacych).

Członek wspierajacy:
-> jest osobą pomagającą Stowarzyszeniu,
-> Nie mają czynnego ani biernego prawa wyborczego,
-> Posiada głos doradczy podczas Walnego Zgromadzenia,
-> zgłaszać wszelakie wnioski, sugestie dotyczące kierunku w jakim powinno podążac Stowarzyszenie.

Kwestia 2. Wiek członków

Aby sprostać wymaganiom prawa polskiego członkiem zwyczajnym i wspierającym może być osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli osoba pełnoletnia.
Jednak - osoba niepełnoletnia po uzyskaniu (i dostarczeniu) zgody opiekuna prawnego może zostać członkiem zwyczajnym lub wspierajacym.
Jesteśmy zgodne, że powinna być jednak dolna granica wieku - przewijały się propozycje 15 lub 16 lat. Co wy na to?

Kwestia 3. Kwota pomocy
Środkami stowarzyszenia zarządza Zarząd (także na wniosek członków) zgodnie z celami statutowymi. Aby móc efektywnie działać członek zarządu musi mieć możliwość szybkiego odblokowania środków - pytanie do jakiej kwoty - 100, 200, 300, 500 zł (łącznie na jakiś cel). Powyżej jej będzie potrzebował zgody drugiego członka zarządu. Zwyczajowo dobrze by było gdyby osoba z zarządu zasięgała opinii drugiego członka także poniżej tej kwoty - wystarczy mail, sms itd, ale ponieważ sytuacje w życiu są różne - ktoś wyjedzie za granicę na wakacje i plonk! brak kontatku - to możliwość odblokowania pewnej kwoty prawnie powinna mieć jedna osoba.

Kwestia 4. Utrzymanie domeny internetowej i forum
Tutaj pytanie przede wszystkim do naszych adminów kochanych :) W statucie będzie zapisane, że stowarzyszenie będzie zobowiązane do utrzymywania domeny własnej strony internetowej (jak powstanie - statut nie precyzuje kiedy i jak). Ponieważ podstawowym narzędziem stowarzyszenia jest forum - to proponuję, aby zapisać w statucie także to powiązanie - zobowiązując stowarzyszenie do chociaż współpartycypowania w kosztach utrzymania forum.

Ufff... to chyba na początek tyle :)

Nowa aktualizacja (!) Aktualizacja 26.06:

-> Tutaj znajduje się wstępny tekst statutu <-

Zapraszam do komentowania, zgłaszania wątpliwości, literówek itd.
Ostatnio zmieniony przez Ethelen 26 Czerwca 2014, 11:27, w całości zmieniany 3 razy  

Szynszylówka 
Bardzo aktywni na forum

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 15:15   

Cytat:
->5 lub 10 zł wpisowego (płatnej w ciągu 30 dni od uzyskania członkowstwa - w przypadku członków założycieli - 30 dni od uzyskania rachunku bankowego przez stowarzyszenie).

Średnio to rozumiem.

Cytat:
->5 zł lub 10 zł składki rocznej (do dyskusji)

Ja uważam że 5 zł dla niepełnoletnich członków a 10 zł już dla pełnoletnich.

Cytat:
Jednak - osoba niepełnoletnia po uzyskaniu (i dostarczeniu) zgody opiekuna prawnego może zostać członkiem zwyczajnym lub wspierajacym.
Jesteśmy zgodne, że powinna być jednak dolna granica wieku - przewijały się propozycje 15 lub 16 lat. Co wy na to?

Ja uważam że dolna granica wieku to powinno być 13 lat.

Cytat:
Aby móc efektywnie działać członek zarządu musi mieć możliwość szybkiego odblokowania środków - pytanie do jakiej kwoty - 100, 200, 300, 500 zł (łącznie na jakiś cel).
Czyli stowarzyszenie miesięcznie lub rocznie może wykorzystać np. max 500 zł?

I ja mam pytanie z innej beczki: czy mogłabym być tzw. "księgową" w stowarzyszeniu i np. zbierać wszelkie rachunki i kwoty i liczyć ile pieniędzy wydało się w danym okresie?

Czy ja jako członek mogę organizować jakieś akcje pomocowe?
Ostatnio zmieniony przez Szynszylówka 20 Czerwca 2014, 15:19, w całości zmieniany 2 razy  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 15:27   

Szynszylówka napisał/a:
Cytat:
-> 5 lub 10 zł wpisowego (płatnej w ciągu 30 dni od uzyskania członkowstwa - w przypadku członków założycieli - 30 dni od uzyskania rachunku bankowego przez stowarzyszenie).

Średnio to rozumiem.

5 lub 10 - kwota do dyskusji.

Szynszylówka napisał/a:
uważam że 5 zł dla niepełnoletnich członków a 10 zł już dla pełnoletnich.

Członków dzielimy na zwyczajnych, wspierających i ew. honorowych, a nie pod względem wieku - jak widzisz rodzaj członka jest zależny od zakresu uprawnień nie zaś wieku.

Szynszylówka napisał/a:
Czyli stowarzyszenie miesięcznie lub rocznie może wykorzystać np. max 500 zł?

Nie ma nic o czasie - tylko o możliwości "odblokowania" środków do określonej kwoty na określony cel - np. pomocy na konkretnego zwierzaka.

Szynszylówka napisał/a:
czy mogłabym być tzw. "księgową" w stowarzyszeniu

Tym będzie się zajmowała jedna osoba z zarządu. Zarząd składać się będzie z Prezesa, Wiceprezesa oraz Skarbnika, który będzie zajmował się takimi sprawami.
Wszystkie te osoby zgodnie z regulaminem i prawem polskim muszą zostać wybrane przez Walne Zgromadzenie (członków zwyczajnych :) )
Kontrolę wydatkowania środków przeprowadzać będzie Komisja Rewizyjna - wybierana na zasadach jak wyżej :)
Ostatnio zmieniony przez Ethelen 20 Czerwca 2014, 15:27, w całości zmieniany 1 raz  

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 18:18   

Ethelen, myślę, że 10 zł w obu przypadkach jest ok ;) rocznie to jest śmieszna kwota, więc tragedii dla nikogo nie powinno być ;)

Szynszylówka napisał/a:
Ja uważam że dolna granica wieku to powinno być 13 lat.

nie zgadzam się, w moim odczuciu stowarzyszeniem powinny się zajmować osoby przynajmniej 17 letnie, które zdają sobie sprawę z obowiązków i nie muszą w każdej kwestii pytać o pozwolenie rodziców..

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Eev 
Demon aktywności na forum

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 18:33   

IMO - co do wieku, 18 lat na członka zwyczajnego i 15 lat na członka wspierającego. Zwyczajny jest zbyt, hm, ważny? żeby rekrutować na niego dzieci :P

Składki również popieram 10 zł, toż to nic a 150 zł od członków wpłynie! xD

Dwa lata, dziesięć miesięcy, dwa tygodnie, jeden dzień...

Roksana 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 18:53   

A czy jeśli kogoś nie ma na zlocie, to też może takim członkiem zostać ?

:serce:

Michal 
Administrator

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 19:41   

Kwestie strony, hostingu, domeny, itp. biorę na siebie. Myślę, że forum jako trzon stowarzyszenia jak najbardziej tak, ale strona gdzie chociażby będzie nr konta czy jakieś inne informacje tez powinna być. najwyżej na każdą z usług wystawie fakturę na 1zł netto to chyba fundacja da radę podźwignąć :)

:loveszynszyla:

Kate 

Wysłany: 20 Czerwca 2014, 20:55   

Eev napisał/a:
IMO - co do wieku, 18 lat na członka zwyczajnego i 15 lat na członka wspierającego. Zwyczajny jest zbyt, hm, ważny? żeby rekrutować na niego dzieci :P

Składki również popieram 10 zł, toż to nic a 150 zł od członków wpłynie! xD

Popieram, brzmi zacnie :D
Co do środków, to myślę, że co najmniej 300zł powinno być dostępne "od ręki" dla członka, ale konsultacja wskazana.
Ostatnio zmieniony przez Kate 20 Czerwca 2014, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 21 Czerwca 2014, 12:30   

Roksana napisał/a:
A czy jeśli kogoś nie ma na zlocie, to też może takim członkiem zostać ?

Roksa pewnie! Co prawda nie będziesz miała platynowej karty członka-założyciela (mam nadzieję, że Odi postara się z plakietkami :P ) ale jasne, że tak - tylko muszę sprawdzić czy przypadkiem nie jest tak, że stowarzyszenie zaczyna funkcjonować od rejestracji a nie od aktu uchwalającego powstanie - oznacza to tyle, że dopiero po rejestracji w KRS będzie można wnioskować o przyjęcie. No i wtedy będzie pełna procedura formalna - wymagana rekomendacja 2 członków stowarzyszenia, ale w Twoim wypadku nie jest to problem xD

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 13:20   

Ethelen napisał/a:
No i wtedy będzie pełna procedura formalna - wymagana rekomendacja 2 członków stowarzyszenia, ale w Twoim wypadku nie jest to problem xD
no to Roksi ty lepiej przyjedź na Zlot :lol:
Eev napisał/a:
- i tego bym się trzymała.

Ethelen napisał/a:
Środkami stowarzyszenia zarządza Zarząd (także na wniosek członków) zgodnie z celami statutowymi. Aby móc efektywnie działać członek zarządu musi mieć możliwość szybkiego odblokowania środków - pytanie do jakiej kwoty - 100, 200, 300, 500 zł
Tu optowałabym za kwotą 500zł, Dotyczy to kwoty łącznej na jakiś cel, więc chyba z sytuacjach podbramkowych, będzie możliwa szybka decyzja- a i tak nie sądzę, zeby członek zarządu chciał całkiem sam podejmować decyzje finansowe.

Dyzio i Franio

Alarice 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 13:41   

Ethelen napisał/a:
muszę sprawdzić czy przypadkiem nie jest tak, że stowarzyszenie zaczyna funkcjonować od rejestracji a nie od aktu uchwalającego powstanie - oznacza to tyle, że dopiero po rejestracji w KRS będzie można wnioskować o przyjęcie

Art. 17 ust. 1 ustawy prawo o stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989 r. (tekst jednolity) stanowi, że "Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego." - ni mniej ni więcej oznacza to, że wnioskować będzie można dopiero po rejestracji, co może chwilę potrwać xD

Eev napisał/a:

Tak czy siak poniżej 16-go roku życia małoletni musi mieć zgodę przedstawiciela ustawowego, nie mają prawa udziału w głosowaniach, nie mają też prawa (ani czynnego, ani biernego) udziału w wyborach do władz stowarzyszenia. Dopiero pomiędzy 16 a 18 rokiem życia małoletni mogą bez zgody przedstawiciela uczestniczyć w stowarzyszeniu. O tym już Ethi pisała, chciałam tylko uściślić :D

Mnie również nie będzie na zlocie, ale jak już się sytuacja prawna wyklaruje, to ja tak nieśmialutko zgłaszam, że chciałabym zostać członkiem :oops:

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.
Ostatnio zmieniony przez Aniutka 23 Czerwca 2014, 13:49, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 13:45   

Alarice, , że co tak nieśmiało zgłaszasz, bo zgłaszasz to tak malutkimi literkami, że nie dowidzę :D

Dyzio i Franio

Alarice 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 13:48   

Aniutka, aaaa to już nic :oops:

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 13:49   

Alarice napisał/a:
Aniutka, aaaa to już nic :oops:
:-(

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:06   

teraz się odezwała znawczyni :( a jak trzeba było mnie uratować przed audytem, to nie miała dla mnie porady! :P

A od czasu złożenia papierów powinniśmy dostać decyzję o rejestracji w ciągu 30 dni :D

Alarice 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:16   

Ethelen napisał/a:
teraz się odezwała znawczyni :( a jak trzeba było mnie uratować przed audytem, to nie miała dla mnie porady! :P

Proponowałam skórki od banana...

Ethelen napisał/a:
A od czasu złożenia papierów powinniśmy dostać decyzję o rejestracji w ciągu 30 dni :D

Art. 13 ust. 1 - Wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia sąd rejestrowy rozpoznaje niezwłocznie, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Ostatnio zmieniony przez Alarice 23 Czerwca 2014, 14:18, w całości zmieniany 1 raz  

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:24   

Niezwłocznie=3 miesiące :facepalm:

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:25   

Alarice napisał/a:
rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

nie pocieszyłaś mnie :P

A możesz mi jeszcze sprawdzić, czy my mamy 14 dni od uchwalenia statutu do złożenia wniosku czy więcej?

Alarice 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:39   

Ethelen napisał/a:
A możesz mi jeszcze sprawdzić, czy my mamy 14 dni od uchwalenia statutu do złożenia wniosku czy więcej?

Znienawidzisz mnie do reszty... xD Mniej.

Art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 20 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity): "Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej." - a w tym przypadku takim zdarzeniem jest zebranie założycielskie zwane zlotem ;)

Aniutka 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:45   

Alarice, kiedy Ty to prawo skończysz? Nam potrzebny będzie ktoś kto rozumie te wszystkie paragrafy :D

Dyzio i Franio

Ethelen 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:49   

no to faktycznie łapy mi opadły, chyba będę musiała wziać wolne żeby to załatwić o.O Bo urząd ma bardzo unfriendly godziny urzędowania.

Alarice 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 14:57   

A wiesz jakie papiurki musisz wziąć? I wiesz, że chyba muszą być sztuk 2? I muszę doczytać, ale z tego co mi się tak rzuciło w oczy, każdy z członków musi złożyć oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego i jeszcze chyba jakieś 2 inne, ale za nic teraz nie pamiętam jakie.

Dodatkowo kwestią rejestracji zajmuje się komitet założycielski, a zakładam że skoro komitet to istnieje szansa, że nie jednoosobowy - ale musiałabym to dokładniej doczytać, a być może sama już to wiesz.

A - i protokół ktoś musi pisać! Posadzicie Yoshi za maszyną do pisania z mocnym przykazaniem że ma nie seplenić i powinna sobie dać radę :D

Aniutka napisał/a:
Alarice, kiedy Ty to prawo skończysz? Nam potrzebny będzie ktoś kto rozumie te wszystkie paragrafy :D

Problem polega na tym, że po doktoracie, bo jestem na administracji :lol: Także to jeszcze... No... No może na te kilka lat znajdźcie kogoś innego xD

didaś 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 21:22   

Alarice napisał/a:

A - i protokół ktoś musi pisać! Posadzicie Yoshi za maszyną do pisania z mocnym przykazaniem że ma nie seplenić i powinna sobie dać radę :D

Czy aby na pewno? :>

Co do członków wspierających- 16 lat, zwykły od 18-stu. Składka wpisowa w takiej kwocie brzmi dobrze, jest chyba do zrobienia przez każdego :)

Mausi 
WIELKIE SERCE

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 21:31   

didaś napisał/a:
Co do członków wspierających- 16 lat, zwykły od 18-stu. Składka wpisowa w takiej kwocie brzmi dobrze, jest chyba do zrobienia przez każdego

Popieram ;)

Gizmo * 08.09.2011 - [*] 07.02.2013
Kropek * ??.12.2011 - [*] 25.02.2013
Zefirek * 23.01.2012 - [*] 26.02.2013
Krecik * ??.06.2011 - [*] 04.01.2014

"Nie dyskutuj z debilem, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Snow. 

Wysłany: 23 Czerwca 2014, 21:45   

Dogadałam się z mamą, że pomimo mojego drugiego zajęcia, prawnie mogę czynnie uczestniczyć i być jako członek zwyczajny.
I jeśli cichutko mogę się wtrącić, to służę jak najbardziej pomocą, i tą finansową i fizyczną. Też powinno się uwzględnić co należy np. do członków zwyczajnych i wspierających.
Zastanawiam się też, czy umowy na DT, DS nie stworzyć- bo takowe na pewno się przyda, a w internecie są jedynie psie, królicze, itp.
Moim zdaniem też powinno się podpisywać regulamin na początku, kiedy się 'wchodzi' w społeczność członkostwa.
Jak się cieszę, że powstaje to stowarzyszenie :D

Zuzia- Fiolet (11.2005),
Rózia- Aksamitny Brąz (11.11.2011),
Fruzia- Extreme Mozaika (06.2012),
Lilka- Beż Hetero (06.10.2012),
Dolly- Tan Medium (24.06.2014)

Suzie, biegaj szczęśliwie za TM...

Odpowiedz do tematu